کد خبر: ۲۸۱۱۳
تاریخ انتشار: ۳۱ تير ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
بیانیه شاخه جوانان جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در ضرورت تصویب طرح ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان در مجلس شورای اسلامی
ین هشدار را باید جدی گرفت که وقت تنگ است و اگر در اصلاح رویکردهای مدیریتی کلان کشور در بهره گیری از جوانان و توان آنها همت نشود خسارات فراوانی در انتظار کشور خواهد بود. اگر عزمی بر ریشه کن کردن مدیران ناکارآمد و بعضا فسادخیز هست، اگر قصد عبور از فساد ساختاری را داریم و اگر چشم به رقابت با رقبای جهانی را داریم ناگزیریم که به مانند دوران ابتدایی انقلاب با همه هزینه های که ساختار شکنی ها و بهره گیری از ایده های نو دارد شروع به جراحی در نیروی مدیریتی و تصمیم ساز کشور کنیم. جوانان مزیت های ویژه خود را دارند و گرچه در مسیر کارهای خود قطعا نیازمند مشاوره و هدایت کلان نیروهای با تجربه هستند، اما مزیت هایی همچون پویایی و خلاقیت دارند و علاوه بر اینها یک مزیت مهم جوانان گرفتار نشدن در ساختار ریشه دوانده فساد مدیریتی است که دغدغه مهم مدیران کلان کشور است. مجریان کشور در دولت باید هر چه سریعتر برای تغییر رویه های سنتی دستور العمل هایی را تهیه کنند و در این مسیر تقنین و نظارت عالیه مجلس نیز باید پیگیرانه انجام پذیرد. شعارهای جوان‌گرایی و بهره گیری از نیروهای جوان باید هر چه سریعتر جامه عمل پوشانده شود و بیش از این تعلل و کوتاهی در امور رخ ندهد تا بتوان امید و انگیزه را به جوانان از یک سو بازگرداند و از سوی دیگر بر مشکلات پیش روی دولت فائق آمد تا کام همه مردم ایران شیرین شود . در جلسه فردا یکشنبه ۳۱ تیرماه که در مجلس برگزار خواهد شد. قرار بر تصمیم گیری برای تغییر اساسی در بهره گیری از نیروهای متخصص جوان و گذر از نیرو های بازنشسته است. در جلسه یکشنبه طرح ممنوعیت از استفاده از بازنشستگان برای بررسی و رای گیری ارائه خواهد شد.

در آستانه بررسی طرح ممنوعیت استفاده از بازنشستگان شاخه جوانان جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان بیانیه‌ای صادر کرد.

متن کامل بیانیه به شرح ذیل است: 

اگر در اصلاح رویکردهای مدیریتی کلان کشور در بهره گیری از جوانان و توان آنها همت نشود خسارات فراوانی در انتظار کشور خواهد بود

ایران در دوران پس از انقلاب اسلامی دچار بحران های داخلی و خارجی فراوانی بود. جنگ تحمیلی، ساختارهای از هم پاشیده مدیریتی و چارچوب های نامشخص در برنامه های مدیریتی کشور بحران های مهمی بودند که رویارویی با آنها جز با استفاده از فکر و توان جوانان ممکن نبود.

پیاده سازی ساختار جدید و تحول گرایانه از دریچه مواردی همچون انقلاب فرهنگی و بازسازی ساختار ارتش گرفته تا وزارتخانه ها همگی نیاز به عزم و حرکت جدی داشت و دورانی بود که از دل آن جهاد سازندگی ها و موارد مشابه با خلاقیت و توان جوانان موفقیت های مهمی برای کشور به ارمغان آورد.

به واقع سنگ بنای کشور به درستی بر روی توان و خلاقیت نیروهای جوان در کنار مشاوره و هدایت راهگشای پیشکسوتان نهاده شد، اما چه شد که امروز به این نقطه رسیده ایم که آن فضای مثبت و پرتحرک در مدیریت کشور اینگونه دچار رخوت شده است؟

ساختار مدیریتی کشور با مشاهداتی اجمالی در دو دهه اخیر رو به جزیره ای تر شدن مدیران و ساختارهای اجرایی اش نهاده است.

