کد خبر: ۲۷۳۷۲
تاریخ انتشار: ۲۷ فروردين ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۶
ارسال به دوستان
ذخیره
در این‌که گردشگری کرمان نسبت به گذشته، زنده و پویا شده هم تردیدی وجود ندارد، اما این‌که کجای کار قرار داریم و به کجا باید برویم؛ هنوز معلوم نیست. یا اگر هست؛ بر اساس اطلاعاتی که به ما می‌دهند؛ بر ما آشکار نیست!

اسما پورزنگی‌آبادی در هفته نامه استقامت نوشت:

مناقشه بر سر صحت و سقم آمار گردشگران نه فقط در استان کرمان بلکه در کل کشور یک مناقشه‌ی پرسابقه است و تقریبا هیچ زمانی نبوده آماری اعلام شود که بر سر آن اجماع وجود داشته باشد. جالب‌تر آن‌که برپایه‌ی همین آمارهای مشکوک؛ هر ساله و بی‌وقفه؛ در ایام نوروز تعداد گردشگران/ مسافران در استان‌های مختلف در حال افزایش است!

 بی‌آنکه کسی این افزایش‌های همه ساله را تحلیل و تاثیر آن بر مقاصد سفرهای نوروزی را ارزیابی کرده باشد. بماند که هنوز درباره‌ی این‌که «ورودی» و «مسافر» و «گردشگر» هرکدام چه تعریفی و چه نقش و جایگاهی در صنعت پیچیده‌ی گردشگری دارند هم تمرکز جدی‌ای صورت نگرفته است.

طبق گزارش‌هایی که طی هفته‌ی گذشته از نوروزِ گردشگری کرمان منتشر شده؛ تعطیلات امسال بیش از چهار میلیون نفر «ورودی» داشتیم که متاسفانه از این تعداد تنها حدود ۳۵۰ هزار نفر اقامت داشته‌اند و مابقی نه در زمره‌ی گردشگر بلکه بازدیدکنندگانی یک‌روزه بوده‌اند و کرمان را برای عبور و رسیدن به دیگر مقاصد خود برگزیده‌اند؛ این در حالی است که رقیبِ همسایه‌ی ما؛ استان یزد؛ حرف از ۸۰۰ هزار اقامت نوروزی خود می‌زند. با این وجود اما مدیرکل میراث فرهنگی استان کرمان وضعیت فوق در استان را در حدی «مطلوب» می‌داند که بگوید: «به استان‌های مطرح گردشگری تنه زده‌ایم».

آمار و تحلیل‌هایی که بخش دولتی دارد را اما بخش خصوصی برنمی‌تابد. در نشست کمیسیون گردشگری اتاق کرمان؛ رئیس انجمن هتل‌داران استان کرمان تصریح کرد که سال سیاهی برای هتل‌داران بوده و آمارهایشان ۱۰ درصد کاهش یافته و ضریب اشغال نوروزی‌شان آن‌قدر پایین بوده که برخی مجبور شده‌اند نرخ‌شکنی وحشتناکی داشته باشند تا مگر چراغ هتل روشن بماند. البته به‌جز هتل‌ها، مهمانپذیرها و بوم‌گردی‌ها و مدرسه‌ها و پارک‌ها و کمپ‌های گردشگری و اقامت‌گاه‌های غیرمجاز که تبلیغات‌ مداوم‌شان بر در و دیوارهای شهر خودنمایی می‌کند هم؛ پذیرای مسافران بوده است. به جز هتل‌ها، تاکنون از سوی صاحبان دیگر اقامت‌گاه‌های مجاز در استان اظهارنظری نشده تا معلوم شود چه بر آن‌ها گذشته است.

