کد خبر: ۲۸۴۵۳
تاریخ انتشار: ۰۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۲۰:۱۵
ارسال به دوستان
ذخیره
خبردروغ، تحلیل جعلی، جریان سازی برای منافع سیاسی و اقتصادی خاص
آخرین نمونه از جریان سازی خبری با نیات و اهداف سیاسی و اقتصادی علیه دولت روز سه شنبه گذشته و در آستانه تعطیلات مربوط به عید سعید قربان علیه دولت شکل گرفت. یک وب سایت گمنام به نام آرمان کرمان برای اولین بار و بدون اشاره به منبع خبری ادعا می کند که دکتر سیف رئیس کل پیشین بانک مرکزی کشور اعلام کرده است که دلار را به دستور دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری گران کرده است.
 آخرین نمونه از جریان سازی خبری با نیات و اهداف سیاسی و اقتصادی علیه دولت روز سه شنبه گذشته و در آستانه تعطیلات مربوط به عید سعید قربان علیه دولت شکل گرفت. یک وب سایت گمنام به نام آرمان کرمان برای اولین بار و بدون اشاره به منبع خبری ادعا می کند که دکتر سیف رئیس کل پیشین بانک مرکزی کشور اعلام کرده است که دلار را به دستور دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهوری گران کرده است. 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت،ساعتی بعد شبکه اطلاع رسانی دانا همین خبر را به گزارش آرمان کرمان یا راه آرمان در وب سایت خود منتشر می کند و بدون توجه به جعلی بودن خبر براساس آن مصاحبه کارشناسی منتشر می کند. این درحالی است که بدیهی ترین اصل خبرنویسی عنایت به منبع موثق است و معمولا وقتی از عبارت به گزارشِ .. استفاده می شود مخاطب ، انتظار دارد منبع خبر از منتشر کننده خبر اجل باشد و مثلا یک وب سایت، خبری را به نقل از یک خبرگزاری رسمی نقل کند و یا مطلبی را بر اساس یک مصاحبه مستند به صوت یا فیلم آن منتشر کند. اما دیده می شود که در اینجا یک سایت گمنام بدون ارائه مستندات نقل قول بسیار معنی داری را منتشر می کند و پس از آن یک کانال خبری و یک وب سایت خبری دیگر آن را منبع خبری خود قرار داده و بر اساس آن مصاحبه گرفته و  جریان سازی می کند. 

اصرار بر دروغ 
دکتر ولی الله سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی بلافاصله با اعلام این که با هیچ رسانه یا خبرنگاری مصاحبه یا گفتگو نکرده، این خبر را تکذیب کرده و آن را جعلی دانست. با این همه این منبع خبری حاضر به اصلاح یا حذف این خبر جعلی نشد. این موضوع خود تاییدی بر این است که از ابتدا یک جریان سازی هدفمند برای ضربه زدن به دولت و مخدوش کردن چهره دولت در برابر مردم  در تلاش بوده است .

هدف چیست؟
دولت دوازدهم برای اولین بار برخوردی قاطع در خصوص موسسات مالی و اعتباری غیرقانونی و اقدامات مخرب آنها در خصوص پول شویی و تضعیف نظام بانکی و مالی کشور به عمل آورد و در این بین دکتر نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور و دکتر سیف رئیس کل سابق بانک مرکزی نقشی چشمگیر در تاباندن نور به تاریک خانه اشباح این موسسات داشتند و از اثر اقدامات آنها برای احقاق حقوق مال باختگان و نجات نظام بانکی ـ پولی ـ مالی کشور ضربات سنگینی را به گردانندگان و پدران معنوی این موسسات مالی و اعتباری زد. از نگاه بسیاری از کارشناسان اقتصادی عملکرد این موسسات و پدرخوانده های آنها در ضربه زدن به نظام مالی و بانکی کشور یکی از عوامل اصلی بی ثباتی در بازار ارز و سکه و نیز پایین آمدن ارزش پول ملی بوده است.  این پدرخواندگان حالا برآن شده اند تا از وضعیت پیش آمده هره کافی و وافی را ببرند و پیش از آنکه نقش مخرب آنها در وضعیت بازار ارز و سکه مشخص شود توپ آن را به زمین دولت بیندازند و در عین حال از مسببین رسوایی خود در مفسده های بسیارشان در نظام بانکی کشور انتقام گرفته باشند، در عین حال بدون تردید این جریان از آشفتگی در بازار ارز و سکه نفع می برد و چه بسا هدف آنها دامن زدن و ادامه دار شدن این نا آرامی باشد. 

این در حالی است که همه شواهد حکایت از آن دارد که دولت در سیاستگذاری ارزی خود چه پیش از التهابات ارزی و چه در زمان کنترل بازار ارز  به دنبال نرخ تعادلی ارز بوده است.  چنین خبر دروغی حکایت از همان اهداف خاص اقتصادی و سیاسی دارد که بر قاعده نخ نما شده دروغ هرچه بزرگتر قابل باورتر طراحی شده است. 

