کد خبر: ۲۷۲۰۴
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۸
ارسال به دوستان
ذخیره
جلسه استیضاح علی ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز در صحن علنی مجلس برقرار است و موافقان و مخالفان استیضاح نکات خود را پشت تریبون مجلس بیان می‌کنند.

به گزارش ایلنا، جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی به بررسی استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص دارد.

۱۰:۵۵؛ادعای خرید خبرنگاران توهین به جامعه رسانه‌ای و خبری کشور است/ اسناد هزینه‌کرد و نام خبرنگاران را اعلام کنید

روزبه کردونی، مدیر روابط عمومی وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعی گفت: بیانات آقای حسنوند بیش از همه توهین به جامعه رسانه‌ای و خبری کشور است. دوران این برداشت و نگاه که خبرنگاران قابل خرید هستند، مدتهاست در سیستم اجرایی  به پایان رسیده است.

وی اظهار امیدواری کرد که در عرصه سیاست بویژه در جریان استیضاح امروز وزیر رفاه ، اخلاق، ادب و انصاف و تقیدهای دینی فدا نشود.

کردونی گفت: کل اعتبارات روابط عمومی وزارت‌خانه در یک سال به مراتب کمتر از رقمی است که این نماینده از آن حرف زده است.

فریدون حسنوند، در بخشی از نطق استیضاح ربیعی گفت:  با دو میلیارد بودجه دوستان خود را در روابط عمومی بسیج کردید که در مسئله استیضاح بر دهان رسانه‌ها ققل بزنند.

 

۱۰:۵۰؛ برخی نمایندگان طوری رفتار می‌کنند که شخصیت وزیر مورد تفرقه قرار می‌گیرد/ هواپیمای ربیعی را ساقط نکنیم

جهانبخش محبی‌نیا در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی استیضاح وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اختصاص داشت، در مخالفت با طرح استیضاح ربیعی گفت: خاضعانه از حضور حضرت حق استمداد می‌طلبم که تا حدی که مقدور است بر زبانم واقعیات و حقایق جامعه جاری شود و از مبالغه بپرهیزم و حقایق را کتمان نکنم و حرمت دوستان بسیاری که در این مجلس به عنوان معلم مطرح‌اند، حفظ کنم.

وی با بیان اینکه از نمایندگان مجلس و رئیس مجلس می‌خواهم اگر بر ابقای ایشان اعتماد کردند بدون شک به دغدغه‌های نمایندگان توجه کنند و تا حدی که برایشان مقدور است و باید باشد، با مجلس و امنای ملت مهربان باشند، اظهار داشت: در ابتدای کلام از بعضی از دوستان که این اجازه را به من دادند که منتقدانه برخورد کنم عذر می‌خواهم، اما ناراحتی‌ها و عدم توجه به بعضی مدیران شاید باعث ناراحتی سروران باشد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس اضافه کرد: نقش افراد و ارتقای شخصیتی و دانایی و فهم آنان باید به گونه‌ای باشد که ما در آینده بتوانیم از آنها به عنوان وزیر استفاده کنیم اما نمایندگان گاها طوری رفتار می‌کنند که شخصیت وزیر مورد تفرقه قرار می‌گیرد.

محبی‌نیا با اشاره به اینکه ما از خیلی از وزرا گله‌مند هستیم، تصریح کرد:‌ در استیضاح قرار بر این است که مدیریت وزیر مورد بررسی قرار بگیرد نه اینکه ما درباره همسر فوت شده وزیر صحبت کنیم و این چه معنا و مفهومی می‌تواند داشته باشد. خانم آقای ربیعی رزمنده بوده و فرزندانش را در زیر بمباران‌ها در زمان جنگ تحمیلی تربیت کرده است.

وی به دیگر گفته‌های نمایندگان اشاره و خاطرنشان کرد: برخی گفتند شما مسئول رفاه نیستید و مسئول تبعیض هستید. من هم نسبت به او گله دارم اما او از همه وزرا فعال‌تر است و در همه جلسه‌ها حضور دارند و بیشتر از همه رسیدگی می‌کند.

نماینده میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب خطاب به مصری و عباسی ابراز داشت: افتخار می‌کنم که با شما همکار هستم اما شما ربیعی را با دیگر وزرای کار مقایسه کنید شما می‌گویید آیا شش ماه برای رسیدن به نقطه اپتیمم اشتغال و برخورد با مسائل کم بود که من می‌گویم واقعا شش ماه برای رسیدگی به این مسائل کم است و این حرف‌های من چتر حمایتی نیست.

محبی‌نیا با اشاره به سابقه دوستی و آشنایی چهل ساله خود با ربیعی بیان کرد: ربیعی فرزند جوادیه است و پدر و مادر او و خانواده او فقر را در آغوش گرفته‌اند و همین آقای ربیعی یک بار از من در شورای عالی امنیت ملی شکایت کرد هر چند که من محکوم نشدم.

وی اضافه کرد: این وزیر بارها در تلویزیون گریه کرده و می‌گویید چرا گریه می‌کنید گریه نمی‌کند می‌گویید چرا گریه نمی‌کنید و آقای عثمانی او اگر بخندد هم باز ایراد می‌گیرید.

این نماینده مجلس با اشاره به سال‌های آخر انقلاب و رفتارهای رژیم گذشته با زندانیان یادآور شد: در آن سال‌ها نیازهای نهفته همه تاریخ دهان باز کرد اما ربیعی در آن زمان هم نگاهش به مسائل سیستمی و جغرافیایی بود.

محبی‌نیا افزود: اگر در زمان پهلوی، یک متن کردی را پیدا می‌کردند فرد به زندان می‌رفت ولی نخستین مجله با زبان کردی با مدیریت ربیعی منتشر شد که نسیمی برای کردهای ایران، عراق و سوریه از سوی انقلاب اسلامی بود. دیروز ربیعی این بوده است. او برای مقابله با ضدانقلاب مسلح، اولین کسی بود که مسئله اشتغال نیروهای بیکار و حتی نیروهایی که از کومله برگشته بودند را مطرح کرد. 

وی درخصوص ایراد بدهی بانک‌ها از سوی تامین اجتماعی عنوان کرد: ‌در سال ۱۳۳۲ که ما متولد نشده بودیم متولد عمر ۵۰ سال بود ولی سن بازنشستکان مردها ۶۵ سال و زنان ۶۰ سال بود. با افزایش قیمت نفت در دهه ۵۰، سن بازنشستگی مردان به ۶۰ سال و بانوان ۵۵ رسید اما هم‌اکنون متوسط عمر ۸۶ تا ۸۰ سال شده است ولی سن بازنشستگی را به ۵۰ سال تقلیل داده‌ایم. 

نماینده میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب ادامه داد: باعث و بانی بخشی از این بدهی‌ها قانون است. اینکه شما به وسعت و گسترش پوشش بیمه اقدام  می‌کنید، ما هستیم. البته یکی از افتخارات ربیعی گسترش بیمه است. البته او نباید افتخار کند زیرا او فرزند انقلاب است. آقای نگهبان نفرین نکنید که هواپیمای ربیعی سقوط کند. شما یادگاران انقلاب هستید. حق ندارید درباره کسی که ۱۰ میلیون نفر را بیمه کرد، این حرف‌ها را بزنید. 

