کد خبر: ۲۸۱۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
ارسال به دوستان
ذخیره
39 درصد واحدهای صنعتی کرمان، فعال و 61 درصد نیمه فعال و تعطیل هستند
مهدی نعمت الهی: صنعتی شدن کرمان در شرایطی خاص دنبال می شود  و یک روی این سکه، جهش قابل توجهی است که با ادامه فعالیت صنایع بزرگ، رقم خورده و در بیداری از خواب چند دهه ای، کرمان در حال تبدیل شدن به قطب تولید فولاد کشور است و شرکت های مس، گل گهر و میدکو در صدد جبران عقب ماندگی کرمان در تکمیل زنجیره ارزش صنایع بزرگ و بستن پرونده خام فروشی های معدنی استان برآمده اند.

روی دیگر سکه اما تحلیل رفتن صنایع کوچک و متوسط استان در سال های اخبر و تحت تاثیر تنگناهای شدید مالی و شرایط نابسامان اقتصادی است. 

دلایل چندگانه دیگری هم بر رقم خوردن شرایط فعلی در حوزه صنایع کوچک و متوسط، دخیل بوده اما آنچه در حال حاضر در استان با آن مواجهیم این است که فضای غالب به واحدهای صنعتی نیمه فعال و تعطیل استان، اختصاص دارد.

به نظر می آید باید نگران شرایط دشواری که مجددا در زمینه اقتصادی در راه است و ریزش واحدهای نیمه فعال به سبد واحدهای تعطیل استان باشیم مگر این که فراتر از نشست های اداری معمول، چاره ای اساسی بیندیشیم.

اقدام معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان در اجرای این پایش که حقایق زیادی را در ارتباط با وضعیت صنایع استان، آشکار کرده،  اقدام اندیشمندانه و به موقعی است تا راه را بر هر بهانه و تعللی در پرداختن به این مساله مهم که با اقتصاد و اشتغال استان، گره خورده است، ببندد.

 سهم 61 درصدی صنایع نیمه فعال و تعطیل از سبد فعالیت صنایع کوچک و متوسط استان، زنگ خطری است که به صدا درآمده  و مدیران ارشد اجرایی و نمایندگان دولت را به این انتخاب واداشته است که نیمه پر لیوان و سهم 39 درصدی صنایع فعال را نگاه کنند یا نیمه خالی را هم ببینند.

در همین زمینه، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در حال حاضر ۳۹ درصد واحدهای ما فعال، ۳۶ درصد نیمه فعال و ۲۵ درصد غیرفعال هستند.

مهدی حسینی نژاد با اشاره به پایش واحدهای صنعتی و احصاء مشکلات در استان تصریح کرد: در حال حاضر ۳۹ درصد واحدهای ما فعال، ۳۶ درصد نیمه فعال و ۲۵ درصد غیرفعال هستند. وی با اشاره به اینکه مهم ترین مشکل واحدها کمبود نقدینگی است، بیان کرد: در بحث تسهیلات رونق تولید در سال گذشته فقط ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه در صورتی که ظرفیت های استان دنبال شود بسیاری از مشکلات در خود استان حل خواهد شد، گفت: یکی از راه های ایجاد رونق، ارتباط بین صنعت و دانشگاه است و گام های خوبی در این راستا برداشته ایم.

 از سوی دیگر امین غفاری نژاد معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان  در مورد نتایج به دست آمده از تازه ترین پایش صنعتی کرمان گفت: 1400 واحد صنعتی شمال استان را بررسی کردیم در قالب یک پایش و به شکل میدانی و همه آنها را تقریباً در دوره ای سه ماهه مورد ارزیابی قرار دادیم. نتایج، نتایج امیدوارکننده‌ای نیستند اما می تواننند مبنای یک برنامه ریزی مناسب قرار گیرند.
 
امین غفاری نژاد  افزود: از  1409 واحد صنعتی، چیزی نزدیک به 39 درصد آنها که می‌شود 539 واحد، واحدهای فعال صنعتی هستند.که ظرفیت خالی ندارند، مشکل پرداخت حقوق ندارند، حقوقشان را به موقع داده‌اند، محصولشان را به موقع در بازار عرضه می‌کنند و چالش جدی در آنها وجود ندارد. 

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان تاکید کرد اما آن طرف قضیه، چیزی که ناراحت کننده است ‌تقریباً معادل همین عدد 523 واحد که حدود 36 درصد واحدهای استانی را تشکیل می‌دهند، نیمه فعال هستند. وضعیت این واحدها خیلی خطرناک است.

  غفاری نژاد افزود: یعنی سرمایه گذاری را انجام داده‌اند، ماشین آلات آمده، نیروی انسانی هست، اما دارد با ظرفیت خالی کار می‌کند. و همان طور که می دانید این ظرفیت خالی کار کردن هم تا یک جایی جوابگو هست و پس از آن این واحدها، دچار ضرر و زیان خواهند شد و درنهایت به جمع 347 واحدهای غیرفعال اضافه می شوند.

