کد خبر: ۲۷۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
هشت سال از تصويب قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات مي گذرد اما نه تنها بسياري از شهروندان از وجود آن اطلاعي ندارند بلکه بسياري از سازمان ها و نهادهاي دولتي و عمومي هنوز حاضر به همکاري با آن نشده اند و جاي خالي آنها در سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات محسوس است.

رونامه شرق نوشت: هشت سال از تصويب قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات مي گذرد اما نه تنها بسياري از شهروندان از وجود آن اطلاعي ندارند بلکه بسياري از سازمان ها و نهادهاي دولتي و عمومي هنوز حاضر به همکاري با آن نشده  اند و جاي خالي آنها در سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات محسوس است.

طبق اين ماده قانوني هر مؤسسه عمومي و خصوصي ارائه دهنده خدمات عمومي شامل دستگاه هاي اجرائي، نهادهاي انقلابي، نيروهاي مسلح، قوه قضائيه و مقننه و مؤسسات، شرکت ها، سازمان ها و نهادهاي وابسته به آنها و بنيادها و مؤسساتي که زير نظر مقام معظم رهبري اداره مي شود و همچنين هر شرکت يا نهادي که بيش از 50 درصد سهام آن متعلق به دولت يا حکومت باشد، لازم است اسناد غيرطبقه بندي شده خود را در اختيار هر شهروندي که متقاضي آن باشد، قرار دهند.

 در اين بين شفافيت در دستگاه هاي اقتصادي شايد مهم ترين بخش از ارائه اطلاعات به شهروندان باشد و به همين دليل سراغ وزارتخانه ها، نهادها و شرکت هايي رفتيم که فعاليت اقتصادي گسترده تري دارند.

بي حوصله ها
اگرچه بدون شک بسياري از زمينه هاي فساد پشت پرده محرمانه هاي بي دليل رخ مي دهند اما به نظر مي رسد اغلب دستگاه هاي اقتصادي کشور حتي علاقه اي به انتشار و در دسترس قراردادن اطلاعات غيرمحرمانه خود هم ندارند.

به همين دليل است که از ميان 208 سازمان، نهاد، شرکت و مؤسسه دولتي و شبه دولتي که فعاليت مستقيم يا غيرمستقيم اقتصادي انجام مي دهند، تنها 84 سازمان به اين مجموعه پيوسته  اند و 124 سازمان و مجموعه اقتصادي دولتي و عمومي به کلي به اجراي اين آيين نامه قانوني بي تفاوت بوده اند. موضوع وقتي جالب تر مي شود که بدانيم مؤسسات و دستگاه هايي هم که به سامانه متصل شده  اند و قرار است پاسخ گوي سؤالات شهروندان باشند نيز در عمل از ارائه بسياري از اطلاعات خودداري مي کنند يا به کلي سؤالات شهروندان را بدون پاسخ مي گذارند.

غايبان بزرگ
از ميان سازمان ها و مؤسساتي که به کلي اطلاعات غيرطبقه بندي شده خود را در اين سامانه در اختيار شهروندان قرار نمي دهند، غايبان بزرگي هم حضور دارند.
ده ها شرکت و مؤسسه اقتصادي دولتي مايل به انتشار اطلاعات خود نيستند.

دو صندوق بزرگ بازنشستگي کشور يعني سازمان تأمين اجتماعي و سازمان تأمين اجتماعي نيروهاي مسلح نيز عضو اين سامانه نشده اند. خودروسازان بزرگ کشور هم از غايبان بزرگ اين سامانه هستند و جالب اينکه برخي بانک ها هم تمايلي به دسترسي کاربران به اطلاعاتشان ندارند.

حاضران غايب
به جز آنها که به کلي قيد عضويت در اين سامانه را زده  اند و حاضر نشده  اند فرصت ارائه اطلاعات به شهروندان را فراهم کنند، ديگراني هم هستند که اگر چه عضو سامانه  اند اما يا به سؤالات شهروندان پاسخ نمي دهند يا پاسخي که مي دهند حاوي اطلاعات درخواستي سؤال کنندگان نيست!

ما براي سنجش ميزان پاسخ گويي اين دستگاه ها سه درخواست خطاب به سه دستگاه مختلف ارسال کرديم و در انتظار پاسخ آن نشستيم. اولين درخواست کسب اطلاع ما از بانک مرکزي بود. بانک مرکزي برابر قانون موظف به پيگيري تخلفات بانک هاست و ما خواستار ارائه اطلاعات اين پيگيري ها شامل مکاتبات اداري، شکايات صورت گرفته و نتايج آن شديم.