محبی‌نیا با بیان اینکه چه کسی در این مملکت پرده از فجایع صندوق‌های بازنشستگی را کنار زد، اظهار داشت: صندوق بازنشستگی مشکلات و فجایعش از مسائل زیست محیطی بدتر است اما تلاش ربیعی موجب شد تا تبدیل به گفتمان شد و مجمع تشخیص، دولت و مجلس مسئله را دیدند که واقعیت چیز دیگری است. 

وی با بیان اینکه هم‌اکنون در حوزه آقای ربیعی ۲۸۰ شرکت هستند که ۲۱۰ شرکت به خاطر رد دیون به آنها تحویل داده شده است، تصریح کرد: آقای رئیس‌جمهور دستور دادند تا پایان سال ۹۷، تمام شرکت‌های زیان‌ده واگذار شود و شرکت‌های سودده‌ به بورس بروند به گونه‌ای که سهم دولت زیر ۴۰ درصد باشد. ۱۰ هلدینگ زیر مجموعه این وزارتخانه است که خیلی از آنها باید واگذار شوند. وقتی ۲۱۰ شرکت زیان‌ده را به خاطر رد دیون بدهید، این مسائل پیش می‌آید. 

این نماینده مجلس با بیان اینکه وزارت کار در حوزه فقر، بیمه تامین اجتماعی و اشتغال مسئولیت دارد، خاطرنشان کرد: مسئولیت مثبت اشتغال با شما نیست. شاخص فقر ما در سال ۸۴، ۱۸ درصد بوده اما در سال ۹۶، ۳۰ درصد شده است. دلیل این مسئله چیست؟ دلیل اصلی این است که ما حمایت چند باره به تامین اجتماعی دادیم؟ بنیاد بهزیستی، بنیاد علوی، ستاد اجرایی فرمان امام و... متولی مبارزه با فقر هستند اما چند باره این کار صورت می‌گیرد. حتما ربیعی نسبت به مدیریت واحد باید اقدام کند. 

محبی‌نیا اضافه کرد: بخشی از کار مبارزه با فقر مطلق در سال ۹۶ توسط مجلس برداشته شد و دولت هم اقبال کرد و همین مسئله موجب شد تا میانگین پرداختی به یک خانواده ۷۰۰ هزار تومان است. این کار بزرگی است. مجلس انصافا راه را برای ما هموار کرد. ما بیشتر از این از دولت می‌خواهیم. این مسئله، روی مسائل فقر، اشتغال، سیاست خارجی، مسائل داخلی، پارلمانی و... اثرگذار است. باید ببینم روند به سمت بهبودی است یا خیر؟ 

وی با بیان اینکه ما باید ببینیم مدیر بعد از ربیعی کیست؟ ابراز داشت: باید به فردا هم نگاه کنید. تیم اقتصادی ایشان و میدری را می‌شناسم. او اقتصاددان است. کاری به گرایش سیاسی وی نداریم. دکتر منصوری در مسائل خارجی نخبه است. موسوی لاری درباره نوربخش گفت او خلقش با من کج است. من همیشه طرف مجلس را می‌گیرم. ۲۰ سال است که در مجلس هستم ولی تیم او عالی است.

محبی‌نیا ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی ۸۲ بیمارستان در کشور دارد. صدها درخواست برای بیمارستان و درمانگاه است. اگر میانگین ساخت هر کدام ۵۰۰ میلیارد توامکن باشد، ۸۰ هزار میلیارد اعتبار می‌خواهد. ما باید به خواست مردم توجه کنیم که حق آنها است. ما شرمنده مردم و جوانان هستیم ولی همه قطعات یک پازل باید در کنار هم باشند. حتما ربیعی باید در بازنشستگی برخی مدیران صندوق‌های بازنشستگی اقدام کند مگرنه سوال می‌کنیم. 

وی افزود: ربیعی به عنوان فرزند فقر، رزمنده دیروز که همسرش هم رزمنده بود، در زمان آقای ری‌شهری حساسترین معاونت وزارت به او سپرده شد و در شش سال اخیر با وجود کم و کاستی‌ها کار کرده است. اعتماد مجلس به ربیعی حرام نکنیم. هواپیمای وی را ساقط نکنیم. ضمن اینکه مجلس در راس امور است، از تقاضای مبارزه با فقر و فساد و ایجاد اشتغال کوتاه نمی‌آییم و از او حمایت کنیم و از او کارهای بزرگتری بخواهیم. 

نماینده میاندوآب، شاهین‌دژ و تکاب افزود: استیضاح حق مجلس است و کسی حق ندارد بگوید چرا اما چرا بعد از شش ماه این کار می‌کنید. اگر این مطالب را می‌دانستید چرا کاری نکردید؟

۹:۵۱ ؛  افتخار می‌کنم در وزارتخانه‌ای هستم که با امنیت ملی در ارتباط است

علی ربیعی صبح امروز در مجلس شورای اسلامی و در جریان استیضاح گفت: حضور در صحن مجلس را برای خودم فرصتی برای تبیین دقیق اهم مسائل کشور می‌دانم. فرصتی برای مباحثه جدی میان یک عضو دولت و نمایندگان حول مشکلات پیشرو کشور می‌بینم و می‌خواهم در این فضا سخن بگویم.

انتظار بود رئیس مجلس مطابق قانون از طرح مسائل خارج از استیضاح جلوگیری کند

وی ادامه داد: من همواره گفته‌ام استیضاح را حق مجلس می‌دانم. مجلس به گفته حضرت امام(ره) عصاره ملت است و حق سوال و استیضاح چیزی است که برای آن در جوانی مبازره کردم اما متاسفم در همین ابتدا آنچه که در استیضاح آمده بود و باید گفته می‌شد، مطابق قانون گفته نشد در حالی که انتظار بود رئیس مجلس مطابق قانون از طرح مسائل خارج از استیضاح جلوگیری کند. 

این عضو دولت تدبیر و امید با بیان اینکه من هفت ماه پیش برنامه‌ای را به مجلس دادم و ۱۹۱ نماینده به آن رای دادند، اظهار داشت: استیضاح‌کنندگان با عدد و رقم و نه جملات و صحبت‌های کلی انحراف مرا بیان کنند. با جملات کلی شاخصه‌ها را نمی‌توان اندازه‌گیری کرد؟ ما مباحث کلی را مطرح می‌کنیم که موجب می‌شود در نهایت نه کسی تصمیم درستی نگیرد و نه من از استفاده کنم.

رای هم نیاورم سرباز نظام خواهم بود

ربیعی با بیان اینکه من رای هم نیاورم سرباز نظام خواهم بود، تصریح کرد: عمده مسائل مربوط به شرکت‌های وابسته به وزارتخانه در جلسه امروز مطرح شد، متاسفانه کارکردهای اجتماعی وزارت کار به شستا یا مجموعه‌های اقتصادی به صورت اغراق‌آمیزی تقلیل‌یافته است. من نه به عنوان یک وزیر بلکه یک کنشگر می‌گویم ما امروز مسائل بنیادی را پیش رو داریم. به غیر از خشکسالی و سیاست خارجی، معتقدم آسیب‌ها، فقر، عدالت و زیست آینده در قالب صندوق‌ها به بیکاری مزمن تبدیل شده‌اند. ما باید با فهم درست و اجماع به سمت حل مسائل برویم.

