کد خبر: ۲۷۰۵۴
تاریخ انتشار: ۰۶ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۱۶
ارسال به دوستان
ذخیره
یادداشت اختصاصی محمدجواد کامیاب:
رئیس کمسیون عمران شورای شهر 21 تا 26 بهمن‌ماه سال جاری به کربلای معلی سفرکرده است. محمدجواد کامیاب پس‌ازاین سفر، یادداشتی نوشته که برای انتشار در اختیار گفتار نو قرارگرفته است که می‌خوانید.
رئیس کمسیون عمران شورای شهر 21 تا 26 بهمن‌ماه سال جاری به کربلای معلی سفرکرده است. محمدجواد کامیاب پس‌ازاین سفر، یادداشتی نوشته که برای انتشار در اختیار گفتار نو قرارگرفته است که می‌خوانید. 

بالاخره آقا طلبید ما هم به‌اتفاق جمعی از دوستان عازم کربلای معلا شدیم. عنوان پروژه یک تابلو خیلی کوچک نوشته بود ترفیع گنبد حرم مطهر. اما من میگویم مقاوم‌سازی و بازسازی و احیای مجدد گنبد حرم مطهر و این افتخار حتماً برای بچه‌های استان کرمان ثبت خواهد شد.
 
این اقدام البته چهار سال پیش کید خورد.  با توجه به ازدحام جمعیت در اطراف ضریح مطهر آقای امام حسین (ع) و فضای بسیار محدود قرار شد چهارستون اطراف حرم که کل وزن گنبد و رواق‌های اطراف روی آن‌ها قرارگرفته لاغرشوند تا فضای بیشتری برای زائرین فراهم گردد.

ایرانیان ، هندی‌ها ، پاکستانی‌ها و بعضی از کشورهای عربی و منطقه پیشنهادات مختلف ارائه کردند. اما استان کرمان با ارائه پیش‌طرح در حد مطالعات فاز صفر، برنده این اجرا شد و در یک رقابت فشرده بالاخره طرح مهندسین کرمان انتخاب شد.

در روند اجرای مطالعات فاز یک اما مهندسین کرمان جای خودشان را به مهندسین شیرازی داده‌اند و مدیریت این پروژه بزرگ و مهم همچنان در اختیار بچه‌های کرمان به کار خودش ادامه داد. چهارستون بزرگ می‌بایست حداقل 40% لاغر و انتقال بار از سقف به فنداسیون ها انجام شود.

اولین ستون با نقشه‌های دقیق مهندسی و با عشق و علاقه بی‌حساب به آقا امام حسین (ع) و جسارت در مدیریت کارگاهی و با لطف خدا بدون کوچک‌ترین حادثه‌ای عملیاتی شد و این باور که ما می‌توانیم در یک گروه یک‌صد نفره عملیاتی شد.
1- اجرای فنداسیون در پایین‌ترین قسمت ممکن از کف
2- اجرای یک پوسته بتن فولادی از داخل جهت مقاوم‌سازی و انتقال بارها به فنداسیون
3- اجرای یک پوسته از بتن و فولاد در پوشش خارجی بنا
4- اتصال پوسته داخلی به خارجی توسط ایجاد حفرهایی و بستن این دوپوسته به هم به‌وسیله کابل‌های پیش‌تنیده و پس کشیده
5- سبک‌سازی سقف‌ها و مقاوم‌سازی بنای آجری قدیمی محصور بین این دوپوسته بتن و فولاد
6- تزریق کروت در فضای خالی 
7- اجرای تأسیسات مکانیکی و تهویه هوا برق آب و غیره
8- نما سازی و کاشی‌کاری مجدد

و اما اجرای همه این موارد توسط یک گروه یک‌صد نفری بی‌ادعا و پابرهنه در حال انجام کار و گمنام با مدیریت قوی یکی از جانبازان جنگ  در حال انجام است و بیش از 70% کار عملیاتی شده است. 
جای بسی گله از جامعه مهندسی استان ، رئیس دانشگاه باهنر که بعد از جدا شدن تیم مهندسی استان اصلاً احوالی از این پروژه نگرفته‌اند. 

و اما تأسف بیشتر برای مسئولین صداوسیمای مرکز کرمان آقای دکتر رمضانی بااین‌همه تیم قوی و مستندساز که گاهی رشد یک گل را که هرساله اتفاق می‌افتد به تصویر می‌کشند که بسیار مهم و عالی است اما این رویداد به نظر من هر هزار سال یک‌بار را از نزدیک تیمی مستندساز ندیده و اگر دیده‌اند من خبر ندارم.

