کد خبر: ۲۷۸۷۹
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
در نشست ستاد بحران جنوب استان کرمان مطرح شد
فرماندار رودبار جنوب هم با بیان اینکه پدیده حاشیه نشینی در اطراف روستاها در حال شکل گرفتن است گفت: با توجه به کمبود آب و خشکسالی های اخیر، زنگ خطر حاشیه نشینی در روستاهای دارای آب در جنوب کرمان به صدا درآمده است که این پدیده نادر تبعات زیادی در بر خواهد داشت.
فرماندار قلعه گنج گفت: با توجه به خشکسالی های اخیر، جنگ آب در جنوب کرمان شروع شده است از این رو رئیس ستاد بحران کشور از این منطقه بازدید کند.

عطا ناوکی نبود اعتبار را بزرگترین مساله بحران آب در منطقه جنوب کرمان برشمرد.

ناوکی ضمن گلایه از حضور نداشتن تعدادی از مدیران کل جنوب کرمان در این نشست افزود: نبود اعتبار و هماهنگی از مشکلات مهم منطقه جنوب کرمان برای برطرف کردن مشکل بحران خشکسالی است.

وی به مساله خشکسالی، کاهش نزولات آسمانی و ضرر کشاورزان جنوب کرمان اشاره کرد و گفت: با این همه مشکلات متاسفانه تا کنون هیچ اعتباری از ستاد بحران برای این خطه در نظر گرفته نشده است.

 تغییر رویکرد از کشاورزی به صنعتی نیاز حیاتی جنوب کرمان است

فرماندار فاریاب نیز با بیان اینکه تغییر رویکرد از کشاورزی به صنعتی، نیاز حیاتی جنوب کرمان است گفت: شغل بیشتر مردم جنوب کرمان کشاورزی است و با این بحران آب باید زمینه تغییر شرایط منطقه از کشاورزی به صنعتی باید فراهم شود.

علی نیک نفس با بیان اینکه 85 درصد شهرستان فاریاب را بافت روستایی تشکیل داده است، تصریح کرد: 72 درصد این شهرستان با خشکسالی شدید مواجه است که نیاز به اعتبار برای جلوگیری از این بحران دارد.

نیک نفس ادامه داد: 33 روستای این شهرستان با مشکل اب مواجه است که زنگ خطر جدی برای مردم این روستاهاست.

فرماندار فاریاب با بیان اینکه جنگل مهروئه این شهرستان ثبت یونسکو است، اظهار داشت: متاسفانه با روند موجود خشکسالی، این جنگل ها با تهدید اساسی مواجه هستند.

وی تصریح کرد: آب شهرستان فاریاب از 2 حلقه چاه تامین می شود که با توجه به پایین آمدن سطح آب نیاز به احداث چاه سوم برای تامین آب آشامیدنی این شهرستان ضروری است.

  حاشیه نشینی در اطراف روستاها در حال شکل گرفتن است

فرماندار رودبار جنوب هم با بیان اینکه پدیده حاشیه نشینی در اطراف روستاها در حال شکل گرفتن است گفت: با توجه به کمبود آب و خشکسالی های اخیر، زنگ خطر حاشیه نشینی در روستاهای دارای آب در جنوب کرمان به صدا درآمده است که این پدیده نادر تبعات زیادی در بر خواهد داشت.

ابوذر عطاپور به مشکلات کشاورزان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: کمر کشاورزان جنوب کرمان با توجه به افت قیمت محصولات کشاورزی شکسته شده است از این رو باید از کشاورزان منطقه حمایت شود.

وی با بیان اینکه نگرش کشاورزی در جنوب کرمان باید به صنعتی تبدیل شود، گفت: رودبار جنوب بیشترین مشکل آب کشاورزی را در این مناطق دارد چرا که آبی برای کشاورزی نیست لذا رویکرد صنعتی باید جایگزین بخش کشاورزی شود.

وی به مشکل آب آشامیدنی پنج شهرستان جنوب کرمان اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه جیرفت و عنبرآباد از ذخیره سد جیرفت برای بحران خشکسالی استفاده می کنند تدابیر لازم برای تامین آب پنج گنج جنوبی کرمان باید برنامه ریزی شود.

وی طرح انتقال آب از دریای عمان را به عنوان یک راه حل برای برطرف کردن مشکل آب پنج شهرستان جنوب استان کرمان برشمرد و گفت: امیدواریم با توجه به حاد بودن مشکل آب در این منطقه شاهد عملیاتی شدن این طرح باشیم.

وی با بیان اینکه یک تانکر در رودبار جنوب آبرسانی سیار را انجام می دهد، اظهار داشت: این تانکر با توجه به عمر زیاد دچار فرسودگی شده است که به یک تانکر جدید نیاز داریم.حران خشکسالی محیط زیست جنوب کرمان را به خطر انداخته است.

فرماندار منوجان با تاکید بر اینکه بحران خشکسالی محیط زیستی جنوب کرمان را به خطر انداخته است گفت: یکی از تبعات مهم خشکسالی، بحران در مساله حیات وحش و مسائل محیط زیستی است.

