کد خبر: ۲۷۶۷۲
تاریخ انتشار: ۰۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مردم خواست از خرید و مصرف قارچ به صورت فله ای خودداری کنند.
مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از مردم خواست از خرید و مصرف قارچ به صورت فله ای خودداری کنند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان حمیدرضا گلزاری گفت: قارچ مصرف شده توسط افرادی که طی ماه اخیر در استانهای مختلف جان خود را از دست داده اند بر اساس اعلام ستاد مرکز اطلاع رسانی داروها و سموم سازمان غذا و داروی کشور و با توجه به علائم گزارش شده از انواعی بوده که تا حدودی به قارچ های خوراکی شباهت داشته و می تواند در کنار آنها در محل رویش وجود داشته باشد.

وی به مردم توصیه کرد: از مصرف قارچ های خود رو مخصوصا قارچ هایی که در کنار تنه درختان (خصوصا درختان خشک) می رویند و یا قارچ های جمع آوری شده توسط افراد عادی و قارچ هایی که به صورت فله ای عرضه می شوند خودداری کنید.

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان افزود: شهروندان فقط قارچ هایی را که توسط مراکز مجاز و در بسته بندی های دارای مجوز سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت قرار دارد مصرف کنند. 

گلزاری تاکید کرد: شناسایی انواع خوراکی قارچ از انواع سمی آن و بر اساس خصوصیات ظاهری مثل رنگ، بو، مزه، شکل و قوام آن بسیار مشکل و فقط توسط کارشناسان و متخصصان مجرب قارچ شناسی و گیاه شناسی امکان پذیر است لذا به تشخیص افراد عادی در تشخیص انواع سمی قارچ از انواع خوراکی آن توجه نکنید.

گلزاری خاطر نشان کرد: مصرف قارچ ها توسط پرندگان و سایر جانواران اهلی و وحشی نشان دهنده غیر سمی بودن قارچ ها برای انسان نیست. 
وی تاکید کرد: هرگز قارچ ها را به صورت خام و به مقدار زیاد مصرف نکنید. 

مدیر گروه بهداشت محیط و حرفه ای معاونت بهداشتی دانشگاه، در پاسخ به اینکه آیا سموم با حرارت از بین می روند گفت: برخی از سموم موجود در قارچ ها در برابر گرما مقاوم است و با فرآیندهای آماده سازی و پختن غذا مثل کباب کردن، آبپز کردن، سرخ کردن، بخار پز گردن و غیره از بین نمی روند. 

وی به مردم توصیه کرد: در صورت بروز نشانه ها و علائم گوارشی مثل اسهال، استقراغ و تهوع پس از مصرف قارچ خوراکی، هرچه سریع تر بیمار را به مراکز تخصصی سم شناسی بالینی و مسمومیت ها منتقل کنید.

وی افزود: در صورتی که علائم گوارشی به صورت تاخیری یعنی با فاصله بیش از 6 ساعت از مصرف قارچ رخ دهد، این دسته قارچ ها مسمومیت به مراتب بیشتری دارند و منجر به نارسایی های کبدی و حتی مرگ می شوند.

گلزاری گفت: در صورت امکان نمونه باقی مانده قارچ مصرف شده توسط بیمار را برای شناسایی کادر پزشکی در بیمارستان به همراه داشته باشید.
برچسب ها: قارچ سمی
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مس شهربابک قهرمان مسابقات فوتبال امید‌های استان کرمان شد

۴۲۰۰ مسکن مهر ساخته نشده در کرمان وجود دارد/ ۱۸۰۰ مسکن مهر پرونده قضایی دارند/ مسکن و شهرسازی به برخی از تعهدات خود عمل نکرد/ پرداخت جریمه دیرکرد و یا سود مشارکت به بانک انرژی سازنده را می‌گیرد/بانک جریمه‌هایی که ناشی از قصور سازنده نبوده است را ببخشد

جهانگیری: ترامپ اوج ناآشنایی خود با تاریخ ایران را نشان داد/ آمریکایی‌ها یک دوره تاریخ ایران را مرور کند

پسته از مرزهای پاکستان صادر و قاچاق می‌شود

شورای هماهنگی اصلاح طلبان وضعیت استان ها را بررسی می کند

از مخالفت شورای اصلاح‌طلبان کرمان با خروج اصلاح‌طلبان از شورای شهر برای انتخابات مجلس تا انشعاب در اصولگرایان

مدیرعامل گل‌گهر تغییر کرد

وام ساخت مسکن ۶۵ درصد افزایش پیدا کرد/برنامه‌ای برای افزایش وام خرید مسکن نداریم

بازار مسکن در کرمان بعد از رکود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته است/ آمار سایت معاملات املاک و مستغلات، واقعی نیست/در یک پروسه یک ساله افزایش قیمت ۵۰ درصدی خواهیم داشت/ متقاضیان بازار مسکن، غیر تخصصی عمل می‌کنند

شورای نگهبان به استانی شدن انتخابات مجلس ایراد نگرفته است

پر بحث

فرافکنی به جای پاسخگویی   (۷ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۵ نظر)

هیچ وامی به من در پروژه عمران کرمان تعلق نگرفته است/ تمام مقامات، استاندار و نمایندگان مجلس از این پروژه حمایت کردند/ وامی که هنوز پرداخت نشده چگونه می‌تواند موجب فساد شود/در این پروژه هیچ شخص حقیقی ذی‌نفع نیست   (۵ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

استاندار آینده کرمان باید بداند در چارچوب همین قوانین به قدرت رسیده است/ استاندار آینده به این نکته واقف باشد که قرار نیست اسطوره و قهرمان شود   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)

زنده باد شفافیت   (۳ نظر)