کد خبر: ۲۸۱۳۵
تاریخ انتشار: ۰۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۷
ارسال به دوستان
ذخیره
مردم برای مقابله با زلزله آماده نیستند
هر چند گفته می شود کرمان دارای یکی از بالاترین سطح های آمادگی در خصوص مدیریت بحران است اما وقتی به اقدامات عمومی که باید در سطح جامعه انجام شود دقت کنیم عملا کارهای زیادی انجام نشده است. هنوز مردم کرمان نمی دانند در صورت بروز زمین لرزه قوی باید به چه مکان هایی به عنوان منطقه امن مراجعه کنند
 کرمان یکی از استان های زلزله خیز کشور محسوب می شود به همین دلیل نگاه به این شهر برای کاهش مخاطرات در زمان زمین لرزه باید در سطح بسیار فراتر از سایر استانها باشد این نگاه می تواند به برنامه ریزی در راستای پیشگیری از حوادث برسد که اهرم هایی مانند مقاوم سازی خانه ها، مقاوم سازی زیر ساخت های شهری و اجرای صحیح مدیریت بحران را می توان در این خصوص به کار گرفت اما یکی از مهمترین اقداماتی که باید در کرمان در دستور کار قرار گیرد آموزش همگانی مردم برای رفتارهای صحیح در زمان بروز حوادث به خصوص زمین لرزه است.

فرار در هنگام زمین لرزه بزرگترین اشتباه است

هر چند گفته می شود کرمان دارای یکی از بالاترین سطح های آمادگی در خصوص مدیریت بحران است اما وقتی به اقدامات عمومی که باید در سطح جامعه انجام شود دقت کنیم عملا کارهای زیادی انجام نشده است. هنوز مردم کرمان نمی دانند در صورت بروز زمین لرزه قوی باید به چه مکان هایی به عنوان منطقه امن مراجعه کنند همچنین رفتارهای مردم در زمان بروز زمین لرزه معقول نیست. وقتی به آمار ۹۵ نفری مصدومان زمین لرزه شب گذشته نگاه کنیم می توانیم به این مساله پی ببریم که مردم نمی دانند در زمان بروز زلزله چه کاری انجام دهند.

بزرگترین اشتباه در زمان بروز زمین لرزه فرار و رفتارهای عجولانه است نتیجه چنین رفتارهایی را به سادگی می شد در زمین لرزه شب گذشته مشاهده کرد.

فرار از راه پله ها، پرت شدن عمدی از طبقه دوم، فرار در فضای باز و برخورد با اجسام، قرار گرفتن در محدوده ساختمانهای چند طبقه بعد از زمین لرزه، هجوم به پمپ بنزین ها و حضور مجدد در خانه ها بعد از زمین لرزه های بزرگ و یا ترک نکردن خانه بعد از اتمام لرزش از جمله مشاهدات شب گذشته است.

مردم کرمان هیچ مانور عمومی سراسری زمین لرزه را تجربه نکرده اند، آموزش های فراگیر به مردم داده نشده است و حداقل هیچ برنامه منسجمی برای این آموزش ها وجود ندارد

اما نباید توپ را فقط در زمین مردم انداخت چون عملا مردم کرمان هیچ مانور عمومی سراسری زمین لرزه را تجربه نکرده اند، آموزش های فراگیر به مردم داده نشده است و حداقل هیچ برنامه منسجمی برای این آموزش ها وجود ندارد.

آموزش هایی نیز که به مردم به صورت محدود داده شده است اثر گذار نبوده و به صورت جزیره ای در هر دستگاه به صورت جداگانه انجام می شود و برایند آموزش های محدود به نتیجه قابل توجهی ختم نمی شود.

در زمین لرزه بامداد امروز کرمان ۹۵ نفر مصدوم شدند که شامل ۹۱ نفر در شهر کرمان و ۴ نفر در مرکز زمین لرزه بوده است اما نکته این است که در شهر کرمان حتی یک آجر هم از دیوار نریخته است اما بیشترین مصدوم را داشته است.

وقتی در این خصوص با رئیس اورژانس پیش بیمارستانی کرمان به گفتگو نشستیم وی این آمار را مایه تاسف دانست و بیان کرد: تمام این افراد در زمان فرار از زمین لرزه دچار جرحات شده اند که ۱۴ نفر دچار شکستگی شده و در بیمارستان بستری هستند، در زمینه لرزه های متعدد و شدید ماههای اخیر در کرمان مجموع افراد مصدوم به ۳۵۰ نفر می رسد که همگی به صورت غیر مستقیم مجروح شده اند.

