کد خبر: ۲۷۴۱۶
تاریخ انتشار: ۰۱ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۲۲
تعداد نظرات: ۲ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
اگر ایشان یا هرشخص کارشناس و غیر کارشناس دیگری اثبات کنند حتی یک قطره آب شرب یا غیرشرب، از زاینده رود یا هر جای دیگری، در دهه هفتاد یا هر دهه دیگری، توسط کانالِ مهیار یا هر کانال دیگری به رفسنجان منتقل شده و در بخش کشاورزی استفاده میگردد یقینا لایق دریافت مدال شفافیت، صداقت، شجاعت و... خواهند بود
 کانال تلگرامی شرق دور در خصوص مدیریت منابع آب نوشته است: «مدیریت منابع آبمون خیلی خرابه. خشت اول اش رو هم مرحوم هاشمی با انتقال آب زاینده رود به زمین های شور رفسنجان از طریق کانال مهیار در اوایل دهه هفتاد گذاشت. 

پسته هفت سال طول می کشه تا به بار بنشینه. یعنی هفت سال باید آبی که از اصفهان و خوزستان دزدیده شده رو بریزی پای شوره زارها تا اولین پسته به ثمر بنشینه. پسته محصول تجملیه. بر خلاف گندم یا حتی برنج های غرغابیلنجون محصول استراتژیک هم نیست. اواخر دهه هفتاد ماشین تویوتا کریسیدا و دوو سیلو ماشین تجملاتی بود. همون موقع توی رفسنجان زیاد می دیدی که یکی بنزش رو سر زمین پارک می کنه و از صندوق عقبش بیل اش رو در میاره. 

نمی دونم از اون درختا چندتاش هنوز هست و چند تاش خشک شده؟ حتی نمی دونم از اون باغدارای پسته بنز سوار چندتاشون هنوز باغشون رو دارن و چندتاشون الان در کانادان؟ اما این رو می دونم که برنج اصفهان، گندم و نیشک ر خوزستان و خیلی از تولیدات استراتژیک دیگه نابود شد. 
آب جمعیت رو به خودش جذب می کنه و جمعیت جدید، آب بیشتر می خواد. آبی که توسط تونل های کوهرنگ از خوزستان دزدیده شد و به یزد و کرمان رسید، جمعیت رو جذب این شهرهای کویری کرد. الان کم کم آخرای پروسه نابودی منابع آبی به دست خودمون قرار داریم. آبی که تو باغات پسته رفسنجان بخار کردیم و به هوا فرستادیم دیگه جایگزین نداره. الان اون آب توی اروپا و استرالیاست. و به زودی مردم تشنه خواهند موند. کشاورزی نابود شده و کشاورزان هم به خیل بیکا ران پیوستند. مدیریت جهادی سازندگی»

دبیراجرایی حزب اسلامی کار استان کرمان با ارسال این یادداشت به گفتار نو به این اظهارات واکنش نشان داده است.  محمدعلی ایران نژادپاریزی نوشته است: 

متنی در کانالِ تلگرامیِ "شرق دور" خواندم به قلمِ علیرضا بانک. ایشان، علت خشکسالی و کمبود آب را مرحوم هاشمی دانسته و مدعی است "آب زاینده رود را هاشمی {ره} در اوایل دهه هفتاد از طریق کانالِ مهیار به زمین های شور رفسنجان انتقال داد تا 7سال طول بکشد و یک درخت پسته به بار بنشیند! و..."

اگر ایشان یا هرشخص کارشناس و غیر کارشناس دیگری اثبات کنند حتی یک قطره آب شرب یا غیرشرب، از زاینده رود یا هر جای دیگری، در دهه هفتاد یا هر دهه دیگری، توسط کانالِ مهیار یا هر کانال دیگری به رفسنجان منتقل شده و در بخش کشاورزی استفاده میگردد یقینا لایق دریافت مدال شفافیت، صداقت، شجاعت و... خواهند بود. اگر چنین ادعایی اثبات نگردد کشاورزان مظلوم و زحمت کش رفسنجانی از ایشان یک عذرخواهی ناقابل طلبکارند. 

