کد خبر: ۲۷۱۹۱
تاریخ انتشار: ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
یک فعال سیاسی اصلاح طللب با اشاره به خلا موجود در حوزه زنان، در جریان اصلاحات اظهارداشت: درجریان اصلاحات به رغم تاکیدی که به حضور زنان در انتخابات دارد و به رغم توجهی که به حضور زنان در لیست های انتخاباتی همواره داشته است،فقدان راهبرد در حوزه زنان ، در جریان اصلاحات کاملا احساس می‌شود

آذر منصوری در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به اینکه یکی از الزامات توسعه همه جانبه متوازن وپایدار ، ایجاد فرصت های برابر برای احاد جامعه است و ۵۰% از این جامعه را هم زنان تشکیل میدهند، گفت: در وحله اول پذیرش نقش زنان در جامعه از سوی جریانات سیاسی برای حرکت به سوی از بین بردن خلا های موجود، لازم است.

وی با بیان اینکه اولین اقدام و اولین الزام برای حضور زنان در عرصه عمومی و از بین بردن تبعیض ها پذیرش ایند مسئله توسط جریان های سیاسی موجود در کشور است، اظهار داشت: اتخاذ  استراتژی برای رفع تبعیض های موجود باید در بطن جریان اصلاحات و گفتمان آن قرار بگیرد و نماد های توجه واقع بینانه و عینیت یافتن راهبردهارا نیز درراهکارها به همراه داشته باشد.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: من براساس تجربه چندین ساله حضور در جبهه اصلاحات می‌توانم بگویم جریان اصلاحات به رغم تاکیدی که به حضور زنان در انتخابات داشت و به رغم توجهی که به حضور زنان در لیست‌های انتخاباتی همواره داشته است، خلاء استراتژی پیش برنده در حوزه زنان دارد. البته نباید این واقعیت را که جریان اصلاحات همواره در مسیر پیشرفت و توسعه به حضور زنان تاکید دارد، نادیده گرفت.

منصوری با تاکید بر اینکه احزاب باید سقف مشارکت سیاسی زنان را بالا ببرند و همواره برنامه‌هایی داشته باشند که براساس آنها این خلاء به حداقل برسد تصریح کرد: احزاب در این زمینه نقش کلیدی دارند و باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدتی را تبیین کنند.

وی با بیان اینکه در میان دولت‌هایی که پس از انقلاب اسلامی به روی کار آمده‌اند دولت اصلاحات بیشترین تلاش را در زمینه رسیدگی به وضعیت زنان و برابری جنسیتی داشته است، افزود: اما بعد از دولت اصلاحات دولت روحانی است که در برنامه ششم خود توجه ویژه‌ای به برابری جنسیتی به خرج داده است و بنابر دستورالعملی هم که از سوی دولت ابلاغ شده است باید تا سال ۱۴۰۰ از راهبرد تبعیض مثبت که جزیی از استراتژی‌های تعیین شده است، استفاده کند.

منصوری با بیان اینکه نقش احزاب در رفع خلاءها و چالش‌های موجود بسیار کلیدی و مهم است است، ابراز داشت: احزاب باید بستر مناسب را برای استفاده بیشتراز زنان در عرصه‌های مدیریتی و عمومی فراهم کنند اما احزاب ما هیچ راهبرد مشخص و برنامه‌ریزی کارآمدی برای رفع این تبعیض‌ها ندارند و به جز حزب مشارکت تجربه دیگری در این زمینه بین احزاب نداریم.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب ادامه داد: ساختار احزاب ما غالبا مردانه است و همین  مساله ممکن است بین اصلاحات و مطالبات زنان در جامعه فاصله ایجاد کند.

وی با تاکید بر اینکه برنامه‌های موجود فعلی هم ناشی از تلاش جامعه زنان فعال در جریان اصلاح‌طلبی است، گفت: یکی از مباحثی که جریان اصلاحات باید بیش از پیش به آن توجه و رسیدگی کند فراهم آوردن سازوکارهای مناسب برای توسعه عدالت و عدالت‌خواهی است و عدالت جنسیتی هم ذیل عنوان کلی عدالت‌خواهی قرار می‌گیرد.

وی افزود: جریان اصلاحات علی الرغم تلاش‌هایی که در دوران دولت اصلاحات و توسط محمد خاتمی در زمینه بسترسازی عدالت همه‌جانبه صورت گرفت، در حال حاضر از خلاء جدی گفتمان عدالت‌خواهی رنج می‌برد و شاید یکی از دلایلی که عدالت جنسیتی هم در این جریان جایگاه مشخصی ندارد، به این مسئله برگردد.

منصوری هم‌چنین افزود: مجموعه اصلاحات که شامل رسانه‌ها، مطبوعات و احزاب شخصیت‌های فعال در این جریان می‌شود همگی در این خلاء نقش دارند و باید برای رفع آن تلاش کنند و به نظر من اعتراضات هفتم دی یک هشدار جدی به مجموعه جریانات سیاسی در کشور بود که نشان از نارضایتی بخش قابل توجهی از شهروندان جامعه محسوب می‌شد. به یک معنا آنها به این نتیجه رسیده بودند که با توجه به ظرفیت موجود نمی‌توانند به عدالت دست پیدا کنند.