محمد صابری گفت: آموزش لازم به مردم داده نشده است، مردم باید بدانند که در کرمان که شهری زلزله خیز است باید رفتار معقول را در زمان بروز زمین لرزه انجام دهیم و مهمترین نکته در زمان طلایی بروز زمین لرزه این است که به هیچ عنوان فرار نکنیم، فرار بیشترین خطر را در زمین لرزه ایجاد می کند.

بعد از اتمام زمین لرزه خانه را ترک کنید

وی تصریح کرد: باید مکانهای ایمن خانه را شناسایی کنیم و به اعضای خانواده آموزش دهیم در زمان زمین لرزه در این مکانهای پناه بگیرند و بعد از اتمام لرزش بلافاصله به طریق امن از خانه خارج شوند و در مکان امن پناه بگیرند.

وی گفت: تمام افراد مصدوم شب گذشته به دلیل رفتارهای غیر عاقلانه و برخورد با اشیاء یا پرت شدن دچار جراحت شده اند.

کرمان به یک مانور عمومی و سراسری نیاز دارد

صابری بیان کرد: استحکام سازی خانه ها و چینش صحیح وسایل خانه بسیار مهم است در روستاهای کوهبنان و هجدک شاهد کمترین خسارتها بودیم دلیل این امر استحکام بخشی خانه ها بوده است اما وضعیت در شهر کرمان با وجود خانه های غیر مقاوم مناسب نیست و باید برای استحکام بخشی سازه های شهر کرمان چاره اندیشی شود.

وی گفت: کرمان طی ماه های اخیر شاهد زمین لرزه های متعدد با شدت بالا بوده است و این یعنی باید مردم را آماده کنیم و برگزاری یک مانور سراسری در شهر کرمان ضروری است.

جای تعجب دارد در کرمان برای فرار از خانه باید ۹۱ نفر مصدوم داشته باشیم و مردم ساعتها در خارج از خانه بودند اما در سیرچ که مرکز زمین لرزه بود دقایقی بعد از زمین لرزه مردم مجددا وارد خانه ها شدند و خوابیدند

رئیس اورژانس پیش بیمارستانی کرمان بیان کرد: جای تعجب دارد در کرمان برای فرار از خانه باید ۹۱ نفر مصدوم داشته باشیم و مردم ساعتها در خارج از خانه بودند اما در سیرچ که مرکز زمین لرزه بود دقایقی بعد از زمین لرزه مردم مجددا وارد خانه ها شدند و خوابیدند.

شهردار کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: قدمت خانه های شهر کرمان بالاست و تعداد خانه های غیر مقاوم و فرسوده با عمر بالا نیز زیاد است به همین دلیل باید یک برنامه ریزی منسجم و جامع برای مقاوم سازی شهر انجام شود.

سید مهران عالم زاده بیان کرد: گزارش هایی در خصوص خسارت های جزیی به خانه ها در زمین لرزه های هجدک در یافت کرده ایم که باید برای استحکام بخشی این خانه ها چاره اندیشی شود و با توجه به نقدینگی مردم به تسهیلات ویژه برای مقاوم سازی نیاز دارند که وزارتخانه های مربوطه باید به این نکته توجه کنند در واقع اعتبار مقاوم سازی که به کرمان اختصاص می یابد نباید مانند شهری که گسل ندارد باشد بلکه باید اعتبار ویژه در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: ما نامه نگاری هایی در این خصوص انجام داده ایم و البته نظارت ها نیز در خصوص ساخت و سازیها در کرمان با سخت گیری در حال انجام است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان نیز در گفتگو با مهر اظهارداشت: در خصوص آموزشهای همگانی ما نزدیک به ۶۳ خانوار آموزش داده ایم اما برای آموزش عمومی و گسترده به اعتبار نیاز داریم که ستاد بحران باید در این خصوص چاره اندیشی کند اما هلال احمر آمادگی آموزش دادن به مردم را دارد.

رضا فلاح بیان کرد: این آمادگی را هم داریم که در صورت اعلام نیاز ادارات به ازای صدور گواهی آموزشی برای هر نفر به مبلغ ۱۵ هزار تومان دوره های آموزشی را برگزار کنیم.

