کد خبر: ۲۷۵۲۰
تاریخ انتشار: ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۲۰:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
بلقیس سلیمانی از رمان جدیدی می گوید که در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شد:
بلقیس سلیمانی گفت: رمان جدیدم که در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می شود، یک اثر کاملا اجتماعی و روانشناسی است و مانند کتاب پیشین ام اصلا سیاسی نیست.

بلقیس سلیمانی گفت: رمان جدیدم که در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی می شود، یک اثر کاملا اجتماعی و روانشناسی است و مانند کتاب پیشین ام اصلا سیاسی نیست.

بلقیس سلیمانی نویسنده درباره رمان جدید خود گفت: رمان جدیدم با نام «آن مادران این دختران» به تازگی توسط نشر ققنوس منتشر شده و به بازار نشر می آید. موضوع این رمان، به تفاوت نسل ها باز می گردد.

وی افزود: این رمان در واقع تجربه نسل ما با فرزندانمان است. یعنی تفاوت نسلی که ایدئولوژیک زندگی کرده؛ آرمان داشته؛ نشیب و فرازهای زیادی را از سر گذرانده و از پیچ گردنه های مهم و تاثیرگذاری چون انقلاب و جنگ عبور کرده با نسل حاضر که نسلی است مصرف زده؛ بسیار رفاه طلب و متفاوت با نسل قدیمی. نسل فعلی در واقع، ارزش های جدیدی برای خودش تولید کرده است.

این رمان نویس درباره اهمیت موضوع انقلاب و سال های معاصر ایران در رمان های اخیرش، گفت: رمان «آن مادران این دختران» اصلا و ابدا یک اثر سیاسی نیست؛ یعنی خلاف رمان پیشین ام «مارون» که کاملا سیاسی بود، این کتاب اصلا سیاسی نیست و یک نوع رمان اجتماعی و روانشناختی است. یعنی حتی از منظر انقلاب و سال های اخیر هم نگاه سیاسی در این رمان وجود ندارد. «مارون» یک اثر سیاسی و در عین حال اقلیمی بود ولی دغدغه هایی که موجب شکل گیری «آن مادران این دختران» شد، موضوعات دیگری بودند. این رمان یک فضای شهری دارد.

سلیمانی همچنین در ادامه گفت: طی چند سال گذشته، تقریبا هر سال یک رمان منتشر می کنم و معمولا رمان هایم را در یک فصل از سال می نویسم یعنی پاییز. «آن مادران این دختران» هم طی ۳ تا ۴ ماه نوشته شد و رمانی پاییزی زمستانی است. 

نویسنده کتاب «به هادس خوش آمدید» درباره رونمایی این کتاب در نمایشگاه کتاب گفت: رمان جدیدم قرار است پنجشنبه این هفته، ۱۳ اردیبهشت در غرفه نشر ققنوس در نمایشگاه کتاب تهران رونمایی شود.

در قسمتی از این کتاب می خوانیم:

بلیتِ رفت می خرد. احتمالا با آنا بر می گردد. قیمت بلیت، که آن را با یک پانصد تومانی پاره پوره و یک دویست تومانی مچاله می پردازد، چنان شعفی در جانش می ریزد که کل صحنه مرغ و خروس ها و زمین خوردنش را برای لحظاتی فراموش می کند. می ایستد در ایستگاه و ناگهان ایستگاه پر می شود از موش هایی که جزجزگویان از در و دیوار سرازیر می شوند در ایستگاه و بعد یورش می برند به طرف واگن ها. در این میان یکی شان که گوش و دماغ و دهن صورتی لطیفی دارد خودش را می کشد بالا و می نشیند روی شانه اش. محلش نمی گذارد. خودش را می چپاند توی واگن و صاحب یک صندلی می شود. آنا این صحنه را رزم کوچک زنانه می نامد و معتقد است اگر گردآفرید شاهنامه هم بود همین کار را می کرد. سرش را می اندازد پایین و به کفش های زنانه نگاه می کند. موش ها غیب شده اند. همان طور که سرش پایین است دست می کشد روی شانه اش، از آن موش طناز هم خبری نیست. قطار که راه می افتد، آهسته آهسته سرش را بلند می کند و نگاه می کند به زن هایی که به میله ها آویزان شده اند. کم کم احساس گناه و اجحاف به حق دیگران هم مثل موش ها غیب می شود. اولین زن دستفروش که با صلوات شمار، آینه آرایش، لیف و کلی خرت و پرت دیگر سر و کله اش پیدا می شود صاف می نشیند و در حرف ها و حرکات زن دقیق می شود. زن بیش از پنجاه سال دارد و از گره های انگشتانش می شود فهمید در عمر نه چندان بلندش کم کار نکرده. زن کنارش اش یک صلوات شمار می خرد و از همان لحظه شروع به صلوات فرستادن می کند و آهسته و آرام در پایان هر صلوات دکمه دستگاه کوچک را فشار می دهد. احتمالا این اولین بار نیست که از این دستگاه استفاده می کند، چون خیلی راحت و فی الفور کار با آن را شروع می کند. زن دستفروش یک لیف هم به زن دیگری می فروشد که بین انتخاب لیف مورد نظرش از میان لیف ها مردد است و کلی آن ها را زیر و رو می کند. زن حتم آنا را می شناسد.

این کتاب با ۲۳۲ صفحه، شمارگان هزار و ۶۵۰ نسخه و قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر شده است.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آغاز به کار تعاونی پسته رفسنجان ضروری است/باغداران خواستار حذف ارز نیمایی پسته هستند

۱۱۱۶ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان به بهره‌برداری رسید

شهرداری مجوز ساخت و ساز به مالکان نخلستا‌ن‌ها نداده است

36 هزار نفر در طرح اقدام ملی مسکن در استان کرمان ثبت‌نام کردند/ بیش از ۱۷ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند/ساخت 3 هزار و 600 واحد در استان آغاز شده است

شماره دوم: آفتاب: اگر نمکی برای آینده برنامه دارد بگوید برایش تبلیغ کنیم چرا روی اعصاب مردم می‌رود؟/ رسالت: فرآیند استیضاح رئیس‌جمهور چند ماه به طول می‌انجامد/ جوان: اگر روحانی استیضاح شود در زمان ارائه گزارش دلیل ناکامی خود را استیضاح عنوان می‌کند

مخالفت رهبر انقلاب با استعفا و استیضاح حسن روحانی

استاندار کرمان در سال‌های آغازین انقلاب اسلامی درگذشت

انتقاد استاندار کرمان از بی‌توجهی مدیران به ستاد تنظیم بازار

شیر کیلویی 5هزار تومان شد/ گرانی‌ها بیش از حد است

لزوم تشکیل کنسرسیوم تامین قطعات مورد نیاز صنایع در استان کرمان/وجود مافیا در حوزه خرید قطعات موردنیاز صنایع بزرگ اقتصادی

پربازدید ها

شماره اول: کیهان: اصلاح‌طلبان باعث توهم ترامپ شده‌اند/ اطلاعات: در بزرخ بی تصمیمی گیر کرده ایم/ ایران: مردم پیام‌های دوگانه ستاد مدیریت کرونا دریافت می‌کنند/ اعتماد: زماني مي‌گفتند «تحريم نمنه‌د» حال آدرس كاخ سفيد را به عنوان عامل مشکلات می‌دهند/ ابتکار: سوداگری مخالفان روحانی از اوضاع فعلی دل‌ی را به دست نمی‌آورد

شماره دوم: آفتاب: اگر نمکی برای آینده برنامه دارد بگوید برایش تبلیغ کنیم چرا روی اعصاب مردم می‌رود؟/ رسالت: فرآیند استیضاح رئیس‌جمهور چند ماه به طول می‌انجامد/ جوان: اگر روحانی استیضاح شود در زمان ارائه گزارش دلیل ناکامی خود را استیضاح عنوان می‌کند

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)