کد خبر: ۲۷۳۵۱
تاریخ انتشار: ۲۶ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۵
ارسال به دوستان
ذخیره
هرچند اتفاقاتی که در طول سالهای اخیر رخ داده و مقداری نگاهها را متوجه اصلاح طلبان کرده و در شوراهای برخی شهرها، مسئولیت مستقیما به شانه اصلاح طلبان افتاده اما این جریان هنوز هم از عرصه اجرایی کنار است و دولت هم ادعای اصلاح طلب بودن را ندارد.

احمد شیرزاد/ نماینده مردم اصفهان در مجلس ششم*

با شکل گیری بحث گفتگوی ملی و تکرار آن از سوی دوستان اصلاح طلب، نگران هستم که این تصور اشتباه در طرف مقابل بوجود آید که اصلاح طلبان به دلیل استیصال از انجام کار و درماندگی در مسیر خود، به این بحث روی آورده اند. در حالیکه اینگونه نیست. هرچند اتفاقاتی که در طول سالهای اخیر رخ داده و مقداری نگاهها را متوجه اصلاح طلبان کرده و در شوراهای برخی شهرها، مسئولیت مستقیما به شانه اصلاح طلبان افتاده اما این جریان هنوز هم از عرصه اجرایی کنار است و دولت هم ادعای اصلاح طلب بودن را ندارد.

اگرچه ادعای کار کردن با اصلاح طلبان را دارد اما اینکه مسئولیت های خاصی را به عهده آنان گذاشته باشد و ما از این منظر نگران باشیم که نکند موفق نبوده باشیم و یا اینکه مشکلی را ایجاد کرده ایم، نیست.

اینطور هم نیست که طرف مقابل فکر کند که ما برای انتخابات آینده مشکلی داریم و به همین دلیل به دریوزگی افتاده ایم. ما اصلاح طلبان بدترین شرایط قابل تصور را پشت سر گذاشته ایم. به نظر هم می رسد که شرایط ما در سالهای بعد به بدی دوران دولت هشتم و نهم و انتخابات 88 نباشد. هر چه هست امید بر این است که شرایط مناسب تری را تجربه کنیم. بنابراین بحث نیاز اصلاح طلبان و یا استیصال آنان نیست بلکه این نیاز کشور به گفتگوی ملی است که احساس می شود.

البته من شخصا به برخی از تحلیل ها که این کشور را در آستانه سقوط و در شرایط ورشکستگی معرفی میکنند اعتقادی ندارم و فکر می کنم این بزرگنمایی ها به ضرر کشور بوده و تحلیل های غلطی است که فقط می تواند منجر به ناامیدی شود و رشد جریان های خشونت گرا را در پی داشته باشد.

مشکلات کشور ایجاب می کند که همه با هم دست به اصلاح وضع موجود بزنیم و در این شرایط مساله جدی این است که طرفین تحلیل های متناقضی از این مشکلات داشته باشند و رو در روی یکدیگر قرار بگیرند. برخی از اصولگرایان ممکن است که فکر کنند تمام مشکلات کشور به دلیل حضور اصلاح طلبان است. از طرفی بخشی از اصلاح طلبان هم ممکن است که فکر کنند اهم مشکلات به دلیل وجود برخی اصولگرایان است.

اما با این حال عقیده اصلی آنان وجود مشکلات است بدون اینکه در مورد مقصر اصلی بخواهیم بحث کنیم. پس اگر ما بخواهیم از مشکلات خارج شویم همه با هم باید از این شرایط خارج شویم. بطور مثال اگر بخواهیم ساختار انتخابات را در کشور اصلاح کنیم که همه قبول داریم که این، ساختار معیوبی بوده و این دخالت نظارت گونه که شورای نگهبان مدعی آن است منشا بسیاری از مشکلات می شود، باید به گفتگوی بنشینیم. آیا ما می توانیم بنشینیم و تصمیم به اصلاح آن بگیریم؟ اگر می شد که تاکنون آن را انجام داده بودیم. بنابراین باید این را با طرف مقابل حل و فصل کنیم.

از طرفی دیگر فرض بگیرید که برخی از اصولگرایان قبول داشته باشند که کشور مشکلات زیادی دارد و فکر کنند که دلیل آن هم این است که جریان اصلاح طلب رو به غرب دارند. (تعبیری که معمولا خود از آن استفاده می کنند). اگر بخواهند این را حل کنند باید بیایند و حرف بزنند. اینکه فکر کنند که از تریبون های رسمی صحبت کنند و ما هم فکر کنیم که در فضای مجازی بنویسیم همه چیز درست می شود، صحیح نیست. اگر قرار بود که همه چیز درست شود تاکنون درست می شد.