وی با اشاره به اعتراضات اخیر خاطرنشان کرد: من میزان خشکسالی، اشتغال و فقر را در شهرهایی که شلوغ شد در اطلس ریختم. اتفاق بزرگتری رخ داده است. من افتخار می‌کنم در وزارتخانه‌ای هستم که مسائلش با مسائل اصلی امنیت ملی در ارتباط است. من به اندازه کافی موفق بودم. پرتلاش بودیم، صبح و شب نمی‌‌‌شناختم، نظر و تئوری داشتم، این مسئله نیازمند اجماع همه دارد تا مسائل حل شود.

وزیر کار ادامه داد: معتقد هستم در وزارتخانه من ۳۰۰ میلیون بار در ماه به آن مراجعه می‌شود. این مسئله موجب شده تا در کنار هم برنامه‌هایی را به پیش برویم که ثبات نظام بیشتر شود.

فقر و اشتغال با پاشیدن پول حل نمی‌شود

وی افزود: ما در مورد فقر مطلق و همبستگی کار و رفاه، کار را جلو بردیم در خره جوامع محلی تعاون و کار را جلو بردیم سیاست‌های فقرزدایی را آوردیم. فقر ۲۰ ساله برنامه می‌خواهد. فقر و اشتغال با پاشیدن پول حل نمی‌شود. در جلسه با رهبری بحث‌ها را گفتم. در حوزه کارگری کار زیاد شده است و توانستیم نرخ افزایش مزد را از تورم بیشتر کنیم. بخشی از وظایف من در صندوق‌ها و شرکت بوده است.

وزیر کار ادامه داد: شما ببینید اندازه‌ صندوق‌های ما در جی دی پی چقدر است. سهم ما در مجموع اقتصاد کشور ۱.۴ است. شما ۱۷ صندوق دیگر دارید که ستادها و نهادهای مختلف در آن کار اقتصادی می‌کنند که نه خصوصی هستند و نه دولتی. من خوشحال هستم که شستا زیر ذره‌بین است‌. من خوشحالم نورافکن‌ها روی وزارت‌خانه ماست. با رئیس‌جمهور توافق کردیم اصلاح ساختار شروع شود و این افتخار است.

دوران مدیران سوپر‌من گذشته است

ربیعی تاکید کرد: به سمت شفاف‌سازی رفتیم. آقایان عباسی و مصری می‌توانند شهادت دهند که کار کردن در شرکت‌ها چقدر سخت است من معتقدم باید به سمت غیربنگاه‌داری برویم این همه پرونده رو شد کدام مورد وزارتخانه من ذی نفع بود؟ دوران مدیران سوپر‌من گذشته است اما معتقد هستم روندی سالم در کار است. خلط مبحث نکنید لطفی مدیرعامل هلدینگ سیمان در زمان دولت قبل بود تیم شستا از بهترین‌ها هستند اقتصاد‌دانان برتری آنجا هستند.

وی با بیان اینکه ثبات مدیریت را در تامین اجتماعی حفظ کردم، گفت: امروز استیضاح می‌شوم بخاطر آژیری که خودم کشیدم من امروز خوشحالم بگویم ۹۰درصد شرکت‌های تابعه ما در بورس فهرست شدند. من موفق شدم هرجا تخلفی شده با آن برخورد کنم همین که ۹۰ درصد شرکت‌های ما در کودال در دسترس هستند موجب افتخار است.

نمی‌خواهیم پول آن را صرف هزینه‌های جاری کنیم

ربیعی تشریح کرد: خوشحالم اعلام کنم با همه وجود تصمیم درست در وزارت گرفتیم که بعنوان الگو، کاری را شروع کردیم تا شهریور ۹۷ از بنگاه‌های بدون سود خارج می‌شویم. نمی‌خواهیم پول آن را صرف هزینه‌های جاری کنیم ما از بنگاه‌داری بیرون می‌آییم نه اینکه پول حراج کنیم. در سال ۱۳۵۴ من در شرکت ارج کار می‌کردم اخوان کاشانی کارفرمای ما بود هر وقت می‌آمد تن کارگر و من می‌لرزید والله امروز حال کارگر را مثل همان زمان و برخورد با اخوان کاشانی می‌بینم.

وی با بیان اینکه  امروز به سمت بهینه کردن سرمایه‌گذاری رفتیم باید در بازار سرمایه باشیم، گفت: کیفیت بنگاه‌داری باید برنامه‌ریزی شود مجلس باید برای این کار به من پاداش دهند. ما تجربه جهانی را پشت این داستان آوردیم خدمت نمایندگان می‌گویم انداره اقتصاد ما معلوم است اندازه ما در اقتصاد ما مشخص و شفاف و زیر ذره بین است.

ربیعی بیان کرد: میانگین فروش شستا برابر ۸ هزاز ۸۰۰ میلیارد تومان بود که که ۲۱ هزار میلیارد افزایش یافته سود خالص به ۳۳ هزار ۵۰۰ میلیارد افزایش یافته است این کار‌ها با نشستن و خود را باد زدن محقق نشد. مگر شرکت‌ها را به خواست وزیر رفاه تحویل گرفتیم؟ مگر به خواست خود کشتیرانی را تحویل گرفتیم؟ هر اتوبوسی درجاده است یک تعاونی است مگر من این‌ها را آوردم؟ ۸۰ سود برای ۲۰ درصدی که ما سرمایه‌گذاری کردیم. صندوق فولاد بدترین نوع سرمایه‌گذاری است که ما تحویل گرفتیم ۲۵۰۰ میلیارد قیمت‌گذاری کردند که ۵۰۰ میلیارد نمی‌ارزد چه کسی جرات دارد این‌‌ها را بفروشد؟ اگر می‌خواهیم بفروشم از جای کم‌بازده خارج شود می‌خواهم غل و زنجیر شرکت از پای نظام رفاهی را بکنم که شما مطالعه کنید کژی از کجا آغاز شد از آنجا حل و فصل را شروع کنید.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی کفت: من اگر قرار بود اقتصادی فکر کنم در این شرکت‌ها ده شرکت را که اسم نمی‌برم  می‌کردیم اما در این صورت با تعداد زیادی بیکاری مواجه می‌شدیم؛ ما ایستادیم این شرکت‌ها به زیان‌دهی نرسند. اگر ما می‌خواستیم اینها را تعطیل کنیم وضع این نبود. ما در این‌ها تثبیت شغل کردیم؛  ذوب آهن قبل از واگذاری به این وزارت خانه ۸۰۰۰ پرسنل داشت. امروز ۱۶ هزار پرسنل دارد. این شرکت با این مجموعه نتیجه‌اش زیان ۱۳۰۰ میلیاردی بوده است،  ما امروز به ۱۱۰ میلیارد سود رسیدیم. اگر می‌خواستم فکر اقتصادی کنم اصفهان این وضع را داشت؟  

ربیعی در پایان گفت:‌ دوستان و همکاران، وزارت خانه من وزازت خانه‌ای است که در ایجاد عدالت و نسلی شدن فقر و اشتغال خرد و آموزش و مهارت و توانمندسازی مردم وظیفه‌هایی دارد. در اینکه ریسک زندگی مردم را کاهش دهد وظیفه داشته است. ما با توجه به فشارهای محیطی حرکت سالمی داشتیم.

