کد خبر: ۲۷۸۴۸
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۸
ارسال به دوستان
ذخیره
با وجود خشکسالی و کاهش محصول پسته کشت‌های جایگزین زیادی موجب رونق اقتصادی این شهرستان می‌شوند که سیر، گل محمدی، زعفران و..از این نوع کشت‌ها هستند.
مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان در زمینه کشت‌های جایگزین در مناطق مختلف این شهرستان اظهار داشت: در بحث کشت‌های جایگزین موقعیت منطقه را در نظر می‌گیریم در منطقه ده‌پشته شاهزاده عباس که برای کشت زعفران پیشنهاد دادیم وجود گرازها در منطقه موجب شد که پیازهای این گیاه را از زمین درآورند و همین امر دلسردی کشاورزان را رقم زد سپس فکر کردیم چه کشتی داشته باشیم که هم توجیه اقتصادی داشته باشد هم از جوندگان و حیواناتی مانند گراز در امان باشد.

حسین رضایی ادامه داد: سیر موردی بود که پیشنهاد داده شد و زمستان ۹۵ کشت شد و سال گذشته اولین باری بود که سیر در منطقه به بهره‌برداری رسید که تولید خیلی خوبی بود به طوری که هر یک کیلو سیر که پیازش در زمین کاشته شد ۱۰ کیلوگرم سیر برداشت شد.

وی بیان داشت: امسال نزدیک به ۳ هکتار در منطقه کوچک سیر کشت شده که  برآورد اولیه برای برداشت سیر در هر هکتار ۴۰ تن تولید سیر است و زمانی که به قیمت بازار نگاه می‌کنیم هر هکتار ۴۰میلیون تومان تا۵۰ میلیون تومان سیر تازه درآمد دارد ضمنا اگر بازار اشباع شود می‌توان سیر را خشک شده به بازار عرضه کرد.

رضایی با اشاره به اینکه قبلا سیر از کشور چین وارد می‌شد و از زمانی که در منطقه شهداد پرورش سیر در اولویت قرار گرفت در مناطق دیگر هم کشت می‌شود، افزود: در این منطقه هم سیر توجیه اقتصادی خیلی خوبی دارد و نکته مهم این است که تقریبا محصولی است که سالم تولید می‌شود چون هیچ آفت و بیماری ندارد سم به هیچ وجه استفاده نمی‌شود.

وی خاطرنشان کرد:  گیاه سیر آذر و دی ماه کشت می‌شود و ماهی یک بار آبیاری دارد و دوره مهم آن‌ هفته‌ای یک بار بعد از عید آبیاری می‌شود که آن زمان هم آب هست و از لحاظ مصرف آب خیلی مصرف پایین دارد و چندان نیازی به کودهای شیمیایی ندارد و محصولی ارگانیک تولید می‌شود.

گل محمدی بعد از زعفران دومین محصول ارزآور کشور است

رضایی با بیان اینکه کشت‌های کم‌آب معرفی می‌شوند، اضافه کرد: ما می‌توانیم این کشت‌ها را انجام دهیم و روند مهاجرت، معکوس شود و گل محمدی کشت جایگزین دیگری است که بعد از زعفران دومین محصول ارزآور کشور است و هر فرآرورده‌ای که از گل محمدی تولید می‌شود قابل مصرف است.

وی عنوان کرد:  گلاب، غنچه گل خشک و گل خشک که مورد استفاده‌های زیادی دارد، همچنین زمانی گل برداشت می‌شود که درگیر برداشت محصولات دیگری نیستیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان عنوان کرد: هر کیلو گل دو لیتر گلاب ناب از آن تولید می‌شود که از ۵ هزار تومان تا ۱۵ هزار تومان در بازار عرضه می‌شود در هر هکتار حدود ۸۰۰ کیلوگرم تولید می‌شود و درآمد هر کتار گل محمدی بالای ۳۰ میلیون تومان است.

وی بیان کرد: تنها هزنیه تولید و برداشت گل محمدی هزینه کارگری برای برداشت گل است.

