کد خبر: ۲۶۸۹۸
تاریخ انتشار: ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۹:۳۹
تعداد نظرات: ۸ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو بررسی می‌کند
همزمان با سفر دکتر روحانی به کرمان علیجان سلیمانی شاعر طنزپردازی جنوبی شعری انتقادی با مضامین تند و گزنده سرود که در فضای مجازی بازتاب یافت.

علی کاظمی‌تبار در یادداشتی برای گفتارنو نوشت:

همزمان با سفر دکتر روحانی به کرمان، علیجان سلیمانی شاعر طنزپرداز جنوبی شعری انتقادی با مضامین تند و گزنده سرود که در فضای مجازی بازتاب یافت.

این شعر اگرچه به دلیل سوابق اصول‌گرایانه سراینده در نگاه اول ذهن را به سمت مسائل سیاسی سوق می‌دهد؛ اما در تار و پود خود حامل مسائل اجتماعی‌ای است که اگر با نگاهی دقیق و موشکافانه مورد تحلیل قرار نگیرد باعث فعال شدن گسل‌های اجتماعی در آینده خواهد شد.

جهت درک بهتر این نوشته شعر این شاعر جیرفتی در اینجا نقل می‌شود؛بخش‌هایی از این شعر که دارای توهین واضح می‌باشد حذف می‌گردد. بخش‌های حذف شده با علامت [...] مشخص شده است: 


آخر کار آمدی کرمان فرود
بر شما آقای روحانی درود
باتوبایدگفت بی پرده سخن
داده ای تو گاف هایی بس خفن
آن کلیــــدت هیچ جایی جا نکرد
هیچ قفلی را در ایران وا نکرد
گفته بودی دشمن اهریمنی
وعده هایت جملگی سرخرمنی
حاصل ما جز به تصویرت نبود
هیچ امیدی به تدبیرت نبود
آن شراب کهنه جامت چه شد
حاصل زیبای برجامت چه شد
اقتصــاد دولتت محدود شد
کارهایت بدتر از محمود شد
گرحسینی والی کرمان نبود
میشد اینجاچهره دولت کبود
گفته‌هایش داده بر مردم نوید
اندکی او آبرویت را خـــــــرید
از عدالت داده‌ای بر مــا سهام
تشت رسواییت مانده روی بام
این چــــه کاری بود استــــــــاد سخن
سهم هر خانه ست بیست و شش تومن؟
کارهای ناقصت بـــــی باور است
این سهامت هم خجالت آور است
در خطر تدبیر را کردی سپر
در جنـوب ما نکردی تو سفر
هیچ امیــــــدی به فریاد تو نیست
این جنوب خسته در یاد تو نیست
آرزوهامان همه در خــــاک شد
هفت گنج از خاطر تو پاک شد
مستی‌ات آیا ز جــــــام باده است
یا جهانگیری به تو خط داده است؟
با معاون چونکه گشتی روبرو
توی گوش آن جهانگیری بگــو
عشق قدرت در دلت هنگفت شد
سکوی پرتاب تو جیـــــرفت شد
[...] 
فیلم گفتارت حسن شد دیدنی
وه چه راحت زیر قولت میزنی
هر امیدی بسته‌ی تدبیر شد
هر جوان از وعده تو پیر شد
میـــوه بـــاغ ترقی کـــال شد
قول صد روز شما 6 سال شد
[...] 

شاعر در این شعر که به مناسبت سفر دکتر روحانی به کرمان سروده است کوشش کرده تا برخی مسائل جنوب استان را که ریشه‌های اجتماعی دارد را با ادبیاتی سیاسی مورد نقد و بررسی قرار دهد. 

واقعیت این است که سال‌هاست اهالی خونگرم جنوب استان کرمان به این باور رسیده‌اند که عدالت میان جنوب و شمال استان رعایت نمی‌شود. باوری که باید درباره ابعاد و کمیت و کیفیت آن ساعت‌ها بحث کرد؛ اما نمی‌توان این احساس و باور را به کلی بی اساس دانست.

