کد خبر: ۲۸۱۶۴
تاریخ انتشار: ۰۳ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۶
ارسال به دوستان
ذخیره
39 درصد واحدهای صنعتی کرمان، فعال و 61 درصد نیمه فعال و تعطیل هستند
مهدی نعمت الهی: صنعتی شدن کرمان در شرایطی خاص دنبال می شود  و یک روی این سکه، جهش قابل توجهی است که با ادامه فعالیت صنایع بزرگ، رقم خورده و در بیداری از خواب چند دهه ای، کرمان در حال تبدیل شدن به قطب تولید فولاد کشور است و شرکت های مس، گل گهر و میدکو در صدد جبران عقب ماندگی کرمان در تکمیل زنجیره ارزش صنایع بزرگ و بستن پرونده خام فروشی های معدنی استان برآمده اند.

روی دیگر سکه اما تحلیل رفتن صنایع کوچک و متوسط استان در سال های اخبر و تحت تاثیر تنگناهای شدید مالی و شرایط نابسامان اقتصادی است. 

دلایل چندگانه دیگری هم بر رقم خوردن شرایط فعلی در حوزه صنایع کوچک و متوسط، دخیل بوده اما آنچه در حال حاضر در استان با آن مواجهیم این است که فضای غالب به واحدهای صنعتی نیمه فعال و تعطیل استان، اختصاص دارد.

به نظر می آید باید نگران شرایط دشواری که مجددا در زمینه اقتصادی در راه است و ریزش واحدهای نیمه فعال به سبد واحدهای تعطیل استان باشیم مگر این که فراتر از نشست های اداری معمول، چاره ای اساسی بیندیشیم.

اقدام معاونت امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت شمال استان کرمان در اجرای این پایش که حقایق زیادی را در ارتباط با وضعیت صنایع استان، آشکار کرده،  اقدام اندیشمندانه و به موقعی است تا راه را بر هر بهانه و تعللی در پرداختن به این مساله مهم که با اقتصاد و اشتغال استان، گره خورده است، ببندد.

 سهم 61 درصدی صنایع نیمه فعال و تعطیل از سبد فعالیت صنایع کوچک و متوسط استان، زنگ خطری است که به صدا درآمده  و مدیران ارشد اجرایی و نمایندگان دولت را به این انتخاب واداشته است که نیمه پر لیوان و سهم 39 درصدی صنایع فعال را نگاه کنند یا نیمه خالی را هم ببینند.

در همین زمینه، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان گفت: در حال حاضر ۳۹ درصد واحدهای ما فعال، ۳۶ درصد نیمه فعال و ۲۵ درصد غیرفعال هستند.

مهدی حسینی نژاد با اشاره به پایش واحدهای صنعتی و احصاء مشکلات در استان تصریح کرد: در حال حاضر ۳۹ درصد واحدهای ما فعال، ۳۶ درصد نیمه فعال و ۲۵ درصد غیرفعال هستند. وی با اشاره به اینکه مهم ترین مشکل واحدها کمبود نقدینگی است، بیان کرد: در بحث تسهیلات رونق تولید در سال گذشته فقط ۶۰۰ میلیارد تومان پرداخت شده است.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان کرمان با اشاره به اینکه در صورتی که ظرفیت های استان دنبال شود بسیاری از مشکلات در خود استان حل خواهد شد، گفت: یکی از راه های ایجاد رونق، ارتباط بین صنعت و دانشگاه است و گام های خوبی در این راستا برداشته ایم.

 از سوی دیگر امین غفاری نژاد معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان  در مورد نتایج به دست آمده از تازه ترین پایش صنعتی کرمان گفت: 1400 واحد صنعتی شمال استان را بررسی کردیم در قالب یک پایش و به شکل میدانی و همه آنها را تقریباً در دوره ای سه ماهه مورد ارزیابی قرار دادیم. نتایج، نتایج امیدوارکننده‌ای نیستند اما می تواننند مبنای یک برنامه ریزی مناسب قرار گیرند.
 
امین غفاری نژاد  افزود: از  1409 واحد صنعتی، چیزی نزدیک به 39 درصد آنها که می‌شود 539 واحد، واحدهای فعال صنعتی هستند.که ظرفیت خالی ندارند، مشکل پرداخت حقوق ندارند، حقوقشان را به موقع داده‌اند، محصولشان را به موقع در بازار عرضه می‌کنند و چالش جدی در آنها وجود ندارد. 

معاون امور صنایع سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمان تاکید کرد اما آن طرف قضیه، چیزی که ناراحت کننده است ‌تقریباً معادل همین عدد 523 واحد که حدود 36 درصد واحدهای استانی را تشکیل می‌دهند، نیمه فعال هستند. وضعیت این واحدها خیلی خطرناک است.

  غفاری نژاد افزود: یعنی سرمایه گذاری را انجام داده‌اند، ماشین آلات آمده، نیروی انسانی هست، اما دارد با ظرفیت خالی کار می‌کند. و همان طور که می دانید این ظرفیت خالی کار کردن هم تا یک جایی جوابگو هست و پس از آن این واحدها، دچار ضرر و زیان خواهند شد و درنهایت به جمع 347 واحدهای غیرفعال اضافه می شوند.

 وی گفت: متاسفانه در استان حدود 25 درصد واحدهای صنعتی یعنی 347 واحد هم غیرفعال و تعطیل هستند. به بیان واضح تر از  100 درصد واحدهای صنعتی استانی‌مان 39 درصدشان خوب و فعالند.

 غفاری نژاد افزود:  36 درصدشان لب مرز و نیمه فعال هستند و نهایتاً 25 درصد آنها تعطیل هستند که این رقم پایانی برای صنعت استان، خوب نیست. وی تصریح کرد: خدای ناکرده اگر اتفاق خاصی بیفتد و تنش و تلاطمی در شرایط ایجاد شود این 36 درصد واحد نیمه فعال هم به واحدهای تعطیل می پیوندند و  قطعاً رقم قابل توجهی به جامعه بیکاران افزوده می‌شود و سرمایه گذاری های انجام شده هم از بین می رود.‌‌

براساس این گزارش، در تازه ترین اظهارنظر در این زمینه، دکتر فدایی سرپرست استانداری کرمان هم در نشست ستاد فرماندهی اقتصادمقاومتی استان، عنوان کرده است: در استان کرمان و در قالب پنجره واحد برنامه‌ریزی شده است تا لیست موانع  و نیاز واحدهای اقتصادی به استانداری کرمان ارایه شود تا در راستای رفع آنها گام برداریم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)