کد خبر: ۲۸۰۶۰
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۷
ارسال به دوستان
ذخیره
بر اساس اطلاعات سازمان خواربار جهانی (FAO) در سال 2016 میلادی، نخل خرما در 38 کشور جهان پرورش یافته است. سطح زیرکشت بارور نخیلات جهان در این سال معادل یک‌میلیون و 353 هزارو 161 هکتار، میزان تولید برابر هشت‌میلیون460 هزارو 444 تن و متوسط عملکرد جهانی شش‌هزارو 252 کیلوگرم در هکتار است.
بر اساس اطلاعات سازمان خواربار جهانی (FAO) در سال 2016 میلادی، نخل خرما در 38 کشور جهان پرورش یافته است. سطح زیرکشت بارور نخیلات جهان در این سال معادل یک‌میلیون و 353 هزارو 161 هکتار، میزان تولید برابر هشت‌میلیون460 هزارو 444 تن و متوسط عملکرد جهانی شش‌هزارو 252 کیلوگرم در هکتار است.

 ایران از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان خرما در دنیا به‌شمار می‌رود که به لحاظ رتبه‌بندی، در بین کشورهای تولید‌کننده خرما از نظر تولید بعد از کشور مصر و از نظر سطح زیرکشت بارور بعد از کشور عراق در رتبه دوم جهان قرار دارد.

براساس آمارنامه وزارت جهاد کشاورزی در سال 1395، سطح زیرکشت خرما در کشور معادل 250 هزارو 137 هکتار (سطح زیرکشت بارور 211 هزارو 987 هکتار)، میزان تولید برابر یک‌میلیون و 163هزارو 495 تن و متوسط عملکرد کشوری معادل پنج‌هزارو 489 کیلوگرم در هکتار است. حدود 99 درصد از خرمای تولیدی کشور به‌ترتیب در استان‌های سیستان و بلوچستان، جنوب استان کرمان، فارس، کرمان، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و مابقی در سایراستان‌های خرماخیز به‌دست می‌آید. 

طی سالیان گذشته ایران از لحاظ مقدار صادرات همواره جزو 10 کشور برتر صادر‌کننده خرمای جهان بوده است. از کل سطح زیرکشت خرمای جهان 38هزارو 744 هکتار (معادل 2/9 درصد) به‌صورت ارگانیک پرورش می‌یابد. بیش‌ترین سرانه مصرف محصولات ارگانیک در جهان با بیش از 200 یورو مربوط به سوئیس و دانمارک است و بیش‌ترین سهم بازار محصولات ارگانیک مربوط به دانمارک (9/7 درصد)، لوکزامبورک (8/6 درصد) و سوئیس (8/4 درصد) است.

براساس آمار ارائه شده توسط آیفوآم (IFOAM)، در سال 2016 میلادی ایران با 18هزار و 871 هکتار سطح زیرکشت محصولات ارگانیک در بین 178 کشور دنیا در رتبه 80 قرار دارد.  در میان کشورهای تولید‌کننده خرمای ارگانیک، ایران دارای رتبه پنجم است.

 روند توسعه سطح زیرکشت محصولات ارگانیک در جهان رو به افزایش است، با وجود این چالش‌های زیادی در این‌خصوص وجود دارد؛ ازجمله افزایش تقاضای جهانی برای مصرف محصولات ارگانیک (حدود 90 درصد از فروش در شمال آمریکا و اروپا)، گسترش استانداردها و این واقعیت که اراضی مناسب کشاورزی در جهان در حال کاهش است.

 این بدان معنی است که نگرانی‌هایی در زمینه کمبود عرضه این محصولات وجود دارد و در آینده تقاضا بر عرضه پیشی خواهد گرفت. همین مسأله موید اهمیت حرکت به‌سمت تولید خرمای ارگانیک و دست‌یابی به بازارهای جهانی این محصول است.

 نتایج مطالعات حوزه صادرات بیانگر این است که سلیقه بازارهای هدف صادرات، به خرمای ارگانیک متمایل است و این امر ضرورت حرکت به‌سمت تولید خرمای ارگانیک جهت تصاحب بازارهای بین‌المللی را نشان می‌دهد. روند توسعه سطح زیرکشت محصولات ارگانیک در جهان رو به افزایش است،

حدود 43/1 میلیون هکتار از زمین­های کشاورزی در سراسر جهان تحت مدیریت ارگانیک هستند. از طرفی محصولات درختی باغبانی حدود 1/2 درصد کل زمین­های یعنی حدود 500 هزار هکتار را تشکیل می‌دهند. در این مناطق شامل مرکبات، میوه‌های گرمسیری و نیمه‌گرمسیری به‌ترتیب با 44، 61 و 74 درصد از کل سطح زیرکشت به‌صورت ارگانیک تولید می‌شوند.

تحلیل بازده اقتصادی تولید خرمای ارگانیک آمارهای جهانی نشان می‌دهند که میزان تولید محصولات باغبانی ارگانیک در سال‌های اخیر سریع افزایش داشته است. میزان خرده‌فروشی مواد غذایی ارگانیک در ایالات متحده آمریکا در دو دهه اخیر سالانه 10 تا 12 درصد رشد داشته است. افزایش میزان تقاضای مصرف‌کنندگان باعث تشویق باغداران به تولید محصولات باغبانی ارگانیک شده است. نخل‌داری ارگانیک در چارچوب قوانین تولید این محصول عمل می‌کند و به این طریق به اهداف باغبانی ارگانیک نظیر حفاظت از محیط‌زیست، استفاده از منابع پایدار و عدالت اجتماعی کمک می‌کند.

