کد خبر: ۲۶۵۹
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۷:۱۹
ارسال به دوستان
ذخیره
آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت:خشکی و افراطی گری هیچگاه جواب نمی دهد، خوارج هم در تاریخ اعتدال نداشتند و افراطی گری ارزشی ندارد.
 آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت:خشکی و افراطی گری هیچگاه جواب نمی دهد، خوارج هم در تاریخ اعتدال نداشتند و افراطی گری ارزشی ندارد.

به گزارش ایسکانیوز، آیت الله هاشمی رفسنجانی صبح امروز در مراسم رونمایی از کتاب تاریخ جامع ایران که در مرکز دایره المعارف بزرگ اسلامی برگزار شد، گفت:آقایانی که تعامل با دنیا را ذلت می دانند بدانند که هر جا علم بود و ما نیاز داشتیم باید برویم ارتباط برقرار کنیم این حرف ها تمدنی که امام می خواست با انقلاب ایجاد کند را دچار انحراف کرده و ما باید با حرف و استدلال روابط مان را درست کنیم. ایران نباید از هیچ مشاجره و مذاکره ای بترسد و حق با ماست و ما باید راهها را باز کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین گفت: مطالب بسیاری در شرایط مختلفی در این تاریخ آمده، روزگاری که همسان نیست و برخوردها متفاوت است. البته این تاریخ احتیاج به تغییر و نقد دارد و باید مسائل مهم را به این تاریخ اضافه کنیم. قطعا کسانی که می خوانند موارد مهمی در نظرشان خواهد بود و قطعا این نقدها اضافه خواهد شد.

هاشمی افزود: از آنجایی که زندگی من بعد برجسته تری دارد من از آن بعد به تاریخ ایران نگاه می کنم بعدی که اسلام و ایران در آن به هم رسیدند و در یک مسئله مهم همکاری داشتند.این همکاری منحصر به یک مرجع نبوده، یونانی ، هندی ها و کمی اعراب نیز در آن نقش دارند اما ایران مرکز مهم تحول در این مقطع است و اسلام از ایرانیان به خوبی استفاده کرده است.

وی ادامه داد: از جایی که خاستگاه اسلام تمدن نیرومندی نداشته یعنی عربستان، این ظهور اسلام توابع مهمی دارد و سرنوشت بشریت به این حرکت که پیامبر آغاز کرده وابسته است.

رفسنجانی ادامه داد: در همان زمان در ایران مرکز مهمی به نام جندی شاپور بود. محور اساسی رسالت پیامبر این بود که انسان بعد از گذشت دوره های طولانی که در آن به بلوغ رسیده باید اندیشه خود را مطرح کند. عقل به قول پیامبر و حضرت علی باید از دل خاک ها و دفینه ها بیرون بیاید و دوش تا دوش پیامبر وظیفه روشنگری دارد این تعامل در جندی شاپور شروع شد و به بیت الحکمه بغداد رسید و ایرانیان توانستند این همه دانش را پایه گذاری کنند و بعد از آن توسط جنگجویان صلیبی به غرب رفته و هنوز هم ادامه دارد.

رفسنجانی با اشاره به تاریخ جندی شاپور ادامه داد: البته خیلی مشخص نیست که جندی شاپور چگونه بوده، مشخص است که دو سه قرن بعد از میلاد مسیح پایه گذاری شده و در شوش و شوشتر که از بهترین نقاط خاک ایران است قرار دارد. چند قرن هم ادامه داشته و دو سه قرن قبل از اسلام و دو سه قرن بعد از آن تأثیرگذار بوده است.

وی ادامه داد: بیمارستان جندی شاپور و پرورش طبیب در آن بسیار حائز اهمیت بوده و از مراکز بزرگ تحقیقاتی محسوب می شده است. اگر جراحی فقط سه بار در آنجا اشتباه می کرد برای همیشه از جراحی حذف می شد. این مجموعه در زمان انوشیروان بسیار پیشرفت می کند.

وی با اشاره به دو حدیث نبوی ادامه داد: پیامبر می فرماید«اطلبوا العلم ولو بالسین» یکی هم این حدیث است که «لو كان الدين معلقا بالثريا لتناوله رجال من ابناء الفارس». در همین راستا گروهی از اعراب مجذوب جندی شاپور شدند و به جزیره العرب رفتند که بعضی از آنها بعدها طبیب پیغمبر شدند.

