کد خبر: ۲۸۲۵۹
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۹
ارسال به دوستان
ذخیره
حاجي‌بابايي، رييس فراكسيون نمايندگان ولايي :
به نظرم، مسوولان اين روزها از قوه قضاييه نمي‌ترسند. از خدا هم كه اي! مقداري! مسوولان امروز فقط از مردم مي‌ترسند و اگر مردم در جريان قرار بگيرند و گوش بدهند، كافي است. درواقع همين كه رييس‌جمهور به مجلس بيايد و سوالات نمايندگان مطرح شود و رييس‌جمهور هم جواب بدهد و مردم نيز بشنوند، كفايت مي‌كند. مردم امروز سوال مي‌كنند اين مجلس چه كاره است؟! اين مجلس چه هنري دارد؟
باتوجه به اينكه بنابر آيين‌نامه داخلي مجلس تاكيد شده درصورت قانع نشدن دو سوم نمايندگان از پاسخ رييس‌جمهور در صحن علني، موضوع سوال به قوه قضاييه ارجاع خواهد شد، دستگاه قضايي اساسا امكان انجام چه اقداماتي را دارد؟ و اينكه انتظار شما چيست؟

ببينيد به نظرم، مسوولان اين روزها از قوه قضاييه نمي‌ترسند. از خدا هم كه اي! مقداري! مسوولان امروز فقط از مردم مي‌ترسند و اگر مردم در جريان قرار بگيرند و گوش بدهند، كافي است. درواقع همين كه رييس‌جمهور به مجلس بيايد و سوالات نمايندگان مطرح شود و رييس‌جمهور هم جواب بدهد و مردم نيز بشنوند، كفايت مي‌كند. مردم امروز سوال مي‌كنند اين مجلس چه كاره است؟! اين مجلس چه هنري دارد؟

چرا فكر مي‌كنيد مسوولان از مردم مي‌ترسند؟! منظورم اين است كه چرا فكر مي‌كنيد مسوولاني كه تا ديروز از مردم نمي‌ترسيدند، امروز مي‌ترسند؟

مردم صاحب مجلس هستند. مردم به اين نمايندگان و به رييس‌جمهور راي داده‌اند. مجلس در قانون اساسي در راس امور است و هر آنچه را كه بخواهد، مي‌تواند انجام دهد. منتها اگر بخواهد. امروز مي‌بينيد كه مجلس از رييس‌جمهور سوال مي‌پرسد. آيا نمي‌تواند؟! در هيچ جاي دنيا و در قانون اساسي هيچ كشوري، جايگاه مجلس تا اين حد قدرتمند و مستحكم نيست. همين مجلس مي‌تواند عدم كفايت رييس‌جمهور را اعلام كند. البته در حال حاضر بحث ما اين نيست. بحثم درمورد اختيارات قانوني مجلس است. مجلس قدرت بسياري دارد اما هيچ‌كس نمي‌تواند مجلس را استيضاح يا بركنار كند. اين اختيارات مجلس است اما متاسفانه امروز مجلس از امكانات و اختيارات خود به اندازه كافي استفاده نمي‌كند و اين روزها كار مجلس رضايت‌بخش نيست. ببينيد، ما اين روزها در مجلس درباره چه مسائلي بحث كرديم. ما چند روز درباره كودكان حرف زديم. البته همه اين مسائل مهم هستند اما اينها مسائل و مشكلات امروز كشور نيست. امروز مجلس بايد محلي باشد كه هر روز رييس‌جمهور يا يكي از وزرا و مسوولان بيايند و پاسخگو باشند. اما آنچه اين روزها در مجلس پيدا نمي‌شود همين مسوولان هستند.