رضایی یادآور شد: پیگیر هستیم دستگاه گلاب‌گیری نیمه سنتی در منطقه ایجاد کنیم چراکه بحث گلابگیری که راه بیفتد بحث کشت‌های دیگر گل‌ها هم می‌تواند رونق بگیرد کشت نسترن عرقیجات گیاهی و...رونق خواهد گرفت که می‌تواند در بحث اشتغال هم اثرگذار باشد.

مدیر جهاد کشاورزی رفسنجان در ادامه به دیگر ظرفیت بالای شهرستان یعنی تولید ماهی اشاره کرد و گفت: شهرستان رفسنجان در بحث شیلات ظرفیت ۸۰۰ تا ۹۰۰ تن گوشت ماهی دارد ما در سرچشمه شرایط خوبی برای تکثیر داریم که بیشتر ماهی قزل‌آلا تولید می‌شود.

افزایش ظرفیت تولید ماهی شهرستان به ۹۰۰ تن

وی تصریح کرد: همچنین می‌توانیم در استخرهای کشاورزی ماهی گرمابی توسعه دهیم که از اول عید بچه ماهی رهاسازی شود و مهرماه برداشت از استخرها انجام شود.

رضایی با بیان اینکه  قزل‌آلا  امکانات ویژه‌ای از جمله استخرهای خاصی نیاز دارد، عنوان کرد: در سرچشمه یک استخر ۲۰ تنی داریم که می تواند در امر تکثیر و پرورش مورد استفاده قرار گیرد و در هر دوره می‌تواند ۲۰ تن ماهی به بازار عرضه دهد.

وی تأکید کرد: در حال حاضر ۱۰۰ تن ماهی شامل  ۲۵ تن ماهی گرمابی و ۷۵ تن ماهی سردابی تولید شهرستان است و این ظرفیت می‌تواند تا ۸۰۰ ،  ۹۰۰ تن برسد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

وزارت بهداشت: ۷۵ درصد از موج اپیدمی کروناویروس را گذرانده‌ایم

40نفر دیگر به جمع مبتلایان کرونا اضافه شدند/یک زن و یک مرد در اثر ابتلا به کرونا جانشان را از دست دادند

درختان تاریخی باغ شاهزاده ماهان شناسنامه‌دار می‌شود

خسارت 98 میلیارد تومانی کرونا به بخش دام و طیور استان کرمان

کشته و زخمی شدن 8 نفر در حوادث بامداد امروز در کرمان

نماز جمعه در ۱۷ شهر کم خطر کرمان اقامه می شود

بدون هماهنگی و اخذ مجوز،گل ها به محل گلزار شهدا انتقال داده شده اند/اجازه نخواهیم داد عده ای مسایل شخصی خود را با احساسات مردم شهید پرور گره بزنند

ظاهراً ما هرتصمیمی می گیریم،بازار کار خودش را می کند

بیشترین تخلفات در حوزه گران فروشی ماسک و مواد ضد عفونی کننده بوده است

رشد پرونده های تخلفات اصناف/ تورم ۲۱ درصدی استان در کالاهای اساسی

پربازدید ها

رشد 43درصدی قیمت ماکارونی/دلیل افزایش قیمت تن ماهی چیست؟

امتیاز‌های ویژه صنایع خودروسازی کرمان به کارکنان خود برای خرید سهام

ذرت‌های آلوده تبدیل به الکل می‌شود

کرونا 3هزار 800میلیارد تومان به رسته های شغلی خسارت وارد کرد

ظاهراً ما هرتصمیمی می گیریم،بازار کار خودش را می کند

دولت مبنای الگوی کشت را مشخص کند

رشد پرونده های تخلفات اصناف/ تورم ۲۱ درصدی استان در کالاهای اساسی

خسارت 98 میلیارد تومانی کرونا به بخش دام و طیور استان کرمان

عدم چابکی مدیران و ناهماهنگی در گمرکات مشکلات کرونا را دوچندان کرد

درختان تاریخی باغ شاهزاده ماهان شناسنامه‌دار می‌شود

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۱۳ نظر)

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسمات نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۱۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۵ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)