کد خبر: ۲۷۱۴۵
تاریخ انتشار: ۱۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
با توافق وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل نیروهای مسلح، جوانان فعال در سازمان‌های مردم نهاد، می‌توانند تا شش ماه کسری خدمت دریافت کنند که این میزان کسری در شرایط خاص قابل افزایش هم هست.
یکی از مهمترین موضوعاتی که در دوره جدید معاونت ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان به طور جدی مورد پیگیر ی قرار گرفت، مساله خدمت سربازی جوانان به ویژه جوانان فعال در سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای اجتماعی بود که متولی جدید این معاونت از آنها تحت عنوان «نخبگان اجتماعی» نام می برد.

 نخستین زمزمه ها در این زمینه همزمان با آغاز مذاکرات وزارت ورزش و جوانان و ستاد کل نیروهای مسلح در آبان ماه به گوش رسید. محمدمهدی تندگویان در ۲۳ آبان ماه با تاکید بر ضرورت اجرای جدی طرح سرباز مهارت گفت:  امیدواریم در صورت انعقاد تفاهم نامه با ستاد کل نیروهای مسلح بتوانیم برای سمن‌های فعال در حوزه اشتغال و کارآفرینی امتیازاتی مانند کسر از خدمت و سربازی امریه را اجرا کنیم.

 تندگویان همچنین در ادامه و با جدی تر شدن مذاکرات با ستاد کل نیروهای مسلح تاکید کرد کسانی که در تشکل‌ها به‌ ویژه تشکل‌هایی که در زمینه کارآفرینی فعالیت می‌کنند، می‌توانند از امتیاز کسر خدمت و امریه سربازی استفاده کنند.

 با برگزاری جلساتی میان وزیر ورزش و جوانان و سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلخ رفته رفته ابهامات این طرح کلی زدوده شد به طوری که در دی ماه تسهیلاتی چون کسری خدمت، امریه سربازی وکسب مهارت دردوره خدمت برای نخبگان اجتماعی و تشکلهای اجتماعی در نظر گرفته شده است.

مدیر کل طرح های ملی جوانان هم  با بیان اینکه در گذشته نخبگان علمی تسهیلاتی در سربازی داشتند، تاکید کرد: ما معتقدیم نخبگان اجتماعی فرهنگی و کارآفرین باید بتوانند از تسهیلاتی در دوره سربازی برخوردار شوند تا در کنار سربازی، فعالیتهای اشتغالزایی خود را ادامه دهند. معتقدیم باید مرز نخبگی جابجا شود و تمرکز فقط روی نخبه علمی نباشد.
 
اگرچه از همان زمان هم ابهاماتی در خصوص افراد مشمول به عنوان نخبه اجتماعی مطرح بود، اما در نهایت این قرعه به نام افراد فعال در سازمانهای مردم نهاد و تشکلهای اجتماعی افتاد تا از کسری خدمت و امریه برخوردار شوند.

 

در نهایت پس از برگزاری چندین جلسه و مذاکرات فشرده میان وزیر ورزش و جوانان و سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، توافقی که ماهها جوانان فعال در تشکلهای اجتماعی چشم انتظار آن بودند به نتیجه رسید.

 

محمدمهدی تندگویان در همین رابطه به خبرنگار مهر، گفت: از چند ماه پیش قولی به جوانان داده بودیم و به دنبال عملی کردن آن تا پایان سال بودیم تا بتوانیم تسهیلاتی در جهت خدمت سربازی جوانان فعال در تشکلهای اجتماعی داشته باشیم. 

وی ادامه داد: در نهایت با توافق ستاد کل نیروهای مسلح توانستیم یک سری مشوق برای تشکلها به ویژه تشکلهای فعال در حوزه اشتغال داشته باشیم که این توافقنامه ساعاتی پیش نهایی شد و به امضای وزیر ورزش و جوانان و سردار باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح رسید. به عبارتی این توافقنامه یک امتیاز برای جوانان است تا بتوانیم جوانان علاقمند را در تشکلها جذب کنیم و به طور خاص جوانان در مناطق روستایی و محروم را به کار تشکیلاتی در حوزه های اجتماعی و کارآفرینی ترغیب کنیم.
معاون وزیر ورزش و جوانان خاطرنشان کرد: براساس این توافقنامه برای جوانان فعال در سازمانهای مردم نهاد کسر شش ماه خدمت پیش بینی شده است. به عبارتی این جوانان می توانند شش ماه از خدمت خود را در تشکلهای اجتماعی بگذرانند. 

