کد خبر: ۲۸۱۳۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
در گفت وگو با خانه ملت مطرح شد:
رییس سابق بانک مرکزی توضیحاتی پیرامون اعطای مجوز به موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج ارئه کرد.
محمود بهمنی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در موسسه ثامن الحجج گفت:  حدود 1700 موسسه مالی و اعتباری همانند موسسه ثامن الحجج در زمان ریاست بنده بر بانک مرکزی ساماندهی شد.

رئیس سابق بانک مرکزی با بیان اینکه موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز از دهه 70 شکل گرفتند، افزود: موسسات مالی غیرمجاز، موسساتی نبودند که در دولت قبل و یا کنونی شکل گرفته باشند، بنابراین در دولت قبل و حتی دولت هفتم و هشتم، ساماندهی موسسات مالی و اعتباری آغاز شد.

در زمان ریاست بنده 1700 موسسه غیرمجاز به 13 تا 14 موسسه تبدیل شد

بهمنی با اشاره به اینکه در زمان ریاست بنده 1700 موسسه غیرمجاز به 13 تا 14 موسسه تبدیل شد، ادامه داد: بسیاری از این موسسات مجوز نداشتند و بسیاری از تعاونی های اعتباری توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شده بودند و برخی تحت نظر این وزارتخانه فعالیت کرده و در کنترل بانک مرکزی نبودند.

وی یادآور شد: برخی از بانک های قرض الحسنه تحت نظر نیروی انتظامی بود، لذا بانک مرکزی با ارائه لایحه ای به مجلس و اخذ مصوبه ساماندهی این موسسات را آغاز کرد.

در زمان آغاز ساماندهی موسسات مالی هیچکدام مجوز نداشتند

نماینده مردم طالقان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمانی که ساماندهی موسسات مالی و اعتباری آغاز شد، هیچکدام از موسسات مجوز نداشتند، افزود: با توجه به اینکه مردم در این موسسات سپرده گذاری کرده بودند، این امکان وجود نداشت که به یکباره این موسسات منحل شوند، لذا تمامی این موسسات به 14 موسسه تبدیل شدند.

وی با اشاره به اینکه یکی از این 14 موسسه تجمیع شده، ثامن الحجج بود، ادامه داد: به این موسسات اعلام شد هر کدام از آنها که توان بیشتری داشته و  می توانند موسسات بیشتری را جذب کنند، در آن تجمیع شوند،  به همین در فرآیند اعطای مجوز به این موسسه تسهیل می شود که  یکی از این موسسات ثامن الحجج بود.

از ثامن الحجج به دلیل تجمیع 23 موسسه تقدیر شد

بهمنی اظهار داشت: معاون نظارتی بنده در زمان ریاست بر بانک مرکزی گزارشی درباره موسسه ثامن الحجج ارائه داد و عنوان کرد که ثامن الحجج 23 موسسه مالی و اعتباری را تجمیع و به یک موسسه قوی تبدیل شده است. 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی به دنبال این بود 14 موسسه را به یک موسسه و یا یک بانک بزرگ تبدیل کند، افزود: معاون نظارتی بنده در آن زمان عنوان کرد که با توجه به اینکه موسسه ثامن الحجج 23 موسسه را تجمیع کرده از آن تقدیر شود و چنین اقدامی صورت گرفت؛ اما پس از این اقدامات دوران ریاست بنده بر بانک مرکزی به پایان رسید.

رئیس سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه موسسات مالی و اعتباری نوزادهای نوپایی بودند که باید برای آنها شناسنامه ایجاد می شد، تصریح کرد: این امکان وجود نداشت که موسسات مالی و اعتباری به یکباره منحل شوند، حتی اگر مجوز نداشتند، بنابراین ساماندهی شدند و شاید در زمان ریاست بنده 4 تا 5 درصد از موسسات ساماندهی نشده باشند./
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسن تنها سلاح ریشه کنی کرونا، است

دستگیری سارق با ۴۸ فقره سرقت در کرمان

موافقت وزارت بهداشت با تخصیص واکسن کرونا برای افراد بالای ۵۰ سال در شهرستانهای شرقی و جنوبی استان کرمان

واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند یکی از موفق ترین واکسن‌های دنیا باشد/متاسفانه رعایت پروتکل‌ها به حداقل رسیده است/از مردمی که برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می‌کنیم

حریرچی: تعطیلی ۶ روزه فایده‌ای نداشته / در همین تعطیلات، رعایت دستورالعمل‌ها در تهران، البرز، قم، مازندران و گیلان به کمتر از ۴۰ درصد رسیده / در تهران رستوران‌های معروف، پُرِ پُر است؛ هیچ کس هم ماسک ندارد / ۲۰ تا ۲۸ درصد افراد گفته اند واکسن نمی‌زنند؛ در اغلب شهرستان‌ها، مراکز واکسیناسیون در نیمی از ساعات کاری خود مراجعه کننده ندارند

برجام امضا نشود، قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود/ وضعیت بارش‌ها در جنوب کرمان فاجعه است

مصوبه مجلس دست و پای ما را در مذاکرات بست/ در FATF دولت کار خود را انجام داد و اکنون یک جای دیگر گیر کرده

جشن‌های دهه ولایت در ۲۲ شهرک و ۶ مکان عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود

از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟

ملاقات الکترونیک زندانیان در کرمان/ دستگاه قضا به دنبال الکترونیکی کردن پرونده هاست

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)