کد خبر: ۲۷۱۷۵
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت ارشاد:
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت ارشاد گفت: طبق پیمایش سال 94، سرانه مطالعه بزرگسالان بیش از 12 دقیقه در روز است.
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت ارشاد گفت: طبق پیمایش سال 94، سرانه مطالعه بزرگسالان بیش از 12 دقیقه در روز است.
سرانه مطالعه بزرگسالان در ایران 12 دقیقه در روز است علی‌اصغر سیدآبادی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع جایگزین‌های تکلیف شب و پیک نوروزی برگزار شد، درباره سرانه مطالعه کودکان در ایران، اظهار کرد: پیمایش ارزش ها و نگرش های ایرانیان در سال 94 انجام شده که جمعیت آماری آن افراد 15 سال به بالاست و درباره افراد زیر 15 سال، پیمایش آماری بزرگ نداریم و این کار انجام نشده است که امیدواریم این اتفاق بیفتد.

 وی درباره روش آماری محاسبه سرانه کتابخوانی بر حسب میزان فروش سالانه کتب کودک، گفت: این روش علمی نیست و فقط یک نوع برآورد است، اما سرانه را اینطور حساب نمی‌کنند. کتب مورد مطالعه، لزوما کتب منتشر شده در همان سال نیستند. کتبی داریم که مربوط به سال های قبل هستند و در کتابخانه ها موجودند. علاوه بر این یک کتاب را چندنفر می‌توانند بخوانند.

مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت ارشاد با بیان اینکه طبق پیمایش سال 94، سرانه مطالعه بزرگسالان بیش از 12 دقیقه در روز است، افزود: این آمار قابل استناد است. در حال اجرای پیمایشی با همکاری وزارت آموزش و پرورش در برخی استان ها هستیم که نشان می دهد میزان مطالعه در کودکان بیش از آمار بزرگسالان است.


سیدآبادی درباره طرح جایگزینی داستان به جای تکلیف عید عنوان کرد: این طرح از کارهای خوبی است که در این دوره انجام شده و باعث می‌شود بچه ها بیشتر کتاب بخوانند.

 
لعلی ناشر کتاب کودک نیز در این برنامه درباره سرانه مطالعه کودک و نوجوان ایرانی اظهار کرد: محاسبه سرانه مطالعه کودک و نوجوان چندان سخت نیست.

 
وی افزود: امسال طبق آمار خانه کتاب، 36 میلیون جلد کتاب کودک و نوجوان منتشر شد. اگر جمعیت زیر 18 سال که 24 میلیون هستند را در نظر بگیریم، سرانه مطالعه هر فرد زیر 18سال، 1.5 کتاب درباره سال می‌شود.

این ناشر کتاب کودک با بیان اینکه البته می‌توان به این آمار خدشه وارد کرد زیرا این آمار کتاب جدید و تجدید چاپ شده است که ناشران اعلام می‌کنند و برخی موارد تیراژ، اشتباه در شناسنامه درج می‌شود، ولی فرض ما بر این است که 36 میلیون جلد کتاب در سال چاپ می‌شود.

 

لعلی گفت: خردسالان ایرانی ممکن است یک کتاب را چندبار بخوانند. اما فکر نمی‌کنم میزان مطالعه آنها بیش از 45 دقیقه در سال شود. هرچند طیف مختلف آمار را داریم و آمارهای مختلفی درباره سرانه مطالعه اعلام می‌شود؛سرانه خرید کتاب شاخص مهمی در توسعه فرهنگی است.


وی درباره مصوبه جدید وزارت آموزش و پرورش مبنی بر جایگزینی داستان به جای تکلیف نوروزی گفت: جامعه ناشران کشور از این اتفاق خوشحال هستند بویژه آنکه بچه ها را در انتخاب آزاد گذاشتند.

این ناشر کتاب کودک ادامه داد: ورود بسیاری کتاب ها به نمایشگاه و کتابخانه مدارس دولتی ممنوع است و می‌گویند کتب حتما باید تاییدیه از آموزش و پرورش بگیرند. جالب است که دو نهاد وزارت آموزش و پرورش و وزارت ارشاد هرکدام مجوز می دهند و بعضا آموزش و پرورش تاییدیه وزارت ارشاد را هم قبول ندارد و ناشران باید بروند در سامانه ای مربوط به آموزش و پرورش ثبت نام کنند تا کتبشان وارد مدارس شود. اما اینکه حالا انتخاب آزاد است جای خوشحالی دارد.

وی با بیان اینکه ناشران منتظرند از آن‌ فضای محدودی که آموزش و پرورش ایجاد کرده خارج شوند، اظهار کرد: اگر این اتفاق بیفتد به عقیده بنده و بسیاری ناشران بزرگترین طرح ترویج کتاب کودک در کشور می‌شود. بسیار خوب است این امکان فراهم شود که بچه ها بتوانند قصه هایشان را برای هم در کلاس بخوانند و تشویق شوند که مثلا 25 قصه را شنیده اند.


لعلی افزود: بارها و بارها برنامه هایی برای ترویج کتابخوانی در رسانه ملی پخش شده است اما کودکان ما هنوز نمی‌دانند چگونه باید کتاب انتخاب کنند. آنها شناسنامه کتاب را نمی‌شناسند و نمی دانند چگونه می توانند از موضوع کتاب مطلع شوند. یک بخشی از این آموزش برعهده خانواده هاست. در باره نوع انتخاب کتاب هم باید آموزش داد.لازم است همه دست به دست هم بدهند
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رهبر انقلاب:باید به هر قیمتی که هست کشور را جهش دهیم/کرونا در قیاس با سایر مشکلات چیز کوچکی است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان:وضعیت استان کرمان در زمینه کانون های تولید گرد و غبار مناسب نیست

پیام تبریک استاندار کرمان به مناسبت نیمه شعبان

مرخصی اجباری کارمندان با حقوق است

کلاس درس دانشجویان پزشکی از اول اردیبهشت‌ماه آغاز می شود/اگر فردی به نقاهتگاه نرود، به شکل قهری با او برخورد می شود

معاون استاندار کرمان:زهکلوت در مسیر سیلاب ساخته شده است

سیلاب به ۴۰۰ کیلومتر راه عشایری ریگان خسارت زد

استاندار کرمان:امکان صادرات پیاز به خارج از کشور با حذف عوارض فراهم شد

شرق استان در ساعات آینده درگیر ریزگردها خواهد شد /غلظت آلودگی در ساعات پایانی امروز بیشتر خواهد بود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان: آلودگی هوا در کرمان تا عصر امروز ادامه دارد/بیشترین میزان آلودگی در کرمان، زرند، انار و بردسیر است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)

کدام صنوف از ۲۳ فروردین ماه مجوز بازگشایی دارند؟   (۱ نظر)