کد خبر: ۲۸۱۳۳
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۱
ارسال به دوستان
ذخیره
در گفت وگو با خانه ملت مطرح شد:
رییس سابق بانک مرکزی توضیحاتی پیرامون اعطای مجوز به موسسه مالی و اعتباری ثامن الحجج ارئه کرد.
محمود بهمنی با اشاره به مشکلات ایجاد شده در موسسه ثامن الحجج گفت:  حدود 1700 موسسه مالی و اعتباری همانند موسسه ثامن الحجج در زمان ریاست بنده بر بانک مرکزی ساماندهی شد.

رئیس سابق بانک مرکزی با بیان اینکه موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز از دهه 70 شکل گرفتند، افزود: موسسات مالی غیرمجاز، موسساتی نبودند که در دولت قبل و یا کنونی شکل گرفته باشند، بنابراین در دولت قبل و حتی دولت هفتم و هشتم، ساماندهی موسسات مالی و اعتباری آغاز شد.

در زمان ریاست بنده 1700 موسسه غیرمجاز به 13 تا 14 موسسه تبدیل شد

بهمنی با اشاره به اینکه در زمان ریاست بنده 1700 موسسه غیرمجاز به 13 تا 14 موسسه تبدیل شد، ادامه داد: بسیاری از این موسسات مجوز نداشتند و بسیاری از تعاونی های اعتباری توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ایجاد شده بودند و برخی تحت نظر این وزارتخانه فعالیت کرده و در کنترل بانک مرکزی نبودند.

وی یادآور شد: برخی از بانک های قرض الحسنه تحت نظر نیروی انتظامی بود، لذا بانک مرکزی با ارائه لایحه ای به مجلس و اخذ مصوبه ساماندهی این موسسات را آغاز کرد.

در زمان آغاز ساماندهی موسسات مالی هیچکدام مجوز نداشتند

نماینده مردم طالقان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه زمانی که ساماندهی موسسات مالی و اعتباری آغاز شد، هیچکدام از موسسات مجوز نداشتند، افزود: با توجه به اینکه مردم در این موسسات سپرده گذاری کرده بودند، این امکان وجود نداشت که به یکباره این موسسات منحل شوند، لذا تمامی این موسسات به 14 موسسه تبدیل شدند.

وی با اشاره به اینکه یکی از این 14 موسسه تجمیع شده، ثامن الحجج بود، ادامه داد: به این موسسات اعلام شد هر کدام از آنها که توان بیشتری داشته و  می توانند موسسات بیشتری را جذب کنند، در آن تجمیع شوند،  به همین در فرآیند اعطای مجوز به این موسسه تسهیل می شود که  یکی از این موسسات ثامن الحجج بود.

از ثامن الحجج به دلیل تجمیع 23 موسسه تقدیر شد

بهمنی اظهار داشت: معاون نظارتی بنده در زمان ریاست بر بانک مرکزی گزارشی درباره موسسه ثامن الحجج ارائه داد و عنوان کرد که ثامن الحجج 23 موسسه مالی و اعتباری را تجمیع و به یک موسسه قوی تبدیل شده است. 

وی با بیان اینکه بانک مرکزی به دنبال این بود 14 موسسه را به یک موسسه و یا یک بانک بزرگ تبدیل کند، افزود: معاون نظارتی بنده در آن زمان عنوان کرد که با توجه به اینکه موسسه ثامن الحجج 23 موسسه را تجمیع کرده از آن تقدیر شود و چنین اقدامی صورت گرفت؛ اما پس از این اقدامات دوران ریاست بنده بر بانک مرکزی به پایان رسید.

رئیس سابق بانک مرکزی با تاکید بر اینکه موسسات مالی و اعتباری نوزادهای نوپایی بودند که باید برای آنها شناسنامه ایجاد می شد، تصریح کرد: این امکان وجود نداشت که موسسات مالی و اعتباری به یکباره منحل شوند، حتی اگر مجوز نداشتند، بنابراین ساماندهی شدند و شاید در زمان ریاست بنده 4 تا 5 درصد از موسسات ساماندهی نشده باشند./
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

هراس از ليدربودنِ رئيس دولت اصلاحات

تحریم‌ها در دراز مدت نمی‌تواند ادامه پیدا کند

معاون اول رئیس جمهور بعدی زن باشد

روحانی اصولگرا: اصلاح‌طلبان بیایند اصولگریان هم به سمت گزینه پخته بروند

فعال سیاسی اصولگرا: اصلاح طلبان شانس خوبی برای انتخابات ۱۴۰۰ دارند

واکنش سردار حاجی زاده به تهدیدات ترامپ برای حمله نظامی به ایران

یک جوان روستایی از کرمان تبدیل به حاج قاسم سلیمانی شد/ برخی‌ها تلاش دارند تا با استناد به خطایی که در یک جمعی صورت گرفته، دفاع مقدس را به بی‌تدبیری متهم کنند

آیت الله هاشمی بنا داشت جنگ را تمام کند/قطعنامه به امام تحمیل نشد؛ تشخیص امام بود/ آمریکا قطعا وارد جنگ با ایران نمی‌شود

جوان کهنوجی در کنکور تجربی رتبه یازده کشوری شد/ محمدطاها سالاری حاضر به استفاده از سهمیه ایثارگری نشد

تکذیب معرفی رزم حسینی به عنوان وزیر پیشنهادی صنعت

پربازدید ها

تعهد سپاری ارزی سرمایه گذاران طرح کشاورزی قراردادی را پراند/ اگر دولت دخالت می کند هزینه اش را هم بپردازد

کارت‌های بازرگانی تجار تعلیق است/ تجار نگران تشدید تحریم‌ها و نتایج انتخابات آمریکا هستند/ مداخله دولت در بازار کار را خراب‌تر خواهد کرد/ نباید جملات کلی در مورد صرفه اقتصادی نداشتن یک محصول بگوییم

افزایش قیمت کودهای ازته غیر قانونی است/ پیگیری می کنم

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)