البته برخی سیاست‌های غلط مانند وعده بدون بررسی دولت قبل برای استان شدن جنوب که مانند اغلب سیاست‌های غلط گذشته بیشتر جنبه سیاسی داشت و از سوی نهادهای بالادستی با آن مخالفت شد؛ باعث گردید تا این حس موجود در جنوب استان تقویت شود. 

این موضوع در کنار سایر مسائلی که ریشه در سال‌های طولانی دارد یک بدبینی و یک سوءتفاهم میان جنوب و شمال استان کرمان ایجاد کرده است. به این مسائل اضافه کنید اجرای برخی پروژه‌ها که به درست یا غلط در منطقه ایجاد حساسیت کرده است و مدیران دولتی هیچ‌گاه نتوانسته‌اند به این حساسیت‌های پاسخ‌های دقیق و قابل پذیرش بدهند.

دکتر روحانی هم در چند سفری که به کرمان داشته به دلیل عدم اطلاع از حساسیت‌های موجود نتوانسته بخشی از وقت خود را برای سفر به جنوب استان اختصاص دهد. سفر مقامات دولتی به جنوب استان برای مردم از اهیمت فوق‌العاده‌ای برخوردار است. 

یک بررسی اجمالی نشان می‌دهد اغلب روسای جمهور گذشته کشور حداقل یک سفر به جنوب استان کرمان داشته‌اند. مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی؛ سید محمد خاتمی و محمود احمدی‌نژاد در طول دوران ریاست جمهوری خود حداقل یک سفر به جنوب استان داشته‌اند.

اما دکتر روحانی در دو سفر رسمی خود که به عنوان رئیس جمهور و دو سفری که به عنوان نامزد انتخابات به استان کرمان آمد هیچ‌گاه به جنوب سرکشی نکرد.

بخواهیم یا نخواهیم عدم حضور روحانی در جنوب استان اگر به دلیل کم‌کاری مسوولان استانی باشد یا بی توجهی مدیران برنامه‌ریز سفرهای استانی؛ تاثیر منفی‌ای در افکار عمومی جنوب گذاشته است. این عدم حضور در کنار ضعف و کوتاهی‌های مدیران استانی و محلی باعث شد تا در انتخابات اخیر رای روحانی در جنوب کرمان از رئیسی کمتر شود. 

به زعم بیشتر کسانی که نگارنده با آنها برخورد داشته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور نیز آنگونه که باید برای جیرفت وقت نگذاشته و ارتباط موثری با آنها برقرار نکرده است.

این بی‌توجهی به همراه برخی دغدغه‌ها، کم‌برخورداری‌ها و سایر مسائل اجتماعی سبب شده تا برخی جریانات سیاسی تلاش کنند تا از نمد این دغدغه‌ها برای خود کلاهی ببافند.

غافل از اینکه مسائل اجتماعی آنقدر پیچیدگی دارند که اصحاب سیاست نبایستی برای منافع کوتاه‌مدت خود از این مسائل استفاده کنند؛ چرا که ممکن است در آینده همین مسائل اجتماعی آنها را نیز به خطر بیندازد.

