کد خبر: ۲۷۵۶۳
تاریخ انتشار: ۲۴ ارديبهشت ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
هشت سال از تصويب قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات مي گذرد اما نه تنها بسياري از شهروندان از وجود آن اطلاعي ندارند بلکه بسياري از سازمان ها و نهادهاي دولتي و عمومي هنوز حاضر به همکاري با آن نشده اند و جاي خالي آنها در سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات محسوس است.

رونامه شرق نوشت: هشت سال از تصويب قانون انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات مي گذرد اما نه تنها بسياري از شهروندان از وجود آن اطلاعي ندارند بلکه بسياري از سازمان ها و نهادهاي دولتي و عمومي هنوز حاضر به همکاري با آن نشده  اند و جاي خالي آنها در سامانه انتشار و دسترسي آزاد به اطلاعات محسوس است.

طبق اين ماده قانوني هر مؤسسه عمومي و خصوصي ارائه دهنده خدمات عمومي شامل دستگاه هاي اجرائي، نهادهاي انقلابي، نيروهاي مسلح، قوه قضائيه و مقننه و مؤسسات، شرکت ها، سازمان ها و نهادهاي وابسته به آنها و بنيادها و مؤسساتي که زير نظر مقام معظم رهبري اداره مي شود و همچنين هر شرکت يا نهادي که بيش از 50 درصد سهام آن متعلق به دولت يا حکومت باشد، لازم است اسناد غيرطبقه بندي شده خود را در اختيار هر شهروندي که متقاضي آن باشد، قرار دهند.

 در اين بين شفافيت در دستگاه هاي اقتصادي شايد مهم ترين بخش از ارائه اطلاعات به شهروندان باشد و به همين دليل سراغ وزارتخانه ها، نهادها و شرکت هايي رفتيم که فعاليت اقتصادي گسترده تري دارند.

بي حوصله ها
اگرچه بدون شک بسياري از زمينه هاي فساد پشت پرده محرمانه هاي بي دليل رخ مي دهند اما به نظر مي رسد اغلب دستگاه هاي اقتصادي کشور حتي علاقه اي به انتشار و در دسترس قراردادن اطلاعات غيرمحرمانه خود هم ندارند.

به همين دليل است که از ميان 208 سازمان، نهاد، شرکت و مؤسسه دولتي و شبه دولتي که فعاليت مستقيم يا غيرمستقيم اقتصادي انجام مي دهند، تنها 84 سازمان به اين مجموعه پيوسته  اند و 124 سازمان و مجموعه اقتصادي دولتي و عمومي به کلي به اجراي اين آيين نامه قانوني بي تفاوت بوده اند. موضوع وقتي جالب تر مي شود که بدانيم مؤسسات و دستگاه هايي هم که به سامانه متصل شده  اند و قرار است پاسخ گوي سؤالات شهروندان باشند نيز در عمل از ارائه بسياري از اطلاعات خودداري مي کنند يا به کلي سؤالات شهروندان را بدون پاسخ مي گذارند.

غايبان بزرگ
از ميان سازمان ها و مؤسساتي که به کلي اطلاعات غيرطبقه بندي شده خود را در اين سامانه در اختيار شهروندان قرار نمي دهند، غايبان بزرگي هم حضور دارند.
ده ها شرکت و مؤسسه اقتصادي دولتي مايل به انتشار اطلاعات خود نيستند.

دو صندوق بزرگ بازنشستگي کشور يعني سازمان تأمين اجتماعي و سازمان تأمين اجتماعي نيروهاي مسلح نيز عضو اين سامانه نشده اند. خودروسازان بزرگ کشور هم از غايبان بزرگ اين سامانه هستند و جالب اينکه برخي بانک ها هم تمايلي به دسترسي کاربران به اطلاعاتشان ندارند.

حاضران غايب
به جز آنها که به کلي قيد عضويت در اين سامانه را زده  اند و حاضر نشده  اند فرصت ارائه اطلاعات به شهروندان را فراهم کنند، ديگراني هم هستند که اگر چه عضو سامانه  اند اما يا به سؤالات شهروندان پاسخ نمي دهند يا پاسخي که مي دهند حاوي اطلاعات درخواستي سؤال کنندگان نيست!

ما براي سنجش ميزان پاسخ گويي اين دستگاه ها سه درخواست خطاب به سه دستگاه مختلف ارسال کرديم و در انتظار پاسخ آن نشستيم. اولين درخواست کسب اطلاع ما از بانک مرکزي بود. بانک مرکزي برابر قانون موظف به پيگيري تخلفات بانک هاست و ما خواستار ارائه اطلاعات اين پيگيري ها شامل مکاتبات اداري، شکايات صورت گرفته و نتايج آن شديم.