 وی گفت: متاسفانه در استان حدود 25 درصد واحدهای صنعتی یعنی 347 واحد هم غیرفعال و تعطیل هستند. به بیان واضح تر از  100 درصد واحدهای صنعتی استانی‌مان 39 درصدشان خوب و فعالند.

 غفاری نژاد افزود:  36 درصدشان لب مرز و نیمه فعال هستند و نهایتاً 25 درصد آنها تعطیل هستند که این رقم پایانی برای صنعت استان، خوب نیست. وی تصریح کرد: خدای ناکرده اگر اتفاق خاصی بیفتد و تنش و تلاطمی در شرایط ایجاد شود این 36 درصد واحد نیمه فعال هم به واحدهای تعطیل می پیوندند و  قطعاً رقم قابل توجهی به جامعه بیکاران افزوده می‌شود و سرمایه گذاری های انجام شده هم از بین می رود.‌‌

براساس این گزارش، در تازه ترین اظهارنظر در این زمینه، دکتر فدایی سرپرست استانداری کرمان هم در نشست ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی استان، عنوان کرده است: در استان کرمان و در قالب پنجره واحد برنامه‌ریزی شده است تا لیست موانع  و نیاز واحدهای اقتصادی به استانداری کرمان ارایه شود تا در راستای رفع آنها گام برداریم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انتقال غیرقابل پیش‌بینی ویروس کرونا از طریق هوا

بستری 66 بیمار جدید کرونا در استان/تعداد کل جان‌باختگان به 510 نفر رسید

مدیر شعب بانک مسکن استان کرمان: بانک مسکن در طرح احیا بافت فرسوده تا سقف ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند/رشد 70درصدی پرداخت تسهیلات در سه ماه نخست سال جاری

مدیرکل استاندارد: ۲۱۱ واحد تولیدی در تیر ماه مورد بازرسی قرار گرفت

استاندار کرمان: بالندگی رسانه‌ای از عوامل مهم تکامل جوامع است

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان: جزئیات طرح و تعرفه‌های صادرتی مشخص نباشد، کشاورزی قراردادی در مرحله طرح باقی می‌ماند/حداقل ۶ ماه قبل به تجار در خصوص تعرفه‌های صادراتی گفته شود/ ستاد تنظیم بازار نگاه تک بعدی دارد

۱۲ پرونده قتل توسط شوراهای حل اختلاف کرمان به صلح و سازش ختم شد/تعداد پرونده های منجر به صلح و سازش در سال جاری ۷۹۷ فقره بوده است

۴۴ هزار و ۳۳۳ نفر در طرح اقدام ملی مسکن این استان ثبت نام کرده اند/ تامین آب اراضی اقدام ملی مسکن در ضلع شرقی کرمان همچنان پابرجا است

گلایه رییس هیات مدیره خانه مطبوعات از شهردار کرمان

مدارس غیرانتفاعی فقط شهریه ثابت دریافت کنند/ فعلا هیچ هزینه بابت سرویس مدارس دریافت نخواهد شد

پربازدید ها

پایانه صادراتی جیرفت امسال تکمیل می‌شود

رتبه چهارم کشور را در پرداخت تسهیلات روستائی داریم/۵۶ درصد تسهیلات روستائی در حوزه کشاورزی است

۶۰ هزار تن پسته از سال قبل باقی مانده/پیش بینی برداشت ۱۸۰ هزار تن پسته در سال جاری/اگر بخش نامه خلق الساعه اعمال نشود،مشکلی پیش نمی آید

در تایید افراد ثبت نام شده نسبت به میانگین کشور عقب هستیم/حداکثر ثبت نام یکهزار و ۵۰۰ نفر نهایی شده است

کل اعتبار استان برای تسهیلات هزار و 140میلیارد تومان است/ هنوز 20درصد از این اعتبار هم ثبت نام نشده است/اگر افرادی نتوانستند ثبت نام کنند قاعدتا مشکل در بارگذاری اطلاعات است

دولت با ارائه مشوق‌های بانکی، تخفیف در صدور پروانه ساختمانی و واگذاری زمین ارزان قیمت موجبات رونق ساخت و ساز را فراهم آورد/افزایش غیرقابل قبول نرخ عوارض و صدور پروانه ساختمانی، از عوامل بالارفتن قیمت مسکن بود

انتقاد استاندار کرمان از کاهش شدید صادرات پسته

مدیر شعب بانک مسکن استان کرمان: بانک مسکن در طرح احیا بافت فرسوده تا سقف ۲۲۰ میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌کند/رشد 70درصدی پرداخت تسهیلات در سه ماه نخست سال جاری

دبیر کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان: جزئیات طرح و تعرفه‌های صادرتی مشخص نباشد، کشاورزی قراردادی در مرحله طرح باقی می‌ماند/حداقل ۶ ماه قبل به تجار در خصوص تعرفه‌های صادراتی گفته شود/ ستاد تنظیم بازار نگاه تک بعدی دارد

۴۴ هزار و ۳۳۳ نفر در طرح اقدام ملی مسکن این استان ثبت نام کرده اند/ تامین آب اراضی اقدام ملی مسکن در ضلع شرقی کرمان همچنان پابرجا است

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)