کد خبر: ۲۶۷۱۵
تاریخ انتشار: ۲۷ دی ۱۳۹۶ - ۰۹:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
برش استانی بودجه زیر ذره بین؛
سهم استان کرمان از بخش تملک دارایی‌های سرمایه ای بودجه ( 4 میلیون و 618هزار) میلیون ریال است که جایگاه ششم را بعد از استان‌های خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، تهران، خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است.
امسال برخلاف گذشته لایحه بودجه به صورت شفاف منتشر شد و فضای مجازی بستری را فراهم کرد تا این لایحه به طور دقیق از سوی کارشناسان مختلف و مردم مورد واکاوی قرار گیرد. البته این مباحث بیش‌تر مسایل کلان بودجه را دربرمی‌گرفت. صدای تاک در این گزارش نگاهی به برش استانی لایحه بودجه کرده است که می‌خوانید. 

در ماده 77 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت مصوب 1380، «درآمد» به دادوستدهای بخش دولتی اطلاق شده است که ارزش خالص( ارزش کل دارایی‌ها منهای ارزش کل بدهی‌های بخش دولتی) را افزایش می‌دهد. 

استان کرمان با (26میلیون و 268هزارو 383 ) میلیون ریال درآمد استانی، جایگاه ششم را در بین استان‌های کشور دارد. این در حالی است که استان تهران از نظر درآمد استانی جایگاه اول، اصفهان دوم، خوزستان سوم، خراسان رضوی چهارم، هرمزگان در جایگاه پنجم قرار دارند.  استان‌هایی مثل فارس، آذربایجان شرقی،استان بوشهر، استان البرز، استان یزد هم در جایگاه های بعدی قرار گرفته اند. 

از نظر درآمد اختصاصی هم استان تهران رتبه اول، استان اصفهان رتبه دوم استان فارس سوم، استان خراسان رضوی چهارم، استان خوزستان پنجم، استان آذربایجان شرقی ششم، استان یزد هفتم و استان کرمان با( 422هزارو 860) میلیون ریال جایگاه هشتم را به خود اختصاص داده است. 
درآمد اختصاصی برای مصرف خاص معین شده و در بودجه کل کشور به این عنوان منظور می شود. به طور کلی دستگاه‌های استفاده کننده از درآمد اختصاصی در سه دسته جای می‌گیرند. دسته اول دستگاه‌های وصول کننده درآمد دولت هستند. دسته دوم خدماتی اضافه بر وظایف حاکمیتی انجام می دهند و دسته سوم استقلال مالی آن‌ها چنان اهمیت دارد که قانون‌گذار برای ایشان درآمد اختصاصی ایجاد کرده است. 

استان کرمان در بخش پرداخت‌ها با (28 میلیون و 268هزارو 327) میلیون ریال جایگاه هفتم را در بین استان‌های کشور را دارد. استان تهران از نظر این شاخص در جایگاه اول، خراسان رضوی دوم، خوزستان سوم، فارس چهارم، اصفهان پنجم، و مازندران ششم قرار دارند.

اعتبارات هزینه ای  موجب حفظ و نگهداری وضعیت موجود می‌شود و اعمال حاکمیت دولت را فراهم می سازد. از نظر شاخص بودجه هزینه‌ای، استان کرمان با (23میلیون و 494 هزارو 557) میلیون ریال جایگاه هشتم را بعد از استان‌های تهران، خراسان رضوی، فارس، اصفهان، خوزستان، مازندران و آذربایجان شرقی دارد. 

در یک برنامه زمان بندی شده به صورت سرمایه گذاری دارائیهای سرمایه ای تولید شده یا مولد و گاهی دارائیهای تولید نشده مشهود و نامشهود موجب تملک دارائیهای سرمایه ای را فراهم می سازد. طرح های تملک دارایی های سرمایه ای (طرح‌های عمرانی) به آن دسته از طرح‌ها اطلاق می شود که در جهت ایجاد ظرفیت های جدید اقتصادی و اجتماعی یا در پی توسعه این نوع ظرفیت‌ها هستند.