محمد حجتی پور تصریح کرد: امسال بر اثر خشکسالی 33 راس بز کوهی، 75 راس قوچ کوهی و 10 راس آهوی ایرانی تلف شده و این مساله زنگ خطری برای دوستداران محیط زیست است.

فرماندار منوجان کوچ عشایر را به شهر و حاشیه شهر را نتیجه خشکسالی برشمرد و گفت: مساله بحران آب و خشکسالی باید با حساسیت و دقت بیشتری برنامه ریزی شود تا شاهد کاهش خسارات در این بخش باشیم.

وی به اقدامات اعضای ستاد بحران در شهرستان های جنوبی استان کرمان اشاره کرد و گفت: اعضای این ستاد هیچ اعتباری ندارند و در نتیجه اقدامات موثری نمی توانند انجام دهند.

حجتی پور به مشکل ذخیره سازی آب در شهرستان منوجان با توجه به موقعیت این شهرستان اشاره و تصریح کرد: امکان ذخیره سازی آب در این شهرستان وجود ندارد و با تنش آبی شدیدی روبرو هستیم.

وی ادامه داد: آب در 32 روستای این شهرستان جیره بندی و این مساله یک بحران اشکار است.

هم اینک جنوب استان کرمان که ظرفیت فراوانی در حوزه های کشاورزی، صنعتی و صنایع دستی دارد با بحران خشکسالی جدی دست و پنجه نرم می کند که تنها راه نجات از این آشفتگی، تخصیص و تزریق اعتبارات متناسب با منطقه برای اجرای طرح های مختلف آبی به شمار می رود.

قطعا ورود خیران به این بخش می تواند تا حدودی راه گشا باشد اما فرهنگ سازی عمومی برای مصرف صحیح آب نیز یکی از ضروریات جنوب کرمان است که باید هر چه سریعتر عملیاتی شود.
جنوب استان کرمان از هفت شهرستان با جمعیت یک میلیون نفری یک سوم استان را پوشش داده است.
منبع: ایرنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انتقاد استاندار کرمان از بی‌توجهی مدیران به ستاد تنظیم بازار

شیر کیلویی 5هزار تومان شد/ گرانی‌ها بیش از حد است

لزوم تشکیل کنسرسیوم تامین قطعات مورد نیاز صنایع در استان کرمان/وجود مافیا در حوزه خرید قطعات موردنیاز صنایع بزرگ اقتصادی

به دنبال رانت برای صنایع نیستیم/ بی سوادی، ترس و مسائل فرهنگی موجب ضربه به فضای کسب و کار استان کرمان شده

سوگ ابراز نیافته در زمان از دست دادن عزیزان را در کرونا داریم/ در دوران شیوع کرونا خیلی از مراقبت های جسمی سالمندان عقب افتاده/ تزریق ترس ناشی از کووید ۱۹ می تواند برای سالمندان خیلی خطرناک باشد

برای حمایت از قطعه سازان استان آمادگی کامل داریم/برخی مجموعه های داخلی به منظور کاهش قیمت از کیفیت کار می کاهند

شرایط کرمان در حوزه اشتغال ارتقا یابد/وظیفه داریم از صنایع حمایت کنیم

کمبود آرد در سطح استان نداریم/ افزایش 20 درصدی نان، مطابق با مصوبه دولت است

امتحانات دانش‌آموزان حضوری برگزار می‌شود/عدم دسترسی دانش آموزان به آموزش در شرایط فعلی گناه نابخشودنی است

یک انگلیسی در کرمان

پربازدید ها

لاستیک بارز دچار چالش قیمت‌گذاری است/ ظرفیت تولید لاستیک بارز کرمان افزایش می‌یابد/مس شهید باهنر ظرفیت بلااستفاده دارد

بانک ایران زمین، در کرمان دعوت به همکاری می کند

انجمن پسته کرمان زبان گویای پسته کاران است/پارک علم و فناوری نتوانسته نیازهای استارت آپ ها را پاسخ دهد

مرغ منجمد با قیمت هر کیلو ۱۵ هزار تومان در کرمان عرضه می شود

سند مالکیت اراضی طاهرآباد کرمان اخذ شد

ساخت عروسک لوپتو، مهارت ساخت و نواختن سوتک گلی، آیین حنابندون جیرفت و قالی گل سرخ اسفندقه ثبت ملی می شوند

به دنبال رانت برای صنایع نیستیم/ بی سوادی، ترس و مسائل فرهنگی موجب ضربه به فضای کسب و کار استان کرمان شده

برای حمایت از قطعه سازان استان آمادگی کامل داریم/برخی مجموعه های داخلی به منظور کاهش قیمت از کیفیت کار می کاهند

شیر کیلویی 5هزار تومان شد/ گرانی‌ها بیش از حد است

۱۲۹ قطعه شی عتیقه در کرمان کشف شد

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)