۹:۵۰ ؛به جای ربیعی وزیری جوان روی کار بیاید

ابوالفضل حسن‌بیگی در جلسه علنی صبح امروز مجلس که به بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص داشت از نمایندگان مجلس خواست تا بدون برخورد احساسی،‌ ربیعی را از پست خود برداشته تا جا برای حضور یک وزیر جوان و متخصص باز شود.

نماینده مردم دامغان با یادآوری اینکه از سال ۱۳۶۰ با ربیعی دوست است، اظهار داشت:  بنابراین وی دقیق می‌داند آنچه را به آن رسیده‌ام، خواهم گفت.

عضو کمیسیون امنیت ملی در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه همه زیر یک سقف هستیم و برای حفظ نظام و انقلاب باید سخن حق بگوییم، تصریح کرد: از منظر قرآن، آن کسی که در کاری توانایی ندارد خودش نباید پستی را قبول کند.

وی با اظهار تاسف از اینکه در دو، سه سال گذشته همواره با فشارهای گوناگون ربیعی در این پست باقی مانده است، گفت: این وزارتخانه بالغ بر ۱۵۰ میلیاد دلار سرمایه دارد و اگر این سرمایه را در اختیار بانک بگذاریم سالی ۳۰ میلیارد دلار سود به ما می‌دهد و اگر ضرب در چهار کنیم، سالی ۱۲۰ هزار میلیارد تومان برای ما سود ایجاد می‌کند بنابراین امروز نباید هیچ کارگر، بازنشسته و فردی در این کشور حقوق و مزایایش بماند.

حسن‌بیگی با اعلام اینکه نوبخت شب گذشته اعتباراتی را برای کارگران ذوب آهن اختصاص داد، خبر داد: حقوق، مزایا و عیدی کارگران ذوب آهن را پرداخت کردند تا بلکه ما در این حرکت بزرگ حضور نداشته باشیم اما ما در یک پروسه دو ساله و بیلان کاری که وی داشته است به این نتیجه رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه مجلس شورای اسلامی با نیت خیرخواهانه بخشی از ثروت و سرمایه کشور را در اختیار این وزارتخانه قرار داده است، اظهار داشت: این کار برای این انجام شد تا بتواند از بودجه و اعتبارات خوبی برخوردار باشد و به بازنشستگان و کارگران و نیروهای مظلوم و مرحوم خدمت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی همچنین تصریح کرد: امروز شاهدیم یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های منطقه و سومین شرکت بین المللی یعنی نفتکش ایران به این وزارتخانه واگذار شده است همچنین و همواره ۶۰ درصد پالایشگاه‌های کشور به این وزارتخانه واگذار شده است.

وی ادامه داد: همچنین شاهدیم که پتروشیمی که باید سالانه ۳۰ میلیاد دلار سود داشته باشد و خزانه دولت را پر کند و کارهای عمرانی در شهرهای مختلف انجام شود به این وزارتخانه واگذار شده و این سود به خزانه ریخته نمی‌شود همچنین راه آهن و سهام رجا در اختیار این وزارتخانه قرار داد.

حسن‌بیگی با بیان اینکه شستا یکی از بنگاه‌های بزرگ اقتصادی نیز در اختیار این وزارتخانه قرار دارد، اضافه کرد: شستا باید سود دهی داشته باشد در حالی که می‌توانند یک کشور بزرگ را با سود خودش اداره کند.

وی با بیان اینکه همه متخصصان می‌گویند که خواهید دید ظلم‌هایی که امروز می‌شود ۱۰ سال آینده ما را به بن بست می‌رساند.

نماینده دامغان با بیان اینکه امکان سرمایه‌گذاری جدید نیست و پتروشیمی‌های ما در حال انهدام است، گفت: آن زمانی که عربستان ۲۰۰ میلیاد دلار سرمایه‌گذاری می‌کرد و ایران می‌خواست ۵۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری کند، نفوذی‌ها در کشور اعلام می‌کردند که برای  محیط زیست اشکال دارند و امروز پتروشیمی‌ها در حال نابودی است.

وی همچنین ادامه داد: ما وقتی به هواپیمایی آسمان نگاه می‌کنیم همه نیروهای توانا از این وزارتخانه رفتنه‌اند مگر ما به عنوان نماینده مجلس نباید ناظر باشیم و به حقایق بنگریم و قوانینی را برای حفاظت از حریم این کشور دنبال کنیم.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کارگران، مهندسان و متخصصان ما خواستار نجات دادن کشور هستند، خطاب به جهانگیری گفت: این وزارتخانه یک وزیر قدرتمند که نگاهی اقتصادی، صنعتی و مدیریتی باشد و نگاه گریه و احساسی و جنگ روانی نداشته باشد چون این نگاه ما را به سراشیبی تنزل می‌برد و امروز باید در این خصوص کاری کنیم.

این نماینده موافق استیضاح خطاب به ربیعی پرسید: مگر شما در رای اعتماد اعلام نکردید که نگاه من جوان گرایانه است؛ چرا امروز به جوانان بها نمی‌دهید در حالی که همه می‌دانیم جوانان از ما با سوادتر،  تواناتر و به روزتر هستند اما شما  همواره به دنبال این هستید با نگاه احساس همان تیم را نگاه دارید.

۹:۴۸ ؛ شما در کنار میرحسین موسوی اعلام پیروزی کردید

فریدون حسنوند نماینده اندیمشک در مجلس شورای اسلامی در مقام موافق استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت:‌ آقای ربیعی دوست دیروز و وزیر امروز دفعه پیش در جلسه استیضاح به شما رای مثبت دادند تا همچنان در وزارتخانه باقی بمانید؛ اما در این شش ماه که از آن تاریخ می‌گذرد، دیگر ربیعی، ربیعی شش ماه گذشته نیست.

وی افزود: چه اتفاقی افتاده که ربیعی فرق کرده است. شما آن روز وعده اشتغال، اصلاح، مدیریت، برخورد با مفاسد و برداشتن پاسگاه‌های سیاسی در شستا و صندوق بازنشستگی کشوری را داده بودید و ما هم به شما رای اعتماد دادیم اما شما پس از این مدت تنها عدم وفای به عهد، عدم اصلاح، ناتوانی و ضعف مدیریت داشتید.

حسنوند افزود: آقای ربیعی شما حادثه کشتی سانچی را به گردن گرفتید آیا پس از سقوط هواپیمایی آسمان آن را به گردن گرفتید؟ نه شما تنها اظهار تاسف کردید. آیا قطار رجا زیرمجموعه شما نبود، چه اتفاقاتی در آن افتاد؟

نماینده اندیمشک در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شستا و هلدینگ‌هایی از این دست برای خود یک دولت هستند با هزاران کارگر، گفت: بی‌اعتنایی شما ما را وادار به استیضاح کرد. نمایندگان، خواهران، براداران آیا کودکان کار، آیا زنان بی‌سرپرست در خیابان که گل می‌فروشند را ندیده‌اید همه ما آنها را دیده‌ایم و می‌دانیم چه وضعیتی دارند، حال پرسش این است که آقای ربیعی چه اقدامی در کاهش آسیب‌های اجتماعی انجام داده است. من می‌گویم که آقای ربیعی شما بی‌خیال و آسوده در وزارت کار نشسته‌اید.

