کد خبر: ۲۷۵۱۴
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
روزنامه آرمان نوشت:

ماجرای آلودگی دریاهای ایران سر دراز دارد. از ریختن زباله کشاورزی و شهری و مواد زاید بیمارستانی گرفته تا نشت نفت توسط نفتکش ها. آن چنان که این آلودگی‌ها اکوسیستم را تحت تاثیر قرار داده و جان موجودات دریایی را نیز به خطر انداخته است. این در حالی است که انسان نیز در این چرخه گرفتار شده است.

اسماعیل کهرم، کارشناس محیط‌زیست درباره آلودگی آب دریاها به‌ویژه آلودگی نفتی در گفت‌و‌گو با «آرمان» می‌گوید: از هر سه کشتی که از خلیج فارس عبور می‌کند، یک لکه بزرگ نفتی که بیش از ۵۰۰ متر قطر دارد، روی آب تولید می‌شود. البته خلیج فارس هم لکه‌های نفتی را با امواج خودش پس زده و به سواحل می‌فرستد. با این حال پالایشگاه‌ها نیز نفت را چه در داخل سکوهای نفتی و چه در سواحل پراکنده می‌کنند که در نهایت به داخل آب می‌رود. از این رو این آلودگی به داخل بدن ماهی رفته و بنده و شما آن را میل می‌کنیم.

وضعیت آلودگی دریاها به‌ویژه آلودگی نفتی در ایران چگونه است؟

ما به دریاهای مازندران و دریای خزر یورش برده و حمله کرده‌ایم. از طرفی روسیه هم آمده کانالی به نام ولگا ساخته که دریای شمال را به دریای مازندران وصل می‌کند. بنابراین کشتی‌هایی که از دریای شمال به دریای خزر می‌آیند، انواع و اقسام آلودگی‌های نفتی را با خودشان می‌‌آورند. علاوه بر آن انواع جانوران به نام تاژک داران نیز آورده می‌شوند. تاژک داران هم تاکنون نسل ماهی کیلکا را از بین بردند، ماهی‌ای که مورد استفاده ما بود.

از سوی دیگر، تاژک داران ماهی خاویار را نیز می‌خورند. در نتیجه غذا به اندازه کافی نیست. مساله دیگر این است که در کشور آذربایجان سکوهای نفتی به ازای برداشت هر لیتر نفت، یک لیتر آن را هم در آب می‌ریزند. ما هم در سواحل جنوبی سموم دفع آفات نباتی را به دریا می‌ریزیم. آن چنان که مازندران در جهان رتبه دوم را از نظر استفاده از سموم دفع آفات نباتی از آن خود کرده است. با این حال نفت و سموم دفع آفات نباتی راهشان را پیدا کرده و به رودخانه می‌‌روند.

در نهایت آب رودخانه هم به دریا ریخته می‌شود. بنابراین ما از همه جهت داریم دریای مازندران را مسموم می‌کنیم و اجازه نمی‌دهیم که موجودات مختلف در آن زندگی کنند. از طرف دیگر کشورهای ساحلی غیراز ایران آمده و حلقه‌های چشمه هایشان را آنقدر پایین آورده‌اند که حتی ماهی خاویار یکی و دو‌ساله را هم می‌‌گیرند. این در حالی است که سابقا ماهی 9‌ساله را برای خاویارش می‌گرفتیم. از این رو باید بگویم که اکنون در تمام رستوران‌های کشورهای ساحلی مثل آذربایجان، روسیه، قزاقستان و ترکمنستان گوشت ماهی خاویار یک‌ساله را به‌صورت قاچاقی با 10 برابر قیمت سرو می‌‌کنند. در نتیجه جمعیت ماهی خاویار کاهش شدیدی پیدا کرده است. بنابراین ماحصل آنچه که گفته شد وضعیت دریای مازندران است. با کمال تاسف باید گفت که مازندران گرفتار کشورهای ساحلی فقیر شده است که از وسایل، تکنولوژی و سرمایه‌گذاری برای چاه‌های نفت استفاده نمی‌کنند. دوباره تاکید می‌کنم در باکو از دستگاه‌های تصفیه یک لیتر نفت استخراج می‌کنند و یک لیتر نفت را در آب می‌ریزند.

