کد خبر: ۲۸۱۶۳
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
ارسال به دوستان
ذخیره
افزایش پدیده نامبارک طلاق توافقی در استان کرمان و آسیب های آن؛
طلاق توافقی این روزها در جامعه ایرانی سبب شده تا فاصله بین تصمیم به جدایی تا طلاق به کمتر از چند روز کاهش یابد. آمار طلاق در سال های آینده از هر ساعت 16 طلاق به هر ساعت 19 طلاق برسد  طلاق توافقی در سال 97 نسبت به مدت مشابه در سه ماهه اول سال گذشته در استان کرمان حدود پنج درصد افزایش داشته است
 طلاق توافقی این روزها در جامعه ایرانی سبب شده تا فاصله  بین تصمیم به جدایی تا وقوع طلاق به کمتر از چند روز کاهش یابد. طبق پیش بینی ها آمار طلاق در سال های آینده از هر ساعت 16 طلاق به هر ساعت 19 طلاق برسد.

 محمد حیدرآبادی، مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان: طلاق توافقی طی سه‌ماهه‌ی ابتدای سال جاری یعنی سال 97 نسبت به مدت مشابه در سه ماهه اول سال گذشته در استان کرمان حدود پنج درصد افزایش داشته است

روزگاری فرهنگ  با  لباس سفید  به خانه  رفتن و با لباس سفید  از خانه  بخت  بازگشتن رکن  فرهنگ ازدواج ایرانی بود. فرهنگی که بعدها جای خود را  به طلاق آخرین  راه حل ممکن است، داد. هر چند که  تا دهه هفتاد ازدواج در جامعه ایرانی همچنان یکی از محکم ترین بنیان های ایرانی بود؛ بنیانی که  به این آسانی فرو نمی پاشید. 
جامعه در این دوره  به این عقیده گذشته  با لباس سفید رفتن و بازگشتن دیگر اعتقاد نداشت اما طلاق به معنای واقعی آخرین راه حل ممکن نبود. 

همین مساله سبب شد تا آمار طلاق سالیانه دردهه 70 چندان نگران کننده نباشد. اما به یکباره در اوایل دهه 80  طلاق جهش کرد به طوری که در اواخر این دهه طلاق از 80 هزار در سال به 140 هزار مورد رسید. هرچند که همه این آمارها نگران کننده است و به ویژه اینکه در سال گذشته 150 هزار مورد  طلاق در مقابل 750 هزار مورد ازدواج  صورت گرفته اما به نظر می رسد که این  روزها طلاق ایرانی هم  به مانند گذشته نیست.
اما طلاق های توافقی در استان کرمان در چه جایگاهی قرار دارد؟

 آنگونه که مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان می گوید  طلاق توافقی طی سه ماهه ی ابتدای سال جاری نسبت  به مدت مشابه سال گذشته در استان 5 درصد افزایش یافته است. گزارشی در همین  باره تهیه شده است که در ادامه  قابل مطالعه است.

طلاق توافقی این  روزها در جامعه ایرانی سبب شده تا فاصله  بین تصمیم به جدایی تا وقوع طلاق به کمتر از چند روز ختم  شود. در طلاق توافقی خبری از کشمکش برای گرفتن و دادن مهریه نیست. دراین طلاق زوجین دیگر نیازی به طی کردن پیچ و خم های دادگاه ها  را ندارند همچنان که در این طلاق ها سرنوشت  بچه ها از پیش تعیین  شده  است.
 همین سبب شده تا پیش بینی ها  از رشد بیشتر رقم طلاق توافقی  تا دو سال آینده خبر بدهد. بر طبق این پیش بینی آمار طلاق در سال های آینده از هر ساعت 16 طلاق به هر ساعت 19 طلاق برسد.

آسیب های طلاق توافقی

پوشیده نیست که طلاق توافقی در رخ دادن این حجم  بالای طلاق بسیار تاثیر گذار است. تاثیری که در کنار نقش 60 درصدی نارضایتی جنسی در طلاق ها در شکل گیری بحران های اجتماعی بسیار اثر گذار است. در گذشته طلاق مراحل پر پیچ و خمی داشت که در این پیچ و خم تعداد  قابل توجهی از زوجین  راضی به بازگشتن به زندگی و اصلاح تعامل با یکدیگر می شدند. همچنین که دادگاه هم چندین ماه صدور حکم  را به تعویق می انداخت.اما حالا صدور حکم چند  روز طول می کشد و این یعنی فاجعه  برای جامعه ایرانی.
طلاق در بین آسیب های اجتماعی از صد نمره 75 می گیرد که این ناشی از حجم بالای طلاق و تبعات پس از آن است.  افزایش شدید استرس فردی، گسترش روابط نامشروع، پدید آمدن روابط زنان سن بالا با پسرهای مجرد کم سن، همه و همه از تبعات ناگوار گسترش پدیده طلاق به ویژه از نوع توافقی است. 

افزایش 5 درصدی طلاق توافقی در استان کرمان

مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان از افزایش 5 درصدی طلاق توافقی طی سه‌ماهه‌ی ابتدای سال‌جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته در استان کرمان خبر داد.
به گزارش کرمان‌شهرآن‌لاین، محمد حیدرآبادی، با بیان این‌که در سه‌ماهه‌ی اول سال‌جاری، طلاق به درخواست زوجه 13درصد افزایش یافته و هم‌چنین صدور گواهی عدم امکان سازش به درخواست زوج 8 درصد کاهش یافته است، به این‌که به‌طور معمول کارشناسان، اعتیاد و مشکلات اقتصادی را علت طلاق می‌دانند، اشاره و خاطرنشان کرد: عدم آموزش صحیح و کافی زوج‌های جوان پیش از ازدواج مهم‌ترین علت طلاق است.

