کد خبر: ۲۷۰۵۵
تاریخ انتشار: ۰۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فعال صنفی حوزه سلامت در انتقاد از دست‌اندازی‌ها به منابع تامین اجتماعی:
محمدعلی شهابی با انتقاد از دست‌اندازی دولت و مجلس به منابع سازمان تامین اجتماعی، این همراهیِ نامیمون را نتیجه شکست در طرح تحول سلامت می‌داند.
محمدعلی شهابی با انتقاد از دست‌اندازی دولت و مجلس به منابع سازمان تامین اجتماعی، این همراهیِ نامیمون را نتیجه شکست در طرح تحول سلامت می‌داند.

محمدعلی شهابی (فعال صنفی حوزه سلامت) در ارتباط با مصوبه اخیر مجلس، با انتقاد از آنچه همدستی دولت و نمایندگان ملت می‌خواند، به خبرنگار ایلنا گفت: اقدام غیرقانونی ۱۱۰ نفر از نمایندگان مجلس که تحت لابی‌های مختلف و خلاف قانون، به تصویب بند «ز» فصل هفتم لایحه بودجه رای دادند، نقطه تاریکی در کارنامه مجلس دهم شد.

وی ادامه داد: براساس این بند، سهم درمان کارگران و بیمه‌شدگان تامین اجتماعی که موضوع مواد ۲۸ و ۲۹ قانون تامین اجتماعی مصوب سال ۵۴ است، در حسابی نزد خزانه دولت نگهداری می‌شود. البته شما به‌جای دولت، بخوانید وزارت بهداشت! این پول‌ها قرار است خرج وزارت بهداشت شود تا هر وقت و هر طور خواستند برای زنده کردن نعشِ طرح تحول  که مدتهاست مُرده، هزینه کنند.

تصویب بند «ز» با بسیاری از قوانین در تضاد است

شهابی در ادامه بحث به تضادهای این مصوبه مجلس با قوانین بالادستی و مصوبات لازم‌الاجرا پرداخت و گفت: تناقضات و قانون‌شکنی‌ها، یکی دوتا نیست. تصویب بند «ز» با بسیاری از قوانین موجود در تضاد است. 

شهابی با بیان اینکه این مصوبه خلاف اصل ۵۳ قانون اساسی است؛ چراکه براساس این اصل، فقط وجوه حاصل از درآمدهای دولتی به حساب خزانه واریز می‌شود نه درآمدهای غیردولتی و عمومی، افزود: این مصوبه خلاف ماده ۱ قانون تامین اجتماعی نیز است. براساس این ماده، صندوق تامین اجتماعی دارای استقلال مالی، اداری و شخصیت حقوقی است و تمرکز وجوه و درآمدهای آن و سرمایه‌گذاری و بهره‌برداری از محل وجوه، باید یکپارچه دیده شود تا خللی در امور جاری این صندوق ایجاد نشود.

این فعال صنفی حوزه پرستاری در ادامه گفتگو به دیگر تناقضات قانونی پرداخت و گفت: این مصوبه خلاف ماده هفتاد برنامه ششم توسعه است؛ براساس بند «ب» ماده ۷۰ برنامه ششم توسعه، حق بیمه درمان تامین اجتماعی باید طبق قانون تامین اجتماعی محاسبه شود و با حق بیمه‌های پرداختی از سوی دولت متفاوت است.

وی ادامه داد: این مصوبه در تضاد آشکار با بند «د» از فصل "نظارت مالی بر منابع قانون ساختار نظام جامع رفاه "مصوب سال ۸۳ مجلس است. براساس این بند، وجوه، ذخایر و دارایی‌هایی این صندوق در حکم اموال عمومی بوده و مالکیت آن متعلق به همه نسل‌های جامعه‌ی تحت پوشش است و هرگونه تصرف دولت در این اموال و رابطه مالی دولت با این صندوق، باید در چارچوب قوانین مورد عمل صندوق باشد. لذا بند «د» کاملا نشان می‌دهد که بند «ز» تبصره ۷ لایحه دولت، خلاف قانون و به منزله دست‌اندازی دولت در منابع عمومی است.

تنها شورای نگهبان می‌تواند به داد سازمان برسد

شهابی، شورای نگهبان را تنها نهادی می‌داند که در شرایط فعلی می‌تواند به داد سازمان برسد و در مقابل همدستی دولت و مجلس، منابع آن را نجات دهد: «باید به استناد اصل ۵۳ قانون اساسی، ماده ۷۰ برنامه ششم، بند د فصل نظارت مالی قانون ساختار نظام جامع مصوب ۸۳ ، بند ۱ قانون تامین اجتماعی مصوب سال ۵۴ و نیاز این بند به دو سوم آرای حاضران (تصویب این بند،۱۱۰ رای از ۲۰۴ داشته است که باید ۱۳۲ رای داشته باشد) این مصوبه را باطل کند.»

همه دست‌ها تا مرفق در سفره تحول سلامت بود

او پیشینه این دست‌اندازی‌ها به منابع تامین اجتماعی را در ناکامی‌های طرح تحول سلامت واکاوی می‌کند و می‌گوید: با شروع طرح تحول و غلبه احساس بر عقلِ مجریان و در دوران شیرین ماه عسل، وزرای رفاه و بهداشت در آسمان‌ها سیر کرده، به طوری که دل می‌دادند و قلوه می‌گرفتند؛ تعرفه‌ها بالا رفت و دست‌ها تا مرفق در سفره تحول سلامت بود و خیال می‌کردند این اوضاع برای همیشه ماندگار خواهد بود. 

