کد خبر: ۲۷۱۷۸
تاریخ انتشار: ۲۰ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۲:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
قوه شنوایی حیوانات بخصوص سگ و گربه به مراتب قوی‌تر از انسان‌هاست. به این مفهوم که صدای زیر 20 دسی‌بلی را که انسان‌ها نمی‌شنوند این حیوانات بخوبی می‌شنوند و بنابراین اگر بخواهیم شبیه‌سازی هم کنیم صدای وحشتناک ترقه برای این حیوانات بسیار بیشتر از انسان‌ها آزاردهنده و آسیب‌زاست. این موضوع می‌تواند اولین تاثیرش را در اعصاب شنوایی این حیوانات بگذارد.
قوه شنوایی حیوانات بخصوص سگ و گربه به مراتب قوی‌تر از انسان‌هاست. به این مفهوم که صدای زیر 20 دسی‌بلی را که انسان‌ها نمی‌شنوند این حیوانات بخوبی می‌شنوند و بنابراین اگر بخواهیم شبیه‌سازی هم کنیم صدای وحشتناک ترقه برای این حیوانات بسیار بیشتر از انسان‌ها آزاردهنده و آسیب‌زاست. این موضوع می‌تواند اولین تاثیرش را در اعصاب شنوایی این حیوانات بگذارد.

جشن چهارشنبه سوری دیگر حال و هوای سابق را ندارد، این ‌جشن هر سال از آیین‌ سنتی ‌دور ‌و به میدان جنگ شبیه می‌شود. چهارشنبه آخر سال ایرانی‌ها عید چینی‌هاست، چرا که میلیون‌ها ترقه ساخت این کشور یک شبه در خیابا‌ن‌ها منفجر می‌شود و دودش به چشم شهروندان و پولش به جیب سازندگانش می‌رود. اما قربانیان این شب تنها خانواده‌‌هایی نیستند که مرگ یا آسیب‌دیدگی، نوروز را به کامشان تلخ می‌کند‌ بلکه بسیاری از حیوانات هم در این شب قربانی ندانم کاری برخی افراد ‌می‌شوند‌؛ پرند‌گان، گربه‌ها و سگ‌ها با صداهای وحشتناک چهارشنبه سوری برای همیشه ساکت می‌شوند.

تا همین چند سال پیش بدون نیاز به هیچ ابزاری می‌شد متوجه شد آسمان پایتخت شلوغ‌تر از این سال‌هاست. از گنجشک و کلاغ و کبوتر بگیرید تا طوطی و مرغ مینا و بلبل، اما حالا آسمان تهران خلوت‌تر از همیشه است.

محمد ا...‌قلی، فعال محیط‌زیست و پرنده‌شناس می‌گوید:‌ این پرنده‌ها چه به‌صورت طبیعی و چه با مداخله انسان جزو گونه‌های جانوری تهران هستند و درست در آستانه بهار زمانی که پرنده‌ها جفت یابی می‌کنند، جشن چهارشنبه سوری اتفاق می‌افتد.
او در رابطه با تاثیرات مخرب سر و صدای چهارشنبه آخر سال بر شیوه زیست پرندگان می‌گوید:‌ ‌این روزها اوج فرآیند جفت‌یابی پرندگان است. پرندگانی که تک همسرند هم در حال گزینش لانه هستند. گزینش لانه برای پرندگان و معمولا همه جانداران یک رقابت و فرآیند خیلی مهم و حیاتی است.
در برخی گونه‌ها مثل قوی ترومپت‌زن در آمریکای شمالی دلیل رقابت با قوی‌های دیگر بر سر محل فرزندآوری منجر شده آنها ‌در معرض خطر انقراض ‌قرار بگیرند. این مثال از منظری مهم است که بدانیم رقابت بر سر محل درست کردن لانه فرآیند مهمی برای پرنده‌هاست. درست در همین زمان جشن چهارشنبه سوری در کشورمان برگزار می‌شود؛ جشنی که مدتی است حال و روز میدان جنگ را پیدا کرده است.
ا...قلی به فرار پرندگان به‌واسطه صداها اشاره می‌کند و می‌گوید: صداهای جشن چهارشنبه‌سوری باعث فراری دادن بیشتر پرندگان از شهر می‌شود.