کرمان شهری با خانه های غیرمقاوم و بدون طرح مقام سازی

وی تصریح کرد: باید فرهنگ عمومی رفتار مسئولانه و مناسب در زمان زمین لرزه را در جامعه گسترش دهیم و در هنگام خریداری و یا ساخت خانه نیز مهمترین نکته در تصمیم گیری را استحکام خانه در نظر بگیریم.

کرمان با وجود نظارتهادر زمینه ساخت و سازها اما از سازه های قدیمی و غیر مستحکم برخوردار است که در زمین لرزه های هجدک و کوهبنان دچار خسارت های متعدد شده اند

فلاح گفت: مکان امن خانه باید شناسایی شود و وسایل داخل خانه ها نیز به خوبی چینش و محکم شود.

وی گفت: وقتی به آمار مجروحان زمین لرزه های کرمان نگاه می کنیم متوجه می شویم اکثر جراحات هیچ ارتباطی با زمین لرزه ندارد و مردم  در زمان فرار مجروح می شوند.

وی از آمادگی بسیار بالای گروه های امدادی به خصوص در زمینه امدادرسانی در زمان زمین لرزه اشاره کرد و بیان کرد: اما در کنار آمادگی های دستگاههای خدمات رسان مردم باید آموزش لازم را ببینند.

وی در خصوص میزان استحکام خانه های شهر کرمان اما سکوت کرد و گفت: ترجیح می دهم در این خصوص مسئولان دستگاههای ذی ربط پاسخگو باشند.

شهر کرمان با وجود نظارتهای یک دهه اخیر در زمینه ساخت و سازها اما از سازه های قدیمی و غیر مستحکم برخوردار است که در زمین لرزه های هجدک و کوهبنان دچار خسارتهای متعدد شده اند اما هیچ طرحی از سوی مسئولان برای مقاوم سازی این سازه های ترک خورده در شهر کرمان اجرا نشده است.
برچسب ها: زلزله ، کرمان ، خسارت ، فرار ، امن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

علاج واکسن‌هراسی؛ ضرورت اطلاع‌رسانی از نتایج واکسیناسیون

قیمت مسکن هیچگاه کاهش نمی‌یابد/ مردم منتظر خانه ارزان نباشند

آغاز منع تردد شبانه از امشب در استان کرمان

درخواست عراقچی از طرف‌های مذاکره جهت اتخاذ تصمیمات لازم با جدیت و اراده قوی

درخواست عراقچی از طرف‌های مذاکره جهت اتخاذ تصمیمات لازم با جدیت و اراده قوی

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد، امروز ۳۰ خرداد ۱۴۰۰

دستور روحانی برای ارائه گزارش از وضعیت اقتصادی کشور به رئیس جمهور منتخب

عراقچی: تقریبا تمامی اسناد توافق آماده است/ برای "تصمیم‌گیری" به پایتخت‌ها برمی‌گردیم

آخرین آمار کرونا در ایران، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / شناسایی ۸۱۶۱ مبتلای جدید / ۱۱۱ تن دیگر جان باختند

شرایط کرونایی استان کرمان ناپایدار است/واکسیناسیون ۷۰ درصدی افراد بالای ۷۰ سال /نوبت دوم واکسن اسپوتنیک در استان در حال انجام است

پربازدید ها

معاون استاندار: وضعیت کرونا در سه شهر کرمان قرمز شد

آخرین آمار کرونا در ایران، ۲۸ خرداد ۱۴۰۰ / فوت ۱۲۷ نفر و شناسایی ۱۰ هزار و ۱۰۰ بیمار جدید/بستری ۱۰۶ بیمار جدید کرونایی در بیمارستان‌های کرمان

بحران خشکسالی تهدیدی جدید برای بشر

شرایط کرونایی استان کرمان ناپایدار است/واکسیناسیون ۷۰ درصدی افراد بالای ۷۰ سال /نوبت دوم واکسن اسپوتنیک در استان در حال انجام است

آغاز منع تردد شبانه از امشب در استان کرمان

نظر عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره بازگشایی مدارس/ نباید بی‌گدار به آب بزنیم/ بعد از واکسیناسیون اکثریت جامعه باید برای دانش آموزان برنامه ریزی کنند

آخرین آمار کرونا در ایران، ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ / شناسایی ۸۱۶۱ مبتلای جدید / ۱۱۱ تن دیگر جان باختند

علاج واکسن‌هراسی؛ ضرورت اطلاع‌رسانی از نتایج واکسیناسیون

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)