حسنوند افزود: مگر رهبری در جلسه خصوصی به دلیل آسیب‌های اجتماعی گریه نکرد شما چرا گریه نکردید اگر آن روز مطمئن بودید که ابزار اصلاح وضعیت آسیب اجتماعی را نداشتید چرا استعفا ندادید با این حال شما در موضوع درمان سازمان تامین اجتماعی روابط عمومی رفاه و خبرنگاران را بسیج کردید تا به مجلس توهین کنند. فراخوان دادید و گفتید که کارگران جلوی مجلس بیایند. آقای ربیعی آنها کارگر نبودند آنها از خانه کارگر و حزب اسلامی کار آمده بودند کارگران و بازنشستگان واقعی آنهایی هستند که به خاطر نگرفتن چند ماه حقوق جلوی مجلس می‌آیند و فراخوانی هم در کار نیست. آقای ربیعی شما شستا را به لطفی دادید و مجلس را به توپ بستید. بدعتی که شما گذاشتید در دوران قاجار اتفاق افتاد.

استاندار دولت اصولگرای محمود احمدی‌نژاد در ادامه با بیان اینکه آقای ربیعی فرمودند اشتغال به من مربوط نیست، گفت: این در حالی است که پیشتر آقای ربیعی گفته بودند که من مسئول اشتغال کشور هستم.

عسلوند در ادامه خطاب به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: برادر عباد! این روزها همانند سال‌های گذشته خود شدید، چرا که سال ۸۸ در ستاد میرحسین موسوی حضور داشتید و با میرحسین پشت تریبون آمدید و اعلام پیروزی کردید.

وی افزود: اما ای کاش مردانه بر سر عهد خود می‌ماندی و می‌گفتی که از میرحسین دفاع کردی اما بعد گفتید که من نفوذی نظام در ستاد میرحسین بودم ما حالا نگرانیم که لابی و رایزنی‌های امروز شما در باقی ماندن در وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی تکرار آن دوران باشد. از طرفی شما به فراکسیون امید می‌آ‌یید و حمایت آنها را می‌خواهید و در مقابل به فراکسیون اصولگرایان می‌آیید و به آنها می‌گویید که به من کمک کنید تا اصلاح طلبان فشار نیاورند.

استاندار محمود احمدی نژاد با بیان اینکه ۱۵۷ سوال و بیش از ۳۰۰ تذکر در مورد علی ربیعی در مجلس صادر شده است گفت: اینها در شرایطی است که جنگ روانی شما علیه مجلس کودتا بود شرایطی فراهم شد تا خبرنگاران به مجلس توهین کنند.

وی ادامه داد: آقای ربیعی شما قومیت‌گرایی را ترویج دادید و کاری کرده‌اید که دوستانتان با پیامک استیضاح سایر وزرا را توجیه و پررنگ کنند تا استیضاح شما کمرنگ شود. این منصب نه برای من باقی می‌ماند نه برای شما. آقای ربیعی صادقانه اعتراف کن و استعفا بده. پرسش من از شما این است که اگر کسانی که در زیرمجموعه‌های خود منصوب کردید ناتوان بودند حالا مجبور شدید که آنها را عزل کنید لذا ما بر اساس وظیفه شرعی خود استیضاح را در دستور کار قرار دادیم و می‌گوییم که صدای اعتراضات را شنیدیم و لبیک گفتم امروز هم هر چه مجلس بگوید می‌پذیم.

۹:۴۵ ؛ در دوران وزارت ربیعی نه فقرا قدرتمند شدند و نه بحران‌های کشور بهبود پیدا کرد

محمود نگهبان سلامی در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص داشت در موافقت با استیضاح علی ربیعی گفت:  در این فرصت محدود اشاره به چند نکته در حوزه وزارت کار و تعاون وزارت ربیعی اشاره می‌کنم. یکی از این موارد که همکاران روزانه با آن روبه رو هستند تجمع کارگران است، تجمعات کارگری است که به علت عدم رسیدگی به وضعیت آنها و خواسته‌هایشان به طور مداوم و روزانه شکل می‌گیرد اما از آنها به عنوان ابزار برای رسیدن به خواسته‌هایتان  استفاده می‌کنید. دیروز ما شاهد پیامی بودیم که در صورت موافقت با استیضاح وزیر کار شاهد تجمعات کارگری خواهیم بود.

 نماینده مردم خواف و رشتخوار افزود: نکته دوم را می‌خواهم اشاره به مسئولانی کنم که از آنها در وزارت خود استفاده کردید. نگاهی به سوابق این افراد پیشینه خوبی از آنها نشان نمی‌‌دهد و همین امر باعث شده شاهد فسادی روزافزون در وزارت کار و تعاون باشیم.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات ادامه داد: نمایندگان مجلس حق دارند نسبت به اموال عمومی و پول کارگران که در اختیار شما است حساس و پرسشگر باشند. شما حق ندارید نمایندگان مردم را زیر سئوال ببرید. استیضاح حق نمایندگان است. عملکرد چندساله شما نشان می‌دهد نه فقرا قدرتمند شدند و نه مشکلات و بحران‌های کشور بهبود پیدا کرد.

نگهبان سلامی با اشاره به مشکلات و بحران‌های کنونی در بخش خصوصی گفت: امروز ما شاهد مشکلات عدیده‌ای در حوزه‌های اجتماعی هستیم که حل نشده هستند.

وی به موضوع عدم واگذاری بنگاه‌ها و زیر مجموعه بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: این امر باعث فساد کلان در این مجموعه شده است، لذا انتظار ما از حضرت عالی به عنوان وزیر با سابقه‌ای که حدود ۶ سال در این مجموعه بودید ، این بود که این بنگاه‌ها را به بخش خصوصی واگذار می‌کردید، تا خصوصی‌سازی به معنای واقعی و کامل آن عملی شود نه اینکه از منظر پرسش نظارتی نمایندگان در خصوص این بنگاه‌ها، بیان کنید که آنها شمارا به چشم غلط می‌بینند.

وی افزود: نمایندگان مجلس حق دارند نسبت به اموال عمومی و پول کارگران که در دست شما است پرسشگر باشند و شما حق ندارید وکلای ملت را به دلیل پرسشگری زیر سئوال ببرید. حوزه اجتماعی اصل اثبات شده دنیای کنونی است، توانمند سازی اقشار ضعیف و ناتوان،  یعنی ایجاد شغل برای افراد بیکار، یعنی تبدیل پدیده معلولیت به فرصت نه محدودیت، عملکرد چندساله حضرت عالی نشان می‌دهد نه فقرا توانمند شدند و نه معلولیت توانست از دایره تنگ محدودیت بیرون بیاید که این امر بایستی از رهگذر توسعه بنگاه‌های اقتصادی و سرازیر شدن سودهای کلان از بخش‌های اقتصادی برای ایجاد اشتغال و رفع بحران‌ها انجام می‌گرفت.