چنین وضعیتی بسیار علنی است. اگر به باکو سفر کنید می‌‌بینید چاه‌هایی را در دل دریای مازندران زده‌اند که از آن نفت استخراج می‌کنند. آب آنجا مسموم است. در واقع لایه‌ای از نفت روی آب آنجا ریخته شده است. خوب این مساله بسیار با نحوه استخراج نفت انگلستان فرق می‌کند. در آنجا بهترین سرمایه‌گذاری، تکنولوژی و وسایل وجود دارد. این در حالی است که متاسفانه تمام کشورهای ساحلی دریای مازندران وضعیتشان همین است.

وضعیت در خلیج فارس چگونه است؟
در خلیج فارس هم وضعیت همین گونه است. به عبارت دیگر ما می‌گوییم از هر سه کشتی که از خلیج فارس عبور می‌کند، یک لکه بزرگ نفتی که بیش از 500 متر قطر دارد، روی آب تولید می‌شود. به بیان دیگر هر هفته سه لکه نفتی در خلیج فارس به وجود می‌آیند. البته خلیج فارس هم لکه‌های نفتی را با امواج خودش پس زده و به سواحل می‌فرستد. با این حال اگر به سواحل قشم، کیش و لارک بروید، می‌بینید که صخره‌هایی از جنس استخوان باید سفید رنگ باشند، اما سیاه هستند. آن چنان که پالایشگاه‌ها نیز نفت را چه در داخل سکوهای نفتی و چه در سواحل پراکنده می‌کنند که در نهایت به داخل آب می‌رود. با وجود این، گفته می‌شود که آب خلیج فارس 47 برابر آب‌های آزاد آلایندگی دارد. از این رو این آلودگی به داخل بدن ماهی می‌رود و بنده و شما آن را میل می‌کنیم.

به عبارت دیگر ماهی‌‌ها در دریای خلیج فارس و همچنین در دریای مازندران بوی نفت می‌‌دهند. این در حالی است که هم خلیج فارس و هم دریای مازندران بسته هستند و هیچ‌راهی ندارند. آن چنان که در خلیج فارس چهار سال آلودگی باقی مانده و می‌‌چرخد. از سوی دیگر، تنگه هرمز هم تنگ است و طولش 56 کیلومتر بیشتر نیست. در نتیجه به دریای عمان راهی ندارد و آلایندگی‌ها در آن جمع می‌شود.

آلودگی در ماهی‌ها چگونه ایجاد می‌شود؟
یک پدیده‌ای به نام درشت نمایی بیولوژیکی وجود دارد. در مزارع اطراف دریای مازندران مقدار زیادی از کلره یا جیوه استفاده می‌شود. این دو ماده هم برای انسان و هم برای ماهی سم هستند. وقتی در رودخانه رها می‌شوند، آب رودخانه نیز در دریا ریخته می‌شود. حالا فرض کنید که 10 گرم جیوه وارد دریای مازندران می‌شود و 10 ماهی هر کدام یک گرم جیوه را می‌‌خورند. آن وقت یک ماهی دیگر می‌آید و همین 10 ماهی را می‌خورد.

در نتیجه تمام 10 گرم جیوه در بدن یک ماهی فراهم شده و غلظت آلاینده‌ها مثل جیوه و کلره در بدن ماهی‌های بزرگ زیاد می‌شود. از طرفی چنین رویکردی در دریای مازندران وسعت پیدا می‌کند و به دریای شمال می‌رود. از آنجا هم به تدریج به قطب شمال می‌رود. نتیجه این می‌شود که سموم جیوه و کلره را در بدن خرس‌های قطبی می‌بینیم. این در حالی است که خرس قطبی سه‌هزار کیلومتر با اولین زمین کشاورزی فاصله دارد.

