کد خبر: ۲۸۳۰۶
تاریخ انتشار: ۲۱ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۹
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتارنو بررسی می‌کند
در این میان تبلیغات فراوانی بر در و دیوار و سنگ‌فرش خیابان‌ها نقش بسته که هر یک از مرکزی جدید خبر می‌دهد، مراکزی که بعضا نه‌تنها آینده‌سازی نمی‌کنند بلکه با آینده سوزی داوطلبین بدون هیچ تخصصی هدفشان صرفاً پول در آوردن است.

گفتارنو /گروه جامعه: 

نسل جوان و آینده‌ساز کشورمان روزهای پرالتهاب کنکور سراسری را پشت سر گذاشته‌اند. انتخاب رشته کنکور سراسری از 14 مرداد آغاز شده و تا 22 مرداد تمدید شده است. این مهم بدون توجه به نیازهای بازار کار، رتبه علمی و ظرفیت دانشگاه‌ها، میزان شهریه و مواردی از این قبیل احتمالاً به نتیجه مطلوبی منجر نخواهد شد. در این میان تبلیغات فراوانی بر در و دیوار و سنگ‌فرش خیابان‌ها نقش بسته که هر یک از مرکزی جدید خبر می‌دهد، مراکزی که بعضا نه‌تنها آینده‌سازی نمی‌کنند بلکه با آینده سوزی داوطلبین بدون هیچ تخصصی هدفشان صرفاً پول در آوردن است.

به گزارش گفتارنو، رئیس اداره مشاوره آموزش و پرورش استان در این زمینه به پایگاه خبری گفتارنو می‌گوید: مراجعه داوطلبین به غیرمتخصص‌ها و غیرمتعهدها می‌تواند سرنوشت آن‌ها را تغییر دهد، زیرا انتخاب رشته یک تصمیم جمعی است که والدین، داوطلب و مراکز مشاوره با استفاده از خِرَد جمعی باید این کار را انجام دهند و در صورت بروز خطای حرفه‌ای در مرکز مشاوره آینده داوطلب مسیر دیگری را دنبال می‌کند.

مرتضوی با اعلام ثابت بودن میزان مراجعه به مراکز رسمی نسبت به سال گذشته، عدم افزایش مراجعات را فعالیت مراکز غیرقانونی می‌داند و تصریح می‌کند: در حال حاضر مرجع قانونی در خصوص مشاوره بیش از یک مرجع است و این امر در زمینه امور اجرایی تداخل ایجاد می‌کند.

به گفته مرتضوی دو جنبه عقلانی و عاطفی دو بال برای پرواز هستند. با در نظر گرفتن هیجانات و عواطف داوطلب و توجه به بازار کار رشته‌ها و رتبه اخذشده می‌توان آینده روشنی را برای داوطلب ترسیم کرد. به گفته‌ی او رتبه علمی دانشگاه‌ها، میزان شهریه‌ها، دروس تخصصی رشته‌ها و یک سری تغییرات در سهمیه‌ها ازجمله مواردی است که داوطلبان با مراجعه به یک مرکز مشاوره مناسب می‌توانند از آن مطلع شوند.

مدیریکی از مراکز مجاز مشاوره در کرمان با اظهار این موضوع که مراکز مشاوره در طول مدت انتخاب رشته همه‌روزه از ساعت هشت صبح الی هشت شب به‌صورت یکسره باز هستند اذعان داشت رتبه و موقعیت دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها ازجمله اطلاعاتی است که با مراجعه به این مراکز می‌توان بدان دست یافت.

شیخ پور با اشاره به اینکه اکثر مردم برای مشاوره انتخاب رشته به مراکز مجاز آموزش و پرورش مراجعه می‌کنند مراجعات را قابل‌قبول دانست و به داوطلبین توصیه کرد با پرهیز از انتخاب احساسی آگاهانه انتخاب کنند تا در آینده موفق شوند. 

در حالی که شیخ‌پور بازار کار را یکی از مولفه های مهم در انتخاب رشته عنوان می‌کند، در استان کرمان هرساله  شاهد فارغ‌التحصیلی دانشجویان کرمانی از رشته‌هایی هستیم که بازار کار هیچ نیازی به ان‌ها ندارد و اغلب در رشته های غیرمرتبط با حوزه تحصیلی مشغول به کار می‌شوند. 

یکی از داوطلبان کنکور 97  که سال گذشته در رقابت کنکور نیجه مطلوبش را به دست نیاورده، معیار انتخاب رشته صحیح را موقعیت شغلی مناسب می‌داند. نجمه رضاخانی نیاز داوطلبان را به مرکز مشاوره انتخاب رشته محرز می‌داند چرا که  به‌زعم او اکثر خانواده‌ها و فرزندانشان اطلاع کاملی از رشته‌ها و نحوه قبولی در آن‌ها را ندارند.

