کد خبر: ۲۷۷۱۸
تاریخ انتشار: ۰۸ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
وزير ارتباطات پس از جلسه با نمايندگان:
شرق نوشت: بعد از گذشت حدود يک ماه از مسدودسازي تلگرام، به نظر مي‌رسد پيام‌رسان‌هاي داخلي هنوز با اقبال عمومي مواجه نشده‌‌اند. وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات روز گذشته پس از نشست مشترک با سه کميسيون مجلس در همين زمينه گفته است که 25 درصد کاربران به پيام‌رسان‌هاي داخلي روي آورده‌‌اند و 75 درصد ديگر مردم هنوز از همان پيام‌رسان يا پيام‌رسان‌های ديگر استفاده مي‌‌کنند. محمدجواد آذري‌جهرمي در مصاحبه با شبکه خبر، آماري هم از نصب پيام‌رسان‌هاي داخلي داده است. او با بيان اينکه تقريبا هفت‌ميليون نفر پيام‌رسان داخلي نصب کردند و هر کدام ممکن است از دو يا سه پيام‌رسان داخلي استفاده کنند، گفته است: «امروز نصب فعال حدود 10.5 ميليون مشترك است».

انحصارگرايي صداوسيما و بانک مرکزي

سخنگوي کميسيون امنيت ملي مجلس درباره  نشست اين کميسيون و کميسيون‌هاي اقتصادي و صنايع و معادن با وزير ارتباطات، دبير شواري عالي فضاي مجازي و مديران پيام‌رسان‌ها گفته است: «مديران پيام‌رسان‌هاي داخلي در ابتداي اين جلسه اعتقاد داشتند که برخي از دستگاه‌هاي دولتي مانند آموزش‌وپرورش از پيام‌رسان‌هاي داخلي استفاده نمي‌کنند و همچنين بانک مرکزي به‌طور‌کامل نظام بانکي را بر پيام‌رسان‌هاي داخلي بسته و قفل کرده، به همين دليل پيام‌رسان‌هاي داخلي نمي‌توانند اشتغال‌زايي کنند». در بين نهادهاي دولتي آموزش‌وپرورش ابلاغيه‌اي مبني بر همکاري‌نکردن با پيام‌رسان‌هاي داخلي صادر کرده است.  وزير ارتباطات هم در‌اين‌باره گفته است: «آموزش‌وپرورش اعلام مي‌کند ما يک عرصه وسيعي داريم که خودمان مي‌خواهيم آن را مديريت کنيم». به گفته حسين نقوي‌حسيني مديران پيام‌رسان‌هاي داخلي از انحصارگرايي صداوسيما نيز انتقاد داشتند و گفتند که اين سازمان به پيام‌رسان‌هاي داخلي اجازه رقابت نمي‌دهد. به گزارش خبرگزاري «خانه ملت» اين نماينده مجلس همچنين بوروکراسي اداري در دستگاه‌هاي دولتي را يکي ديگر از مشکلاتي مطرح کرده که مديران پيام‌رسان‌هاي داخلي به آن انتقاد داشتند. 

نقوي‌حسيني با تأکيد بر اين موضوع گفته است: «يکي از مباحث مهم تقويت پيام‌رسان‌هاي داخلي، فراهم‌کردن سرويس‌دهي آنها در حوزه اقتصادي، مالي و بانکي است و همچنين به بانک مرکزي انتقاد جدي وارد است و انحصارگرايي قابل‌قبول نيست». اين  صحبت‌ها در حالي از سوي مديران پيام‌رسان‌هاي داخلي مطرح مي‌شود که حتي قبل از مسدودسازي تلگرام همه نهادها و ارگان‌هاي دولتي از ادامه فعاليت در اين پيام‌رسان خودداري و به سمت پيام‌رسان‌هاي داخلي کوچ کردند. مدتي بعد هم اين شبکه اجتماعي به صورت کامل مسدود شد تا فضا براي فعاليت پيام‌رسان‌هاي داخلي هر چه بيشتر فراهم باشد. با‌اين‌حال طبق آمار وزير ارتباطات، فقط يک‌ميليون نفر از بيش از 40 ميليون کاربر ايراني تلگرام اين برنامه را حذف کرده‌‌اند. حالا که رقابت فقط بين پيام‌رسان‌هاي داخلي شکل گرفته است، گروهي از نمايندگان به جهرمي هشدار دادند و گفتند که فضاي رقابتي بين اين پيام‌رسان‌ها به گونه‌اي باشد تا تمامي استعداد‌هاي داخل کشور بتوانند اين اقدام را انجام دهند و ما قبول نداشته باشيم يک انحصار خارجي تبديل به انحصار داخلي شود.