نماینده مردم خواف و رشتخوار هم‌چنین افزود: نکته بعدی در ارتباط با گروه هواپیمایی آسمان است، امروز چه شما بخواهید چه نخواهید، مردم عزیز ایران داغدار از دست دادن ۶۶ نفر از هم‌وطنان است. هواپیمایی آسمان زیر مجموعه مدیریت حضرت عالی است و افراد حاضر در این گروه از کمترین شاخص‌های لازم برای حضور در این پست برخوردار هستند. نمی‌توان از یک مجموعه غیر متخصص و غیر کارآمد جز سقوط چیزی انتظار داشت، اگر برای شما درآمد زایی اهمیت دارد، برای ملت ایران و ما جان عزیزانمان اهمیت دارد و نه هیچ وزیر و وزارت ناکارآمد دیگری. برای ما سلامت جان عزیزانمان اهمیت دارد.

وی در بخش پایانی حرف‌های خود گفت:  و اما نکته پایانی آقای ربیعی عزیز سابقه استیضاح شمارا به خاطر دارم، قرآنی از جیب درمی‌آورید،فضا را احساسی می‌کنید تا بلیط بازگشت خود را به وزارت خانه به دست آورید. اما اینبار به شما بگویم نمایندگان مردم امروز بلیط اخراج شما توسط هواپیمایی آسمان را صادر خواهد کرد.

۹:۴۲؛ تشریح دلایل مخالفت فراکسیون امید با استیضاح / توصیف فضای حاکم بر جلسه علنی مجلس

جلال میرزایی در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی ایلنا با اشاره به فضای حاکم بر صحن علنی مجلس در جریان برگزاری جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد:‌ در دقایقی که از جلسه علنی امروز گذشته نمایندگان طیف‌های مختلف در حال رایزنی و مذاکره با یکدیگر درباره ابعاد مختلف این استیضاح آقای ربیعی هستند و تا پایان جلسه نمی‌توان پیش بینی خاصی ارائه داد.

وی با اشاره به جلسه فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی و اعلام نظر این فراکسیون در حمایت از وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: نظر فراکسیون مخالفت با استیضاح فارغ از حمایت از افراد می‌بود. چرا که با توجه به فضای موجود در جامعه در آستانه سال نو استیضاح یک یا چند وزیر به صلاح نیست.

نماینده اصلاح طلب مردم ایلام در مجلس همچنین با اشاره به نظر رئیس فراکسیون امید درباره استیضاح وزرا یادآور شد: تاکید دکتر عارف هم بر این است که شرایط فعلی کشور مناسب برای استیضاح نیست و حداقل بهتر بود استیضاح‌ها به سال آینده موکول می‌شد.

میرزایی در پایان از ادامه رایزنی‌های نمایندگان در صحن علنی مجلس خبر داد و گفت که باید ببینیم در نهایت فضا به چه سمتی خواهد رفت.

۹:۳۷ ؛جامعه ایران در ۶ سال اخیر ۸۰ درصد زیر خط فقر آمده است

شهاب نادری در جلسه علنی صبح امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص داشت، در موافقت با استیضاح علی ربیعی گفت:‌ برادران و خواهران گرامی چشم مردم و نگاه مردم به شماست که امروز چگونه عمل و القا می‌کنید.

نماینده مردم پاوه در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: آقای ربیعی جوانان در منطقه‌ای یکی از ادارات کل شما را گِل گرفتند که با این شرایط مشخص می‌شود که در کشور امروز این جوانان چه دغدغه‌ای دارند و آقای ربیعی شما چه اقدامی برای آنان انجام داده‌‌اید.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس افزود: تخلف‌ها و سو مدیریت‌ها به دلیل عملکردهای شما و دستگاه شماست. شما در این ۹ ماه هیچ اقدامی انجام ندادید. شما برای اینکه نمره خود را دربرابر سونامی فقر بالا ببرید نرخ فقر را تا ۷۰۰ هزار تومان پایین آوردید با این که نرخ فقر ۲.۵ میلیون تومان است و شما با این کار می‌خواستید قهرمان شوید.

نادری اظهار کرد: در این مدت ۶ سال جامعه ایران ۸۰ درصد زیر خط فقر آمده است و شما طبق گفته خودتان مسئول اشتغال کشور نیستید اما ۴۰ درصد بنگاه‌های اقتصادی در دست شماست.

وی افزود: ارزش دارایی سرمایه کارگری به دو درصد کاهش یافته و اگر شما نبودید و این وزارتخانه نبود حداقل برای بازنشستگان ۲۰ درصد ارزش افزوده وجود داشت.

نماینده مردم پاوه ادامه داد: در بحث نظارت بیکاری در نقطه صفر مرزی شما چه ا قداماتی انجام داده‌اید؟

وی خطاب به ربیعی گفت: شما گفته بودید جوانان را اگر ما جذب نکنیم داعش آن را جذب می‌کند اما متاسفانه امروز اگر جوانی در نقطه صفر مرزی بیکار باشد مشکل امنیتی ایجاد می‌کند و اگر در تهران بیکار باشد آسیب‌های اجتماعی را به وجود خواهد آورد. در مناطق نقطه صفر مرزی جوانان در همین حوزه‌ها ۸۶ درصد ری داده است و این جوانان را کسان دیگر جذب می‌کنند .

وی بیان کرد: ما قانونگذار هستیم و شما مجری قانون هستید اما شما و مجموعه‌تان چه اقدامات مثبتی را انجام داده‌اید؟

۹:۱۳؛ فراکسیون ولایی درباره استیضاح وزرا موضع فراکسیونی ندارد

سیدحسین نقوی‌حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، درخصوص نظر فراکسیون اصولگرایان درباره نظر استیضاح وزرای کار، راه و جهاد کشاورزی گفت: فراکسیون اصولگرایان صبح امروز درخصوص استیضاح آقایان ربیعی، آخوندی و حجتی تشکیل جلسه داد.

وی ادامه داد: در این جلسه تبادل نظر و بحث‌هایی در نظر گرفت. در نهایت، فراکسیون تصمیم گرفت از تصمیم‌گیری در این باره امتناع کرده و تصمیم‌گیری در این باره را به اعضا بسپارد.

 ۹:۰۷ ؛اعلام حمایت فراکسیون امید از علی ربیعی

عبدالحمید خدری نماینده بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار سیاسی ایلنا، با اشاره به جلسه امروز فراکسیون امید که پیش از آغاز جلسه استیضاح ربیعی برگزار شد، عنوان کرد: در این جلسه پس از بحث و بررسی و اعلام نظرات اعضا، فراکسیون امید حمایت خود را از علی ربیعی به عنوان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد.

وی افزود: اعضای فراکسیون هنوز درباره آخوندی تصمیم نگرفته‌اند.

