کد خبر: ۲۷۴۸۳
تاریخ انتشار: ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۸
ارسال به دوستان
ذخیره
معاون امورهنری وزارت ارشاد:
معاون امورهنری وزارت ارشاد، گفت: اینکه این آثار در هویت جدیدی از موزه خارج شود یا هویت تشکیل یافته موزه صنعتی کرمان را سامان و ارتقاء دهد، نیازمند کارشناسی است و من نمی‌توانم به خودم اجازه دهم درباره آن به صورت دفعی صحبت کنم. این موضوع نیازمند یک پروسه مطالعاتی است.
معاون امورهنری وزارت ارشاد گفت: اولین کاری که به سرعت آن را انجام خواهیم داد اعزام گروهی به کرمان برای بررسی شناسنامه مرمتی آثار موزه هنرهای صنعتی کرمان است تا اگر آثاری شناسنامه ندارد، آن را ایجاد و بر اساس اولویت برای مرمتشان برنامه‌ریزی کنند.

مجتبی حسینی که برای حضور در یازدهمین جشنواره موسیقی نواحی به کرمان سفر کرده است، از موزه هنرهای صنعتی کرمان، گنجینه آن بازدید کرد.

حسینی در پاسخ به پرسش ایسنا، مبنی بر اینکه با توجه به تعداد بسیار آثار سهراب سپهری در این موزه آیا امکان راه‌اندازی موزه جداگانه ای برای آثار این هنرمند وجود دارد یا نه؟ گفت: موزه صنعتی را از چندین سال پیش می شناسم و همه ی این آثار در اتاقی در زیرزمین و گوشه ای از محوطه حیاط  کنار یک رستوران در این بنا جمع شده بود. لوله های فاضلاب رستوران نیز از همان اتاق و مخزن پر از خاک و تاریک می گذشت حتی برخی از این آثارهم آسیب دیدند.

او اظهار داشت: حدود ۱۸ سال پیش به همت همکاران ما در اداره کل فرهنگ و ارشاد کرمان، مخزن موزه با همت مردانه ای ساخته و این آثار به آنجا منتقل شدند.

او اضافه کرد: وقتی درباره آثار موزه صنعتی کرمان صحبت می کنیم درباره یک هویت و مرحوم علی اکبر صنعتی زاده، پسرش عبدالحسین خان صنعتی زاده، نوه او همایون صنعتی زاده و سپس یتیم خانه ای که مرحوم صنعتی زاده تاسیس کرده بود صحبت می کنیم.

حسینی گفت: بخش عمده ای از مجموعه آثار سهراب سپهری که در این موزه وجود دارد توسط همایون صنعتی زاده، نوه مرحوم صنعتی زاده بزرگ و بخش دیگر آن را از خانواده مرحوم سهراب سپهری خریداری کردند یا به این مجموعه اهدا شد، بنابراین وقتی به این خط سیر فرهنگی نگاه می‌کنید، متوجه می شوید علی اکبر خان صنعتی زاده مشوق و حامی جوانی شد که او به یکی از هنرمندان عمده و صاحب نام به اسم سید علی اکبر صنعتی تبدیل شد و همایون، نوه علی اکبر خان نیز مشوق و حامی جوان هنرمند و علاقمندی شد که به سهراب سپهری تبدیل شد.

معاون امورهنری وزارت ارشاد، ادامه داد: اینکه این آثار در هویت جدیدی از موزه خارج شود یا هویت تشکیل یافته موزه صنعتی کرمان را سامان و ارتقاء دهد، نیازمند کارشناسی است و من نمی‌توانم به خودم اجازه دهم درباره آن به صورت دفعی صحبت کنم. این موضوع نیازمند یک پروسه مطالعاتی است.

حسینی با بیان اینکه موزه صنعتی چند استعداد ویژه و قریب به ۴۰ اثر دارد، گفت: این مجموعه مهم و معتبر در شهری مثل کرمان می‌تواند منشا اثر باشد و جوانان را به هنرآموزی تشویق و ترغیب کند. مجموعه‌ای که از نقاشان و هنرمندان نوگرای ایران در دهه‌های ۴۰ ، ۵۰ و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی تهیه و خریداری شده، مجموعه آثار سید علی اکبر صنعتی و برخی از آثار فرزندان او و مجموعه آثار سهراب، همگی در این موزه نگهداری می شوند.  