شعر علیجان سلیمانی اگرچه مشحون از الفاظ و ابیات توهین آمیز در حق منتخب ملت است و مطابق قانون مجازات اسلامی قابلیت تعقیب توسط دادستان به عنوان مدعی‌العموم را دارد؛ اما بایستی همه مدیران و سیاست‌گذاران را نسبت به مسائل اجتماعی و سیاسی جنوب استان حساس کند. این شعر تند پیام‌های خوبی دارد؛ اگر بتوان آن را درک کرد. 
نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۲
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۸
سالاری
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۳:۳۷ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
1
1
شما ا گر مصاحبه تلویزیونی دیشب دو رییس سازمان کشاورزی استان را مشاهده نموده باشید ، حق می دهید که سطح اعتراضات به این حد کشیده شود .. رییس سازمان شمال با کمال متانت و فروتنی با تسلط به خدمات انقلاب پرداختند ولی در مقابل رییس جنوب با مشتی دیکته جور و ناجور فقط هدفش این بود که هر فعالیت ارزنده ای در این انقلاب را به خودش ربط دهد و به نوعی خود را عرضه نماید . در جنوب قادر به پاسخ دهی مطبوعات نیست و چیزی برای گفتن ندارد ولی در تلویزیون استان که ظاهر می شود آمارهای نجومی سرازیز می نماید .
جواد
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۴:۲۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
1
3
منتقدجناب انصاف رارعایت کرده
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۰۲ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
2
0
عالي بوده دستشدرد نكنه
محمودی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۲:۵۴ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۵
2
2
به نظر من این شعر نبود سراسر توهین وبدوراز ادب بود
مخصوصا که مخاطب رئیس جمهور و معاونش بودند رئیس جمهوری که بیست وچهار میایون را ی این ملت را داراست.
بعضی ها توهین وناسزا را با نقد اشتباه گرفته اند ویا تعمدااین عمل زشت را انجام میدهند.وگرنه نقد منصفانه را همه میپذیرند
احسان
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۵:۴۸ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
3
1
کوزه همان برون تراود که در اوست
رضا
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۶
1
3
بهترین قاضی مردمند.وضعیت فعلی جنوب استان گویا موضوع است.
حسین
|
Germany
|
۱۶:۴۶ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۷
1
2
در مقابل تعریف وتمجید هایی فراوانی که از دولتیان ونودولتان می شود این چند بیت شعر ولوتند وگزنده مشکلی ایجاد نمی کند ولی من نفهیمیدم آقای حسینی که به قول شاعر محترم یک تنه آبروی دولت را خریده کیست ؟ از ایشان وافراد مطلع تمنا دارم معرفی بفرمایند ممنون
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۰۸:۰۵ - ۱۳۹۶/۱۱/۱۹
2
2
به نظرم جناب ریس جمهور خیلی از این شاعر محترم بدتر با منتقدان خود حرف میزنند مثل بروید به جهنم بزدلها ترسوها و....
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کمتر از ۱۰ درصد از جمعیت کرمان واکسینه شده‌اند

فریب تبلیغات سایت ھای قمار و شرط بندی آنلاین را نخورید

احتمالا وضعیت استان کرمان از هفته آینده سیاه می‌شود

دستگیری سارق اماکن خصوصی با ۱۲ فقره سرقت در کرمان

آخرین آمار کرونا در ایران، ۶ مرداد ۱۴۰۰: فوت ۳۰۳ نفر در شبانه روز گذشته

رهبر معظم انقلاب: در این دولت معلوم شد اعتماد به غرب جواب نمی‌دهد / آمریکایی‌ها تحریم‌ها را برنداشتند و برنمی‌دارند / اکنون که به امریکایی‌ها گفته می‌شود، تضمین دهید که توافق را در آینده نقض نخواهید کرد، می‌گویند تضمین نمی‌دهیم

معاون وزیر کشور: مشکلات خودروسازان بم حل می‌شود

زمان دقیق مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی مشخص شد

مظفری، رئیس دیوان عدالت اداری شد

رای مجلس به اعمال اصل ۸۵ درمورد طرح جنجالی فضای مجازی / کمیسیون فرهنگی مسئول بررسی طرح شد / طرح دیگر به صحن علنی بازنمی گردد / کمیسیون طرح را مستقیما به شورای نگهبان ارسال می‌کند؛ در صورت تائید، به صورت آزمایشی اجرا خواهد شد / نمایندگان مخالف: با توجه به تحریم ها، محال است که پلتفرم‌ها بتوانند در ایران دفتر راه‌اندازی کنند؛ بنابراین بر اساس این طرح، بعد از ۴ ماه فیلتر می‌شوند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)