مجموعه ای از حلقه های مدیریتی که همگی برای سالیان سال در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و از آفت بسته بودن این حلقه ها گرفته تا همه فن حریفی در آن ها مشاهده می شود.

نوع برخورد با برخی چالش ها نیز بسیار منفعلانه است، بعضا یک حلقه از مدیران و تیمشان در یک دستگاه قرار گرفته اند و در برابر مشکلات آنجا نیز کاملا ناموفق بوده و توان مدیریت و حل آن ها را نداشته اند.

این حلقه دوستان سال های بسیاری است که در پست های اجرایی یا با یکدیگر همکار هستند یا رابطه نزدیکی با یکدیگر دارند.

این مدیران پس از شکست و نارضایتی مدیران بالادستی خود برکنار شده و با بخشی از تیم مورد وثوق خود از آن دستگاه خارج و با حمایت دیگر دوستانشان به دستگاه دیگری منتقل می شوند.

اکثریت مدیران و نیرو هایی که تمایل و تلاشی برای جلوگیری از این روند دارند معمولا نمی توانند به صورت کامل با این روند مقابله کنند و روز به روز تعداد این حلقه های دوستانه در حال افزایش است.

جای بسی سوال و تامل است که چگونه مدیران با نارضایتی مدیر بالادستی برکنار شده و به همراه حلقه خود از پای میزشان بلند می‌شوند اما هنوز جانشین ها بر صندلی ننشسته اند میز دیگری با سلام و صلوات برای آن ها چیده شده است .

جدای از انتقادات به عدم پایش عملکردی مدیران، مورد دیگر عدم پویایی در نگاه برخی مدیران اجرایی و نمایندگان مجلس است.

از سال ۹۲ فضای کشور به سمتی پیش رفت که نیروهای مختلف سیاسی و‌ جناح ها تا دولتی ها همگی در شعار و ظاهر از لزوم جوان‌گرایی سخن گفتند ، مسیر پیگیری امور به گونه ای پیشرفت که در سال ۹۶ اینگونه از دولت و تحرکات دولت بر می آمد که باید منتظر اتفاقات مهمی در بهره گیری از نیروهای جوان باشیم به گونه ای که در جلسات رسمی که با حضور رییس جمهور با محوریت جوانان برگزار می شد ایشان رسماً وعده بکارگیری نیروهای جوان و متخصص کشور را داد و بر این وعده خود را متعهد دانست.

اما اینگونه نشد و با فاصله ی کوتاهی از این وعده ها، شعله های امید جوانان به سردی گرایید به گونه ای که امروز هیچ دستاورد قابل دفاعی در این حوزه برای دولت وجود ندارد.

در این مسیر هم مجریان دولت هم مجلس و هم بزرگان سیاسی حامی دولت قصور داشته اند و باید پاسخگوی عملکرد خود باشند.

این رویه ناموفق در طی این سالها در استان کرمان نیز به آسانی قابل مشاهده بوده است. تیم های مدیریتی استان هم دچار بسته بودن فضاهای فعالیت برای نیروهای جوان بوده اند و اگر جایی تابلوی مشاوران جوان نصب کرده اند توان اجرایی بیش از همین تابلو بودن برای آنها قائل نشده اند.

ساختار مدیریتی در استان کرمان نیز دچار بن بست های فراوان است و باید برای بهره گیری از جوانان متخصص در آن اقدام فوری صورت گیرد.

اینگونه برخورد کردن با چینش و بهره برداری از نیروهای انسانی کشور از دو جنبه بسیار خطرناک است. جنبه اول، بسته شدن حلقه های مدیریتی، امکان شکل گرفتن حلقه های فساد در ساختار مدیریتی را بیش از پیش می کند و این گونه مدیریت ساختارهای کشور می تواند حتی بازرس و مدیر را نیز در رانت ها و فسادها یک کاسه و همراه کند و وای بر آن روز که بگندد نمک!

