کد خبر: ۲۸۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
افزایش پدیده نامبارک طلاق توافقی در استان کرمان و آسیب های آن؛
طلاق توافقی این روزها در جامعه ایرانی سبب شده تا فاصله بین تصمیم به جدایی تا طلاق به کمتر از چند روز کاهش یابد. آمار طلاق در سال های آینده از هر ساعت 16 طلاق به هر ساعت 19 طلاق برسد  طلاق توافقی در سال 97 نسبت به مدت مشابه در سه ماهه اول سال گذشته در استان کرمان حدود پنج درصد افزایش داشته است
 طلاق توافقی این روزها در جامعه ایرانی سبب شده تا فاصله  بین تصمیم به جدایی تا وقوع طلاق به کمتر از چند روز کاهش یابد. طبق پیش بینی ها آمار طلاق در سال های آینده از هر ساعت 16 طلاق به هر ساعت 19 طلاق برسد.

 محمد حیدرآبادی، مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان: طلاق توافقی طی سه‌ماهه‌ی ابتدای سال جاری یعنی سال 97 نسبت به مدت مشابه در سه ماهه اول سال گذشته در استان کرمان حدود پنج درصد افزایش داشته است

روزگاری فرهنگ  با  لباس سفید  به خانه  رفتن و با لباس سفید  از خانه  بخت  بازگشتن رکن  فرهنگ ازدواج ایرانی بود. فرهنگی که بعدها جای خود را  به طلاق آخرین  راه حل ممکن است، داد. هر چند که  تا دهه هفتاد ازدواج در جامعه ایرانی همچنان یکی از محکم ترین بنیان های ایرانی بود؛ بنیانی که  به این آسانی فرو نمی پاشید. 
جامعه در این دوره  به این عقیده گذشته  با لباس سفید رفتن و بازگشتن دیگر اعتقاد نداشت اما طلاق به معنای واقعی آخرین راه حل ممکن نبود. 

همین مساله سبب شد تا آمار طلاق سالیانه دردهه 70 چندان نگران کننده نباشد. اما به یکباره در اوایل دهه 80  طلاق جهش کرد به طوری که در اواخر این دهه طلاق از 80 هزار در سال به 140 هزار مورد رسید. هرچند که همه این آمارها نگران کننده است و به ویژه اینکه در سال گذشته 150 هزار مورد  طلاق در مقابل 750 هزار مورد ازدواج  صورت گرفته اما به نظر می رسد که این  روزها طلاق ایرانی هم  به مانند گذشته نیست.
اما طلاق های توافقی در استان کرمان در چه جایگاهی قرار دارد؟

 آنگونه که مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان می گوید  طلاق توافقی طی سه ماهه ی ابتدای سال جاری نسبت  به مدت مشابه سال گذشته در استان 5 درصد افزایش یافته است. گزارشی در همین  باره تهیه شده است که در ادامه  قابل مطالعه است.

طلاق توافقی این  روزها در جامعه ایرانی سبب شده تا فاصله  بین تصمیم به جدایی تا وقوع طلاق به کمتر از چند روز ختم  شود. در طلاق توافقی خبری از کشمکش برای گرفتن و دادن مهریه نیست. دراین طلاق زوجین دیگر نیازی به طی کردن پیچ و خم های دادگاه ها  را ندارند همچنان که در این طلاق ها سرنوشت  بچه ها از پیش تعیین  شده  است.
 همین سبب شده تا پیش بینی ها  از رشد بیشتر رقم طلاق توافقی  تا دو سال آینده خبر بدهد. بر طبق این پیش بینی آمار طلاق در سال های آینده از هر ساعت 16 طلاق به هر ساعت 19 طلاق برسد.

آسیب های طلاق توافقی

پوشیده نیست که طلاق توافقی در رخ دادن این حجم  بالای طلاق بسیار تاثیر گذار است. تاثیری که در کنار نقش 60 درصدی نارضایتی جنسی در طلاق ها در شکل گیری بحران های اجتماعی بسیار اثر گذار است. در گذشته طلاق مراحل پر پیچ و خمی داشت که در این پیچ و خم تعداد  قابل توجهی از زوجین  راضی به بازگشتن به زندگی و اصلاح تعامل با یکدیگر می شدند. همچنین که دادگاه هم چندین ماه صدور حکم  را به تعویق می انداخت.اما حالا صدور حکم چند  روز طول می کشد و این یعنی فاجعه  برای جامعه ایرانی.
طلاق در بین آسیب های اجتماعی از صد نمره 75 می گیرد که این ناشی از حجم بالای طلاق و تبعات پس از آن است.  افزایش شدید استرس فردی، گسترش روابط نامشروع، پدید آمدن روابط زنان سن بالا با پسرهای مجرد کم سن، همه و همه از تبعات ناگوار گسترش پدیده طلاق به ویژه از نوع توافقی است. 