 جوانان روستایی کسر خدمت بیشتری می گیرند

 تندگویان گفت: این میزان کسری خدمت در شرایطی قابل افزایش است. به طوری که یک کارگروه در این توافقنامه تشکیل شده تا در موارد کارآفرینی های خاص جوانان به ویژه در مناطق محروم و روستایی، در مورد میزان کسری بیش از شش ماه به توافق برسند. با این اقدام در نظر داریم با ایجاد اشتغال در مناطق روستایی جلوی مهاجرت جوانان با شهرها هم تا حدی گرفته شود . از سوی دیگر به ثبت تشکلهای اجتماعی در مناطق روستایی کمک کنیم.

 
وی در خصوص تعداد جوانان مشمول این توافقنامه افزود: برای جوانان مشمول این توافقنامه سقفی در نظر نگرفته ایم. هر سال حدود ۴۰۰ هزار نفر مشمول خدمت سربازی داریم که هر کدام از مشمولان که عضو سازمانهای مردم نهاد باشند و این مساله به تایید وزارت ورزش و جوانان برسد، میتوانند از این تسهیلات استفاده کنند. 

 
معاون ساماندهی امور جوانان گفت: موضوع سرباز معلم جزو تعهداتی است که ستاد کل نیروهای مسلح به دنبال آن است اما از سوی دیگر وزارت ورزش و جوانان هم تعهد داده است تا در حوزه سرباز معلم، سربازانی را که از سوی ستاد کل نیروهای مسلح معرفی می شوند ددر حوزه ورزش و نگهداری از اماکن ورزشی آموش دهد تا تخصص لازم را کسب کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رهبر انقلاب:باید به هر قیمتی که هست کشور را جهش دهیم/کرونا در قیاس با سایر مشکلات چیز کوچکی است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان:وضعیت استان کرمان در زمینه کانون های تولید گرد و غبار مناسب نیست

پیام تبریک استاندار کرمان به مناسبت نیمه شعبان

مرخصی اجباری کارمندان با حقوق است

کلاس درس دانشجویان پزشکی از اول اردیبهشت‌ماه آغاز می شود/اگر فردی به نقاهتگاه نرود، به شکل قهری با او برخورد می شود

معاون استاندار کرمان:زهکلوت در مسیر سیلاب ساخته شده است

سیلاب به ۴۰۰ کیلومتر راه عشایری ریگان خسارت زد

استاندار کرمان:امکان صادرات پیاز به خارج از کشور با حذف عوارض فراهم شد

شرق استان در ساعات آینده درگیر ریزگردها خواهد شد /غلظت آلودگی در ساعات پایانی امروز بیشتر خواهد بود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان: آلودگی هوا در کرمان تا عصر امروز ادامه دارد/بیشترین میزان آلودگی در کرمان، زرند، انار و بردسیر است

پربازدید ها

شرق استان در ساعات آینده درگیر ریزگردها خواهد شد /غلظت آلودگی در ساعات پایانی امروز بیشتر خواهد بود

معاون عمرانی استاندار کرمان:آلودگی هوای شهر کرمان به ۲۸ برابر حد مجاز رسیده است

معاون آموزشی وزارت بهداشت:تعطیلات طولانی تر شود در مورد حذف ترم تصمیم گیری می کنیم

میانگین سنی مبتلایان به کووید ۱۹ در حال پایین آمدن است

معاون‌ امور بازرگانی سازمان صمت:عرضه عمومی ماسک نداریم/ با توجه به افزایش هزینه های تولید، قیمت ماسک اصلاح می شود

کلاس درس دانشجویان پزشکی از اول اردیبهشت‌ماه آغاز می شود/اگر فردی به نقاهتگاه نرود، به شکل قهری با او برخورد می شود

معاون استاندار کرمان:زهکلوت در مسیر سیلاب ساخته شده است

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان: آلودگی هوا در کرمان تا عصر امروز ادامه دارد/بیشترین میزان آلودگی در کرمان، زرند، انار و بردسیر است

تنها نیمه شمالی استان درگیر گرد و غبار است/دیگر مناطق استان درگیر نخواهند شد

افسون مهدوی:تراکم شهری در منطقه شرف آباد نزدیک به دو برابر سایر مناطق شهری است/ برخی از کارگاه‌های ضایعات، محل سکونت کودکان کار است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)

کدام صنوف از ۲۳ فروردین ماه مجوز بازگشایی دارند؟   (۱ نظر)