حیدرآبادی با اشاره به این‌که دخالت خانواده‌ها بعد از عدم آموزش صحیح وکافی زوج‌های جوان از دلایل عمده‌ی طلاق است، افزود: بعضی از زوج‌های جوان در ابتدای زندگی اجازه‌ی دخالت خانواده‌ها را می‌دهند و والدین از جزییات زندگی مشترک آن‌ها اطلاع دارند و این مسأله موجب مداخله‌ی غیرمنطقی و حمایت‌های ناصحیح والدین در زندگی زوج‌های جوان می‌شود.

 زوج‌های جوان وابستگی خود را از خانواده‌ها کم کنند

مستشار دادگاه تجدید نظر استان کرمان بیان کرد: زوج‌های جوان باید وابستگی خود را از خانواده‌ها کم کنند تا به استقلال برسند و زندگی خودشان را مدیریت کنند.

حیدرآبادی با اشاره به این‌که درآمد ناکافی، اعتیاد، خیانت همسران و عدم توانایی موثر زوج‌های جوان با همسران خود از علت‌های دیگر طلاق در بین زوج‌های جوان است، اظهارکرد: عدم استفاده‌ی صحیح از فضای مجازی از جدیدترین علت‌های طلاق است که متاسفانه در افزایش این آمار موثر بوده است.
وی افزود: در فضای مجازی با انتشار مطالبی در خصوص استقلال زن و مرد، افراد به طلاق تشویق و ترغیب می‌شوند و اگر سطح سواد رسانه‌ای در افراد پایین باشد، بدون شک تحت تاثیر قرار می‌گیرند.
قاضی دادگاه تجدید نظر استان کرمان گفت: یکی از ضروریات جامعه‌ی امروز ما هماهنگی بین‌دستگاهی به‌ویژه نهادهایی مانند آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها برای آموزش‌های پیش از ازدواج فرزندان است.

 برگزاری جشن طلاق به بهانه‌ی استقلال بیشتر

حیدرآبادی با بیان این‌که متاسفانه قبح طلاق ریخته است، تصریح کرد: بعضی از زوج‌های جوان در ابتدای زندگی به شوخی یا جدی حرف طلاق را می‌زنند و حتی به بهانه‌ی استقلال بیشتر، صحبت از جشن طلاق، در فضای مجازی موج می‌زند که می‌تواند نگران‌کننده باشد.

وی گفت: نقش مشکلات اقتصادی را نمی‌توان در کاهش آمار ازدواج و به‌عنوان یکی از عوامل طلاق نادیده گرفت.

حیدرآبادی افزود: امیدواریم مسئولان در راستای تسهیل ازدواج و امرار معاش جوانان بی‌کار راه‌کارهای مناسبی پیش‌بینی کنند.
برچسب ها: طلاق ، خانواده
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

کارت‌های بازرگانی تجار تعلیق است/ تجار نگران تشدید تحریم‌ها و نتایج انتخابات آمریکا هستند/ مداخله دولت در بازار کار را خراب‌تر خواهد کرد/ نباید جملات کلی در مورد صرفه اقتصادی نداشتن یک محصول بگوییم

مدیرعامل آبفا: ساکنان ۱۳شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب قرار دارند/ سه تا پنج درصد افزایش مصرف آب در کرمان ناشی از کرونا بوده است

توصیه عطریانفر: اجازه دهند اصلاح‌طلبان نماینده تمام عیار خود را در 1400 داشته باشد

این فرمانده ارتش ایران همکلاس صدام بود

روحانی: کاهش رعایت پروتکل‌های بهداشتی در هفته‌های اخیر، نگران کننده است

فرمانده سپاه: هر کسی را که در ماجرای ترور سردار سلیمانی نقش داشته، می‌زنیم؛ این یک پیام جدی است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

تأثیر 35 تا 40 درصدی تحریم‌ها عدد کمی نیست/ طبق قانون اساسی هیچ مقامی نمی‌تواند هیچ شهروندی را اجبار کند که از حزبی بیرون برود/ در تدوین سه طرح انتخاباتی مجلس با من مشورتی نشده/ بهتر است قوانین مجلس مبتنی بر لوایح باشد/هر یک روزی که وزیر صمت نداشته باشیم بهره‌وری‌های زیادی از دست می‌رود

تالار بزرگ کرمان باید حتما دهه فجر به بهره برداری رسد/در پرداخت صورت وضعیت های این پروژه مشکلی وجود ندارد

پربازدید ها

میراث:هیچ اقدامی در بحث توریست درمانی در کرمان نشده است/ شهردار: به عنوان سد معبر همراهان بیمار را جمع‌آوری نمی‌کنیم

مدیرعامل آبفا: ساکنان ۱۳شهر استان کرمان در وضعیت قرمز آب قرار دارند/ سه تا پنج درصد افزایش مصرف آب در کرمان ناشی از کرونا بوده است

واکسن‌های آنفلوآنزا موجود در بازار تقلبی هستند/واکسن آنفلوآنزا برای زنان باردار رایگان خواهد بود

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)