اين درخواست 20 دي ماه 1396 در سامانه ثبت و 10 روز بعد با پاسخ بانک مرکزي روبه رو شد. در اين پاسخ آمده بود: <<به اطلاع مي رساند، بانک مرکزي براساس قوانين و مقررات، وظايف نظارتي خود را انجام و گزارشات لازم را براي مقامات اين بانک و درصورت لزوم براي ساير مراجع ذي صلاح ارسال مي نمايد>>.

به عبارت ديگر بانک مرکزي در پاسخ به ما گفت که دليلي براي ارائه اين اطلاعات به ما نمي بيند؛ پاسخي که عملا تفاوتي با پاسخ ندادن نداشت.

درخواست دوم ما در همان روز خطاب به بنياد شهيد و امور ايثارگران ارسال شد و از اين بنياد خواستيم صورت مالي مجموعه اقتصادي کوثر را در اختيار ما قرار دهد. سه روز بعد بنياد شهيد در پاسخ به اين درخواست اعلام کرد که سازمان اقتصادي کوثر درگاه مجزايي از آن بنياد دارد و بايد درخواستمان را خطاب به اين سازمان اقتصادي بنويسيم.

يكم بهمن 1396 ما اين درخواست را مستقيما خطاب به سازمان اقتصادي کوثر نوشتيم اما تاکنون که نزديک به چهار ماه از آن تاريخ گذشته، پاسخ سؤال خود را دريافت نکرده ايم.

در هفتم اسفند 1396 درخواست بعدي خود را خطاب به صندوق بازنشستگي کشوري نوشتيم و درخواست کرديم اطلاعات دريافتي مديران اين صندوق بزرگ بازنشستگي کشور را در اختيار عموم قرار دهد. اين پاسخ نيز پس از گذشت نزديک به سه ماه تاکنون بي جواب مانده است و به نظر مي رسد بايد صندوق بازنشستگي کشوري را نيز جزء حاضرانِ غايب اين سامانه بدانيم.

 به عبارت ديگر هيچ کدام از درخواست هاي ما براي کسب اطلاعات لازم از اين سه دستگاه با موفقيت همراه نبود.  

 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دفاع رئیس کل بانک مرکزی از طرح دولت:در طرح پیش فروش نفت، تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود /بحث‌هایی مانند بدهکاری دولت‌های آینده، با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد/ استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد، رشد بیشتر نقدینگی و تورم را به دنبال خواهد داشت

روحانی:اینکه می‌گویند دولت می‌خواهد فشار را به دولت بعدی منتقل کند، دروغ است / مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح خطاست؛ وقتی نفت تحریم می‌شود،رشد اقتصادی منفی می‌شود

واکسن‌ کرونای ایرانی، تست‌های انسانی را پاس کرد

۱۴ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند/هم اکنون ۳۲۸ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند

هیئت‌ها ملزم به ثبت نام در سامانه بیرق هستند/ هیئت‌ها برای عزاداری می‌توانند از حیاط مدارس استفاده کنند/حداکثر مدت عزاداری ۲ ساعت خواهد بود

ورود به زندان‌های استان کرمان ۳۰ درصد کاهش یافت/ایجاد سه طبقه قرنطینه برای زندانیان جدیدالورود به زندان ها

جزئیات آخرین وضعیت انتخاب معاون اقتصادی استاندار/گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در قالب پویش رهاورد امید

حداقل ۵۰ درصد از مس‌های بازار مربوط به کرمان است/ گردش اقتصادی و خرید و فروش کرمان درآن حد نیست که با اصفهان مقایسه شود

۶۴ درصد از واحدهای تولیدی استان مشکل نقدینگی دارند

در نظارت‌ها حق تولید کننده و مصرف کننده را با هم در نظر می‌گیریم

پربازدید ها

مشاغل مالیات سال ۹۴ را بدون هیچ گونه افزایشی خواهند پرداخت/۳۱ مرداد، آخرین مهلت تسلیم اظهارنامه مالیاتی سال ۹۸ اشخاص حقیقی است

تمامی مسیرهای شریانی شمال استان کرمان به دوربین های نظارتی تجهیز می‌شوند

جهانگیری:صندوق ETF دارا دوم در بورس مورد حمایت قاطع دولت است

چرا در ایران با کارکردن نمی‌شود به جایی رسید؟

کارشناس اقتصادی: اقتصاد ایران به سیاست‌های انقباض پولی نیاز دارد

حداقل ۵۰ درصد از مس‌های بازار مربوط به کرمان است/ گردش اقتصادی و خرید و فروش کرمان درآن حد نیست که با اصفهان مقایسه شود

پایان سه دهه بلاتکلیفی کارخانه‌ فروکروم ارزوییه

۶۴ درصد از واحدهای تولیدی استان مشکل نقدینگی دارند

دفاع رئیس کل بانک مرکزی از طرح دولت:در طرح پیش فروش نفت، تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود /بحث‌هایی مانند بدهکاری دولت‌های آینده، با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد/ استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد، رشد بیشتر نقدینگی و تورم را به دنبال خواهد داشت

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)