کد خبر: ۲۷۸۷۶
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۹
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان:
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به اینکه امسال به ازای هر رفسنجانی، ۳ میلیون و۴۰۰ هزار تومان پول کم کردیم، افزود: همچنین بررسی کردیم بر اثر این خسارت، ۱۳۰ هزار اشتغال مستقیم از بین رفته به این معنی که ۹۰ هزار تن پسته تر باید برداشت می‌شد و ۴۵۰ هزار نفر روز کارگر طی دو ماه شهریور و مهرماه مشغول به‌کار می‌شدند اما دیگر این شغل را ندارند.
 رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان گزارشی پیرامون وضعیت پسته شهرستان و خساراتی که در زمینه تولید و اشتغال از محل پسته به شهرستان وارد شده ارائه داد و گفت: سال گذشته ۲ هزار میلیارد تومان پول از درآمد پسته به اقتصاد شهرستان تزریق شد که کشاورز طی سال پول کارگر، هزینه تعمیرات و... را می‌پردازد و آخرین پول به خود کشاورز می‌‌رسد.

حسین رضایی بیان داشت: سال گذشته، ۶۵ هزار تن تولید محصول پسته در رفسنجان داشتیم که با متوسط قیمت هر کیلو ۳۰ هزار تومان به فروش رفت و امسال حدود ۲۵ هزار تن پیش‌بینی شده بود که ۲۰ هزار تن آن بر اثر عوامل دمای گرم و نوسانات دمایی در زمستان از بین رفت، چرا که پسته باید نیاز سرمایی‌اش در زمستان برطرف شود که این امر صورت نگرفت.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان با اشاره به اینکه امسال به ازای هر رفسنجانی، ۳ میلیون و۴۰۰ هزار تومان پول کم کردیم، افزود: همچنین بررسی کردیم بر اثر این خسارت، ۱۳۰ هزار اشتغال مستقیم از بین رفته به این معنی که ۹۰ هزار تن پسته تر باید برداشت می‌شد و ۴۵۰ هزار نفر روز کارگر طی دو ماه شهریور و مهرماه مشغول به‌کار می‌شدند اما دیگر این شغل را ندارند.

رضایی یادآور شد: سال گذشته یک میلیون نفر روز اشتغال در بخش کشاورزی ایجاد شد که از استان‌های مجاور هم در برداشت پسته کمک می‌کردند.

وی ابراز داشت: هر سال یک‌هزار حلقه چاه در شهرستان به مدت دو ماه نگهبان داشتند که حدود ۸ میلیارد تومان پول نگهبانی این چاه‌ها به نگهبانان پرداخت می‌شد که این موضوع هم دیگر نیست.

وی در ادامه به توضیح چگونگی واردآمدن این خسارات به پسته در سال جاری اشاره کرد و گفت: وقتی بارندگی نشود موج گرما مستقر می‌شود که سال گذشته اواخر فروردین بارندگی اتفاق نیفتاد و ریزش گل و جوانه رخ داد، گرمازدگی امسال نیز ۸۰ درصد بود و در رطوبت ۵ درصد تمام گل‌ها ریزش کرد و تلقیح انجام نشد.

رئیس جهاد کشاورزی شهرستان رفسنجان خاطرنشان کرد:  شهرستان رفسنجان از لحاظ جایگاه تولید پسته در کشور ۲۵ درصد باغات را داراست و بین ۲۲ تا ۳۵ درصد حجم تولید پسته کشور در رفسنجان است و سال گذشته ۳۴ درصد تولید این محصول مربوط به رفسنجان بود.

رضایی در بخش دیگری از توضیحات خود بیان کرد: ۷۰۰ خرده‌فروش در شهرستان در زمینه پسته داریم، هر هکتار ۱۷ کارگر مستقیم دارد که در مجموع  در هر هکتار ۸۰ اشتغال غیرمستقیم در بخش کشاورزی ایجاد می‌شود که امسال این تعداد تحت تأثیر خسارت پسته از نان و نوا افتادند.

رئیس جهاد کشاورزی رفسنجان اضافه کرد: سال گذشته ۳ هزار کانتی‌نر، محصول پسته را از رفسنجان به بندرعباس انتقال دادند، همچنین این وضعیت برای کامیون‌هایی که کود وارد شهرستان می‌کنند هم اثرگذار شده و تبعات این کمبود محصول استان‌های دیگر را هم تحت تأثیر قرار داده است.

رضایی اظهار کرد: با توجه به اینکه تا ۲۱ ماه آینده چشم ما به پسته نمی‌افتد، تصریح کرد: تسهیلات جدید برای نگهداری و مدیریت باغات که در هر هکتار حداقل سالانه ۱۰ میلیون تومان هزینه دارد، ضروری است.

وی بیان داشت: تسهیلات بلاعوض هم موضوع دیگری است که کمک خوبی به کشاورزان می‌کند، امسال اگر حداقل ۵۰ درصد قبوض برق موتورپمپ‌ها را بلاعوض بپردازند باری از دوش کشاورزان برداشته می‌شود.

رضایی بر ایجاد صندوق پسته تأکید کرد و افزود: حاضریم ۵۰ درصد سرمایه این صندوق را مالکان بگذارند و ۵۰ درصد دولت کمک کند تا در این سال‌های بحران کمکی برای کشاورزان باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دور آبیاری درختان جنگل قائم 35 روزه و درختان پارک جنگلی 20 روزه است

گران شدن سرسام‌آور کاغذ تیر خلاص بر پیکر کتاب‌فروشی‌های ایران است/ خرید کتاب به صفر رسیده / سیاست‌گذاران در حد شعار، ژست و برنامه‌های بی‌خاصیت از کتاب حمایت می‌کنند

سرویس‌دهی پنج دستگاه اتوبوس حومه به شهرهای اطراف، تعیین تکلیف شود/حمل و نقل در خارج شهر از عهده‌ی شهرداری خارج است/اتوبوس‌ها از لحاظ فنی صلاحیت خدمات‌دهی به حومه شهر را ندارند

۱۷۰ محله‌ی شهری و روستایی آسیب‌پذیر در استان وجود دارد

لایحه معاونت امور زنان درباره اصلاح قانون موجود درباره دیه در کمیسیون لوایح دولت است/ در حال تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه هستیم

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

قطع درخت در محدوده شهر بدون داشتن مجوز خلاف قانون است

چه کسانی صبح‌ها به سینما می‌روند؟/ سانس‌های سینما تا قبل از ساعت 15 نیم بها خواهد شد

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر، تکذیب شد

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۴ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)