۹:۰۳؛ مجلس دهم عزت خود را از دست داده است/ وزارت کار، کیسه بوکس دولت و مردم شده است

حسین مقصودی صبح امروز در موافقت با استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در مجلس شورای اسلامی گفت: همه نمایندگان را به سوگندی که برای دفاع از نظام خوردیم، یادآوری می‌کنم. امروز اوضاع و احوال وزارت کار بیمار و تعطیل است. امروز وزیری که با تمام لایه‌های جامعه به‌خصوص صاحبان اصلی انقلاب، کارگران، روستاییان، عشایر، قالیبافان، زنان بی‌سرپرست و بازنشستگان سروکار دارد، وزیری به نام دکتر ربیعی است.

وی با بیان اینکه اوضاع و احوال صاحبان انقلاب خوب نیست، اظهار داشت: آنها به نظام بی‌اعتماد شده‌اند. این بی‌اعتمادی باعث شده تا پایه‌های نظام به سمت لرزه برود. امروز وزارت کار قصه پر غصه شده است. در مجلس دهم مصوب کردیم روستاییانی که سن آنها به ۷۰ سال رسیده و ۱۰ سال پول بیمه داده‌اند بازنشسته شوند و اما امروز شما یک روستایی را بازنشسته نکرده‌اید.

این نماینده مجلس ادامه داد: هر بار که از تیر ماه با شما جلسه گذاشتیم گفتید جناب نوبخت پول نمی‌دهد. ما شما را برای لابی‌گری برای پول بیمه بازنشستگان آوردیم و نه لابی‌گری برای ماندن در قدرت. یک قالیباف به خاطر معلولیت چشمی، دیسک کمر و بیماری اگر یک روز به سرکار نرود، بیمه او فوری قطع می‌شود و این موضوعی است که موکلان ما به آن اشاره می‌کنند.

مقصودی با اشاره به اعتراضات اخیر تصریح کرد: شما که داعیه خدمت به مردم را دارید، اوضاع و احوال این وزارتخانه را نگاه کنید. اگر پیام تحصن بازنشستگان و صدای کارگران فولاد را می‌شنیدید قطعا این اغتشاشات اخیر ایجاد نمی‌شود و صدای مردم را که به صورت برده‌داری نوین صورت می‌گیرد، نشنیدیم که اعتراض مردم به صورت اغتشاش درآمد.

وی با بیان اینکه اگر رئیس‌جمهور پیام مردم و نمایندگان را می‌شنید ربیعی را مانند فانی محبور به استغفا می‌کرد ولی نشنید، خاطرنشان کرد: کارگران زیادی هستند که دو سال پیایی عیدی حداقلی خود را نگرفتند و با وجود حقوقی ۵۰۰ هزار تومان هنوز حقوق خود را نگرفتند. برای شنیدن صدای مردم و اعتراض کارگران با رفتن ربیعی نظر مثبت بدهیم.

این نماینده مجلس با بیان اینکه ربیعی به دلیل عدم تعهد به برنامه‌های خود به مسلخ استیضاح آمده است، ابراز داشت: بازار تهمت‌ها، لابی‌ها و شایعات زیاد است. مجلس دهم عزت خود را از دست داده است. اگر می‌خواهید عزت به مجلس برگردد و امید در دولت تدبیر و امید به کارگران برگردد، حتما به استیضاح رای مثبت بدهید.

مقصودی افزود: امروز آنچه مشاهد می‌شود این است که ربیعی چند بار برای پاسخ به سوال و کمیسیون‌ها آمد. امروز وزارت کار، کیسه بوکس دولت و مردم شده است و به نفع مردم و نظام و دولت است که ایشان با رای شما به دنبال کاری برود که شایسته اوست زیرا وزارت شایسته ربیعی نیست.

۹:۰۲ ؛ربیعی بگوید کدام نماینده از او باج خواسته است

قسیم عثمانی در جلسه صبح امروز مجلس شورای اسلامی که به بررسی استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اختصاص داشت، در نطق خود در موافقت با استیضاح علی ربیعی با بیان اینکه خداوند را شاهد می‌گیرم جز برای احقاق حق نیامدم و جز به رضایت نظام نمی‌اندیشندم، گفت: قطعا دوره بعد نماینده نمی‌شوم که بگویید برای رای حرف می‌زند. استیضاح قدرت مردم است که در ید نمایندگان است. استیضاح می‌تواند فرصت برای وزیر باشد اما طبیعی است وزیری که عملکرد مثبت ندارد این موضوع را تهدید بداند و از هر ابزاری استفاده می‌کند تا مانع آن شود.

نماینده مردم بوکان ادامه داد:  ربیعی نمونه بارز مبارزه با استیضاح است. اگر ایشان اینقدر که در رفع استیضاح  مهارت دارند در کار هم مهارت داشتند، هرگز استیضاح نمی‌شد.

عضو کمیسیون شوراها تاکید کرد: باید به قدرت لابی گری ایشان احسنت گفت و مدیریت استیضاح بقیه وزرا را به او داد. اگر این تیمی را که برای استیضاح دارند برای مهار مشکلات داشت، همه مشکلات حل می‌شد. آقای ربیعی همدستان شما ادعا می‌کنند چون به عده‌ای باج نداده‌اید شما را استیضاح می‌کنند اگر این طور است مرد باشید بگویید کدام نماینده از شما سهم و باج خواسته است.

وی افزود: چه کسی به خاطر منافع شخصی شما را استیضاح کرده تا ما در مجلس از طریق هیات نظارت بر رفتار نمایندگان عذر چنین نماینده‌ای را بخواهیم و الا امروز این نمایندگان حداقل به جرم توهین به نمایندگان عذر شما را خواهند خواست. از شما می‌خواهم که صریحا اعلام کنید تا مردم تکلیف خود در مورد نمایندگان را بدانند و هم تکلیف مجلس مشخص شود. شما به هر کدام از ما از استیضاح کنندگان رسیدید گفتید از شما انتظار نداشتم شما مساله نظارت مارا به مساله احساسی تقلیل دادید.

این نماینده مجلس گفت: وزارت را به وزارت حذف تعاون تقلیل دادید. متاسفانه هر روز سهم تعاونی در اقتصاد کم شده است در دوره شما بسیاری از تعاونی‌ها تعطیل شده است. وزارت شما باعث می‌شود تعاون از عرصه اقتصاد گم شود. شما وزیر کارفرما هستید شما روی تشکل‌هایی متمرکز شدید تا بلند گوی شما شوند.

وی ادامه داد:  شما به جای کارگران به تشکل‌هایی می‌رسید تا در این روزها صدای شما باشند شما با عدم نظارت بر وضعیت کارگران با کارفرما هم دست شدید تا کارگران از حداقل محروم باشند.

عثمانی بیان کرد: شما به جای جلوگیری از استثمار کارگران همراه این کارشدید. در اثر کار شما افراد حداقل دستمزد خود را نمی‌گیرند. لیسانس و فوق لیسانس شما حداقل را نمی‌گیرند و اگر اعتراض کنند آن ها را اخراج می‌کنند و فرد دیگری استثمار می‌کنند و از این طریق زبان بقیه را قفل می‌کنند. شما مسئول مستقیم این کار هستید و هرکس اعتراض کند شغل ۵۰۰هزار تومانی از دست می‌دهد.

نماینده مردم بوکان بیان کرد: شما مسئول همه چاهایی هستید که جلوی پای فارغ‌التحصیل ما هست. کارگرانی هستند که ۱۲ ساعت کار می‌کنند ولی اضافه کار به آنها هم نمی‌دهند.