و اما از بعد اقتصادی اعتبار پروژه مردمی است و مربوط به سراسر ایران اسلامی بلکه غیر از ایران است . یک‌صد نفر اشتغال مستقیم از بچه‌های بی‌ادعا در حال انجام است که اگر دولت می‌خواست برای هر نفر شغل ایجاد کند حداقل هر نفر یک‌میلیون تومان سرمایه‌گذاری نیاز داشت.
و اما از دید صادرات خدمات فنی مهندسی در دنیا بناهای قدیمی و نیازمند به مقاوم‌سازی بسیارند و در حال حاضر در چندین محل پیشنهاد کارشده است. وجود یک تیم قوی و کارآزموده می‌تواند به ارزآوری در این بخش کمک کند.

تأمین مصالح موردنیاز از ایران باعث رونق بازار داخلی می‌شود و به‌عنوان مثال حتی ماسه شوسته را با توجه به مقاومت مناسب از معدن گلومک سیرجان تهیه می‌کنند.

از همه مهم‌تر آن‌که آقا امام حسین (ع) نظر خاص‌شان را  به کارکنان این طرح دارد. یکی از بچه‌های گروه حسن آقا نام دارد با مشکل و اصرار زیاد خودش را به تیم وصل کرده است، این جوان ریزنقش 20 و چندساله در اثر یک حادثه یکی از انگشتان دستش قطع می‌شود با مراجعه به بیمارستان و پانسمان به سر کار برمی‌گردد با توجه به اینکه احتمال سیاه کردن استخوان می‌رفت با اصرار مدیر پروژه ایشان را به تهران می‌فرستند.  

شب یکی از پرستاران در خواب آقا را می‌بیند تحت عنوان اینکه یکی از بچه‌های ما می‌آید بیمارستان، شما کمک کن! 

صبح روز بعد علی‌رغم اینکه این پرستار کشیک نبوده  به بیمارستان می‌آید و از هر مریضی که می‌آورند می‌پرسد شما از کجا آمدی ازجمله از ایشان ، ایشان ابتدا جواب درستی نمی‌دهد.  درنهایت با اصرار می‌گوید من در حرم آقا کار می‌کردم که این حادثه برایم اتفاق افتاده است. 

بعداً معلوم می‌شود که این حسن آقا دانشجوی پزشکی دانشگاه تهران بوده دکترها به او می‌گویند چشمانت ضعیف است اگر به مطالعه‌ات ادامه بدهی کور می‌شوی برو یک کار یدی بکن. ایشان هم با خودش فکر می‌کند حالا که نباید دکتر بشوم چی بهتر از کار برای امام حسین (ع).  جالب این جاست که بعد از این، مشکل بینایی ایشان هم برطرف شده اما حاضر نیست برود دانشگاه!

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وضعیت بازار مسکن اورژانسی است

بازگشایی اماکن مقدسه و تردد بین استان‌ها همچنان ممنوع / ساعت کار ادارات[درتهران] از ۷ صبح تا ۲ بعدازظهر خواهد بود/ دو سوم سرکار حاضر می‌شوند و یک سوم از کارکنان مجاز هستند که سر کار نروند

حمل بار در راه‌آهن کرمان افزایش یافت

4هزار و 800 خانواده مددجوی کمیته امداد در سیل اخیر آسیب دیدند

از 311مورد مبتلا به کرونا 30نفر از کادر درمانی هستند

مهارت های زندگی را از طریق فضای مجازی به درون خانه ها ببریم/ از هم اکنون باید برای پسا کرونا برنامه های عملیاتی طراحی کرد

طبق نظریه‌ سازمان بهداشت جهانی استفاده از ماسک صرفا برای افراد بیمار و کسانی که در ارتباط نزدیک با بیماران هستند، توصیه می‌شود/ برخی از اظهارنظر‌ها مبنی بر ضرورت لزوم استفاده از ماسک در تمامی مکان‌های عمومی شیطنت رسانه‌ای بود

انتقاد شدید استاندار کرمان از برخی اظهار نظرها در خصوص سیل در جنوب کرمان

تعداد بیکاران فعلی استان کرمان بیش از صد هزار نفر است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

پربازدید ها

جزئیات دستورالعمل اختصاص کارت اعتباری ۱ و ۲ میلیون تومانی به اقشار آسیب‌پذیر

کرونا به حوزه گردشگری استان کرمان 218میلیارد تومان خسارت وارد کرد

کارگران ساختمانی و افراد خویش فرما مشمول بیمه بیکاری نمی شوند/مبلغ بیمه بیکاری50 تا 80 درصد حداقل حقوق پرداختی است

۱۰۰ هزار شغل به علت شیوع کرونا در استان کرمان صدمه دیدند/یک هزار میلیاردتومانی به اقتصاد استان ضرر وراد شد

حمل بار در راه‌آهن کرمان افزایش یافت

وضعیت بازار مسکن اورژانسی است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)