ولی یکی از دانش‌آموزان که به مرکز مشاوره مراجعه کرده به خبرنگار گفتارنو می‌گوید: انتخاب رشته تحصیلی مناسب، نقش زیادی در آینده داوطلب دارد و با توجه به ناکافی بودن اطلاعات داوطلبان و خانواده‌هایشان این  نقش حیاتی است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دفاع رئیس کل بانک مرکزی از طرح دولت:در طرح پیش فروش نفت، تحویل آن دو سال دیگر خواهد بود /بحث‌هایی مانند بدهکاری دولت‌های آینده، با ادبیات اقتصادی همخوانی ندارد/ استقراض از بانک مرکزی، حتی اگر غیرمستقیم باشد، رشد بیشتر نقدینگی و تورم را به دنبال خواهد داشت

روحانی:اینکه می‌گویند دولت می‌خواهد فشار را به دولت بعدی منتقل کند، دروغ است / مقایسه شرایط جنگ با شرایط صلح خطاست؛ وقتی نفت تحریم می‌شود،رشد اقتصادی منفی می‌شود

واکسن‌ کرونای ایرانی، تست‌های انسانی را پاس کرد

۱۴ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند/هم اکنون ۳۲۸ نفر در بیمارستان‌های استان بستری هستند

هیئت‌ها ملزم به ثبت نام در سامانه بیرق هستند/ هیئت‌ها برای عزاداری می‌توانند از حیاط مدارس استفاده کنند/حداکثر مدت عزاداری ۲ ساعت خواهد بود

ورود به زندان‌های استان کرمان ۳۰ درصد کاهش یافت/ایجاد سه طبقه قرنطینه برای زندانیان جدیدالورود به زندان ها

جزئیات آخرین وضعیت انتخاب معاون اقتصادی استاندار/گزارش عملکرد دستگاه های اجرایی در قالب پویش رهاورد امید

حداقل ۵۰ درصد از مس‌های بازار مربوط به کرمان است/ گردش اقتصادی و خرید و فروش کرمان درآن حد نیست که با اصفهان مقایسه شود

۶۴ درصد از واحدهای تولیدی استان مشکل نقدینگی دارند

در نظارت‌ها حق تولید کننده و مصرف کننده را با هم در نظر می‌گیریم

پربازدید ها

15بیمار در اثر ابتلا به کرونا جان باختند/51نفردیگر در بیمارستان های استان بستری شدند

بخشوده شدن قاتلی در پای چوبه دار

عملکرد مدیر یک دستگاه را نباید به ‌پای حاکمیت نوشت/ رسانه ها باید نارسایی‌ها را اعلام کنند

دلیل به تعویق افتادن کنکور چه بود؟

رشد ۱۷ درصدی کلاهبرداری اینترنتی در کرمان/مجرمین به سمت کلاهبرداری‌های اینترنتی متمایل شده‌اند

واکسن روس کرونا،در حال دریافت تاییدیه سازمان جهانی بهداشت

مکتب شهید سلیمانی مکتب دست گرفتن است نه مچ گرفتن/ اوهمواره تاکید داشت تقسیم‌بندی سیاسی در کشور راه نیندازیم

سود رمدسیویر برای شرکت‌های تبلیغاتی بیشتر از اثربخشی آن بر بیماران کرونایی است/اینکه مراسم های محرم را نمی خواهیم برگزار کنیم، حرف کذبی است

راه اندازی ۲۰ هنرستان کارآفرین با رویکرد تخصصی در استان/بیش از ۷۰ درصد قبولی کنکور برای هنرجویان استان داشته ایم

توزیع ۷۸ سری جهیزیه بین زوج های کرمانی

پر بحث

رزرو هتل ها و تالارها در خرداد ماه به معنای برگزاری حتمی مراسم نیست / بالغ بر 6میلیارد ریال خسارت دیدیم   (۱۲۱ نظر)

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

کلیه آموزشگاه های آرایشگری تعطیل است/ اصلاح صورت در هیچ یک از آرایشگاه ها انجام نمی شود/ هیچ ماسکی در اختیار اتحادیه گذاشته نشده است/ حاشیه شهر اطلاعات چندانی ندارند و مسئله را جدی نگرفتند   (۱۳ نظر)

پزشک بافتی بدلیل کرونا در سیستان و بلوچستان درگذشت   (۱۱ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

مصرف آب شرب از غیر شرب باید جدا شود / استان کرمان با بحران شدید‌ آب روبه‌رو است   (۲ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

نگاهی به سوابق و کارنامه منتخبان جدید استان کرمان در مجلس شورای اسلامی   (۲ نظر)

آیا اینستاگرام در آستانه فیلتر قرار گرفته است؟   (۲ نظر)