کد خبر: ۲۶۷۸۷
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۱۷
ارسال به دوستان
ذخیره
آرمان: این روزها حوادث اخیر در کشور که متاسفانه صدماتی را هم به‌جا گذاشته است، مورد تحلیل کارشناسان اجتماعی، سیاسی و مذهبی قرارگرفته است. بسیاری اعتقاد دارند اعتراضات اخیر به علت برخی مشکلات اقتصادی است و برخی تجمیع خواسته‌های اقتصادی و سیاسی را علت بروز حوادث اخیر می‌دانند. اما آنچه مورد وثوق کارشناسان است سوء استفاده دشمنان از اعتراضات قانونی مردم است.

نوه بنیانگذار انقلاب اسلامی در تحلیلی ضمن بر شمردن علت‌های این حادثه و سوء استفاده دشمنان از اعتراضات مردمی اعلام کرد اگر برای قشر مستضعف کار نکنیم ضربه خواهیم خورد. حجت‌الاسلام والمسلمین سیدعلی خمینی در دیدار امام جمعه، مسئولان و جمعی از مردم شریف‌آباد استان تهران با اشاره به گذشت چهل سال از پیروزی انقلاب و مسیری که امام در دوران انقلاب طی کرد، به اشکالات موجود در نظام اشاره کرد و گفت: ما در این سال‌ها پیشرفت‌های بسیاری داشته‌ایم اما در این چهل سال اشکالات زیادی نیز وجود داشته که بعضی از آنها به دلیل بی‌تجربگی و یا کوتاهی مسئولان ما بوده است.

وی ادامه داد: بعضی از آنها به خاطر جنگ بوده و بعضی به دلیل دشمنی‌هایی بوده است که دنیا با تفکر انقلابی ما داشته است، بالاخره ما در مقابل آمریکا و اسرائیل سر خم نکرده‌ایم، این کم جرمی نیست.

سبب مشکلات
سیدعلی خمینی در تشریح دشمنی‌های دنیای سلطه با نظام اسلامی ابراز کرد: امروز هم ببینید در دنیا آمریکا یک طرف ایستاده و تنها منتظر است کوچکترین اتفاقی در کشور بیفتد تا جنجال راه بیندازند. وی با تاکید بر اینکه هیچ وقت نمی‌گوییم ریشه همه مشکلات ناشی از دشمنان است، گفت: اتفاقا مسبب بسیاری از مشکلات خودمان هستیم. بعضی از مشکلات از خود ماست، خیلی از مشکلات از کم کاری‌ها و فساد‌هایی است که در دستگاه‌های حاکمیتی ما وجود دارد. منکر این مسائل نیستیم. تمام صحبت ما این است که مردم فراموش نکنند دشمن خارجی هم داریم. آنها هم نشسته‌اند و برای سنگ اندازی برنامه‌ریزی می‌کنند.

سخن دشمنان
نوه بنیانگذار انقلاب سپس به تحلیل نا آرامی‌های اخیر کشور پرداخت و ادامه داد: همین ناآرامی‌های اخیر که به شکل خیلی مختصری در کشور رخ داد را مشاهده کنید؛ البته این دست ناآرامی‌ها در همه جای دنیا وجود دارد و مطالبات بحق، یا نابجا، از طرف دوست و رقیب در همه جای دنیا هست. این اتفاق بسیار طبیعی است و هر چند سال یک بار کشور‌های اروپایی و آمریکایی نیز با این دست از تظاهرات با مقیاس بزرگتر و با دوز خشونت بالاتر روبه‌رو هستند و ما هم این اتفاقات را داشته‌ایم.

یادگار امام با اشاره به اینکه سخنش در اینجا ریشه‌یابی این مسائل نیست، تاکید کرد: روی صحبت من این است که مردم ما توجه کنند، هنوز همه ملت ایران از این اتفاقات اطلاع نداشتند که رئیس‌جمهور آمریکا در این مورد توئیت می‌کند. روزنامه‌های رسمی آمریکا در صفحه اولشان از همین اعتراضات خیابانی جزئی که دیدید به عنوان «قیام مردم ایران» تعبیر می‌کنند. سید‌علی خمینی خاطر نشان کرد: این‌ها آیا مفهوم قیام را نمی‌فهمند؟ یا معنی مردم را نمی‌دانند؟ یا سیستم‌های اطلاعاتی ندارند، که دارند و می‌دانند و می‌فهمند! پس در چه میزانی و با چه حسابی نام این حادثه را که اول و آخرش تنها یک هفته طول کشید و در خوش بینانه‌ترین حالت ده‌ها هزار نفر در سراسر کشور در آن مشارکت داشتند، قیام می‌گذارند؟

قطع دست آمریکا
سیدعلی خمینی ادامه داد: شما که انقلاب ایران در 40سال پیش را دیده‌اید، که جمعیت‌های میلیونی به خیابان می‌آمدند. شما جمعیت میلیونی را دارید هر سال می‌بینید. اگر این اعتراضات چند هزار نفری را قیام بنامیم، حضور 22 بهمن را چه بنامیم؟ وی به جمع بندی نظراتش در این بخش پرداخت و گفت: سخن این است، آیا همه مشکلات ما از دشمنان است؟ خیر. اما آیا دشمن نداریم؟ واضح است که دشمن داریم، دشمنان مهمی هم داریم.

