کد خبر: ۲۸۲۶۳
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۴
ارسال به دوستان
ذخیره
مهلت مراجعه سپرده‌گذاران کلان و میلیاردی پنج تعاونی ثامن‌الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان در حالی قرار بود هفته گذشته به پایان برسد که هنوز 15 هزار نفر از 25 هزار نفر مشخص‌شده، برای تعیین تکلیف به بانک‌های عامل مراجعه نکرده‌اند.
مهلت مراجعه سپرده‌گذاران کلان و میلیاردی پنج تعاونی ثامن‌الحجج، فرشتگان، وحدت، افضل توس و البرز ایرانیان در حالی قرار بود هفته گذشته به پایان برسد که هنوز 15 هزار نفر از 25 هزار نفر مشخص‌شده، برای تعیین تکلیف به بانک‌های عامل مراجعه نکرده‌اند.

از همین رو فرشاد حیدری، معاون بانک مرکزی از تمدید مهلت تسویه حساب این افراد تا پایان مرداد خبر داد. از سوی دیگر اسناد و مدارک 1602 مورد تایید بانک مرکزی قرار نگرفت و از 10هزار و 316 مراجع، 602 میلیارد تومان به 8714 نفر پرداخت شد، اما پیگیرنبودن 15 هزار نفر برای دریافت مطالبات چندصدمیلیونی خود جدیدترین معمایی است که در بستر ساماندهی موسسات غیرمجاز به وجود آمده، در نگاه اول وجود حساب‌های ساختگی در این موسسات به ذهن متبادر می‌شود و به نظر می‌رسد برخی کارکنان تعاونی‌ها و موسسات در زمان فعالیت اقدام به ساخت حساب‌های جعلی کرده‌اند.

به همین دلیل بانک مرکزی برای تسویه حساب با سپرده‌گذاران درخواست کرد تا تمام اسناد و مدارک ارائه شود. البته عده‌ای هم معتقدند برخی سپرده‌گذاران به دلیل ناقص‌بودن مدارک به بانک‌ها مراجعه نکرده‌اند، اما بعید به نظر می‌رسد که کسی به دلیل نداشتن اسناد کامل قید سرمایه میلیاردی خود را بزند.

در جریان ساماندهی موسسات غیرمجاز که از آغاز فعالیت دولت دوازدهم شکل جدی به خود گرفت، بسیاری از سپرده‌گذاران این موسسات با تجمع جلوی ساختمان بانک مرکزی و قوه قضائیه مخالفت خود را با این موضوع نشان دادند و خواستار دریافت کامل سپرده خود شدند. البته پرداخت مبلغ سپرده رضایت بسیاری از آنها را جلب نمی‌کند و آنها همچنان خواهان محاسبه سود سپرده خود هم هستند.

 این در حالی است که بانک مرکزی بارها فعالیت این موسسات را غیرمجاز اعلام کرده و نسبت به سپرده‌گذاری در این موسسات هشدار داده بود. اما عده‌ای بدون توجه به این هشدارها و به دلیل کسب سود بیشتر سرمایه خود را به آنها سپردند. اما دولت تدبیر و امید در راستای تحقق شعار مبارزه با فساد و شفاف‌سازی امور اقتصادی مبارزه با این موسسات را آغاز کرد. موسساتی که طبق گفته رئیس سابق بانک مرکزی 25 درصد نقدینگی کشور را در خود جای دادند و با ورود به بازارهای ارز، سکه، مسکن و... این بخش‌ها را هم دچار تلاطم کردند.

با این حال بهتر بود بانک مرکزی از سال‌ها پیش مبارزه با این موسسات را آغاز می‌کرد و جلوی رشد قارچ‌گونه آنها را می‌گرفت، اما متاسفانه سوء‌مدیریت در دوره دولت‌های نهم و دهم مسیری را گشود که برخی نهادها به‌راحتی وارد بخش پولی و مالی کشور بشوند و نظام بانکی کشور را برهم زنند، به طوری که حتی برخی از آنها طی فعالیت خود مدعی پرداخت سود 84 درصدی شده‌اند. از سوی دیگر وابستگی بسیاری از موسسات به نهادهای قدرت باعث شد تا بانک مرکزی در مسیر ساماندهی این موسسات با مشکلات عدیده‌ای دست و پنجه نرم کند.