جشن ما، کوچ آنها
این همه ماجرا نیست، چون در موارد بسیاری هم مشاهده شده که برخی از ‌درختان سوزنی برگ به خاطر صمغ‌شان آتش می‌گیرند و به این شکل لانه برخی پرندگان نیز تخریب می‌شود.
‌به گفته این فعال محیط زیست، فراری دادن پرندگان به این مفهوم نیست که آنها به محل زندگی‌شان برمی‌گردند، این پرندگان با این صداها از محل زادآوری‌شان می‌گریزند. به‌طوری که پرنده احساس ناامنی کرده و آن منطقه را برای همیشه ترک می‌کند. این صداها به نوعی اخلالی در مکانیزم رفتار طبیعی پرندگان ایجاد می‌کند.
هر چند محمد ا...قلی معتقد است سکته در پرندگان به واسطه سر و صدا ممکن است موردی باشد و نمی‌توان آن را به تمام پرندگان نسبت داد اما تاثیر آلودگی صوتی در این شب بر فرار از لانه و زادگاه ‌‌پرندگان ثابت شده است.

فقط پرندگان، قربانیان آلودگی‌های صوتی چهارشنبه‌های آخر سال نیستند. گربه‌ها و سگ‌ها هم در این میان آسیب‌های فراوانی می‌بینند. هومن ملوک پور، دامپزشک در این باره به جام‌جم می‌گوید: اضطراب هم در گربه‌سانان و هم سگ‌سانان تاثیر بسیاری در سلامت آنها دارد.
به گفته او، موجودات زنده شهری به واسطه ورود انسان‌ها به زیستگاهشان تا حدودی توانسته‌اند خودشان را با اتفاقاتی همچون ترافیک وفق بدهند. ولی در این‌که این موارد اثر تخریبی روی آنها دارد، شکی نیست.
به گفته این دامپزشک، حیوانات معمولا می‌توانند خودشان را با محیط‌های شهری وفق دهند، اما میزان تطابق این حیوانات متفاوت است. به‌عنوان مثال، پرنده‌ها دیرتر عادت می‌کنند تا سگ‌سانان. حیوان هر چه از نظر طبقه زیستی بالاتر باشد نسبت به موجودات دیگر تطابق‌پذیری‌اش هم بیشتر می‌شود.
عامل دیگر در تطابق‌پذیری حیوانات مربوط به عوامل محیطی است و یکی از این عوامل آلودگی‌های صوتی است. آن‌طور که این دامپزشک به جام‌جم می‌گوید، استاندارد آلودگی صوتی در انسان‌ها حدود 70 دسی‌بل است به این مفهوم که بالاتر از آن موجب بیماری‌های گوناگون و آسیب‌های بسیاری می‌شود. این رقم در حیوانات بسیار پایین‌تر است. قوه شنوایی حیوانات بخصوص سگ و گربه به مراتب قوی‌تر از انسان‌هاست. به این مفهوم که صدای زیر 20 دسی‌بلی را که انسان‌ها نمی‌شنوند این حیوانات بخوبی می‌شنوند و بنابراین اگر بخواهیم شبیه‌سازی هم کنیم صدای وحشتناک ترقه برای این حیوانات بسیار بیشتر از انسان‌ها آزاردهنده و آسیب‌زاست. این موضوع می‌تواند اولین تاثیرش را در اعصاب شنوایی این حیوانات بگذارد.
به باور ملوک‌پور، ایست قلبی فقط محدود به گربه‌ها نیست و هرگونه افزایش هیجان چه براثر صدا یا برخورد می‌تواند باعث ایست‌ قلبی در دیگر گونه‌ها هم بشود.
هر چند این دامپزشک می‌گوید، این افزایش هیجان به‌واسطه صداهای مهیب چهارشنبه سوری باعث سنگ‌کوپ کردن این حیوانات می‌شود و این مورد با سکته تفاوت دارد.