وی با اشاره به علل دشمن داشتن ایران گفت: ما دست آمریکا را از منطقه قطع کرده‌ایم، آن هم از این منطقه مهم. رهبری فرمودند در دهه پنجاه شما را از کشور و در دهه 90 از منطقه بیرون انداختیم. ما تمام سیاست‌های این‌ها را به هم زده‌ایم. جمهوری اسلامی تمام سیاست‌های کلان نظام سلطه را به هم زده است، معلوم است که اینها نمی‌ایستند و تماشا نمی‌کنند. اینها سیاست‌های کلانی برای منطقه داشته‌اند و برای اسرائیل خواب‌ها دیده بودند و امروز هم در آمریکا بسیاری از سردمداران این کشور از صهیونیست‌ها هستند.

خاتمه از نیل تا فرات
نوه بنیانگذار انقلاب با اشاره به اینکه غالب سیاست‌های آمریکایی‌ها برای حمایت از صهیونیست‌هاست، گفت: با این وصف ایران با توانی که قابل مقایسه با توان آنها نیست و قابل مقایسه با نظام سلطه نیست، ایستاده و تمام برنامه‌های آنها را به هم ریخته است. این‌ها برای اسرائیل برنامه‌ها داشتند و سخن از نیل تا فرات می‌گفتند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری که حتی سران عرب هم با آن همراهی نکردند، کاری کرد که اسرائیل دیگر نه تنها نیل تا فرات را نبیند، بلکه باید برود دور خودش دیوار بکشد که مبادا درون دیوار‌های خودش به سراغش بروند و این جنایتکار‌ها را به سزای اعمالشان برسانند. این‌ها به برکت حرکت‌های ما چه در جبهه‌های مقاومت و چه در جبهه‌های دیپلماسی در دنیا منزوی شده‌اند. وی همچنین گفت: اسرائیل امروز هر کاری می‌کند در حال شکست خوردن است. چه در سازمان ملل چه درمنطقه و چه حتی در هدف قرار دادن اهدافی که در نزدیکی ماست شکست می‌خورد.

دشمن بیرونی
سیدعلی خمینی تاکید کرد: بنابراین حرف ما این است که ما دشمن داریم و کسی که دشمن دارد با چشمان باز می‌خوابد. یادگار امام ادامه داد: اما مساله بعدی این است که تمام مشکلات ما از این دشمن بیرونی نیست. ما اگر بتوانیم اختلاف طبقاتی را از بین ببریم، فاصله میان فقیر و غنی را کم کنیم، مسئولان ما در برنامه‌های خودشان رضایت مردم را مد نظر قرار دهند، در سخن خودشان کرامت مردم را مد نظر قرار دهند و در رفتار خودشان عزت مردم را مد نظر قرار دهند بسیاری از مشکلات حل خواهند شد.

اقدام گام‌به‌گام
یادگار امام افزود: همه باید بدانیم و شما به همه کسانی که با آنها سر و کار دارید بگویید راه حل مشکلات اقدام گام‌به‌گام است. هیچ جامعه‌ای یک شبه درست نشده و نخواهد شد. اگر خیال کنیم با یک حرکت پرشی می‌توانیم مشکلات را حل کنیم اشتباه کرده‌ایم. بدانیم اگر بخواهیم کارهای ساختارشکنانه انجام بدهیم از همان پله‌ای هم که هستیم پایین‌تر خواهیم افتاد. راه، راه اصلاح گام‌به‌گام است. قدم‌به‌قدم و با آرامش و گفت‌وگو مشکلات خود را حل کنیم و در خارج کشور در مقابل دشمنان تا آنجا که با زبان آدمیزاد حرف می‌زنند، با زبان آدمیزاد با آنها حرف بزنیم، اما اگر خواستند با زبان حیوانی سخن بگویند، ما هم بلدیم چه کنیم.

وی تاکید کرد: امام فرمودند ببینید علت اصلی پیشرفت شما در انقلاب چه بود، ایمان به خدا و وحدت کلمه؛ علت بقای شما هم همین است. این همه همدیگر را جدا نکنیم و به جان هم نیفتیم. مسئولان مراقب باشند به خاطر هوا‌های نفسانی به جان هم نیفتند و هی برای هم پرونده‌های دروغ درست نکنند. هنوز ملت پشتیبان جمهوری اسلامی است.

قشر مستضعف
سیدعلی خمینی خاطر نشان کرد: هیچ انقلابی نیست که چهل سال از آن گذشته باشد و هنوز آرمان‌هایش، همان آرمان‌های نخستین باشد و هنوز ملتش پشتیبان همان آرمان‌های نخستین باشد و توانسته باشد با کمترین هزینه‌ها بر مشکلات خود غلبه کند. راز پیروزی ما همان است که امام گفته بودند. تمام سیاست‌های ما باید این باشد و نگاه ما باید به مستضعفین و همین اقشار فرودست جامعه باشد که به تعبیر امام همین‌ها هستند که مسئولان را بر سر کار آوردند. اگر مسئولان برای همین قشر مستضعف کار نکنند ضربه خواهیم خورد.