باتوجه به اينكه اكثريت نمايندگان متقاضي سوال از رييس‌جمهور، اعضاي فراكسيون نمايندگان ولايي و اصولگرايان مجلس هستند و از آنجا كه حتي درصورت عدم اقناع دو سوم نمايندگان از پاسخ رييس‌جمهور و ارجاع به قوه قضاييه، عملا اتفاق خاصي نمي‌افتد، اين تصور ايجاد شده كه بحث جناحي است و اصولگرايان صرفا مي‌خواهند در يك نمايش تلويزيوني در صحن، به دولت فشار بياورند.

من به سوال شما اين‌طور پاسخ مي‌دهم. امروز مردم درد دارند يا خير؟! قاعدتا قبول داريد كه دارند. وضعيت اقتصاد كشور بد است يا نه؟! همه مي‌پذيرند كه اوضاع بد است. مردم در سراسر كشور گله‌مند هستند يا نه؟! طبيعتا مي‌دانيد كه گلايه دارند. مجلس در برابر مردم مسوول هستند يا نه؟! در اين شرايط، اگر كسي از رييس‌جمهور سوال نپرسد، مي‌گويند مجلس بي‌عرضه است. اگر بپرسد، مي‌گويند هدف جناحي است. پس نمايندگان چه كار كنند؟! يك گروه از نمايندگان مجلس پشتيبان رييس‌جمهور هستند، به رييس‌جمهور راي دادند و پرونده‌شان با رييس‌جمهور گره خورده است. نمي‌توانند سوال بپرسند، عيبي هم ندارد. اما آيا ديگران هم نپرسند؟! معلوم است كه بايد بپرسند و بحث سياسي هم نيست.

البته منظور اين نبود كه اگر سوال سياسي باشد، اتفاق بدي افتاده. به هر حال مجلس و دولت محل سياست است اما مساله اين است كه قبول داشته باشند، انگيزه سوال مباحث جناحي بوده و هدف نوعي تقابل با دولت.

هيچ تقابلي نيست. اصلا شما از مردم بپرسيد كه آيا اگر امروز از رييس‌جمهور سوال بپرسيم، تقابل با دولت است يا نه؟!

اين‌طور كه در گفته طراحان سوال مي‌بينيم، موضوع فراتر از تقابل است. اخيرا آقاي ذوالنور كه طراح اين سوال است مشخصا از واژه «زورآزمايي» براي توصيف فضاي سوال از رييس‌جمهور استفاده كرد.

شما با ديگران چه كار داريد. طراح سوال هم آقاي ذوالنور نيست. طراح سوال همه هستند. ايشان صرفا امور و كارهاي مربوط به سوال را پيش مي‌برد. هيچ‌كس طراح اين سوال نيست.

بنابراين مي‌گوييد اين فضاي تقابلي را قبول نداريد؟

نه، قبول ندارم!

شما هم سوال را امضا كرده‌ايد؟

بله. امضا كرده‌ام. ببينيد، من قبلا هم اين نگاهم درمورد امتناع از ايجاد فضاي تقابل با دولت را اثبات كرده‌ام و اتفاقا هزينه سنگيني هم پرداخت كردم. چرا كه اولين نفر در سراسر كشور بودم كه با موضوع عدم كفايت رييس‌جمهور مخالفت كردم و بعد از من، برخي دنباله اين حرف را گرفتند. بنابراين بنده به طرح عدم كفايت و استيضاح رييس‌جمهور اعتقاد ندارم. اعتقاد ندارم كه بايد رييس‌جمهور و دولت را تضعيف كرد. اعتقاد دارم كه نبايد چنين رفتاري داشته باشيم و در اين برهه حساس اين رويه خطرناك است و اگر كسي چنين قصدي داشته باشد، ما نمي‌گذاريم. اما اينكه رييس‌جمهور بايد براي سوال نمايندگان مردم به صحن بيايد و پاسخگوي مردم باشد، بحث ديگري است و بايد همچنين باشد.