 به چنین روندی بزرگ نمایی بیولوژیکی می‌گویند. حتی اگر سموم کلره، جیوه و اسیدهای مختلف خیلی کم هم باشند، راهشان را پیدا می‌کنند و به نقاط منزوی مانند قطب شمال و قطب جنوب می‌روند. سیستم انتشار این سموم مختلف است، یعنی ما اگر در ارتباط با خلیج فارس بگوییم چهار دیواری اختیاری و در آن سموم کلره و جیوه را رها کنیم، این مواد راهشان را پیدا می‌کنند و از قطب شمال و جنوب سر در می‌آورند. آن چنان که ماهی‌ها، فک‌ها و خرس‌ها را آلوده می‌کنند، یعنی به این طریق جهان آلوده می‌شود. چون ارتباط موجودات آبزی با هم برخلاف خشکی به‌علت وجود آب بسیار زیاد است. آن چنان که در عرض شش ماه سم از خلیج فارس به قطب شمال می‌رسد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

طرح ایجاد منطقه ویژه اقتصادی جازموریان سرعت می‌گیرد

رتبه چهارم کشور را در پرداخت تسهیلات روستائی داریم/۵۶ درصد تسهیلات روستائی در حوزه کشاورزی است

یک متخصص زنان و زایمان:امکان انتقال کرونا از مادر به جنین وجود دارد/مادران باردار به معاینه های دوره‌ای خود ادامه دهند

کل اعتبار استان برای تسهیلات هزار و 140میلیارد تومان است/ هنوز 20درصد از این اعتبار هم ثبت نام نشده است/اگر افرادی نتوانستند ثبت نام کنند قاعدتا مشکل در بارگذاری اطلاعات است

در تایید افراد ثبت نام شده نسبت به میانگین کشور عقب هستیم/حداکثر ثبت نام یکهزار و ۵۰۰ نفر نهایی شده است

دولت با ارائه مشوق‌های بانکی، تخفیف در صدور پروانه ساختمانی و واگذاری زمین ارزان قیمت موجبات رونق ساخت و ساز را فراهم آورد/افزایش غیرقابل قبول نرخ عوارض و صدور پروانه ساختمانی، از عوامل بالارفتن قیمت مسکن بود

خبرنگار به حقیقت وصل شود و حقیقت را منتقل کند

انجام تست کرونا در ۹۰ دقیقه

بیکاری از رگ گردن به خبرنگار نزدیک تر است

پلیس راهنمایی و رانندگی مخالف اجرای مسیر دوچرخه در خیابان سپه است/ در اجرای این طرح اشکالات فنی وجود دارد /قبل از اجرای این مسیر، بهتر بود موضوع در شورای ترافیک استان مطرح شود

پربازدید ها

رشد سالمندی استان کرمان ۸.۲ درصد و رشد جمعیت آن ۱.۲ درصد است

کرونا ظرف ۲۴ ساعت جان ۱۲ نفر را در کرمان گرفت

شیب ابتلا در جنوب استان نزولی شد/۷۰ درصد فوتی‌های کرونا در سن بالای ۷۰ سال بودند

زمان برگزاری امتحانات نهایی نوبت شهریورماه اعلام شد

واژگونی پژو در محور جیرفت ۲ کشته برجا گذاشت

کوتاهی برخی مسئولان باعث بروز مشکل حاشیه نشینی شده است/ترک فعل از سوی مسئولان را پیگیری و به دادستان اعلام می‌کنیم/دلیل اکثر آسیب‌های سطح جامعه نبود نظارت اولیه دستگاه‌های متولی است

۴۱ بیمار جدید کرونا در بیمارستان‌های استان کرمان بستری شدند

صدور کیفرخواست برای ۲۱ متهم پرونده اداره کل غله/متهم اصلی ۱۹ میلیارد ریال به اضافه ۳۸۵ سکه اختلاس و رشوه دریافت کرده است

فقدان مهارت‌های زندگی دلیل ارتکاب جرم کودکان/بازداشت یکی از نوجوانان این مجموعه به دلیل بدهی مالی

بیش از ۴۷ هزار نخ سیگار قاچاق در کهنوج کشف شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)