مردم بايد عملکرد پيام‌رسان‌هاي داخلي را قضاوت کنند
سخنگوي کميسيون امنيت ملي از قول وزير ارتباطات گفت: «موضوع تقويت پيام‌رسان‌هاي داخلي مبتني بر مرکز ملي فضاي مجازي و شوراي عالي مجازي يک امر حاکميتي و تکليف ملي است و همه بايد از تمامي امکانات و ظرفيت‌هاي خود در اين زمينه استفاده کنند».

روند صعودي استفاده از فيلترشکن‌ها و تهديدهای آنها در نشست با وزير ارتباطات مطرح شده است؛ مسئله‌اي که از اثرات فيلتر تلگرام است و باعث روي‌آوردن تعداد زيادي از مردم به فيلترشکن شده است. طبق آمار وزير اطلاعات، مي‌توان گفت که همان 75 درصد از مردم که هنوز روي خوشي به پيام‌رسان‌هاي داخلي نشان نداده‌‌اند، احتمالا در حال استفاده از فيلترشکن براي دسترسي به تلگرام و ديگر شبکه‌هاي اجتماعي مسدود‌شده مانند توييتر هستند. در‌عين‌حال انسداد فيلترشکن‌ها هم نتوانسته مانع استفاده از آنها شود.

هر چند وزير ارتباطات چندي پيش نسبت به استفاده از آنها هشدار داده و گفته بود: «اميدواريم مسئولاني که متصدي فيلترينگ‌اند، به اين موضوع توجه داشته باشند، زيرا اين مسئله يک تهديد بزرگ است؛ چرا‌که در هر تصميمي اگر همراهي مردم نباشد، اثراتش مشابه اثرات کنوني و گستردگي باج‌افزارها مي‌شود». آذري جهرمي در جلسه روز گذشته در پاسخ به اين سؤال که عملکرد پيام‌رسان‌هاي داخلي چگونه بوده؟ باز هم قضاوت را بر عهده مردم گذاشت و گفت: قضاوت درباره عملکرد پيام‌رسان‌هاي داخلي را بايد مردم انجام دهند. او ادامه داد: پيام‌رسان‌هاي داخلي تلاش خود را کرده‌‌اند اگر ايراد موجود را که ناشي از زيست‌بوم فعاليت آنها در داخل کشور است، اصلاح کنند، بايد با تغيير ديدگاه‌ها بتوانيم مسائل را حل کنيم که اين از حدود اختيارات وزارت ارتباطات خارج است.
برچسب ها: تلگرام ، پیام رسان
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

يك زن در قامت رياست‌جمهوري

شکاف رشد قیمت بین دهک‌های درآمدی عمیق‌تر شد

خام تبلیغات شارژ شگفت انگیز و بسته اینترنت ارزان قیمت نشوید

۲۴ هزار درخواست برای دریافت تسهیلات کرونا در کرمان ثبت شد

جشنواره موسیقی نواحی ۱۰ آبان در کرمان آغاز می‌شود

افزایش قیمت گوشت و کمبود روغن در کرمان

۲۴ نفر طی ۲۴ ساعت جان باختند

مرغ‌های قاچاق در دام پلیس اقتصادی کرمان

شرایط کرونا در آذر و دی ماه بدتر خواهد شد/ممنوعیت برگزاری هر نوع مراسم فرهنگی در کرمان

نرخ محصولات کشاورزی استانداردسازی شده جنوب کرمان ۲۰ درصد افزایش یافت

پربازدید ها

 نمی‌توان در تریبون عمومی بگوئیم کسی که در حال حاضر با ۲۰۰ رای بر کرسی ریاست مجلس نشسته، چه کرده است/ با ادبیات بگم نگم احمدی نژاد رئیس جمهور شدن، ظلم است /حرف‌های فتاح خردمندانه نبود/ما افراد اصولگرای مجرب زیادی داریم که رد می‌شوند

این هنر نیست در مقابل تذکرات ستادهایی که برای خدمت به مردم ایجاد شده، بایستیم/ کسی حق اهانت به مسئولان کشور را ندارد

درآمد نفتی شش ماهه نخست ۷۰۰ میلیون دلار شد/ مصرف خوراکی مردم کاهش یافته/ پیشنهاد شد از هر تراکنش مالی مالیات اخذ شود

بانک‌ها باید به صورت جدی از بنگاهداری و مداخلات غیر مالی در بازار‌های مختلف پرهیز کنند

يك زن در قامت رياست‌جمهوري

انتقال آب به یزد و کرمان به بهانه شرب/ صنعت و کشاورزی سیراب می‌شود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)