کد خبر: ۲۸۴۱۳
تاریخ انتشار: ۳۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان کرمان در جلسه شورای تحقیقات عنوان کرد:
مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان کرمان گفت: در دنیا باید 30 درصد آب‌های تجدیدپذیر برداشت شود اما در استان کرمان 123 درصد برداشت می‌شود که این فاجعه است.
رضا جزینی‌زاده در جلسه شورای تحقیقات در سالن کنفرانس پژوهشکده پسته ایران با اشاره به اینکه در دهه 40 با تشکیل وزارت نیرو در کشور میزان برداشت آب از سفره‌های زیرزمینی مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که در کشور 90 میلیون متر مکعب آب تجدیدپذیر وجود دارد، اظهار داشت: از این میزان 50 میلیون متر مکعب برداشت می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط ‌زیست استان کرمان بیان داشت: در حال حاضر در استان کرمان 5.5 میلیارد متر مکعب آب تجدیدپذیر داریم که 6.8 میلیارد متر مکعب در قالب 123 درصد آب‌های تجدیدپذیر برداشت و مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در دنیا باید 30 درصد آب‌های تجدیدپذیر برداشت شود اما در استان کرمان 123 درصد برداشت می‌شود که این فاجعه است.

سالانه 6 میلیون تن خاک در ایران از دست می‌رود

وی با اشاره به اینکه خاک مظلوم‌ترین محیط پذیرنده آلودگی است، ادامه داد: از بین رفتن پوشش گیاهی موجب فرسایش خاک می‌شود آلاینده‌هایی از طریق انتشار بی‌رویه سموم کشاورزی، پسماندهای آب، مواد معدنی، صنعت و ... وارد محیط ‌زیست شده و فرسایش خاک را به دنبال دارند به طوری‌که سالانه در ایران 6 میلیون تن خاک از دست می‌دهیم.

جزینی‌زاده اضافه کرد: در مورد استفاده از آب دریاها و اقیانوس‌ها از نظر محیط ‌زیست در دنیا باید 80 درصد صنایع آلوده در کنار سواحل مستقر باشند که در ایران سه درصد صنایع آلوده پیرو این قانون و در کنار سواحل مستقرند.

وی خاطرنشان کرد: در اجرای طرح‌های زیست‌ محیطی مسائل اجتماعی، فرهنگی و ... مطرح می‌شود اما به آن توجه نمی‌شود بنابراین اگر طرحی اجرا می‌شود زمانی که 40 درصد پیشرفت فیزیکی دارد آن زمان به فکر محیط‌ زیست می‌افتند.

مدیرکل محیط ‌زیست استان کرمان با اشاره به اینکه طرح بررسی نیاز آب تالاب‌های کشور از جمله جازموریان که از طرح‌های تحقیقاتی هستند در دستور کار است، عنوان کرد: این طرح 2 میلیارد تومان هزینه در بر دارد.

وی ادامه داد: احساس می‌کردیم که پایه‌های سد جازموریان شکسته و رها شده و موجب فرسایش خاک شده است که باید بررسی شود.

59 هزار هکتار در 29 نقطه استان کرمان در معرض ریزگردها

جزینی‌زاده ابراز داشت: 59 هزار هکتار وسعت گرد و غبار و ریزگردها در 29 نقطه از استان کرمان وجود دارد این مناطق شناسایی شدند و جزء بحرانی‌ترین مناطق به شمار می‌آیند که در منطقه شرق استان این ریزگردها و گرد وغبار تشدید یافته است.

وی با تأکید بر اینکه کاهش روزهای پاک استان کرمان از چالش‌های این استان است، تصریح کرد: بر اساس شاخص کیفیت هوا اگر این عدد بین 0 تا 50 باشد روز پاک، اگر بین 50 تا 100 باشد روز سالم، اگر بین 100 تا 150 باشد روز ناسالم، اگر بین 150 تا 200 باشد خطرناک و موجب تعطیلی برخی ارگان‌ها می‌شود .

جزینی‌زاده اظهار کرد: افزایش روزهای خطرناک (هوای گرد و غباری) در شرق استان کرمان بیش از 60 برابر حد مجاز اعلام شده است.

مدیرکل محیط زیست استان کرمان خاطرنشان کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از 12 هزار و 600 گونه حیوانی در مناطق تحت حفاظت محیط ‌زیست شناسایی شدند.

وی عنوان کرد: بیش از 18 هزار گونه‌های مختلف حیوانی از جمله کل و بز، قوچ و میش، انواع طیور، آهو، جبیر، خرس سیاه، یوزپلنگ و ... شناسایی شدند، گفت: مناطق تحت مدیریت این نهاد شامل مناطق شکار ممنوع، حفاظتی، پناهگاه، پارک ملی و اثر ملی هستند و اثر ملی بالاترین درجه حفاظتی است.

جزینی‌زاده یادآور شد: 10 منطقه شکار ممنوع، هفت قرق اختصاصی حیات‌ وحش، چهار پناهگاه و ... در استان کرمان داریم که حفظ منابع خدادادی و طبیعی و نیز حفظ منابع تجدیدپذیر در کشور از اهداف و وظایف ماست باید تعامل فرابخشی داشته باشیم.

استان کرمان 11 درصد خاک کشور را شامل می‌شود

وی خاطرنشان کرد: 3 میلیون نفر جمعیت در استان کرمان زندگی می‌کنند که این استان پهناور وسعتی بالغ بر 18 میلیون هکتار دارد و این وسعت 11 درصد از خاک کشور را در بردارد.

جزینی‌زاده عنوان کرد: 34 درصد اراضی بیابانی کویر را داریم و وضعیت اقلیمی استان کرمان شامل همجواری با کوه‌ها و بیابان‌ها، داشتن تنوع اقلیمی و انواع گونه‌های حیوانی و پوشش گیاهی، بحث‌های گردشگری و ... است این‌ها جزء نماد ویترینی زیستی کشور مطرح شده اما با گرد و غبار همراه است که در اثر خشکسالی، مصرف بی‌رویه سموم کشاورزی، مصرف بیش از حد آب و ... این چالش برای ما به وجود آمده است .
منبع: فارس
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پربازدید ها

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)