سوال آخر، نمايندگان خواستار تغيير تيم اقتصادي دولت بودند. اگر ظرف يك ماهي كه تا حضور رييس‌جمهور در صحن باقي مانده، شاهد تغييراتي آشكار در تركيب يا رويكردهاي اقتصادي دولت باشيم و تاثير آن در بازار محسوس باشد، امكان دارد نظرتان براي طرح سوال عوض شود؟

چراكه نه؟! اگر اين‌طور باشد كه سالبه به انتفاء موضوع خواهد بود. قطعا اگر به جايي برسيم كه هر آنچه موضوع سوالات‌مان بوده، تغيير كرده و اوضاع خوب شده، بيكار نيستيم كه باز سوال بپرسيم. در آن صورت حتي خوب هم نيست كه سوال بپرسيم و نبايد هم دست به چنين كاري بزنيم.
منبع: اعتماد
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

انتشار تصاویری با عنوان «گور دسته‌جمعی در کرمان» به‌خاطر حاد شدن شرایط کرونا / شهرداری کرمان: کذب است؛ روند دفن اموات به‌طور عادی و استاندارد در حال انجام است

زالی: در کرونای دلتا نقاهت طولانی‌تر و تا ۲۱ روز جواب تست مثبت است / این سویه حتی در فضای باز سرایت پذیری بالاتری دارد / گروه‌های سنی ۵۰ تا ۶۰ سال بیشترین بستری بیمارستانی را دارند

زالی: در کرونای دلتا نقاهت طولانی‌تر و تا ۲۱ روز جواب تست مثبت است / این سویه حتی در فضای باز سرایت پذیری بالاتری دارد / گروه‌های سنی ۵۰ تا ۶۰ سال بیشترین بستری بیمارستانی را دارند

صف هزارنفری خبرنگاران برای دریافت واکسن کرونا/ چرا سامانه ثبت نام خبرنگاران فعال نشد؟

نماینده مجلس: تصویب شتابزده طرح صیانت، ظرفیت دولت سیزدهم را حذف کرد

ربیعی: مسیری که ما رفتیم‌، اشتباه نبود / تورم و کاهش ارزش پول ملی، نتیجه تحریم‌های بی‌سابقه و وحشتناک بود / در این دولت از درآمدهای ارزی بیش از صدمیلیارد دلاری هم ‌خبری نبود / از نظر صدا و سیما، ظاهرا هنوز هم تحریم واقعیت ندارد / صدا و سیما همچنان دولت یازدهم و دوازدهم را نقد کند و بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به کارها برسد

جهانگیری: کشور در سال ۹۲ در شرایط اوج اختلافات بود به گونه‌ای که رئیس جمهور وقت علیه رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه نوار پخش می کرد / روحانی قبل از دوران ریاست جمهوری گنجینه اسرار کشور بودند / اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفت کش ما، آن را منفجر می‌کرد/ هیچ کس نگفت پول نفت چگونه جابه‌جا می‌شد / خیلی از دوستان با نادانی کامل به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند / برخی از سر دلسوزی خواستار استعفای دولت بودند اما ما در مقابل مردم مسئول بودیم و باید می‌ایستادیم

روحانی: با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم / باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است / من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود / وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان از روحانی را دیدم، مردم امیدوار بودند

اصلاحیه مصوبه تعیین ضریب حقوق کارمندان و افزایش حقوق بازنشستگان

علی اکبر صالحی: سازمان انرژی اتمی اثبات کرد که حداکثر هوشمندی را در مذاکرات و در متن برجام به خرج داده است

پربازدید ها

اصلاحیه مصوبه تعیین ضریب حقوق کارمندان و افزایش حقوق بازنشستگان

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

علی اکبر صالحی: سازمان انرژی اتمی اثبات کرد که حداکثر هوشمندی را در مذاکرات و در متن برجام به خرج داده است

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

اینستاگرام پست نماینده موافق طرح فضای مجازی را حذف کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

تقی پور وزیر سابق ارتباطات گفت الان بهترین زمان ورود است

روحانی: با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم / باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است / من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود / وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان از روحانی را دیدم، مردم امیدوار بودند

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)