افزایش 5 درصدی طلاق توافقی در استان کرمان

مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان از افزایش 5 درصدی طلاق توافقی طی سه‌ماهه‌ی ابتدای سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان کرمان خبر داد.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، محمد حیدرآبادی، با بیان این‌که در سه‌ماهه‌ی اول سال‌جاری، طلاق به درخواست زوجه 13درصد افزایش یافته و هم‌چنین صدور گواهی عدم امکان سازش به درخواست زوج 8 درصد کاهش یافته است، به این‌که به‌طور معمول کارشناسان، اعتیاد و مشکلات اقتصادی را علت طلاق می‌دانند، اشاره و خاطرنشان کرد: عدم آموزش صحیح و کافی زوج‌های جوان پیش از ازدواج مهم‌ترین علت طلاق است.

حیدرآبادی با اشاره به این‌که دخالت خانواده‌ها بعد از عدم آموزش صحیح وکافی زوج‌های جوان از دلایل عمده‌ی طلاق است، افزود: بعضی از زوج‌های جوان در ابتدای زندگی اجازه‌ی دخالت خانواده‌ها را می‌دهند و والدین از جزییات زندگی مشترک آن‌ها اطلاع دارند و این مسأله موجب مداخله‌ی غیرمنطقی و حمایت‌های ناصحیح والدین در زندگی زوج‌های جوان می‌شود.

 زوج‌های جوان وابستگی خود را از خانواده‌ها کم کنند

مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان بیان کرد: زوج‌های جوان باید وابستگی خود را از خانواده‌ها کم کنند تا به استقلال برسند و زندگی خودشان را مدیریت کنند.

حیدرآبادی با اشاره به این‌که درآمد ناکافی، اعتیاد، خیانت همسران و عدم توانایی موثر زوج‌های جوان با همسران خود از علت‌های دیگر طلاق در بین زوج‌های جوان است، اظهارکرد: عدم استفاده‌ی صحیح از فضای مجازی از جدیدترین علت‌های طلاق است که متاسفانه در افزایش این آمار موثر بوده است.
وی افزود: در فضای مجازی با انتشار مطالبی در خصوص استقلال زن و مرد، افراد به طلاق تشویق و ترغیب می‌شوند و اگر سطح سواد رسانه‌ای در افراد پایین باشد، بدون شک تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
قاضی دادگاه تجدید نظر استان کرمان گفت: یکی از ضروریات جامعه‌ی امروز ما هماهنگی بین‌دستگاهی به‌ویژه نهادهایی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها برای آموزش‌های پیش از ازدواج فرزندان است.

 برگزاری جشن طلاق به بهانه‌ی استقلال بیشتر

حیدرآبادی با بیان این‌که متاسفانه قبح طلاق ریخته است، تصریح کرد: بعضی از زوج‌های جوان در ابتدای زندگی به شوخی یا جدی حرف طلاق را می‌زنند و حتی به بهانه‌ی استقلال بیشتر، صحبت از جشن طلاق، در فضای مجازی موج می‌زند که می‌تواند نگران‌کننده باشد.

وی گفت: نقش مشکلات اقتصادی را نمی‌توان در کاهش آمار ازدواج و به‌عنوان یکی از عوامل طلاق نادیده گرفت.

حیدرآبادی افزود: امیدواریم مسئولان در راستای تسهیل ازدواج و امرار معاش جوانان بی‌کار راه‌کارهای مناسبی پیش‌بینی کنند.
برچسب ها: طلاق ، خانواده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پربازدید ها

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه دستگیر شد

حریرچی: هر فرد مبتلا به کرونای دلتا ۵ تا ۹ نفر را درگیر می‌کند / امکان انتقال سویه دلتا از طریق افراد واکسینه شده وجود دارد / باید سرعت واکسناسیون افزایش پیدا کند / در برخی از استان ها، استقبال مناسبی از واکسیناسیون نشده؛ ۴۰ درصد افراد برای واکسیناسیون مراجعه نکرده‌اند / عده‌ای برای کسب درآمد و گذراندن زندگی منکر کرونا می‌شوند

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)