کد خبر: ۲۷۵۰۰
تاریخ انتشار: ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
گزارشي از يازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران
موسيقي نواحي به نوعي جزو ميراث معنوي ايران محسوب مي‌شود و حراست از آن امري ضروري است. برگزاري جشنواره موسيقي نواحي كه يازدهمين دوره آن در كرمان برگزار شد تلاشي در اين جهت محسوب مي‌شود.
ابراهيم صميمي در روزنامه جوان نوشت:  

موسيقي نواحي به نوعي جزو ميراث معنوي ايران محسوب مي‌شود و حراست از آن امري ضروري است. برگزاري جشنواره موسيقي نواحي كه يازدهمين دوره آن در كرمان برگزار شد تلاشي در اين جهت محسوب مي‌شود.

جشنواره موسيقي نواحي ايران كه بي‌شك بزرگ‌ترين جشنواره در حوزه موسيقي نواحي مختلف سرزمين ما است، امروز در حال رسيدن به دوران بلوغ خود است و برگزاري منسجم و منظم يازدهمين دوره و استقبال گرم مردم ديار كريمان، كرمان خود شاهدي بر اين مدعاست اما اين مسئله بيش از هر زماني، حمايت مسئولان و دست‌اندركاران را مي‌طلبد تا جشنواره كه به تعبير وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي «با واژگان سرشار از حماسه و عشق آراسته و در متن اين گونه موسيقيايي، حضور مستدام و پررنگ داشته و در مسير كمال و پويايي فرهنگ بومي اين مردم، به سربلندي و طراوت ايستاده است.»

بيش از گذشته در صيانت و حفاظت از موسيقي نواحي مختلف ايران اثرگذار باشد. به نظر مي‌رسد دست‌اندركاران از همين امروز بايد براي دوره بعدي جشنواره تصميم‌گيري كنند كه البته مهم‌ترين تصميم درباره ميزبان دوره بعدي است. هرچند مديران اداره كل ارشاد استان كرمان بعد از سه دوره ميزباني، به دنبال ايجاد دبيرخانه دائمي جشنواره در اين استان و ميزباني دوره‌هاي بعدي هستند، اما شخص وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد هرچه زودتر تصميم نهايي در اين ارتباط را اتخاذ كند. جشنواره موسيقي نواحي ايران كه با حضور هنرمندان 21 استان كشور برگزار شد رويدادي مهم در عرصه موسيقي كشور قلمداد مي‌شود.

اين رويداد هنري در محل ميدان تاريخي گنجعليخان كرمان گشايش يافت و به طور همزمان آثار آن در شهرستان‌هاي زرند، رفسنجان، بردسير، انار، سيرجان، جيرفت، بافت، بم نرماشير، فهرج و ريگان اجرا شد و در مجموع 55 اجرا در شهرستان‌ها و 67 اجرا طي چهار روز در آن صورت گرفت. 

بازگشايي نقاره‌خانه بازار وكيل 
همزمان با آغاز اين جشنواره، نقاره‌خانه بازار وكيل اين كهن‌شهر تاريخي پس از 90سال تعطيلي دوباره بازگشايي شد. شركت‌كنندگان اصلي طي روزهاي برگزاري اين رويداد در بخش اصلي جشنواره در اتاق بازرگاني به اجراي آثار خود پرداختند و ديگر هنرمندان نيز در بخش جنبي و عمومي طي سه شب در پارك مادر شهر كرمان اجرا داشتند.

احمد صدري، دبير جشنواره در مراسم اختتاميه اين رويداد با ارائه گزارشي از روند برگزاري اين دوره از جشنواره به اين نكته اشاره كرد كه خوشبختانه در اين دوره سطح اجراها و نوازندگي نسبت به دوره‌هاي قبل فوق‌العاده بالاتر بود كه اين امر حاكي از اتفاقات بزرگ و مباركي در حوزه موسيقي نواحي ايران است. اميدوارم همچنان شاهد ارتقاي سطوح نوازندگي باشيم تا نوازندگان ما بتوانند در عرصه‌هاي جهاني كار خود را بهتر ارائه كنند. 