اما به هر حال دولت و بانک مرکزی توانستند این مسیر را با موفقیت بپیمایند. مسیری که برخی دستگاه‌ها و نهادها، قوه مجریه را در آن تنها گذاشتند و سپرده‌گذاران هم با تجمع و اعتراض سعی کردند کار بانک مرکزی را دشوارتر کنند. در حالی که انتظار می‌رفت با تعیین مهلت برای تسویه‌حساب با این سپرده‌گذاران معترض که هنگام ورشکستگی موسسات به سمت شعبه‌ها هجوم آورده بودند، آنها در اسرع وقت به بانک‌های عامل مراجعه کنند، اما با پایان مهلت 52 روزه تسویه‌حساب سپرده‌گذاران کلان، هنوز تکلیف 15 هزار حساب میلیاردی و چندصدمیلیونی مشخص نشده است. در این بین چند شائبه به وجود می‌آید.

از جمله آنکه بسیاری از این حساب‌ها ساختگی و جعلی بوده‌اند. از سوی دیگر به نظر می‌رسد در زمان اعتراضات به بانک مرکزی برخی گروه‌ها برای اعمال فشار به دولت، بدون آنکه در این موسسات حسابی داشته باشند به جمع معترضان پیوسته بودند و به عنوان حتی شعارهای علیه دولت و شخص ولی‌ا... سیف از سوی آنان مطرح می‌شد. اگر نگاهی به ابتدای شکل‌گیری این موسسات داشته باشیم مشخص می‌شود دقیقا گروه‌هایی که امروز مخالف دولت هستند و خود را دلسوز مردم نشان می‌دهند، عاملان و بانیان گسترش موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز بوده‌اند و امروز بیش از هر سازمان و نهادی باید پاسخگو باشند.

 البته این به معنای تبرئه‌کردن بانک مرکزی نیست. بهتر بود این بانک در زمان ساماندهی موسسات نام این گروه‌ها را افشا کند تا برای مردم شفاف شود که چه کسانی سرمایه آنها را از بین برده است. با این حال روز گذشته معاون بانک مرکزی گفت: با توجه به اتمام مهلت مراجعه سپرده‌گذاران تعاونی‌های غیرمجاز منحله در یازدهم مرداد، سپرده‌گذاران تعاونی‌ها و موسسه‌هایی که تاکنون نسبت به تحویل مستندها و مدارک خود اقدام نکرده‌اند، می‌توانند تا پایان مرداد با مراجعه به بانک‌های عامل و ارائه اسناد، سپرده خود را دریافت کنند.

به گزارش بانک مرکزی، فرشاد حیدری اظهار کرد: این سپرده‌گذاران تا پایان مرداد فرصت دارند به شعب بانک‌های عامل تجارت، پارسیان، آینده و موسسه‌های ملل و کاسپین مراجعه کنند. او با بیان اینکه پس از تحویل مستندات و مدارک سپرده‌گذاران به شعب بانک‌های عامل، روند بررسی آنها و پرداخت سپرده‌ها انجام می‌شود، افزود: در این مرحله سپرده‌گذاران تا سقف یک میلیارد تومان از سپرده‌های خود را دریافت می‌کنند. بر اساس مصوبه سران سه قوه، برای شناسایی کامل اموال و دارایی‌های موسسه‌های پولی غیرمجاز و اشخاص مرتبط با آنها رسیدگی به پرونده تخلفات تعاونی‌های منحله و تا حصول نتیجه نهایی باید پیگیری شود.

منبع : آرمان 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)