در گزارش آماری‌ای که منتشر شده همچنین؛ موزه‌های استان، باغ فتح‌آباد و سپس باغ شازده رتبه‌های اول تا سوم بازدیدِ نوروزی را داشته‌اند. آقای بیلدار ماهانی؛ نماینده‌ی میراث فرهنگی در باغ شاهزاده هم رتبه‌بندی فوق را نپذیرفته و معتقد است باغ شاهزاده چنان مورد استقبال قرار گرفته که امکانات موجود پاسخگوی نیاز بازدیدکنندگان نبوده است. و این البته با توجه به موقعیت جغرافیایی، شهرت و ویژگی‌های برتری که باغ شازده نسبت به باغ فتح‌آباد دارد احتمالا به واقعیت می‌تواند نزدیک‌تر باشد.

در این بلبشوی آماری، سعی کردم مقایسه‌ای بین آمار سال گذشته و امسال داشته باشم. متاسفانه اطلاعات کاملی در دست نیست؛ تنها یک خبر یافتم که در آن مدیرکل میراث فرهنگی استان ارقامی را ذکر کرده؛ مثلا گفته ۷۷ هزار نفر در نوروز ۹۶ از ارگ بم بازدید داشته‌اند؛ (گفت‌وگوی محمود وفایی با خبرگزاری ایرنا کرمان). تعداد بازدیدهای ارگ بم در نوروز امسال هم  بنا به خبری که در پایگاه خبری کرمان‌نو آمده؛ ۵۵ هزار و ۲۱۸ نفر اعلام و گفته شده: «امسال بازدید از ارگ بم هشت درصد افزایش داشته است»! در حالی‌که در این مقایسه معلوم است بازدید ارگ بم کاهش داشته! یا روستای میمند سال گذشته ۴۲ هزار بازدید داشته و امسال به ۴۰ هزار نفر رسیده اما می‌گویند: «بازدید از روستای میمند امسال ۲۸ درصد افزایش داشته است». خوب طبیعی است این شیوه‌ی انتشار آمار جز این‌که مخاطب را گیج کند، فایده‌ی دیگری ندارد.

این‌که دلیل این تناقضات در آمارها چیست را خود متولیان امر خواهند گفت و حتما دلایلی در دفاع خواهند داشت و اگر نداشته باشند خواهند یافت! واقعیت را اما نمی‌توان به بازی گرفت و پنهان کرد؛ نظام آماری ما در بخش گردشگری مشکل دارد و بر سر آن اجماع وجود ندارد؛ در این‌که گردشگری کرمان نسبت به گذشته، زنده و پویا شده هم تردیدی وجود ندارد، اما این‌که کجای کار قرار داریم و به کجا باید برویم؛ هنوز معلوم نیست. یا اگر هست؛ بر اساس اطلاعاتی که به ما می‌دهند؛ بر ما آشکار نیست!
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مس شهربابک قهرمان مسابقات فوتبال امید‌های استان کرمان شد

۴۲۰۰ مسکن مهر ساخته نشده در کرمان وجود دارد/ ۱۸۰۰ مسکن مهر پرونده قضایی دارند/ مسکن و شهرسازی به برخی از تعهدات خود عمل نکرد/ پرداخت جریمه دیرکرد و یا سود مشارکت به بانک انرژی سازنده را می‌گیرد/بانک جریمه‌هایی که ناشی از قصور سازنده نبوده است را ببخشد

جهانگیری: ترامپ اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد/ آمریکایی‌ها یک دوره تاریخ ایران را مرور کند

پسته از مرزهای پاکستان صادر و قاچاق می‌شود

شورای هماهنگی اصلاح طلبان وضعیت استان ها را بررسی می کند

از مخالفت شورای اصلاح‌طلبان کرمان با خروج اصلاح‌طلبان از شورای شهر برای انتخابات مجلس تا انشعاب در اصولگرایان

مدیرعامل گل‌گهر تغییر کرد

وام ساخت مسکن ۶۵ درصد افزایش پیدا کرد/برنامه‌ای برای افزایش وام خرید مسکن نداریم

بازار مسکن در کرمان بعد از رکود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است/ آمار سایت معاملات املاک و مستغلات، واقعی نیست/در یک پروسه یک ساله افزایش قیمت ۵۰ درصدی خواهیم داشت/ متقاضیان بازار مسکن، غیر تخصصی عمل می‌کنند

شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس ایراد نگرفته است

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)