وی با تاکید بر توجه به مستضعفین گفت: همین بچه‌های متدین، مذهبی، اما از حیث اقتصادی مستضعف هستند که از کیان کشور دفاع خواهند کرد. لذا نگاه دولت باید به مستضعفین باشد. آنچه ضربه اساسی به ما خواهد زد مساله تبعیض است. مساله این است که کسی در جامعه فساد کند و مورد مجازات قرار نگیرد.

وی افزود: اینکه فردی تنها به این دلیل که با دیگری قرابت و نزدیکی و رابطه دارد بتواند از گردنه‌ها عبور کند، اما مردم عادی با مشکلات دست و پنجه نرم کنند، مورد پذیرش و قابل تحمل نیست. ممکن است فقر برای مردم قابل تحمل باشد، اما این تبعیض است که درد‌ها را دو چندان می‌کند. ما برای این مساله چه کرده ایم؟ ما از حیث نظری و از حیث تفکر اسلامی هم باید پاسخگو باشیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

سردار کوثری: نباید برای پاسخ به ترور شهید فخری‌زاده احساسی برخورد کرد / انتقام خواهیم گرفت اما زمان، مکان و نوع آن مشخص نیست

معطل تصمیم دستگاه‌ها در جذب اسناد خزانه نمی‌مانیم/ سهم استان از مازاد درآمد مالیاتی را پیگیری می‌کنیم

اینکه بگویند شهید فخری‌زاده، قربانی گفت‌وگو با مدیرکل آژانس شد و یا برجام را عامل ترور بدانند، نشان می دهد عده‌ای سعی دارند از این نمد کلاهی برای خود ببافند / پدیده زشت ترور دانشمندان ایرانی، حتی در دولت قبلی که مذاکرات ایران به بن‌بست رسیده بود نیز وجود داشت

دومین شهید مدافع سلامت سیرجان آسمانی شد

تصادف زنجیره ای و فوت کارگر معدن مس تخته گنبد در سیرجان

در مواجهه با عوامل تروریستی مشکوک چه باید کرد؟ /چند هشدار وزارت اطلاعات

آرمان: نتانياهو می‌خواهد با برهم زدن آرامش منطقه و درگير کردن ايران فضاي جديدي براي باقي ماندن در قدرت ايجاد کند/ ابتکار: اسرائیل و عربستان در چهار سال گذشته با تحریک، زمینه خروج آمریکا از برجام را فراهم آوردند و بارها تلاش کردند بهانه حمله آمریکا علیه ایران را فراهم آورند

عذرخواهی عیسی کلانتری به خاطر اظهارات اخیرش در مورد امام خمینی

استاندار: ادارات استان کرمان تعطیل نیستند/ مدیران و دستگاه‌ها حق تغییر ساعت کاری را ندارند

آمار فوتی ها در پیک کنونی کرونا افزایش یافته است

پربازدید ها

فراخوان طرح دیدگاه‌های مرتبط با تمهیدات برگزاری انتخابات ۱۴۰۰

تحرکات این جریان‌های «خودولایت‌مدارخوانده» دو سال قبل هزینه‌های سنگینی را بر کشور تحمیل کرد/ مطالبات انقلابی را با تحریفات التقاطی، به سمت و سویی می‌برند که ضمن ایجاد شکاف میان مردم و حاکمیت، پیام‌های نفاق‌افکنانه نیز به جامعه بین‌الملل ارسال کند

هفته آینده ادارات تعطیل هستند

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله جعفری به صورت محدود

پاسخ قائم مقام موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی به اظهارات اخیر عیسی کلانتری

محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای کشورمان به شهادت رسید

معاون استاندارکرمان: هنوز ابلاغیه‌ تعطیلی ادارات نرسیده است؛ مثل سابق عمل می‌کنیم

وزیر اطلاعات: شناسایی عناصر خودفروخته آغاز شده است

عذرخواهی عیسی کلانتری به خاطر اظهارات اخیرش در مورد امام خمینی

استاندار: ادارات استان کرمان تعطیل نیستند/ مدیران و دستگاه‌ها حق تغییر ساعت کاری را ندارند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۹ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

برگزاری مراسم بزرگداشت آیت الله جعفری به صورت محدود   ( نظر)

وزیر بهداشت: سخنان احمدی نژاد درست نیست؛ هیچ وجهی برای استفاده از داروهای کرونا در ایران دریافت نشده است   ( نظر)

شناسایی و دستگیری سارق کنتورهای آب در کرمان   ( نظر)

برای ادای دین به سردار دل ها، «شاید پیش از اذان صبح» را به چاپ می رسانم   ( نظر)

پیکر امام جمعه پیشین کرمان تشییع و به خاک سپرده شد   ( نظر)