وی تاکید کرد: مقابل دفتر شما دفتر پیشخوان دولت است که کسانی آنجا کار می‌کنند که با ۱۲ ساعت کار از حداقل‌ها برخوردار نیستند. اگر توان بیرون آمدن از اتاق خود را ندارید پرده را کنار بزنید و اوضاع را ببینید. شما وزیر رفاه نیستید شما وزیر تبعیض اجتماعی هستید. شما صندوق تأمین اجتماعی را به وجه المصالحه باندی تبدیل کردید.

عضو فراکسیون امید با بیان اینکه الحق شما استاد هستید و من آن را را قبول دارم گفت: شما استاد گماردن افراد متخصص در تخصص غیر‌مرتبط هستید. شما نوربخش که جراح قابلی است رابه مدیریت سازمان تامین اجتماعی گذاشتید وقتی می‌گوییم بیمه و سایر حقوق می‌گویید ورشکست شدیم وقتی یه خلبان ناقابل انتخاب میکنید طبیعی است به دنا بخورد کنیم.

وی ادامه داد:  یک فرد غیر تخصص انتخاب کردید می‌گویید کُرد سنی را انتخاب کردم شما کاری کردید که یک متخصص جامعه شناسی جایی باشد تا موفق نباشد. شما اگر دلسوز بودید از متخصص در حوزه خود استفاده می‌کردید.

این نماینده مجلس با طرح این پرسش که آقای ربیعی چرا افراد غیر‌متخصص را منصوب می‌کنید تا اوامر ملوکانه شما را بله بگویند گفت: فضا را احساسی نکنید من صدای بازنشستگانی هستم که پولی برای پرداخت عیدی به فرزاندان و نوه‌های خود ندارند من صدای بازنشستگان و بیکاران و کسانی که ماهی ۴۰۰ هزار تومان می‌گیرند. نگویید شب عید است واستیضاح نکنید شب عید کارگران و بیکاران و کسانی ماهانه ۴۰۰ هزار تومان هستند هم است.  شما و مدیرانتان توان دویدن صد متر ندارند راه را بقیه باز کنید.

۸:۴۶ ؛فراکسیون مستقلین در مورد استیضاح اعلام موضع نمی‌کند

در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در مورد جلسه صبح امروز فراکسیون مستقلین گفت: در جلسه صبح امروز قرار شد این فراکسیون نسبت به استیضاح اعلام موضع نکند.

نائب رییس فراکسیون مستقلین ادامه داد:‌  تشکیل جلسه صبح امروز برای شفاف سازی بودتا همه بتوانند صحبت‌های خود را مطرح کنند و تصمیم‌گیری افراد در صحن علنی و بعد از استماع اظهارات موافقان و مخالفان استیضاح باشد.

محمدحسین فرهنگی  اسامی موافقان استیضاح را به شرح زیر اعلام کرد:

محمد قسیم عثمانی، نماینده بوکان

حسین مقصودی، نماینده سبزوار 

ابوالفضل حسن‌بیگی، نماینده دامغان

شهاب نادری، نماینده پاوه و جوانرود و ثلاث باباجانی و روانس

محمدحسین فرهنگی، نماینده تبریز

فریدون حسنوند، نماینده اندیشمک 

وی همچنین گفت محمدرضا پورابراهیمی و غلامرضا تاج‌گردون پس از دفاع اول ربیعی به سخنرانی خواهند پرداخت.

 همراهان ربیعی

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور، حسینعلی امیری معاون پارلمانی رئیس‌جمهور، مرتضی بانک، امیر حاتمی وزیر دفاع، علی ربیعی را در این جلسه همراهی می‌کنند.

 رایزنی طراح استیضاح با جهانگیری

تاجگردون از همان ابتدا با جهانگیری با حضور در مقابل صندلی وی در حال صحبت است. تاجگردون از طراحان اصلی طرح استیضاح علی ربیعی است.

جلسه علنی مجلس شورای اسلامی صبح امروز (سه شنبه ۲۲ اسفندماه) به ریاست علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی ساعت ۸ و ۱۵ دقیقه و با حضور ۲۳۳ نفر از نمایندگان مجلس  برای بررسی استیضاح وزرای کار و راه آغاز شد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

رهبر انقلاب:باید به هر قیمتی که هست کشور را جهش دهیم/کرونا در قیاس با سایر مشکلات چیز کوچکی است

مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان:وضعیت استان کرمان در زمینه کانون های تولید گرد و غبار مناسب نیست

پیام تبریک استاندار کرمان به مناسبت نیمه شعبان

مرخصی اجباری کارمندان با حقوق است

کلاس درس دانشجویان پزشکی از اول اردیبهشت‌ماه آغاز می شود/اگر فردی به نقاهتگاه نرود، به شکل قهری با او برخورد می شود

معاون استاندار کرمان:زهکلوت در مسیر سیلاب ساخته شده است

سیلاب به ۴۰۰ کیلومتر راه عشایری ریگان خسارت زد

استاندار کرمان:امکان صادرات پیاز به خارج از کشور با حذف عوارض فراهم شد

شرق استان در ساعات آینده درگیر ریزگردها خواهد شد /غلظت آلودگی در ساعات پایانی امروز بیشتر خواهد بود

مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان: آلودگی هوا در کرمان تا عصر امروز ادامه دارد/بیشترین میزان آلودگی در کرمان، زرند، انار و بردسیر است

پربازدید ها

رئیس جمهور:آن روز که فهمیدیم کرونا در قم شیوع یافته، همان روز از قم هم خارج شده بود

یک میلیون تومان به تمام خانوارهای یارانه بگیر پرداخت خواهد شد

فاز نخست پروژه اتصال مدارس روستایی به اینترنت پرسرعت اجرایی شد

مرخصی اجباری کارمندان با حقوق است

سید احمد خاتمی: در ماجرای کرونا می خواستند قم را مقصر نشان دهند درحالیکه دروغ بود

قربانیان روزانه کرونا ۳ برابر تلفات جاده‌ای است

حمله چهره نزدیک به احمدی‌نژاد به قالیباف: ریاست او بر مجلس یعنی بازگشت به دور باطل گذشته

روسیه و عربستان با کاهش ۱۵ درصدی عرضه نفت موافقت کردند

سعید نمکی: هنوز وارد مرحله مهار کرونا نشدیم

رهبر انقلاب:باید به هر قیمتی که هست کشور را جهش دهیم/کرونا در قیاس با سایر مشکلات چیز کوچکی است

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۸ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۷ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان: مظروف ما با ظرف ما هیچگونه تناسبی نداشت کاری هم نمی شد بکنیم/ شعاع منا اندازه خیابان شریعتی بود در آن سه هزار نفر کشته شد/ اگر زمان تدفین شهدا به تعویق نمی‌افتاد تلفات بیشتری داشتیم   (۱ نظر)

از خوفِ سردیِ مطالبه ی حق تا امید به گرمیِ سمفونی تغییر در فضای دلسردی   (۱ نظر)

کدام صنوف از ۲۳ فروردین ماه مجوز بازگشایی دارند؟   (۱ نظر)