کد خبر: ۲۷۷۷۵
تاریخ انتشار: ۲۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰
ارسال به دوستان
ذخیره
سال‌هاست که طرح تغییر الگوی کاشت از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مطرح است اما این طرح فقط برای چند کشاورز و یا تنها در سازمان جهاد کشاورزی بر روی کاغذ دیده می‌شود.
این روزها که کشاورزان جنوب کرمان فصل برداشت محصولات کشاورزی خود را پشت سر می‌گذارند، با اندوهی از درد و صدای ناله به فصل پیش‌روی کاشت محصولات کشاورزی می‌نگرند.

جنوب استان کرمان سالانه بیش از ۴٫۵ میلیون تن محصولات کشاورزی اعم از باغی و زراعی و یک درصد از تولیدات کشور است را تولید و روانه بازارها می‌کنند.

به گزارش تجارت‌نیوز،چند ماهی است که برداشت محصولات کشاورزی منطقه یکی پس از دیگری شروع شده است و کشاورزان با امید و آرزو رو به سوی محصولات خود کرده و نقشه‌ها در سر می‌کشند.

محمد مشایخی، کشاورز جیرفتی که حدود ۴۵ سال سن دارد می گوید امسال با امید به خدا گوجه فرنگی کاشته‌ام و اگر خدا بخواد بدهی‌های بانک‌ها را خواهم داد و سرم را آسوده بر زمین خوام گذاشت و شبی بی‌دغدغه می‌خوابم.

این کشاورز که دارایی خود را یک ماشین وانت پیکان اعلام کرد ادامه داد: با کلی قرض و بدهی در سطح یک هکتار گوجه فرنگی کاشته‌ام و امیدوارم قیمت فروش خوب باشد تا بتوانم بدهی‌ام را بدهم.

کشاورز دیگری از رودبار جنوب گفت: امسال هندوانه کشت کرده‌ام و اگر امسال قیمت آن خراب شود دیگر نمی‌توانم خرج زندگی‌ام را در بیارم و باید زندگی را رها کنم.

این جملات کشاورزانی است که با تلاش شبانه روزی بذر امید را در دل خاک‌های حاصلخیز منطقه جنوب کرمان کاشته‌اند که تا روزی با برداشت محصول خود رونق زندگی خود را شاهد باشند، اما این روز‌ها که فصل برداشت محصولات کشاورزی جنوب کرمان آخرین روز‌های خود را سپری می‌کند صدای خنده‌های کشاورزان که نه بلکه صدا شکسته شدن استخوان‌های کشاوری جنوب استان کرمان به گوش می‌رسد.

کشاورزی از شهرستان منوجان که چند هکتاری سیب زمینی کاشته بود گفت: دیگر توان اینکه کشاورزی کنم هم ندارم چرا که فکر پرداخت قرض‌های مردم، وام‌های باسود بالای بانک‌ها مرا کلافه کرده است.

کشاورز روباری که هندوانه‌هایش را به گله گوسفندهای روستایشان سپرده بود گفت: همیشه اولایل بهار که می‌شد پر از امید به سمت مزرعه هندوانه می‌رفتیم و تلاش می‌کردیم که محصولی خوش طعم روانه بازار کنیم، اما امسال که متوجه افت قیمت دراوایل فروردین شدیم دیگر نای حرکت کردن نداشتم و محصول هنداونه را واگذار کردم به گوسفند و گاو‌های روستا و دیگر باید به فکر دیگری باشیم برای امرار معاش.

بی‌گمان جامعه‌ای پیشرفت خواهد کرد که وضعیت اقتصادی مطلوبی داشته باشد و اگر وضعیت معیشت مردم آن جامعه دچار چالش شود سایر رکن‌های اساسی یک جامعه مانند امنیت، آرامش، فرهنگ و دغدغه‌های اجتماعی چار مخاطره می‌شود.