شهابی ادامه داد: پول که تمام شد، حمله‌ها آغاز شد. این بار مجریان، چشم طمع به تنها صندوق پایدار کشور انداختند و بحث غیرقانونیِ «نُه/ بیست و هفتم»مطرح شد و به این ترتیب نقشه‌ کشیدن‌ها برای تصاحب اموال تامین اجتماعی شروع شد. 

او به توالی زمانی این قبیل دست‌اندازی‌ها اشاره می‌کند و می‌گوید: در بحبوحه بررسی برنامه ششم، تاجگردون، پیشنهاد دهنده الحاق درمان کارگری به وزارت بهداشت، حتی جرات نکرد درخواستش را مطرح کند و این طرح از ترس اعتراضات کارگری به سرعت از دستور خارج شد. در دولت روحانی بارها تلاش شد منابع درمان تامین اجتماعی بیاید ذیل لوای وزارت بهداشت که درنهایت هم به خواسته‌هایشان رسیدند و تمنیات خود را در تدوین لایحه بودجه ۹۷ به کرسی نشاندند و با همراهی نمایندگان مجلس، به آرزویشان رسیدند.

این فعال صنفی پرستاری موقعیت فعلی را به دقت تشریح کرد و گفت: فشار بدهی‌های وزارت بهداشت که ناشی از اجرای بد برنامه تحول سلامت بود، عملا به دولت و نوبخت منتقل شده بود، آنها هم که پولی نداشتند، بنابراین همچون همه دولت‌های گذشته به فکر سرقت و غارت منابع کارگری افتادند و به این ترتیب، بند «ز» را در فصل هفتم لایحه بودجه گنجاندند و لابی‌های خود را فعال و این بند را برخلاف قانون، با ۵۴ درصد آرای حاضران تصویب کردند.

«نُه/ بیست و هفتم» صحیح نیست، «نُه/سی‌ام» درست است

شهابی در پایان به نکته مهمی اشاره کرد و گفت: باید ادبیات مصطلح را اصلاح کنیم؛ باید حق و حقوق را بشناسیم و بدانیم دولت‌ها آگاهانه و تعمداً، نقش وظایف حاکمیتی خود را در اذهان مردم کمرنگ می‌کنند؛ برای مثال، باید بدانیم «نُه/ بیست و هفتم» صحیح نیست، «نُه/سی‌ام» درست است؛ چون دولت‌ها سهم سه درصدی خود (یک درصد درمان و دو درصد بازنشستگی) را تاکنون پرداخت نکرده‌اند و همیشه نیز از انجام این تکلیف طفره رفته‌اند.
منبع: ایلنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رهبر انقلاب:باید به هر قیمتی که هست کشور را جهش دهیم/کرونا در قیاس با سایر مشکلات چیز کوچکی است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان:وضعیت استان کرمان در زمینه کانون های تولید گرد و غبار مناسب نیست

پیام تبریک استاندار کرمان به مناسبت نیمه شعبان

مرخصی اجباری کارمندان با حقوق است

کلاس درس دانشجویان پزشکی از اول اردیبهشت‌ماه آغاز می شود/اگر فردی به نقاهتگاه نرود، به شکل قهری با او برخورد می شود

معاون استاندار کرمان:زهکلوت در مسیر سیلاب ساخته شده است

سیلاب به ۴۰۰ کیلومتر راه عشایری ریگان خسارت زد

استاندار کرمان:امکان صادرات پیاز به خارج از کشور با حذف عوارض فراهم شد

شرق استان در ساعات آینده درگیر ریزگردها خواهد شد /غلظت آلودگی در ساعات پایانی امروز بیشتر خواهد بود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان: آلودگی هوا در کرمان تا عصر امروز ادامه دارد/بیشترین میزان آلودگی در کرمان، زرند، انار و بردسیر است

پربازدید ها

شرق استان در ساعات آینده درگیر ریزگردها خواهد شد /غلظت آلودگی در ساعات پایانی امروز بیشتر خواهد بود

معاون عمرانی استاندار کرمان:آلودگی هوای شهر کرمان به ۲۸ برابر حد مجاز رسیده است

معاون آموزشی وزارت بهداشت:تعطیلات طولانی تر شود در مورد حذف ترم تصمیم گیری می کنیم

میانگین سنی مبتلایان به کووید ۱۹ در حال پایین آمدن است

معاون‌ امور بازرگانی سازمان صمت:عرضه عمومی ماسک نداریم/ با توجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت ماسک اصلاح می شود

کلاس درس دانشجویان پزشکی از اول اردیبهشت‌ماه آغاز می شود/اگر فردی به نقاهتگاه نرود، به شکل قهری با او برخورد می شود

معاون استاندار کرمان:زهکلوت در مسیر سیلاب ساخته شده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان: آلودگی هوا در کرمان تا عصر امروز ادامه دارد/بیشترین میزان آلودگی در کرمان، زرند، انار و بردسیر است

تنها نیمه شمالی استان درگیر گرد و غبار است/دیگر مناطق استان درگیر نخواهند شد

افسون مهدوی:تراکم شهری در منطقه شرف آباد نزدیک به دو برابر سایر مناطق شهری است/ برخی از کارگاه‌های ضایعات، محل سکونت کودکان کار است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)

کدام صنوف از ۲۳ فروردین ماه مجوز بازگشایی دارند؟   (۱ نظر)