ضمنا لازم است عرض کنم مدت زمان به بار نشستن پسته در رفسنجان نه7سال که 12سال است! از شما چه پنهان "کانال مهیار" را هم سرچ کردم ومشخص شد کانال مهیاردر آذرماه سال1393 مقدار 10میلیون متر مکعب آب را به دشتِ مهیار از توابع شهرضا انتقال داده است.این یعنی پایین بودن سطح اطلاعات عمومی {نه اطلاعات کارشناسی}. 

 یک سوال هم بدجور ذهن بنده را مشغول کرده است و آن اینکه: اگر کانال، تنگه، لوله، تونل یا هرچیز دیگری وجود داشته باشد که آب را به رفسنجان منتقل میکند چرا کشاورزان اصفهانی به سراغ لوله ی آب شرب انتقالی به شهر یزد می روند و آنرا می شکنند؟

از این مباحث بگذریم و از بقیه ی متن نگارشی هم بگذریم که بازنشر آنرا مصداق بارز ترویج منکر می دانم. اما از یک حقیقت نمی گذرم. حضرت آیت الله هاشمی رفسنجان{ره} در سخنرانی عمومی دوران ریاستشان در زادگاه خود {شهربهرمان از توابع شهرستان رفسنجان} اعلام میکند که افتخارش این است این شهر از نظر امکانات نسبت به بقیه ی کشور هیچ فرقی ندارد.

هاشمی تنها متعلق به رفسنجان نبود. هاشمی نه تنها مرد زمان خود که بسیار فراتر از آن هاشمی مرد آینده ی نظام و انقلاب بود. کافیست خطبه ی نماز جمعه ی اواسط دهه60 هاشمی را شنید که چگونه برای نمازگزاران مترو را معرفی می کند. خدایا پناه میبرم به توازشر همه ی شرها علی الخصوص از شر جهالت و بیشتر از آن از شرندیدنِ جهالتِ خودم.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۱۷ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
0
0
به هر حال شما آب اصفهان را با کلک دزدیدید و دولتها هم با شما همدست شدند این که درسته اثباتشم این که قرار بود قبل از انتقال آب به یزد وکرمان تونل سوم راه بیافته که نشد دزدهای ...
ناشناس
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۳:۲۱ - ۱۳۹۷/۰۲/۰۱
0
0
من یه روز حدود سیزده سال پیش تو نمایشگاه اصفهان درگوشی دو تا از شماها را شنیدم که با اشاره به زاینده رود گفتید به هم که عجب خشکوندیمش ما اگه هیچی نمیگیم حرمت نظاما حفظ کردیم شما شلوغش نکنید دزدای ...
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

ادعای الجریده کویت درباره آغاز مذاکرات ایران و عراق

این طرح با روح قانون اساسی مغایرت دارد/ سقف سنی برای نامزدهای ریاست جمهوری حتی در کشورهای پیشرفته وجود ندارد /چرا در طرح اصلاحیه تاکید شده نامزد ریاست جمهوری باید حتما باید وزیر یا استاندار باشد

آیا موسوی خوئینی ها به سیاست باز می گردد

شهادت رئیس سابق دفتر حاج قاسم سلیمانی در هفته دفاع مقدس

برگزیدگان اولین جشنواره فیلم کرمان معرفی شدند

بخش وسيعي از درآمدهاي حاصله در کشور وارد خزانه نمي‌شود

14 محدوده جدید اکتشافی داریم/ با تکنولوژی 55 سال گذشته در معادن کار می‌کنیم/حمل و نقل ریلی استان برای جابه‌جایی مواد معدنی باید توسعه پیدا کند

انتظار حمایت از معادن داخل کشور منطقی نیست/زغال سنگ کرمان باید کیفیت را افزایش دهد/ ذغال سنگ کرمان باید به‌موقع به سمت اصفهان منتقل شود

رای می‌آورد/ رزم‌حسینی برنامه ده ساله بنویسد

سید حسین مرعشی: این ها از خدا نمی‌ترسند/محمد هاشمی:عملکرد هرکسي در تاريخ ثبت و ضبط است

پربازدید ها

14 محدوده جدید اکتشافی داریم/ با تکنولوژی 55 سال گذشته در معادن کار می‌کنیم/حمل و نقل ریلی استان برای جابه‌جایی مواد معدنی باید توسعه پیدا کند

انتظار حمایت از معادن داخل کشور منطقی نیست/زغال سنگ کرمان باید کیفیت را افزایش دهد/ ذغال سنگ کرمان باید به‌موقع به سمت اصفهان منتقل شود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)