کد خبر: ۲۷۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
بلقیس سلیمانی از رمان جدیدی می گوید که در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شد:
بلقیس سلیمانی گفت: رمان جدیدم که در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می شود، یک اثر کاملا اجتماعی و روانشناسی است و مانند کتاب پیشین ام اصلا سیاسی نیست.

بلقیس سلیمانی گفت: رمان جدیدم که در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می شود، یک اثر کاملا اجتماعی و روانشناسی است و مانند کتاب پیشین ام اصلا سیاسی نیست.

بلقیس سلیمانی نویسنده درباره رمان جدید خود گفت: رمان جدیدم با نام «آن مادران این دختران» به تازگی توسط نشر ققنوس منتشر شده و به بازار نشر می آید. موضوع این رمان، به تفاوت نسل ها باز می گردد.

وی افزود: این رمان در واقع تجربه نسل ما با فرزندانمان است. یعنی تفاوت نسلی که ایدئولوژیک زندگی کرده؛ آرمان داشته؛ نشیب و فرازهای زیادی را از سر گذرانده و از پیچ گردنه های مهم و تاثیرگذاری چون انقلاب و جنگ عبور کرده با نسل حاضر که نسلی است مصرف زده؛ بسیار رفاه طلب و متفاوت با نسل قدیمی. نسل فعلی در واقع، ارزش های جدیدی برای خودش تولید کرده است.

این رمان نویس درباره اهمیت موضوع انقلاب و سال های معاصر ایران در رمان های اخیرش، گفت: رمان «آن مادران این دختران» اصلا و ابدا یک اثر سیاسی نیست؛ یعنی خلاف رمان پیشین ام «مارون» که کاملا سیاسی بود، این کتاب اصلا سیاسی نیست و یک نوع رمان اجتماعی و روانشناختی است. یعنی حتی از منظر انقلاب و سال های اخیر هم نگاه سیاسی در این رمان وجود ندارد. «مارون» یک اثر سیاسی و در عین حال اقلیمی بود ولی دغدغه هایی که موجب شکل گیری «آن مادران این دختران» شد، موضوعات دیگری بودند. این رمان یک فضای شهری دارد.

سلیمانی همچنین در ادامه گفت: طی چند سال گذشته، تقریبا هر سال یک رمان منتشر می کنم و معمولا رمان هایم را در یک فصل از سال می نویسم یعنی پاییز. «آن مادران این دختران» هم طی ۳ تا ۴ ماه نوشته شد و رمانی پاییزی زمستانی است. 

نویسنده کتاب «به هادس خوش آمدید» درباره رونمایی این کتاب در نمایشگاه کتاب گفت: رمان جدیدم قرار است پنجشنبه این هفته، ۱۳ اردیبهشت در غرفه نشر ققنوس در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شود.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

بلیتِ رفت می خرد. احتمالا با آنا بر می گردد. قیمت بلیت، که آن را با یک پانصد تومانی پاره پوره و یک دویست تومانی مچاله می پردازد، چنان شعفی در جانش می ریزد که کل صحنه مرغ و خروس ها و زمین خوردنش را برای لحظاتی فراموش می کند. می ایستد در ایستگاه و ناگهان ایستگاه پر می شود از موش هایی که جزجزگویان از در و دیوار سرازیر می شوند در ایستگاه و بعد یورش می برند به طرف واگن ها. در این میان یکی شان که گوش و دماغ و دهن صورتی لطیفی دارد خودش را می کشد بالا و می نشیند روی شانه اش. محلش نمی گذارد. خودش را می چپاند توی واگن و صاحب یک صندلی می شود. آنا این صحنه را رزم کوچک زنانه می نامد و معتقد است اگر گردآفرید شاهنامه هم بود همین کار را می کرد. سرش را می اندازد پایین و به کفش های زنانه نگاه می کند. موش ها غیب شده اند. همان طور که سرش پایین است دست می کشد روی شانه اش، از آن موش طناز هم خبری نیست. قطار که راه می افتد، آهسته آهسته سرش را بلند می کند و نگاه می کند به زن هایی که به میله ها آویزان شده اند. کم کم احساس گناه و اجحاف به حق دیگران هم مثل موش ها غیب می شود. اولین زن دستفروش که با صلوات شمار، آینه آرایش، لیف و کلی خرت و پرت دیگر سر و کله اش پیدا می شود صاف می نشیند و در حرف ها و حرکات زن دقیق می شود. زن بیش از پنجاه سال دارد و از گره های انگشتانش می شود فهمید در عمر نه چندان بلندش کم کار نکرده. زن کنارش اش یک صلوات شمار می خرد و از همان لحظه شروع به صلوات فرستادن می کند و آهسته و آرام در پایان هر صلوات دکمه دستگاه کوچک را فشار می دهد. احتمالا این اولین بار نیست که از این دستگاه استفاده می کند، چون خیلی راحت و فی الفور کار با آن را شروع می کند. زن دستفروش یک لیف هم به زن دیگری می فروشد که بین انتخاب لیف مورد نظرش از میان لیف ها مردد است و کلی آن ها را زیر و رو می کند. زن حتم آنا را می شناسد.

این کتاب با ۲۳۲ صفحه، شمارگان هزار و ۶۵۰ نسخه و قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دفاع رئیس کل بانک مرکزی از طرح دولت:در طرح پیش فروش نفت، تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود /بحث‌هایی مانند بدهکاری دولت‌های آینده، با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد/ استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد، رشد بیشتر نقدینگی و تورم را به دنبال خواهد داشت

روحانی:اینکه می‌گویند دولت می‌خواهد فشار را به دولت بعدی منتقل کند، دروغ است / مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح خطاست؛ وقتی نفت تحریم می‌شود،رشد اقتصادی منفی می‌شود

واکسن‌ کرونای ایرانی، تست‌های انسانی را پاس کرد

۱۴ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند/هم اکنون ۳۲۸ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند

هیئت‌ها ملزم به ثبت نام در سامانه بیرق هستند/ هیئت‌ها برای عزاداری می‌توانند از حیاط مدارس استفاده کنند/حداکثر مدت عزاداری ۲ ساعت خواهد بود

ورود به زندان‌های استان کرمان ۳۰ درصد کاهش یافت/ایجاد سه طبقه قرنطینه برای زندانیان جدیدالورود به زندان ها

جزئیات آخرین وضعیت انتخاب معاون اقتصادی استاندار/گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در قالب پویش رهاورد امید

حداقل ۵۰ درصد از مس‌های بازار مربوط به کرمان است/ گردش اقتصادی و خرید و فروش کرمان درآن حد نیست که با اصفهان مقایسه شود

۶۴ درصد از واحدهای تولیدی استان مشکل نقدینگی دارند

در نظارت‌ها حق تولید کننده و مصرف کننده را با هم در نظر می‌گیریم

پربازدید ها

راه‌اندازی دسته در ایام محرم ممنوع شد

با کسی در رعایت مسائل بهداشتی تعارف نداریم/دو مسجد که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت نکردند تعطیل کردیم/اگر سخت‌گیری‌های که ما داریم، سایر ارگان‌ها نیز داشتند، باید برخی مکان‌ها و ادارات تعطیل می‌شدند

۲۵ دانش‌آموز کرمانی به مرحله نهایی مسابقات کشوری قرآن راه یافت

هیئت‌ها ملزم به ثبت نام در سامانه بیرق هستند/ هیئت‌ها برای عزاداری می‌توانند از حیاط مدارس استفاده کنند/حداکثر مدت عزاداری ۲ ساعت خواهد بود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)