سهم استان کرمان از بخش تملک دارایی‌های سرمایه ای بودجه ( 4 میلیون و 618هزار) میلیون ریال است که جایگاه ششم را بعد از استان‌های خوزستان، فارس، سیستان و بلوچستان، تهران، خراسان رضوی را به خود اختصاص داده است. با احتساب 64 هزارو680) میلیون ریال متفرقه 97 و( 91هزارو 90) میلیون ریال اختصاصی 97، این عدد به (4میلیون و 773هزارو 770) میلیون ریال می رسد. این در حالی است که عملکرد استان در سال 95 رقم( 1میلیون و 594هزارو 551) میلیون ریال بوده و عدد مصوب آن  برای سال 96 هم ( 6میلیون و 678هزارو 482) میلیون ریال بوده است. که نشان می‌دهد استان کرمان با کاهش اعتبارات تملک دارایی سرمایه‌ای در مقایسه با سال 96 روبه‌رو خواهد شد.  

نماینده جیرفت و عنبرآباد اختصاص نیافتن بودجه قابل‌توجه به پروژه‌های عمرانی استان کرمان را به دلیل عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی و ناتوانی سازمان برنامه‌وبودجه نسبت می‌دهد. اتهامی که  رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان آن را رد می کند و می‌گوید:: « کرمان جزء اولین استان‌ها بود که توانست قبل از بهمن‌ماه سال گذشته صد در صد بودجه عمرانی را جذب کند و حتی یک ریال هم برگشت داده نشد.»

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی مي‌افزاید: با نگاهی به طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی نیمه تعطیل استان کرمان مشاهده می‌کنیم که نه‌تنها منابع این پروژه‌ها افزایش نیافته بلکه به صفر رسیده است این در حالی ست که این پروژه‌ها باجان و مال مردم سروکار دارند.

یحیی کمالی پور با طرح این سؤال که «آیا مردم باید تاوان عملکرد ضعیف دستگاه‌های اجرایی استان را بدهند؟» با اشاره به تماس اخیر خود با رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور می‌گوید: رئیس این دستگاه عنوان کرد چون دستگاه‌های اجرایی نتوانستند در سال گذشته هزینه‌های عمرانی را جذب کنند بنابراین برای طرح‌های استان‌های محروم اعتباری در نظر نگرفتیم.

وی بابیان اینکه در بودجه سال 96، 50 میلیارد تومان برای توسعه ریلی جنوب استان کرمان و اتصال به شبکه سرتاسری کشور در نظر گرفته شد، گفت: متأسفانه در لایحه بودجه 97 تنها یک میلیارد تومان لحاظ شده که این اقدام توهین به مردم جنوب استان کرمان است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان کرمان اما نظری متفاوت باکمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس دارد.

جعفر رودری در نشست خبری در پاسخ به خبرنگار گفتارنو در این خصوص، می‌گوید: این موضوع مطرح‌شده که به آن اشاره شد در خصوص اسناد خزانه بوده که بر اساس آن  سال گذشته فرصتی را تا بهمن‌ماه برای جذب آن گذاشته بودند.

رودری تصریح کرد: استان کرمان جزء اولین استان‌ها و تنها استانی بود که توانست  قبل از بهمن‌ماه صد در صد آن را جذب کند و حتی یک ریال هم برگشت داده نشد.

وی ادامه داد: در خصوص این جذب  استان‌هایی بودند که بحث اسناد خزانه را شاید به این دلیل که اولین سال بود و با سازوکار موضوع آشنایی نداشتند نتوانستند به‌صورت کامل جذب کنند.

رودری گفت: این ناآشنایی شاید باعث شد یکسری از اعتبارات در استان‌های کشور برگشت بخورد اما برای استان کرمان این موضوع مصداق ندارد.

اگر به برش استانی لایحه بودجه توجه کنیم. در بخش برآورد اعتبارات رديف‌هاي متفرقه در سال 1397 برای ارتقاء شاخص‌هاي توسعه جنوب استان كرمان در بخش تملك دارايي‌هاي سرمايه اي( 730هزار)میلیون ریال پیش بینی شده است. 

با نگاهی به جدول اعتبارات تملک دارايي‌هاي سرمايه‌اي و قانون استفاده متوازن استانها در سال 97 در می‌یابیم که جمع كل اعتبارات تملک دارائيهاي سرمايه اي استان کرمان( 12میلیون و727هزار) میلیون ریال است عددی نزدیک به 5ونیم درصد کل اعتبارات تملک دارائيهاي سرمايه‌اي کشور. 