جنبه دیگر هدر رفت سرمایه های انسانی خلاق و پویای جوانان کشور است. دستگاه های عریض و طویلی چون آموزش عالی گرفته تا چرخه صنعت و توسعه کشور که مملو از نیروهای جوان و آموزش دیده است چون به حلقه مدیریتی می رسد یک گسست و شکاف اساسی را مشاهده می کند.

گویی که آنچه که مدیران می بینند در غرب است و جوانان به شرق می روند. نیروی جوانی که مسلح به علم روز و توان و جسارت جوانی است در پشت در مدیران ناکارآمد و ناتوان که با میزهایشان عقد اخوت بسته اند هدر می رود یا اینکه در این شرایط رقابت جهانی جذب کشورهای دیگر می شوند و دست کشور از مهمترین سرمایه اش یعنی نیروی انسانی کوتاه می ماند.

این زنگ خطری جدی است که باید برای بهره گیری از جوانان نه از روزهای آینده که از همین فردا عزمی جدی در مدیریت کلان کشور ایجاد شود.

یک جامعه اگر نیروهای پرورش یافته خودش را به چوب ناامیدی براند و روز به روز جایگاه پایین تری را برای نیروی انسانی جوانش کنار بگذارد قطعا به مسیر فرسودگی قدم گذاشته است.

شاید عده ای بگویند که همواره از جوانان به نکویی یاد شده، ما نیز براین باوریم که: آری! فقط یاد شده و غیر از این نبوده است. با افتخارات و دستاوردهای جوانان عکس ها بسیار گرفته شده و سخنرانی ها فراوان شده است. اما در مقام عمل هرز رفتن این تلاش ها و دستاوردها و به در بسته خوردن های جوانان قصه غم انگیز ایران امروز است.

این هشدار را باید جدی گرفت که وقت تنگ است و اگر در اصلاح رویکردهای مدیریتی کلان کشور در بهره گیری از جوانان و توان آنها همت نشود خسارات فراوانی در انتظار کشور خواهد بود.

اگر عزمی بر ریشه کن کردن مدیران ناکارآمد و بعضا فسادخیز هست، اگر قصد عبور از فساد ساختاری را داریم و اگر چشم به رقابت با رقبای جهانی را داریم ناگزیریم که به مانند دوران ابتدایی انقلاب با همه هزینه های که ساختار شکنی ها و بهره گیری از ایده های نو دارد شروع به جراحی در نیروی مدیریتی و تصمیم ساز کشور کنیم.

جوانان مزیت های ویژه خود را دارند و گرچه در مسیر کارهای خود قطعا نیازمند مشاوره و هدایت کلان نیروهای با تجربه هستند، اما مزیت هایی همچون پویایی و خلاقیت دارند و علاوه بر اینها یک مزیت مهم جوانان گرفتار نشدن در ساختار ریشه دوانده فساد مدیریتی است که دغدغه مهم مدیران کلان کشور است.

مجریان کشور در دولت باید هر چه سریعتر برای تغییر رویه های سنتی دستور العمل هایی را تهیه کنند و در این مسیر تقنین و نظارت عالیه مجلس نیز باید پیگیرانه انجام پذیرد.

شعارهای جوان‌گرایی و بهره گیری از نیروهای جوان باید هر چه سریعتر جامه عمل پوشانده شود و بیش از این تعلل و کوتاهی در امور رخ ندهد تا بتوان امید و انگیزه را به جوانان از یک سو بازگرداند و از سوی دیگر بر مشکلات پیش روی دولت فائق آمد تا کام همه مردم ایران شیرین شود .

در جلسه فردا یکشنبه ۳۱ تیرماه که در مجلس برگزار خواهد شد. قرار بر تصمیم گیری برای تغییر اساسی در بهره گیری از نیروهای متخصص جوان و گذر از نیرو های بازنشسته است. در جلسه یکشنبه طرح ممنوعیت از استفاده از بازنشستگان برای بررسی و رای گیری ارائه خواهد شد.

