کد خبر: ۲۷۹۲۵
تاریخ انتشار: ۰۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
براساس ابلاغیه وزیر صنعت واردات بیش از 1400 کالای لوکس و مصرفی ممنوع شد
خودرو، لوازم بهداشتی، میوه‌های خارجی، کفش، البسه و لوازم خانگی جزو کالاهای ممنوعه واردات قرار گرفت
 دولت از ۲۱فروردین‌ماه سیاست جدید ارزی خود را به مرحله اجرا درآورد. بر اساس آن تمامی نرخ‌ها غیر از ۴۲۰۰ تومان برای دلار را غیررسمی دانست. از این‌رو با هدف کنترل ارز ناشی از واردات و صادرات و چرخش ارزی در اقتصاد ایران سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) را راه‌اندازی کرد تا صادرکنندگان و واردکنندگان بتوانند ارز خود را در این سامانه عرضه و تأمین کنند. با توجه به اینکه تمامی واردکنندگان می‌توانستند دلار ۴۲۰۰ تومانی تأمین کنند این روند موجب ایجاد رانت و حواشی‌ در این زمینه شد و با افزایش قابل توجه ثبت سفارش برای واردات همراه بود. در عین حال که برخی با دریافت دلار ۴۲۰۰ تومانی قیمت تمام شده کالا در بازار را براساس نرخ آزاد دلار که تا حدود 8 هزار تومان است احتساب و به فروش می‌رساندند.

این جریان در نهایت موجب تصمیم‌گیری برای اولویت‌بندی کالاها به‌منظور تخصیص ارز شد. این اولویت در سه گروه کالایی است. گروه‌بندی‌های انجام شده در واردات نشان می‌دهد کالاهای اولویت اول دلار ۴۲۰۰ تومانی با احتساب یارانه ۴۰۰ تومانی، کالاهای اولویت دوم دلار ۴۲۰۰ تومانی و کالاهای اولویت سوم دلار ۴۲۰۰ تومانی به‌علاوه ارزش اظهارنامه صادراتی دریافت می‌کنند. کالاهایی که در اولویت سوم واردات قرار می‌گیرند می‌توانند با نرخ توافقی با صادرکنندگان گروه سوم (آن دسته از صادرکنندگانی که ملزم به اظهار ارز حاصل از صادرات به‌سامانه نیما و فروش آن به نرخ ۴۲۰۰ تومانی نیستند) ارز را خریداری کنند. حال گروه چهارمی هم تعریف شده، کالاهایی که به اعتقاد دولت غیرضرور، لوکس یا اینکه مشابه آن در کشور تولید می‌شود، است.

واردات 1400 کالا به کشور ممنوع شد

 بر اساس ابلاغیه وزیر صنعت به سازمان توسعه تجارت و در پی تصمیم ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ثبت سفارش ۱۳۳۹ ردیف کالا ( بیش از 1400قلم کالا) ممنوع شد که به نظر می‌رسد خودرو مهم‌ترین آن باشد. بر اساس جدیدترین تصمیم‌گیری دولت واردات هرگونه خودرو خارجی حتی خودروهای هیبریدی ممنوع است.
 لیست کالاها منتشر شده است.

که از مهم‌ترین آنها می‌توان به انواع خودرو، بسیاری از کالاهای خوراکی و مصرفی دارای تولید داخل، برخی مواد معدنی، میوه، مواد متشکل از چرم، مصنوعات چوبی، ادوات موسیقی، برخی لوازم خانگی، انواع الیاف و کفش و لباس، غذای حیوانات و... نام برد.

 این ابلاغیه که 30 خرداد لازم الاجرا شده و فهرست چهارم لقب گرفته است مجوز واردات نخواهند داشت و در این خصوص هیچ اما و اگری وجود ندارد. در ابلاغیه جدید به این موضوع تأکید شده که کلیه ثبت سفارشات صادره قبلی مربوط به این ردیف‌ها فاقد اعتبار هستند مگر اینکه قبل از 30 تیرماه توسط شبکه بانکی تأمین ارز گردیده یا بدون انتقال ارز باشند.

فهرست کالاهایی که واردت آن ممنوع شده را در ایران آنلاین بخوانید .

ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی
روز گذشته تیتر اکثر خبرگزاری‌ها این بود؛ «ممنوعیت ثبت سفارش خودروهای خارجی». در این باره و توضیح جزئیات آن مسئولان وزارت صنعت ترجیح دادند هیچ اظهار نظری نکنند. حال سؤال این است به غیر از خودرو چه کالاهای با ممنوعیت واردات مواجه خواهند شد و از سویی تعریف دولت از کالاهای لوکس و غیر ضرور چیست؟ آیا به‌صورت کلی قرار است واردات خودروهای خارجی متوقف شد؟خودروسازان از این تصمیم با مشکلی مواجه نمی‌شوند چرا که دولت به خودروهای سی‌کی‌دی وارداتی ارز می‌دهد و هیچ ممنوعیتی هم برای آنها در نظر نگرفته است. البته برخی‌ها هم به این نگاه نقد دارند و می‌گویند خودروهای مونتاژی با داخلی‌سازی 20درصد است و فعالیت آنها با واردات فول تفاوت قابل توجهی ندارد.