اگرچه معاونت حقوقی رئیس جمهوری نسبت به پیگیری حقوقی این روش نامبارک در جعل خبر و جریان سازی با هدف تشویش افکار عمومی و تخریب چهره دولت اقدام کرده است اما متاسفانه خبر جعل شده حتی در بین نخبگان اقتصادی و سیاسی نیز تاثیر گذار بوده است. از این رو لازم است تا همه اصحاب رسانه، نخبگان سیاسی و اقتصادی کشور در شرایط موجود اقتصادی و سیاسی کشور که برخی صرفا به دنبال منافع شخصی و جناحی خود هستند، پیش از هرچیز نسبت به درستی و اصالت منبع خبری که خوانده یا می شنوند اطمینان حاصل کنند و از ارائه تحلیل بر پایه یک خبر دروغ پرهیز کنند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

استاندار کرمان: دستگاه قضا با دروغ‌سازان در موضوع آرامستان برخورد کند

تامین اجتماعی ماهانه ۵۰۰ میلیارد تومان مستمری در کرمان پرداخت می‌کند/تجلیل از ۶ بازنشسته نمونه تامین اجتماعی

آرامستان جدید شهر کرمان افتتاح شد

۴۰۹ فوتی جدید کرونا در کشور/شناسایی ۳۹ هزار و ۳۵۷ بیمار کرونا طی ۲۴ ساعت گذشته

ظریف: روایتی قابل انتشار از مذاکراتی که منتهی به برجام شد را تقدیم ملت دلاور ایران کرده‌ایم

۶ راهکار برای ایجاد ثبات و تعادل در بورس

افزایش ۳۵ درصدی مصرف بنزین در موج پنجم کرونا

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

فراخوان فرصت‌های سرمایه گذاری شرکت توسعه آهن و فولاد گل گهر منتشر شد

پربازدید ها

نماینده مجلس: تصویب شتابزده طرح صیانت، ظرفیت دولت سیزدهم را حذف کرد

روحانی: با چنگ انداختن به صورت هم با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم / باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است / من می دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چه قدر دشوار بود / وزیر خارجه امریکا در مذاکراتی به وزیر خارجه ما گفت من استقبال مردم اصفهان از روحانی را دیدم، مردم امیدوار بودند

تعطیلی دو هفته‌ای فعلا منتفی شد / وزیر کشور: تعطیل کردن نیاز به مقدمات و برنامه ریزی دارد

رئیسی در مراسم تنفیذ: شرط ادب بود که دست مقام معظم رهبری را می‌بوسیدم ولی به دلیل شرایط موجود این توفیق از من سلب شد / مردم از دولت جدید تحول خواسته‌اند؛ این تحول مستند به سند ارزشمند بیانیه گام دوم انقلاب است / ما از قبیله «ما می‌توانیم» هستیم

صدا و سیما با تخریب دولت روحانی توقع مردم را از رییسی بالا می‌برد/ علم الهدی به اصولگرایان هشدار داد/ احمدی نژاد می‌داند کتک خوردن مردم سهم روحانی نیست/ زدن دولت روحانی نفعی برای دولت رییسی ندارد

استاندار کرمان: دستگاه قضا با دروغ‌سازان در موضوع آرامستان برخورد کند

کاخ سفید: کاملاً آماده بازگشت به مذاکرات وین هستیم

جهانگیری: کشور در سال ۹۲ در شرایط اوج اختلافات بود به گونه‌ای که رئیس جمهور وقت علیه رئیس مجلس و رئیس قوه قضائیه نوار پخش می کرد / روحانی قبل از دوران ریاست جمهوری گنجینه اسرار کشور بودند / اسرائیل آدم می‌فرستاد داخل نفت کش ما، آن را منفجر می‌کرد/ هیچ کس نگفت پول نفت چگونه جابه‌جا می‌شد / خیلی از دوستان با نادانی کامل به دولت فشار آوردند و زخم زبان زدند / برخی از سر دلسوزی خواستار استعفای دولت بودند اما ما در مقابل مردم مسئول بودیم و باید می‌ایستادیم

ربیعی: مسیری که ما رفتیم‌، اشتباه نبود / تورم و کاهش ارزش پول ملی، نتیجه تحریم‌های بی‌سابقه و وحشتناک بود / در این دولت از درآمدهای ارزی بیش از صدمیلیارد دلاری هم ‌خبری نبود / از نظر صدا و سیما، ظاهرا هنوز هم تحریم واقعیت ندارد / صدا و سیما همچنان دولت یازدهم و دوازدهم را نقد کند و بگذارد دولت سیزدهم در آرامش به کارها برسد

فرصت ۲ هفته‌ای رئیسی برای معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس پس از مراسم تحلیف

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)