فرار حیوانات از تهران
همه عوامل محیطی مورد اشاره کارشناسان از جمله آلودگی هوا و ترافیک، باعث رفتن حیوانات از شهرها شده است. نمونه قابل لمسش پرنده‌هایی هستند که سال‌ها پیش در آسمان تهران دیده می‌شدند و حالا از این شهر فرار کرده‌اند.
به گفته محمد ا... قلی، تهران محل عبور بیش از 200 گونه پرنده است. او ادامه می‌دهد: تهران به لحاظ جغرافیایی یکی از کریدورهای عبوری مهم پرندگان است. بعضی از این پرندگان شاید تا دو هفته در تهران اقامت کنند. تهران یکی از نقاطی است که از لحاظ تنوع پرنده در مسیر مهاجرت شناخته شده و این روزها دقیقا زمانی است که خیلی از پرندگان در حال مهاجرت بهاره‌شان هستند به این مفهوم که از عرض‌های جنوبی به سمت عرض‌های شمالی پرواز می‌کنند‌ و سرو صدای این روزها سبب اخلال در روند طبیعی حرکت این پرندگان
می‌شود.

فارغ از صدای چهارشنبه آخر سال، آلودگی هوا و البته از بین رفتن زیستگاه پرنده‌ها دلایل مهم دیگر خلوت شدن آسمان پایتخت است.
به گفته ا... قلی بعضی از گونه‌ها می‌توانند خودشان را با شرایط و محیط وفق بدهند؛ گونه‌هایی که به «فرصت‌طلب» معروف شده‌اند. به‌عنوان مثال، کبوتر چاهی یکی از این گونه‌هاست. طوطی‌ها هم به نوعی جزو این‌گونه‌ها محسوب می‌شوند، چون‌که توانسته‌اند با سرمای زمستان و گرمای تابستان خودشان را وفق بدهند. حتی توانستند به منوی غذایی که این شهر برای آنها تدارک دیده، عادت کنند. ولی در این سال‌ها وقتی با رقم وحشتناک تخریب چند ده هزار هکتار باغ بخصوص در یک دهه گذشته مواجه شده ایم، طبیعتا زیستگاهی برای این پرندگان دیگر وجود ندارد.

ترقه‌ها قاتل پرندگان
اسماعیل کهرم کارشناس محیط‌زیست می گوید: پدران ما خیلی داهیانه و متفکرانه زمان عید را مشخص کرده‌اند، این‌که همراه با طبیعت جشن می‌گیریم و زمان جشن ما همراه با شکوفایی طبیعت است اما این زمان یک ایراد هم دارد و آن، این‌که طبیعت در حال بیدار شدن است و درختان جوانه می‌زنند و پرندگان تخمگذاری کرده‌اند و پستانداران آبستن می‌شوند. به این مفهوم که ما زمانی همگی بیرون از خانه می‌رویم و جشن می‌گیریم که طبیعت بسیار آسیب‌پذیر است. حیوانات هم به همین شکل در این زمان آسیب‌پذیرند. پرندگان درست مثل انسان‌ها هستند، انسان اگر دو شب نتواند بخوابد، تمام سیستم عصبی‌اش به هم می‌ریزد و بیمار می‌شود. جانوران و حتی گیاهان هم همین‌طورند. کمترین تاثیر ناگوار این صداها معیوب کردن سیکل خواب پرندگان است که به مرگ آنها منجر می‌شود.