وضعیت بازار خودروهای داخلی و خارجی
سعید موتمنی؛ رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو درباره وضعیت بازار خودروهای خارجی به «ایران» می‌گوید: قیمت خودروهای خارجی در زمانیکه ثبت سفارش با محدودیت مواجه نشده بود، افزایش پیدا می‌کرد حال که ثبت سفارش بسته شود، قیمت خودروهای خارجی به بالاترین حد خود می‌رسد.

وی ادامه داد: اکنون موجی از تقاضا خودروهای خارجی در بازار وجود دارد. تصور ما این بود که با ادامه واردات، حباب قیمت در این حوزه می‌ترکد و دیگر شاهد قیمت‌های نجومی نخواهیم بود ولی اکنون چالش‌ها به قوت خود می‌ماند.موضوع دیگر گفت‌و‌گوی ما با رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو وضعیت بازار خودروهای داخلی بود. قیمت خودروهای داخلی از هفته گذشته تاکنون روند کاهشی به خود گرفته است.

البته معلوم نیست این کاهش به خاطر «نه» مردم به خرید کالای گران شده است یا عرضه دست و پا شکسته خودروسازان که تحویل آنها به سال آینده بر می‌گردد باعث شد قیمت خودرو در مسیر کاهش قرار گیرد. حذف صلح نامه هم موضوع دیگری است که سبب حذف رانت از بازار خودرو شد.تا چندی پیش خودروسازان، خودروها را به‌صورت کلی به نمایندگی‌ها می‌دادند و بعضاً چندین دست با صلح نامه می‌چرخید و سود به دلالان می‌رسید اما اکنون تنها با پلاک خودرو فروخته می‌شود.

طبق گفته موتمنی، قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی در بازار بین 4 تا 40 میلیون تومان در بازار کاهش پیدا کرده است. در گروه خودروهای کمتر از 30 میلیون تومان کاهش قیمت بین 300 تا 400 هزار تومان است.خودروهای 30 تا 50 میلیون تومان، بین 4 تا 8 میلیون تومان قیمت‌ها پایین آمده است.خودروهای 45 تا 60 میلیون تومانی هم کاهش بیش از 8 میلیون تومان را تجربه کرده است.وی با بیان اینکه از روز گذشته خودروسازان 7 درصد افزایش قیمت خودروهای کمتر از 45 میلیون تومان که شورای رقابت تصویب کرده بود را اجرایی کردند، گفت: قیمت کارخانه‌ای خودروی استپ وی 61 میلیون تومان است و این خودروها در روزهای جهش قیمت به 93 میلیون تومان رسید و اکنون قیمت‌ها به 82 میلیون تومان رسیده است. 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

این سطح از استرس و اضطراب طبیعی و بهینه است/ افکار ضد و نقیض را حذف کنید/ افراد خودگویی های مثبت داشته باشند

مشکلی برای برگزاری مراسم در تالارها وجود ندارد / با توجه به شیوع ویروس کرونا همه تورها کنسل شده است / واحدهای اقامتی و رستوران‌ها دچار آسیب شدیدی شده‌اند

از شنبه کشور در حالت عادی خواهد بود/کسی نباید از شرایط سوء استفاده کند/واقعیت ها را به مردم بگویید

محور ارتباطی کرمان – یزد به دلیل توفان شن بسته شد / نیروهای راهداری به حالت آماده‌باش درآمدند

استخر دانشگاه علوم پزشکی کرمان تعطیل است/ با تعطیلی استخرها موافقت نکردند/توصیه کلی این است که مردم در مراکز تجمعی وارد نشوند/ استخرها ظرفیتش را به نصف برسانند/ کلر آب استخر، ویروس کرونا را از بین می برد!