اين درخواست 20 دي ماه 1396 در سامانه ثبت و 10 روز بعد با پاسخ بانک مرکزي روبه رو شد. در اين پاسخ آمده بود: <<به اطلاع مي رساند، بانک مرکزي براساس قوانين و مقررات، وظايف نظارتي خود را انجام و گزارشات لازم را براي مقامات اين بانک و درصورت لزوم براي ساير مراجع ذي صلاح ارسال مي نمايد>>.

به عبارت ديگر بانک مرکزي در پاسخ به ما گفت که دليلي براي ارائه اين اطلاعات به ما نمي بيند؛ پاسخي که عملا تفاوتي با پاسخ ندادن نداشت.

درخواست دوم ما در همان روز خطاب به بنياد شهيد و امور ايثارگران ارسال شد و از اين بنياد خواستيم صورت مالي مجموعه اقتصادي کوثر را در اختيار ما قرار دهد. سه روز بعد بنياد شهيد در پاسخ به اين درخواست اعلام کرد که سازمان اقتصادي کوثر درگاه مجزايي از آن بنياد دارد و بايد درخواستمان را خطاب به اين سازمان اقتصادي بنويسيم.

يكم بهمن 1396 ما اين درخواست را مستقيما خطاب به سازمان اقتصادي کوثر نوشتيم اما تاکنون که نزديک به چهار ماه از آن تاريخ گذشته، پاسخ سؤال خود را دريافت نکرده ايم.

در هفتم اسفند 1396 درخواست بعدي خود را خطاب به صندوق بازنشستگي کشوري نوشتيم و درخواست کرديم اطلاعات دريافتي مديران اين صندوق بزرگ بازنشستگي کشور را در اختيار عموم قرار دهد. اين پاسخ نيز پس از گذشت نزديک به سه ماه تاکنون بي جواب مانده است و به نظر مي رسد بايد صندوق بازنشستگي کشوري را نيز جزء حاضرانِ غايب اين سامانه بدانيم.

 به عبارت ديگر هيچ کدام از درخواست هاي ما براي کسب اطلاعات لازم از اين سه دستگاه با موفقيت همراه نبود.  

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

آغاز به کار تعاونی پسته رفسنجان ضروری است/باغداران خواستار حذف ارز نیمایی پسته هستند

۱۱۱۶ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان به بهره‌برداری رسید

شهرداری مجوز ساخت و ساز به مالکان نخلستا‌ن‌ها نداده است

36 هزار نفر در طرح اقدام ملی مسکن در استان کرمان ثبت‌نام کردند/ بیش از ۱۷ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند/ساخت 3 هزار و 600 واحد در استان آغاز شده است

شماره دوم: آفتاب: اگر نمکی برای آینده برنامه دارد بگوید برایش تبلیغ کنیم چرا روی اعصاب مردم می‌رود؟/ رسالت: فرآیند استیضاح رئیس‌جمهور چند ماه به طول می‌انجامد/ جوان: اگر روحانی استیضاح شود در زمان ارائه گزارش دلیل ناکامی خود را استیضاح عنوان می‌کند

مخالفت رهبر انقلاب با استعفا و استیضاح حسن روحانی

استاندار کرمان در سال‌های آغازین انقلاب اسلامی درگذشت

انتقاد استاندار کرمان از بی‌توجهی مدیران به ستاد تنظیم بازار

شیر کیلویی 5هزار تومان شد/ گرانی‌ها بیش از حد است

لزوم تشکیل کنسرسیوم تامین قطعات مورد نیاز صنایع در استان کرمان/وجود مافیا در حوزه خرید قطعات موردنیاز صنایع بزرگ اقتصادی

پربازدید ها

شیر کیلویی 5هزار تومان شد/ گرانی‌ها بیش از حد است

به دنبال رانت برای صنایع نیستیم/ بی سوادی، ترس و مسائل فرهنگی موجب ضربه به فضای کسب و کار استان کرمان شده

برای حمایت از قطعه سازان استان آمادگی کامل داریم/برخی مجموعه های داخلی به منظور کاهش قیمت از کیفیت کار می کاهند

۱۲۹ قطعه شی عتیقه در کرمان کشف شد

آغاز به کار تعاونی پسته رفسنجان ضروری است/باغداران خواستار حذف ارز نیمایی پسته هستند

شهرداری مجوز ساخت و ساز به مالکان نخلستا‌ن‌ها نداده است

36 هزار نفر در طرح اقدام ملی مسکن در استان کرمان ثبت‌نام کردند/ بیش از ۱۷ هزار نفر واجد شرایط شناخته شدند/ساخت 3 هزار و 600 واحد در استان آغاز شده است

۱۱۱۶ واحد مسکونی طرح اقدام ملی مسکن در کرمان به بهره‌برداری رسید

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)