اکنون که جنوب استان کرمان که اغلب همه کشاورز هستند با مشکلاتی روبه رو هستند دیگر نمی‌توان به آنها امید داد که کشاورزی دوباره رونق خواهد گرفت زیرا چندین سال است که افت قیمت محصولات کشاورزی را تجربه کردند، لذا باید منتظر ماند و دید این سر ریز مسایل اقتصادی و نداشتن بضاعت مالی برای حتی گذران زندگی از کدام بخش سر بیرون می‌آورد.

امسال محصولات کشاورزی جنوب استان کرمان از جمله سیب زمینی، هندوانه، گوچه‌فرنگی و پیاز با افت قیمت شدید مواجه شد که این امر باعث شد تا کشاورزان به خیابان و بعضا به دفاتر نمایندگان مجلس شورای اسلامی و فرمانداری‌ها آمده و از درد و رنجشان بگویند.

وقتی جویای جواب از ارگان‌های ذی‌ربط شدیم تنها با یک جواب کلیشه‌ای روبه رو شدیم؛ مسئولین ذیربط می گویند؛ «چرا این همه کشت کردند ما که گفتیم نکارید» و کشاورزان می گویند «کار کشاورز، کشاورزی است و اگر کاشت نکند به چه کاری روی بیاورد.»

سال‌هاست که طرح تغییر الگوی کاشت از سوی وزارت جهاد کشاورزی و سازمان جهاد کشاورزی جنوب کرمان مطرح است اما این طرح فقط برای چند کشاورز و یا تنها در سازمان جهاد کشاورزی بر روی کاغذ دیده می‌شود. کشاورزان نیز معتقدند که این طرح برای ما نیست و تنها برای چند کشاورز است که از روی سرگرمی و خرج پولهایشان کشاورزی می‌کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

يك زن در قامت رياست‌جمهوري

شکاف رشد قیمت بین دهک‌های درآمدی عمیق‌تر شد

خام تبلیغات شارژ شگفت انگیز و بسته اینترنت ارزان قیمت نشوید

۲۴ هزار درخواست برای دریافت تسهیلات کرونا در کرمان ثبت شد

جشنواره موسیقی نواحی ۱۰ آبان در کرمان آغاز می‌شود

افزایش قیمت گوشت و کمبود روغن در کرمان

۲۴ نفر طی ۲۴ ساعت جان باختند

مرغ‌های قاچاق در دام پلیس اقتصادی کرمان

شرایط کرونا در آذر و دی ماه بدتر خواهد شد/ممنوعیت برگزاری هر نوع مراسم فرهنگی در کرمان

نرخ محصولات کشاورزی استانداردسازی شده جنوب کرمان ۲۰ درصد افزایش یافت

پربازدید ها

وثایق مورد نظر صندوق چندان تفاوتی با بانک ها ندارد و سختگیرانه است

عدالت اجتماعي به شيوه مبتذل يارانه دادن، تنزل پيدا كرد/سقوط طبقه متوسط سقوط كل جامعه است

بنیه صنعتی هر استانی را صنایع کوچک آن تشکیل می دهند/توجه ویژه به صنایع کوچک و متوسط ضروری است

بخش کشاورزی بدون اتکا به یارانه ها به بخشی اقتصادی تبدیل شود/می توان با برنامه ریزی صادرات قابل توجهی از محصولات کشاورزی را انجام داد

باغ شاهزاده ماهان ۲ هفته تعطیل شد

رشد ۲۷ درصدی ارزش صادرات استان کرمان در ۷ ماهه گذشته سال جاری

قیمت طلا و سکه، امروز ۶ آبان ۹۹

نرخ محصولات کشاورزی استانداردسازی شده جنوب کرمان ۲۰ درصد افزایش یافت

شکاف رشد قیمت بین دهک‌های درآمدی عمیق‌تر شد

۲۴ هزار درخواست برای دریافت تسهیلات کرونا در کرمان ثبت شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)