هاشمی رفسنجانی گفت: اهمیتی که پیامبر و علم داده است راه ما را باز کرده است آن گونه که عقل را به اندازه شرع اهتمام دادند. پیغمبر ظاهر و عقل باطن شریعت است و اجتهاد برای این است که دانشمندان با صلاحیت از طریق دستاوردهای عقلانی دین را به پیش ببرند. اصلی که امام راحل نیز بر آن تأکید داشت. میدان دادن به اجتهاد به تناسب زمان و مکان بود که متأسفانه امروز کمرنگ شده است. ما در شرایطی قرار داریم که عقل باید در کنار شرع اجتهاد کند. اسلام حقیقتا با عقل کار می کند و اولین کلمه ای که خدا به پیغمبر در زمانی که هیچ کس سواد نداشت نازل کرد کلمه اقراء یعنی بخوان بود.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه گفت: متأسفانه جامعه اسلامی وضعیت درستی ندارد و از سیر ترقی گذشته منحرف شده ایم. آقایانی که تعامل با دنیا را ذلت می دانند بدانند که هر جا علم بود و ما نیاز داشتیم باید برویم ارتباط برقرار کنیم این حرف ها تمدنی که امام می خواست با انقلاب ایجاد کند را دچار انحراف کرده و ما باید با حرف و استدلال روابط مان را درست کنیم. ایران نباید از هیچ مشاجره و مذاکره ای بترسد و حق با ماست و ما باید راهها را باز کنیم. پیغمبر می گوید: اگر مشرکی خواست بیاید کلام خدا را بشنود امنیت به او دهید. مذاکره تا این حد اهمیت دارد.

وی با اشاره به تحریم ها اظهار داشت: تحریم ها پدر مردم را درآورده چطور ادعا می کنند به نفع ماست. بله بسیاری هستند تحریم و غیرتحریم برایشان فرقی ندارد. تحریم اکثریت جامعه را استخوانشان را می پکاند و بسیاری از کارهای مهم ما خوابیده و بسیاری برنامه های مصوب داریم که بدلیل تحریم ها انجام نمی شود. پیامبر طبیبی داشت که در ایران تحصیل کرده بود بنابراین با تعامل مشکلی نداشت این حرف هایی که می زنند حرف های ملت ایران نیست فقط آنها تریبون دارند.

وی در پایان گفت: خشکی و افراطی گری هیچگاه جواب نمی دهد، خوارج هم در تاریخ اعتدال نداشتند و افراطی گری ارزشی ندارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

آیا دلیل سه فوت مشکوک در سیرجان قصور پزشکی بوده است؟

ذوب‌آهن صفر - مس رفسنجان ۳/ ربیعی و شاگردانش روی نوار پیروزی

حذف کامل دفترچه بیمه سلامت از اول دی ماه

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

جزئیات رنگ بندی جدید کرونایی کشور/ صفر شدن مرگ و میر در 13 استان کشور

واژگونی اتوبوس «اصفهان به بندرعباس» یک کشته و ۵ مجروح بر جا گذاشت

پربازدید ها

باید یک فرد ولایی و مردمی در سطح استان کار‌ها را به‌دست بگیرد و پیش ببرد/ کسانی که ۸ سال پادویی اروپا و آمریکا را کرده و می‌کنند اکنون زبان باز کرده و طلبکار شده‌اند

گفت‌وگوها برای رفع تحریم‌هاست نه مذاکره هسته‌ای/ موضوع استاندار سریع‌تر تعیین تکلیف شود

دیپلمات های اروپایی: پیشنهادهای ایران باعث ناامیدی شده/ انریکه مورا: چهارشنبه یا پنجشنبه آینده به مذاکرات باز می‌گردیم

افزایش ۱۲ درصدی پرونده‌های قضائی در سال جاری

کارشناس: رسیدن به توافق به مراتب دشوار‌تر شده

پر بحث

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست   (۱۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

حاج ماشاالله زنگی آبادی خیر مدرسه ساز درگذشت   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

برای همیشه تفکر خطرناک لیبرالی را از قاموس سیاسی مملکت کنار بگذاریم/ مردم از رأی دادن به اصلاح طلبان سرخورده شده اند/ دولت بنفش با شعار های فریبنده و دروغین رأی این مردم را تصاحب کرد/ شما و دولتتان مسئول تمام مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم و مسائل نابسامان کشور هستید   (۱ نظر)

اساساً منتقد ادبی به معنای تخصصی و حرفه‌ای نداریم / فضای نشر از "باند بازی" و "رانت" رنج می‌برد /ترجمه ادبی وضعیت آشفته و بی در و پیکری دارد / گرفتاری‌های مترجم ایرانی، هیچ ارتباطی به خود کار ترجمه ندارند/ مهمترین دغدغه‌ی من در زندگی "فلسفه و معنای زندگی" است/ گاهی کلاف زندگی را گم می‌کنم   (۱ نظر)

فرج الله اسدی از فعالان سیاسی اصلاح طلب کرمان دار فانی را وداع گفت   (۱ نظر)