رونمايي از كتاب منظومه‌خواني
از ديگر برنامه‌هاي مراسم اختتاميه، رونمايي از كتاب «منظومه‌خواني» جستار دهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران بود؛ اثري كه به همت احمد صدري و صادق چراغي نظر، همكاري بهنام شاه‌حسيني و امين صبحي و با حمايت‌هاي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، دفتر موسيقي و راديو فرهنگ از سوي انتشارات آرون منتشر شده است.

همچنين در مراسم به طور نمادين از كم‌سن‌ترين و مسن‌ترين هنرمند شركت‌كننده به نمايندگي از هنرمندان حاضر با اهداي لوحي تجليل شد. در اين مراسم بيانيه هيئت انتخاب يازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران قرائت شد كه در بخش‌هايي از آن آمده است: يازدهمين جشنواره موسيقي نواحي ايران در حالي به پايان مي‌رسد كه مبتني بر برگزاري موفق ادوار گذشته اين رويداد فرهنگي با كوله‌باري از تجربه و ميزبانی حدود 200 نفر از هنرمندان ارزنده فرهنگ‌هاي موسيقي مردمي اقصي نقاط كشورمان است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی جازموریان سرعت می‌گیرد

رتبه چهارم کشور را در پرداخت تسهیلات روستائی داریم/۵۶ درصد تسهیلات روستائی در حوزه کشاورزی است

یک متخصص زنان و زایمان:امکان انتقال کرونا از مادر به جنین وجود دارد/مادران باردار به معاینه های دوره‌ای خود ادامه دهند

کل اعتبار استان برای تسهیلات هزار و 140میلیارد تومان است/ هنوز 20درصد از این اعتبار هم ثبت نام نشده است/اگر افرادی نتوانستند ثبت نام کنند قاعدتا مشکل در بارگذاری اطلاعات است

در تایید افراد ثبت نام شده نسبت به میانگین کشور عقب هستیم/حداکثر ثبت نام یکهزار و ۵۰۰ نفر نهایی شده است

دولت با ارائه مشوق‌های بانکی، تخفیف در صدور پروانه ساختمانی و واگذاری زمین ارزان قیمت موجبات رونق ساخت و ساز را فراهم آورد/افزایش غیرقابل قبول نرخ عوارض و صدور پروانه ساختمانی، از عوامل بالارفتن قیمت مسکن بود

خبرنگار به حقیقت وصل شود و حقیقت را منتقل کند

انجام تست کرونا در ۹۰ دقیقه

بیکاری از رگ گردن به خبرنگار نزدیک تر است

پلیس راهنمایی و رانندگی مخالف اجرای مسیر دوچرخه در خیابان سپه است/ در اجرای این طرح اشکالات فنی وجود دارد /قبل از اجرای این مسیر، بهتر بود موضوع در شورای ترافیک استان مطرح شود

پربازدید ها

برنامه‌های هیات نینوا در ایام محرم و صفر لغو است/ هزینه‌های مراسم خرج ایتام و اقشار کم بضاعت جامعه خواهد شد/جریان‌های عزاداری و سینه زنی از شکل سنتی و اصولی خارج شده

مراسم عزاداری تاریخی منزل سادات خوشرو به دلیل لزوم حفظ سلامت مردم لغو شد

آیین روز خبرنگار به صورت مجازی برگزار می شود

دستورالعمل وزارت بهداشت برای محرم: بهتر است دسته‌های عزاداری در محیط‌های باز برگزار شود؛ فاصله هر فرد با نفر کناردستی از هر طرف ۱.۵ متر باشد/ از طبل و سنج و دمام استفاده نشود/ همه ماسک بزنند / از زنجیر‌های شخصی استفاده شود یا زنجیرها تا پایان دهه عزاداری به اشخاص واگذار شود

بیکاری از رگ گردن به خبرنگار نزدیک تر است

خبرنگار به حقیقت وصل شود و حقیقت را منتقل کند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)