کد خبر: ۲۸۲۹۴
تاریخ انتشار: ۲۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۳
ارسال به دوستان
ذخیره
رییس سازمان جهادکشاورزی استان کرمان:
وی گفت: قریب به ۳۰ هزار تن از ۱۶۰ هزار تن زیر کشت خرمای چهار منطقه ریگان، فهرج، نرماشیر و قسمتی از نخلستان‌های بم دچار خسارت شده‌اند به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان که ۲۰ درصد کل محصول را تشکیل می‌دهد.
گفتارنو/ گروه اقتصاد: 

رییس سازمان جهادکشاورزی استان کرمان اظهار داشت: استفاده از کیسه‌های متقال و کود پلاس جهت جلوگیری از عارضه خشکیدگی خرما تا ۴۵ درصد به کاهش خسارت کمک می‌کند.

به گزارش گفتار نو، عباس سعیدی صبح امروز در جلسه بررسی مسائل و مشکلات عارضه خشکیدگی خرما تصریح کرد: عارضه خشکیدگی خرما مشکلی است که چندین سال است با آن مواجه هستیم این عارضه در اثر بالا رفتن دما به وجود آمده که بیشتر مناطق پست را درگیر می‌کند.

وی افزود: عارضه خشکیدگی خرما زمانی اتفاق می‌افتد که محصول آماده برداشت است و تا به حال راه حل قطعی جهت جلوگیری از آن وجود نداشته است.

سعیدی خاطرنشان ساخت: عارضه خشکیدگی خرما امسال نسبت به سال‌های قبل به نخلستان‌های بیشتری خسارت وارد کرده زیرا متوسط دما نسبت به سال گذشته ۵ درجه افزایش داشته در حالی که ۵ درصد کاهش رطوبت را شاهد بودیم.

وی گفت: قریب به ۳۰ هزار تن از ۱۶۰ هزار تن زیر کشت خرمای چهار منطقه ریگان، فهرج، نرماشیر و قسمتی از نخلستان‌های بم دچار خسارت شده‌اند به ارزش ۱۵۰ میلیارد تومان که ۲۰ درصد کل محصول را تشکیل می‌دهد.

رییس جهاد کشاورزی استان کرمان افزود: طبق تحقیقاتی که از چهار سال قبل در جهت حل مشکل خشکیدگی خرما صورت گرفته و اجرایی شده استفاده از کیسه‌های متقال و کود پلاس جهت جلوگیری از عارضه خشکیدگی خرما است که تا ۴۵ درصد به کاهش خسارت کمک می‌کند.

وی یادآور شد: کیسه‌های متقال را روی خوشه خرما می‌کشند تا دمای آن کاهش پیدا کند این در حالیست که برخی کشاورزان از کیسه‌های پلاستیکی استفاده می‌کردند که مشکل را حادتر کرد.

سعیدی با اشاره به بیمه نخلستان‌ها تصریح کرد: شرکت بیمه در هنگام برآورد خسارت رقم ناچیزی را تقدیم کشاورز می‌کند که در مقابل خسارت وارده بسیار ناچیز است.

وی یادآور شد: قیمت کارتن در روزهای اخیر بالا رفته بود که به دلیل صادرات غیر قانونی کارتن بود همچنین احتکار کارتن خرما توسط عده‌ای به این مشکل دامن زد اما در حال حاضر قرار است تعاون روستایی یک میلیون کارتن وارد کند.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مراسم تنفیذ سیزدهمین دوره ریاست‌جمهوری ۱۲ مرداد برگزار می‌شود

روحانی: بخشی از واقعیت را به مردم نگفتیم؛ چون نمی‌شد و مفید نبود / می‌ترسیدم وحدت ملی صدمه ببیند؛ بسیاری از مسائل را به جان خریدیم / طبق چارچوب اعلامی رهبری می‌توانستیم به برجام بازگردیم؛ اما جای دیگری برای ما گرفتاری ایجاد کرد

دولت آینده دغدغه ی واردات و تولید واکسن نخواهد داشت/ تحویل 14 میلیون دُز واکسن خریداری شده از سبد کواکس

اگر رییسی به سهم خواهی‌ها تن بدهد با مشکل مواجه می‌شود/ مجلس به وزیر زن رای اعتماد نمی‌دهد/ طرح صیانت از فضای مجازی بسیار بی رحمانه برای دو دولت است

فرد پشت طرح «صیانت» می گوید پهنای باند برای اینستاگرام محدود خواهد شد / اینستاگرام پلاس ایرانی را راه می اندازیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

استاندار کرمان: آماده استقرار بیمارستان‌های صحرایی هستیم

سازمان سنجش: نتایج اولیه کنکور ۱۴۰۰ تا دوشنبه ۱۰ مرداد اعلام می‌شود

جهانگیری: در مقطعی از تلویزیون به عنوان «اتاق شیطان یاد» می‌شد، اما امروز در همه روستاها از تجهیزات دنیای ارتباطات استفاده می‌شود / نباید زمانی که با یک پدیده جدید روبرو می شویم تنها به فکر عوارض سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت استفاده از آن باشیم / اینترنت از مواضع آشکار عدالت خواهی است / امروز نمی‌توان به مردم دروغ گفت / امکانپذیر نیست که در دنیای امروز مطلبی را از مردم مخفی و یا بر آنها تحمیل کرد

دوگانگی اصلاح طلب و اصلاح طلبی معضل امروز است/ با کنار رفتن اصلاح طلبان از قدرت جریان فرصت طلب هم کناره گیری خواهند کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)