تحلیل سودآوری نخل‌داری ارگانیک معمولاً براساس تجزیه و تحلیل نسبت هزینه و سود ساده انجام نمی‌شود و متغیرهایی نظیر خدمات زیست‌محیطی، اجتماعی و فرهنگی در این تحلیل­ها محاسبه می‌شوند. سودآوری نخل‌داری ارگانیک حتی بدون محاسبه ارزش مالی مزایای زیست‌محیطی آن و با در نظر گرفتن سرعت رشد تولید محصولات غیر ارگانیک، در بعضی موارد مشابه یا بالاتر از نخل‌داری متعارف است. بالاترین ضرایب افزایش قیمت مربوط به ارقام صادراتی ایران یعنی ارقام استعمران، زاهدی، شاهانی، خضراوی و کبکاب بوده است که در شرایط غیرارگانیک دارای ارزش صادراتی بالایی نبوده‌اند. معیارهای صدور گواهینامه ارگانیک، کشور تولید‌کننده یا بازاری است که در آن محصول به فروش می­رسد.

گواهی می‌تواند برچسب رسمی «گواهی ارگانیک» در ایالات متحده آمریکا یا «BIO» در اتحادیه اروپا باشد که مترادف بوده و نشان دهند مدیریت ارگانیک باغی است که 36 ماه بدون استفاده از مواد ممنوعه میوه را تولید و برای فروش در بازار عرضه کرده است. استانداردهای ارگانیک در مناطق و کشورهای مختلف متفاوت است. با این حال پیشرفت‌هایی در هماهنگی و یکسان­سازی صورت گرفته است.

 بسیاری از کشورهای در حال توسعه قوانین و مقررات ملی خود را ندارند و تولیدات این کشورها پس از دریافت گواهینامه‌های معتبر از اتحادیه اروپا، ایالات متحده آمریکا یا هر دو معتبر هستند؛ چراکه این دو منطقه، مقصد اصلی صادرات میوه‌های ارگانیک ازجمله خرما هستند.

منبع: شعار سال


برچسب ها: خرمای ارگانیک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اخطار استاندار فقط شامل مدیران دستگاه‌های اجرائی که بدون عذر موجه غایب بودند می‌شود/ دادگستری عضو شورای آموزش و پرورش نیست

باید به سند تحول قضایی عینیت بخشید/ هیچکس نباید خود را فارغ یا غایب در اعمال مفاد سند تحول بپندارد/با تاسیس دادگاه بخش اسماعیلیه جیرفت مشکلات قضایی مردم این بخش نیز حل خواهد شد

حدود 2500 مدرسه زیر 50 نفر در استان کرمان داریم/ممکن است در مقاطع تحصیلی مختلف کلاس های غیرحضوری جواب ندهد

بخشی از مشکلات به دلیل بی عرضگی ما مدیران است/مدیری در جلسات بدون عذر موجه حضور نداشته باشد، دیگر حق ندارد هیچ جلسه ای در استانداری بیاید

شاهد ترک تحصیل پنهان در جنوب استان هستیم/3677 دانش آموز پایه اول ابتدائی از تحصیل بازماندند/ باید آموزش پایه های اول و دوم ابتدائی را حضوری دنبال کنیم

شخصیت‌های حقیقی نهاد اصلاح‌طلبان به زودی تعیین می‌شوند/ لاریجانی جزو مصادیق اصلاح‌طلبان نیست

۶ روش اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی

استاندار کرمان: جمع‌بندی نظرات مردم جنوب و کلیپ شهید سلیمانی را به شورای امنیت ملی ارسال کردم

محمد هاشمی: برخی «تقسیم رفاهِ» رفسنجانی را رواج اشرافی‌گری تعبیرکردند/ همه تقصیر‌ها کشور را گردن تکنوکرات‌ها می‌اندازند، اما شرط مدرک تحصیلی که ریشه در تکنوکراسی دارد را ملاک نامزد‌های ریاست جمهوری قرار می‌دهند!/ چرا فرد ۴۰ ساله می‌تواند ثبت‌نام کند، اما ۳۹ ساله نمی‌تواند؟ /تردید اصلاح‌طلبان برای اجماع روی لاریجانی

بی‌اطلاعی خانواده محمدرضا شجریان از تدوین قانون اساسی توسط او

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بخشی از مشکلات به دلیل بی عرضگی ما مدیران است/مدیری در جلسات بدون عذر موجه حضور نداشته باشد، دیگر حق ندارد هیچ جلسه ای در استانداری بیاید   ( نظر)

دستگیری دو نفر از مدیران ارشد لاستیک بارز به اتهام فساد   ( نظر)

دکتر فدائی هدایای دوران استانداری خود را به کودکان مبتلا به سرطان اهدا کرد   ( نظر)

واکنش منفی خانواده هاشمی رفسنجانی به سخنان اخیر فائزه   ( نظر)