او اظهار کرد: از مدیر کل ارشاد کرمان درخواست کردم که این آثار را به سرعت سامان دهی و کلکسیون بندی کند تا دقیقا مشخص شود چه آثاری باید به عنوان پشتیبان در مخزن موزه و گنجینه قرار بگیرد و چه آثاری قابلیت عرضه دارد تا اگر کاستی در این زمینه وجود دارد نیز ما در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بتوانیم ساماندهی کنیم. برخی از آثار می‌تواند بین موزه های هنرهای معاصری که در ایران وجود دارند، برای تکمیل، غنی شدن یا نمایشگاه‌های موقت موزه ها مبادله شود. در نهایت علاقمندیم موزه صنعتی به یکی از پایگاه های جدی هنر امروز ایران به ویژه در منطقه جنوب شرقی ایران و کرمان تبدیل شود.  
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

لزوم توزیع بنزین یورو 4 در کلان‌شهر کرمان

برای رشته های دانشگاهی نیازسنجی منطقه ای نشده است /اعتبار مدرک فنی و حرفه ای در بعضی از کشورها از مدرک دکترا هم بیشتر است/ 65 درصد از افراد دوره دیده، جذب بازار کار شده اند / خانواده ها فرزند پزشک می خواهند

کارهای مالی زنجانی فیک بود/همین حالا ۴ صراف در زندان هستند

هشدارهای انتخاباتی مرعشی: اصلاح‌طلبان در انتخابات شرکت نکنند جلیلی رئیس مجلس می‌شود و پایداری‌ها حاکم مطلق/شرایط فعلی شباهتی به دهه هشتاد ندارد

شبکه آبیاری نداریم/درختان جدید بولوار جمهوری دچار تنش آبی اند/ در منطقه دو و سه شدیدا با کمبود آب با کیفیت مواجه هستیم/ یاس های هلندی به مجموعه تولید برگرداننده می شوند

شهرداری:نصب آب سرد کن در پیاده روها بر عهده شهرداری نیست/ تعداد آب سرد کن های جنگل قائم کافی است/دانشگاه علوم پزشکی: در سال گذشته یک مورد آلودگی داشتیم که مربوط به آب سرد کن های بین راهی بود/ آب سرد کن های سطح شهر همگی به آب شهری وصل هستند/ با کسانی که از آب سرد کن های سنتی استفاده کنند برخورد می کنیم

ظرف 3سال اینده 30 هزار واحد صنفی شهر کرمان، الک می شوند/بیکاری بخش های دیگربه بخش اصناف آمده است/ قانون نظام صنفی خیلی روشن و مدرن عمل کرده است/رقابت، هم می‌تواند به نفع واحد صنفی و هم به نفع مصرف کننده باشد

حتی اگر درختان توت سم پاشی نشده باشند،باز هم مصرف آن ها مضر است/ توت های خیابانی حاوی درصد بالایی از فلزات سنگین اند

افراد زیادی فقط نذر کردند که به مجلس بروند و خط و ربط برایشان مهم نیست/ مجلس دهم سه فراکسیون اقلیت دارد/ هرکس بیاید و بتواند به رقیب خود رکب یا متلک بگوید با یک خنده و اخم سه میلیون رأی در کشور جابه جا می‌شود

زمین‌خواران با استقرار کانکس در برخی زمین‌ها به دنبال تصرف زمین‌های دولتی هستند

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)

فرشاد از نمایندگان مجلس خواست برای اختصاص اعتبارات ملی به پروژه های شهری کرمان پیگیری کنند/ فدایی از تاخیر 15 روزه در افتتاح پل سیدی، از مردم عذرخواهی کرد/شهردار عدم عرضه قیر در کشور و افزایش قیمت فولاد را از مشکلات پروژه برشمرد   (۳ نظر)