وی با اشاره به ظرفیت‌های موجود درجریان اصلاح‌طلبی اشاره کرد: به نظر می‌رسد که این از عهده جریان اصلاحات برمی‌آید که زمینه مناسب را برای برپایی همه جانبه عدالت در کشور فراهم کند اما تازمانی که همه این اقدامات در کنار یکدیگر تبدیل به گفتمانی در جریان اصلاحات نشود، نمی‌توان مطمئن بود.

این فعال سیاسی اصلاح‌طلب با تاکید بر اینکه نیاز مبرم جامعه امروز گفت‌وگوی ملی استT گفت: فعالان سیاسی درون جریان‌ها هم به این نتیجه رسیده‌اند که گفت‌وگوی ملی نیاز امروز جامعه است، خصوصا که باتوجه به اعتراضات اخیر نیاز به همبستگی برای رفع هرچه زودتر مشکلات بیشتر احساس می‌شود.

وی افزود: نکته بارزی که در این میان وجود دارد، تلاش و پیش‌قدم شدن جریان اصلاحات برای به سرانجام رسیدن این گفت‌وگوها میان جریان‌ها است.

منصوری با اشاره به نقش اساسی دولت در به ثمر رسیدن گفت‌و‌گوهای ملی افزود: در نهایت نقش اصلی برای به سرانجام رسیدن تمام این عوامل را دولت ایفا می‌کند که اخیرا هم اقدامات مثبتی برای برپایی گفت‌وگوهای ملی توسط وزارت کشور انجام شده است، به طوری که فعال شدن احزاب در سراسر کشور در دستور کار وزارت کشور هم قرار گرفته است و وزارت کشور در تلاش برای برای فعال‌سازی خانه احزاب است. دولت، مجلس احزاب و شخصیت‌های موثر باید برای تحقق گفت‌وگوی ملی برنامه و راهکار خود را مشخص کنند به طور قطع طرح گفت‌وگوی ملی بدون داشتن برنامه عمل به نتیجه نخواهد رسید..
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بازگشت شهر به روال عادی بستگی به نظر کارشناسان بهداشت و درمان دارد/دستورالعملی مبنی بر بازگشایی اصناف تنظیم می شود

کرونا به حوزه گردشگری استان کرمان 218میلیارد تومان خسارت وارد کرد

روحانی: شاید کرونا تا آخرسال با ما باشد /ممکن است اجتماعات باز هم محدود شود

ادارات و بانک‌های استان کرمان باز هستند/در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه ها تا 20 فروردین ماه تصمیم گیری می شود

تشکر استاندار کرمان از مردم به جهت در خانه ماندن و نرفتن به طبیعت در روز 13

۲۰۴ خودرو متخلف در روز 13 جریمه شدند/۳ هزار و ۲۸۷ دستگاه خودرو به مبداهای خود بازگشت داده شد

نوبخت: حقوق بازنشستگان تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت/مستمری زنان سرپرست خانوار 3 تا 5 برابر می شود

تسلیت رئیس‌جمهور به مناسبت درگذشت مادر و همسر شهید اهل راور

نحوه حضور کارمندان در ادارات و بانک‌ها تا ۲۰ فروردین تمدید شد

کارشناس فناوری اطلاعات: این اطلاعات در کنار دیتابیس اپراتور تلفن همراه که مدتی پیش لو رفته بود، می‌تواند آدرس و کد پستی را بدهد

پربازدید ها

استاندار کرمان:مصرف بنزین 74درصد کاهش یافت

نوبخت: حقوق بازنشستگان تا سقف ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان افزایش خواهد یافت/مستمری زنان سرپرست خانوار 3 تا 5 برابر می شود

گشت زنی هواپیماهای آمریکایی بر فراز بغداد

استاندارکرمان: دلیل فشارهای وارده برای تعطیل کردن واحدهای صنعتی را متوجه نمی‌شویم/ما موظف به حفظ سلامتی مردم و همچنین حفظ کشور و اقتصاد آن هستیم

امروز ورودی تفرجگاه ها و پارک ها مسدود است/هیچ مطلبی درباره عدم سوخت رسانی به مردم در جایگاه ها صحت ندارد

ممنوعیت ورود به تفرجگاه‌ها و مناطق گردشگری کرمان تا ۱۵ فروردین تمدید شد

۲۰۴ خودرو متخلف در روز 13 جریمه شدند/۳ هزار و ۲۸۷ دستگاه خودرو به مبداهای خود بازگشت داده شد

ادارات و بانک‌های استان کرمان باز هستند/در خصوص بازگشایی مدارس و دانشگاه ها تا 20 فروردین ماه تصمیم گیری می شود

تشکر استاندار کرمان از مردم به جهت در خانه ماندن و نرفتن به طبیعت در روز 13

تسلیت رئیس‌جمهور به مناسبت درگذشت مادر و همسر شهید اهل راور

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۶ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)