انتظار جامعه از نمایندگان این است که برای رقم زدن مسیری نو در سپهر سیاسی کشور، حرکتی دقیق و خردمندانه انجام دهند که راهگشای آینده کشور باشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

روحانی: دولت دوازدهم مسیر را برای دولت بعدی هموار می‌کند

نتیجه سیاست‌ورزی دوستانی که به ظاهر از کارگزاران دموکرات‌تر هستند این است که دولت را از آقای هاشمی تحویل گرفتند به تحویل احمدی‌نژاد دادند

هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد/ اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است/ متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند

استاندار: نباید به بهانه تبلیغات انتخاباتی، خدمات دولت را زیر سئوال ببریم/ رئیس شورای هماهنگی تبلیغات تاکید کرد: پرهیز از طرح مسائل سیاسی و جناحی در برنامه‌های دهه فجر

بی توجهی راننده مینی بوس در بردسیر موجب مرگ ۲عابر پیاده شد

از تقسیم کار اصولگرایان برای ادامه حضور رئیسی در قوه، رفتن جلیلی به مجلس در انتخابات میان دوره‌ای و حضور قالیباف در ریاست جمهوری تا افزایش شانس تائید صلاحیت احمدی‌نژاد

کانال فاضلاب باعث مرگ پسربچه ۱۳ ساله شد/ فرماندار: تعارف ندارم؛ دستگاه‌های متولی پاسخگو باشند

روحانی: ترامپ مُرد و برجام زنده ماند/ ساکنین جدید کاخ سفید لکه‌های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند / مدام می گویند برجام چه کرده؛ بعد از برجام 17 فاز پارس جنوبی به نتیجه رسید/ سال 92 واردکننده بنزین بودیم اما الان صادر می کنیم/ این همه دولت را به خاطر انتخابات آینده اذیت نکنید

بهروز غریب پور: قرار بود استانداری کرمان از ما حمایت کند که گرفتار مسائل بوروکراتیک شدیم

طرح مطالب همسو با رسانه‌های معاند مخالف وطن دوستی و اعتقادات دینی است

پربازدید ها

طرح مطالب همسو با رسانه‌های معاند مخالف وطن دوستی و اعتقادات دینی است

من با صدام هم ملاقات و مذاکره کردم؛ خیال می‌کنید خوشم می‌آمد؟ نه، کار من است و ناگزیرم / یک روز جلوی کری نماز خواندم؛ گفتم می‌دانید برای چرا اینجا این کار را کردم؟ برای اینکه به خودم یادآوری کنم که قدرقدرت خداست، تو نیستی / رهبری فرمودند برای بازگشت آمریکا به برجام عجله‌ای نداریم؛ در نظر ایشان نه هنوز برجام بوی گند می‌دهد و نه دفن شده

مشکل بحرانی در تامین انرژی استان کرمان نداریم/ عادی انگاری موجب شیوع مجدد کرونا می شود

شرق: سخنان ظریف نشان داد او چند بار قصد کناره‌گیری داشته که فقط یک‌بار آن علنی شده

بی تقوایی کردند و سر پل صراط یقه همه را می گیرم!

روحانی: ترامپ مُرد و برجام زنده ماند/ ساکنین جدید کاخ سفید لکه‌های سیاه چهار سال قبل را پاک کنند / مدام می گویند برجام چه کرده؛ بعد از برجام 17 فاز پارس جنوبی به نتیجه رسید/ سال 92 واردکننده بنزین بودیم اما الان صادر می کنیم/ این همه دولت را به خاطر انتخابات آینده اذیت نکنید

فعال سیاسی اصلاح طلب: می‌خواهند کاری کنند که هر چهار سال یک بار مسئولان دور هم جمع شوند و ملت را تعیین کنند

استاندار: نباید به بهانه تبلیغات انتخاباتی، خدمات دولت را زیر سئوال ببریم/ رئیس شورای هماهنگی تبلیغات تاکید کرد: پرهیز از طرح مسائل سیاسی و جناحی در برنامه‌های دهه فجر

ضرورت نامزدی سیدحسن خمینی در انتخابات 1400

هیچ جناحی نباید استراتژی مشارکت حداقلی را در پیش بگیرد/ اگر مشارکت در انتخابات بالا رود اولین تاثیر آن بر افزایش ضریب امنیت ملی است/ متاسفانه برخی از رجال سیاسی به آثار سخنانشان توجه نمی‌کنند

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۳ نظر)