اگر نگاهی به فهرست طرح‌های تملک دارايی‌های سرمايه ای دارای مجوز كمیسیون ماده 23 قانون الحاق موادی به قانون تنظیم با اولويت مناطق محروم بیاندازیم طرح بهسازی محور زرند – كوهبنان توسط وزارت راه وشهرسازی، احداث بیمارستان 32 تختخوابی شهرستان انار توسط دانشگاه علوم پزشكی و خدمات بهداشتی، درمانی استان، آمده است. 

در جدول طرح هاي مطالعاتي و اجرایي موضوع ردیف شماره 39 -550000  هم، مطالعه و احداث راه آهن كرمان - بافت - حاجي آباد، مطالعه و احداث باند دوم كهنوج – ایرانشهر، مطالعه و احداث محور شهداد - نصرت آباد – راور، مطالعه و احداث محور بم – ایرانشهر، مطالعه و احداث محور گلبافت - شهداد – نهبندان، مطالعه و احداث محور راین - تهرود – بم، مطالعه و احداث محور كرمان – رابر، مطالعه واحداث محور خبر - وكيل آباد، مطالعه و احداث راه آهن كرمان - بافت – سيرجان، بازسازي زیرساخت هاي حمل و نقل شهرستان بم، احداث محور چهارخطه جيرفت - بافت – سيرجان،  مطالعه و احداث بيمارستان عنبر آباد، مطالعه و احداث بيمارستان ریگان، مطالعه و تطویل باند فرودگاه جيرفت، مطالعه و احداث باند دوم كهنوج - اسلام آباد، مطالعه و احداث راه آهن جيرفت - كهنوج - بندر عباس آمده است.

اعتبار این طرح‌ها متناسب با وضعیت پیشرفت فیزيکی و کسب مجوزهای قانونی لازم بین استانها توزيع و پس از مبادله موافقتنامه با دستگاه اجرايی ذيربط هزينه می‌گردد. طرح‌های مندرج در اين جدول می‌توانند از مجوز جابجايی‌ها و نیز فاينانس خارجی استفاده کنند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کرمان از بارندگی‌های پاییزی بی‌نصیب است

عامل تیراندازی ایذایی در سیرجان دستگیر شد

هفتمین سالانه خوشنویسی استان کرمان برگزار می‌شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان: رعایت پروتکل‌ها در کرمان ضعیف است

اگر گلباف و شهداد با هم به توافق برسند که یک شهرستان شوند، این کار با سرعت قابل اجراست

سردار کوثری: پاسخ ایران به تعرض احتمالی رژیم صهیونیستی، کوبنده و قاطع خواهد بود

سفر بنت به روسیه و نشانه‌هاي خطرناك از يك توطئه

گزارش تصویری: جشنواره موسیقی نواحی کرمان

حاج محمد ارجمند کرمانی که بود و چگونه سلطان فرش جهان شد؟

دشمنان فقط شیوه کارشان را عوض می‌کنند/ دشمنان برای سرگرمی و انحراف دانش‌آموزان برنامه دارند/ خنثی‌سازی تحریم‌ها باید یکی از اولویت‌های دولت باشد/ در جریان برجام عزت و شرف ما را فروختند

پر بحث

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو   (۲ نظر)

از شانس بالای شعرباف و سالاری تا احتمال انصراف قاری قرآن/ شورای شهر موضوع فقدان 9 سال سابقه مدیریت میانی شعرباف را چگونه حل و فصل می‌کند؟   (۲ نظر)

دوست داشتم و دارم قاسم بدون پسوند یا پیشوندی باشم/ من اگر سلاح به دست گرفته‌ام برای ایستادن در مقابل آدمکشان است نه برای آدم کشتن/ در چشمان خود نمک می ریزم که پلک‌هایم جرأت بر هم آمدن نداشته باشــد تا نکند در غفلت من آن طفل بی‌پناه را سر ببرند   (۱ نظر)

بیانیه علی لاریجانی پس از ردصلاحیت   (۱ نظر)

نژادحیدری به عنوان دبیرکل جدید جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان انتخاب شد   (۱ نظر)

مرعشی به روحانی: چه خوش بی‌مهربانی هر دو سر بی/که یکسر مهربانی دردسر بی/ وقتی دولت دوستان خود را تنها می‌گذارد، طبیعی است که تنها می‌ماند/ اصلاح‌طلبان از دولت بابت حوادثی مانند گرانی بنزین، خیلی گله‌مند هستند   (۱ نظر)