کد خبر: ۲۸۱۷۷
تاریخ انتشار: ۰۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان:
رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در مورد قانون معادن گفت: قانون یکسری نقص‌هایی را داشت که با کمک کارشناسان و خبرگان، نمایندگان نظام مهندسی و تشکل‌های صنفی، اصلاحاتی را انجام دادیم و از طریق اتاق به مجلس فرستادیم اما هنوز مانده است.
رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران در مورد قانون معادن گفت: قانون یکسری نقص‌هایی را داشت که با کمک کارشناسان و خبرگان، نمایندگان نظام مهندسی و تشکل‌های صنفی، اصلاحاتی را انجام دادیم و از طریق اتاق به مجلس فرستادیم اما هنوز مانده است.

 بهرام شکوری ظهر امروز در نشست کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان کرمان اظهار داشت: محاسبه و ارزشی که بخش معدن در تولید ناخالص داخلی کشور دارد، مورد جفا قرار گرفته است و با این محاسبات سهم معدن را زیر یک درصد در نظر گرفته‌اند و این مسئله طبیعتا موجب می‌شود که حاکمیت نگاه جدی به آن نداشته باشد.

شکوری عنوان کرد: ارزش مواد معدنی در آمریکا 80 میلیارد دلار بوده که در یک جهش به 630 میلیارد دلار تبدیل شده و در صنایع پایین دستی به 2 هزار و 400 میلیارد دلار رسیده است.

بخش معدن خیلی متفاوت با دیگر بخش‌های اقتصادی است

رئیس کمیسیون معدن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران با بیان اینکه ارزش مواد معدنی را باید در صنایع پایین‌دستی دید، خاطرنشان کرد: ارزش مواد معدنی را با رساندن به صنایع پایین دستی و تولید نهایی، 30 برابر افزایش ایجاد کنیم و با این وضع دیگر سهم یک درصدی در تولید ناخالص داخلی نخواهد داشت و اگر اینگونه باشد نگاه حاکمیت هم به معدن و صنایع معدنی تغییر می‌کند.

وی ابراز داشت: بخش معدن خیلی متفاوت با دیگر بخش‌های اقتصادی است، چون سرمایه‌گذاری در معدن زودبازده نیست، لذا پروانه‌های این بخش 25 ساله است، سرمایه‌گذاری بلند مدت می‌خواهد و سوددهی هم در کوتاه مدت قطعا عملی نیست.

شکوری با اشاره به اهمیت کاهش قیمت تمام شده محصول گفت: تجربه خوبی در این زمینه داشتیم که باطله‌برداری استخراج از معادن را انجام می‌داد و از این دانش روز استفاده کرده و آثار مثبت آن را در سیستم دیدیم.

وی گفت: با راه‌اندازی واحدهای فرآوری می‌توان بسیاری از معادن کوچک را کمک کرد و حاضریم در این زمینه آموزش‌ها و اطلاعات را در اختیار گذاشته و طراحی این بخش را انجام دهیم.

شکوری ابراز داشت: از 8 هزار میلیارد دلار گردش مالی صنایع معادن دنیا، 30 درصد مربوط به بخش معدن است.

وی در مورد قانون معادن بیان داشت: قانون یکسری نقص‌هایی را داشت که با کمک کارشناسان و خبرگان، نمایندگان نظام مهندسی و تشکل‌های صنفی، اصلاحاتی را انجام دادیم و از طریق اتاق به مجلس فرستادیم اما هنوز مانده است.

بخش معدن استان کرمان نیازمند ایجاد نهضت است

سیدمهدی طبیب‌زاده رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان اظهار داشت: خروجی کار معدن ما با 63 میلیون تن، نباید تولید ناخالص داخلی و سهم معدن در اقتصاد استان این میزان 55 هزار میلیارد تومان باشد.

رئیس اتاق بازرگانی استان کرمان ابراز داشت: از دید ما فعالیت‌های غیر بهره‌ورانه‌ای در معدن رایج است و مصادیق فراوانی هم در این زمینه وجود دارد.

طبیب‌زاده عنوان کرد: دنبال این هستیم با کمک اهل فن، نهضت فناورانه در بخش معدن راه بیندازیم چراکه به لحاظ دانشگاهی و نیروی انسانی و ماده معدنی در استان ظرفیت خوبی داریم.

در اکتشافات 15 تا 20 درصد پهنه‌ها‌ کشف شده است

عباس جبالبارزی رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق بازرگانی استان کرمان اظهار کرد: ایران 68 نوع ماده معدنی تولید دارد و جزو 15 کشور برتر دنیا در حوزه معدنی به شمار می‌رود که استان کرمان رتبه یک کشور را دارد.

وی بیان داشت: اما در مورد معدن می‌گویند که در تولید ناخالص داخلی یک تا 1.2 درصد و در صنایع معدنی هم آمار رسمی پنج درصد سهم در تولید ناخالص داخلی بوده که خیلی کم است.

جبالبارزی گفت: رشد معدن 2.1 درصد در سال گذشته بوده و این به نظر می‌رسد که درصد پایین است، علی رغم اینکه سیاست‌های کلی بخش معدن که در سال 79 توسط رهبری ابلاغ شد، اما در این زمینه رشدی نداشتیم.

وی خاطرنشان کرد: در اکتشافات 15 تا 20 درصد پهنه‌ها‌ کشف شده است و تولید فولاد در استان کرمان از صفر تا 100 وجود دارد.

جبالبارزی ادامه داد: دلیل اینکه نتوانستیم از روش‌ها و تکنولوژی نوین و فناورانه در اکتشاف و استخراج معادن استفاده کنیم چه بوده و این مسئله تا چد اندازه به حوزه داخلی، قانون و خارجی ارتباط دارد باید بررسی شود.

وی خاطرنشان کرد: باید بدانیم پیشنهاد مشخص برای حل این موضوع چیست و چه می‌توان کرد و چشم‌انداز چیست که به نقطه قابل قبول رسید.
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

قیمت سکه، طلا و ارز ۱۴۰۰.۰۵.۰۹/ پیشروی سکه در کانال ۱۱ میلیون تومان

رئیس اداره راه و شهرسازی منوجان به اتهام اخذ رشوه دستگیر شد

اینستاگرام پست نماینده موافق طرح فضای مجازی را حذف کرد

اینستاگرام پست نماینده موافق طرح فضای مجازی را حذف کرد

روحانی: در تصمیمات ستاد کرونا موردی مخالف اصول علمی و بی‌توجه به تجربه جهانی نمی‌بینیم / در ۸ سال گذشته در زمینه بهداشت و درمان کار بی‌نظیری در کشور انجام شده / دوگانه‌های شکل گرفته در طول شیوع کرونا را کنار زدیم / اگر حتی یک واکسن مشکل داشته باشد، نزدن آن بدتر از زدن است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)