همچنین نورپردازی‌های مصنوعی شدید و آتش بازی‌های این شب تمام سیستم عصبی این موجودات را به هم می‌ریزد. همین نورپردازی‌ها در بسیاری از مواقع باعث مرگ این موجودات زیبا می‌شود.
ما در پرندگان سکته کم نداریم؛ سکته‌هایی که به‌واسطه همین صدای ناگهانی ترقه‌ها ایجاد می‌شود. حتی در گربه‌ها همچنین مورد بسیار شایع است. این‌گونه به‌واسطه صداهای وحشتناک، سکته‌های خیلی سختی می‌کند و به آن «سکته بزرگ» می‌گویند که در آن توده بسیار زیادی از قلب را از کار می‌اندازد.
واضح است که جشن ایرانی‌ها نباید دلیل مرگ پرنده‌ها شود. بسیاری از پرندگان به واسطه صدای وحشتناک ترقه‌ها از هراس لانه‌های خود را ترک می‌کنند.
قلب یک پرنده 600 تا 700 بار در دقیقه می‌زند، بنابراین تاب و تحمل صدای انفجارهای مهیب و ناگهانی ترقه‌های چهارشنبه‌سوری را ندارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر:پروژه هایمان را تعطیل کردیم، فقط تولیدمان را تعطیل نکردیم

سرانجام تعطیلی معادن به کجا رسید؟

استاندار کرمان:اگر واحد تولیدی بدون تجمع می تواند کار کند، چرا باید تعطیل شود؟

طغیان رودخانه‌های فصلی و جریان‌های روان‌آبی از بالا دست، دور از انتظار نیست

طی 24 ساعت گذشته 16مورد جدید کرونا ویروس شناسایی شد/ مجموع مبتلایان به کرونا ویروس به 228نفر رسید

رییس پلیس راهور کرمان:اجازه تجمع در روز سیزده بدر داده نخواهد شد

اگر اطلاعی به ما داده شود ما همان روز با واحد متخلف برخورد می کنیم

پاسخ صریح رئیس بانک مرکزی به این ادعا که ایران در تلاش برای دسترسی به پول نقد است! نه دارو و تجهیزات پزشکی!

رئیس دفتر رئیس‌جمهور:اجرای سیاست قرنطینه و بهره‌گیری از قوه قهریه، دست‌کم در ایتالیا، فرانسه و انگلستان موفق نبوده/برخی حضرات می‌گفتند اعلام کرونا قبل انتخابات،پروژه سیاسی است!

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان: مبلغی به جهت خرید لوازم خانگی در اختیار سپاه قرار گرفت/500 راس دام به مردم مناطق سیل‌زده رودبارجنوب اهدا ‌می شود

پربازدید ها

هیچ چادری در منطقه قلعه گنج توزیع نشده است

آغاز طرح فاصله‌گذاری اجتماعی از فردا / پلمب واحدهای صنفی و توقیف خودروهای متخلف

رییس پلیس راهور کرمان:اجازه تجمع در روز سیزده بدر داده نخواهد شد

طغیان رودخانه‌های فصلی و جریان‌های روان‌آبی از بالا دست، دور از انتظار نیست

طی 24 ساعت گذشته 16مورد جدید کرونا ویروس شناسایی شد/ مجموع مبتلایان به کرونا ویروس به 228نفر رسید

مهلت 24 ساعته فرماندار بم برای خروج مسافران

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:اکنون آمار بستری ها به دلیل بیماری های حاد تنفسی و کرونا تقریبا ثابت شده/ اگر مراودات اجتماعی را کاهش دهیم،روند مبتلایان به ویروس کرونا نزولی خواهد شد

ضایعه ریوی ایجاد شده توسط کرونا مشابه ضایعه بمباران شیمیایی است/ احتمالا ظرف ۲ هفته آینده افزایش موارد مبتلا به ویروس کرونا را در استان شاهد باشیم

حضور شهروندان در پارک‌ها و بوستان‌ها تا پایان اپیدمی کرونا، ممنوع است

در حال نزدیک شدن به شرایط غیرعادی هستیم/افرادی که از راه دور آمده و می خواهند از کرمان عبور کنند، باید از کنارگذرها عبور کنند/ برای کنترل ورودی ها، حتی نماینده ثبت احوال حضور خواهد داشت

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)