کرمان در وضعیت سفید کرونا قرار دارد / مدارس و دانشگاه‌ها باید به روال عادی برگردند / با مراکز عرضه کننده قلیان برخورد قانونی و قاطع صورت گیرد

مدارس استان کرمان در حال ضدعفونی شدن هستند / تصمیم‌گیری درباره تعطیلی مدارس به عهده ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ویروس است / هر تصمیم جدیدی گرفته شود به اطلاع مردم خواهیم رساند

اتوبوس‌های شهری در کرمان ضد عفونی می‌شوند / راننده‌های تاکسی خودروی خود را به‌صورت نیم‌بها ضدعفونی کنند

آمادگی مهار ویروس کرونا را داریم / همکاری مردم نقش سازنده‌ای در پیشگیری از کرونا دارد / مردم از شرایط تعطیلی مدارس برای مسافرت استفاده نکنند / اجناس نمایشگاه بهاره در سایر مراکز عرضه می‌شود

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

پربازدید ها

درصد کنسلی ها و رزروی ها برابر بوده است/ اقلام ضد عفونی کننده مرتباً در اختیار همکاران و مسافرین قرار می گیرد/ آموزش های لازم در ارتباط با کرونا به هتلدران داده شده است/ پیش بینی می کنیم برای ایام نوروز وضعیت خوبی داشته باشیم

نمی‌خواهیم قصه سال گذشته قیمت شکر در کرمان تکرار شود / شکر باید با قیمت ۴۷۰۰ تومان به دست مردم برسد / شکر ۶ هزار تومانی نتیجه سوء مدیریت برخی مسئولین است/فروشگاه بهاره لغو شد/ کالاهای اساسی در فروشگاه ها به صورت فروش فوق العاده عرضه خواهد شد

جنوب کرمان معین تامین پرتقال کشور انتخاب شد / در تأمین سیب درختی هیچ مشکلی نداریم / عرضه مرغ بالای دو کیلو و 200 گرم در بازار کرمان ممنوع است

احتمال ورود ملخ‌های صحرایی به استان کرمان تا چند روز آینده / پیش‌بینی افزایش هجوم ملخ‌ها به ایران نسبت به سال گذشته / مقابله با ملخ صحرایی نیازمند همکاری همه دستگاه‌ها

مشکلی برای برگزاری مراسم در تالارها وجود ندارد / با توجه به شیوع ویروس کرونا همه تورها کنسل شده است / واحدهای اقامتی و رستوران‌ها دچار آسیب شدیدی شده‌اند

پر بحث

مرحله دوم یارانه معیشتی فردا واریز می‌شود / متقاضیانی که یارانه دریافت نمی‌کردند از 10 دی ماه ثبت‌نام کنند   (۱۰۲ نظر)

ردصلاحیت گسترده نامزدهای اصلاح‌طلب در سیرجان، زرند و جیرفت/ صلاحیت محسن‌بیگی در کرمان احراز نشد/ یکی از نمایندگان استان در فهرست رد صلاحیت‌ شده‌ها   (۷ نظر)

نیاز نداریم برای موفقیت در انتخابات اسم تشکیلاتمان را تغییر دهیم   (۵ نظر)

موسسه مولی‌الموحدین غیرانتفاعی، غیردولتی و غیرسیاسی است/ نیروی انتظامی خواستار تغییر اساسنامه موسسه شد/ هیچ یک از اعضای هیات امنا سهمی در شرکت‌های موسسه ندارند و هیچ دریافتی‌ رسمی و غیررسمی به‌خاطر عضویتشان نداشته‌اند/ فعالیت‌های اجتماعی موسسه در ایران بی‌نظیر است/ یک ریال از کمک‌های دولتی وارد موسسه نشده است   (۴ نظر)

ویدئو: گزارش گفتارنو از نحوه آماده سازی مراسم عزاداری حسینیه خواجه خضر کرمان   (۴ نظر)

مصرف CNG در استان کرمان ۱۳ درصد افزایش یافت/ ۲ جایگاه CNG در جنوب استان راه‌اندازی می شود   (۳ نظر)

مردم از رای گذشته خود عبرت می‌گیرند و به فضل الهی یک مجلس و دولت انقلابی، مدیریت جامعه را به دست می گیرد/ مسئولان با اظهار نظر درباره دختر آبی می خواستند مردم به شفاف‌سازی آرای نمایندگان نپردازند/فرانسه، با لباس دوستی اما با اهداف آمریکا جلو می آید/جامعه آگاه باشد تا برخی با شعار خدامحوری در بین صفوف مسلمانان تفرقه‌افکنی نکنند/مسئولان بدون اذن امامشان مذاکره نکنند   (۳ نظر)

شایسته سالاری ذبح نشود   (۲ نظر)

ما کرمانی ها کم حرف می زنیم/ وضعیت درمان در استان مطلوب نیست/ جداسازی دانشگاه ها تصمیم خوبی نبود/ زیرساخت های درمانی نو نوار شدند/با مریض و با همراه مریض ارتباط برقرار نمی کنیم/ اقتصاد بخش خصوصی استان‌های همجوار، روی مریض‌های شمال استان کرمان می‌چرخد   (۲ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۱ نظر)