بهترین مسیر این است که ببینیم مشکل کجاست. ما در شرایط پرمخاطره ای قرار داریم. یک دولت ویژه و غیرقابل پیش بینی و به نوعی وحشی در ایالات متحده امریکا روی کار است، از سوی دیگر در اسرائیل دولتی مسئولیت دارد که تمام هم و غم خود را مبارزه با ایران قرار داده است و از طرف دیگر رژیم حاکم بر عربستان است که انگار هیچ رسالت دیگری در جهان اسلام ندارد غیر از مخالفت با ایران.

بنابراین در شرایطی که فضای خارجی، خیلی در برابر ما خوب نیست نیازمند این هستیم که در داخل کشور بین خودمان وحدت ایجاد کنیم. ما اصلاح طلبان در سیاست خارجی معتقد به مذاکره هستیم، در داخل هم نمی توانیم مذاکره را منع کنیم و بگوییم که سودمند نیست. قطعا مذاکراتی که در داخل صورت می گیرد اگر منجر به افزایش عصبیت‌ها و تنش ها نشود می‌تواند در جهت رسیدن به راه حل های مشترک مفید باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

بازداشت 2 تن از کارکنان پزشکی قانونی سیرجان به اتهام دریافت رشوه

هشدار کشاورزی سطح نارنجی سازمان مدیریت بحران در خصوص بروز سرما در استان کرمان

طرح حذف صنوف مزاحم و آلاینده در حال انجام است

تازه‌ترین وضعیت شیوع کووید ۱۹ در استان کرمان+ جدول

کلاهبرداری سایبری با پیامک جعلی توقیف خودرو

سارقان درب بازکن های تصویری در کرمان دستگیر شدند/ متهمین دو برادر هستند/ مالخر هم دستگیر شد

سرما بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد/کمبود بارندگی و کاهش دمای خاک از دلایل شدت سرمازدگی بود/ فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در جامعه نهادینه شود

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو

عباس عبدی: اگر نظام سلطه می خواهد با آزاد کردن ارز قیمت سکه را پائین ببرد، پس چرا وقتی قیمت آن بالا رفت اصولگرایان در برابر نظام سلطه از دولت دفاع نکردند!

ابطحی: اصلاح‌طلبان همچنان مانند 10 سال گذشته زير فشارهای مختلف خواهند بود/ مردم بايد بدانند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلات کشور حل نمی‌شود/اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند براي انتخابات 1400 کانديدای اجاره‌اي معرفی کنند/ رئيس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هيچ نقشي در پيروزي روحانی در انتخابات نداشته‌اند/ دليل اصلی سخت شدن شرايط کشور حضور دونالد ترامپ در قدرت بوده است

پربازدید ها

اخطار استاندار فقط شامل مدیران دستگاه‌های اجرائی که بدون عذر موجه غایب بودند می‌شود/ دادگستری عضو شورای آموزش و پرورش نیست

به واسطه وجود قانون خیانت‌بارغربالگری، سقط جنین بسیار زیاد است/ اگر مردم متوجه شوند که سند حمایتی بهزیستی وجود دارد دیگر کودکان خود را به قتل نمی‌رسانند

بخشی از مشکلات به دلیل بی عرضگی ما مدیران است/مدیری در جلسات بدون عذر موجه حضور نداشته باشد، دیگر حق ندارد هیچ جلسه ای در استانداری بیاید

انتقادات بودجه‌ای در محیط رسانه‌ای رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است/ همه دستگاه‌ها و نهادها تابع نظامات برنامه و بودجه قرار گیرند

محسن هاشمی: قصد نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری را ندارم

شخصیت‌های حقیقی نهاد اصلاح‌طلبان به زودی تعیین می‌شوند/ لاریجانی جزو مصادیق اصلاح‌طلبان نیست

باید به سند تحول قضایی عینیت بخشید/ هیچکس نباید خود را فارغ یا غایب در اعمال مفاد سند تحول بپندارد/با تاسیس دادگاه بخش اسماعیلیه جیرفت مشکلات قضایی مردم این بخش نیز حل خواهد شد

آمریکا می‌خواهد امنیت منطقه را به ایران و عربستان بسپارد

ابطحی: اصلاح‌طلبان همچنان مانند 10 سال گذشته زير فشارهای مختلف خواهند بود/ مردم بايد بدانند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلات کشور حل نمی‌شود/اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند براي انتخابات 1400 کانديدای اجاره‌اي معرفی کنند/ رئيس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هيچ نقشي در پيروزي روحانی در انتخابات نداشته‌اند/ دليل اصلی سخت شدن شرايط کشور حضور دونالد ترامپ در قدرت بوده است

عباس عبدی: اگر نظام سلطه می خواهد با آزاد کردن ارز قیمت سکه را پائین ببرد، پس چرا وقتی قیمت آن بالا رفت اصولگرایان در برابر نظام سلطه از دولت دفاع نکردند!

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)