کد خبر: ۲۸۴۶۱
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۱
ارسال به دوستان
ذخیره
در گفت‌وگو با یک اقتصاددان مطرح شد؛
یک استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان با بیان اینکه شرایط اقتصادی، تا حد زیادی متاثر از تئوری های اقتصادی است، تصریح کرد: ممکن است در کوتاه مدت، حرف زدن، انتظارات را شکل و تغییر بدهد، اما در بلند مدت قطعا این تعادل‌ها از مقادیر حقیقی و زیر ساختی اقتصاد، تبعیت می کند.
دکتر"حسین مهرابی" اظهار کرد: تعادل های بلند مدت اقتصادی، با حرف زدن، شعار، ارائه بسته و طرحهای غیر کارشناسی، غیر واقع بینانه و بلند پروازانه، خیلی جا به جا نمی‌شود، بلکه باید از طریق تغییر زیرساختها، و با توجه به آنها، تعادل برقرار کرد.

وی افزود: ممکن است در کوتاه مدت، حرف زدن، انتظارات را شکل و تغییر بدهد، اما در بلند مدت قطعا این تعادل‌ها از مقادیر حقیقی و زیر ساختی اقتصاد، تبعیت می کند.

مهرابی با بیان اینکه شرایط اقتصادی، تا حد زیادی متاثر از تئوری های اقتصادی است، تصریح کرد: به عنوان مثال وقتی رشد نقدینگی خیلی بیش از رشد پایه پولی است، نشاندهنده، خلق پول نامتعارف است چون بخشی از آن توسط بانکداری الکترونیک، سپرده قانونی، گسترش پوشش آماری بانک مرکزی و... قابل توجیه است، اما نه همه آن.

سرپرست دانشگاه فنی و حرفه ای استان و رییس دانشکده شهید چمران کرمان بیان کرد: دو برابر شدن حجم نقدینگی در یک دوره 4 ساله، بدون تغییر اساسی در تولید واقعی، اثرات تورمی خود را در یک دوره 4 تا 8 ساله بروز خواهد داد.

این استاد اقتصاد دانشگاه شهید باهنر کرمان گفت: انجماد سپرده ها، سرکوب‌های مالی و ارزی، جهش در واردات (با ارز سرکوب شده)، سیاست‌های انقباضی مالی و ... در کوتاه مدت ممکن است کارساز باشد، اما در بلند مدت، خیلی اثر بخش نیست. فشار هزینه ای، باعث افزایش تقاضای بنگاه‌ها برای دریافت وام شده و بانک‌ها از طریق افزایش بهره و تغییر شکل سپرده‌ها به بلند مدت، این وام دهی را تامین و اقدام به افزایش نقدینگی در جامعه می‌کنند ضمن آنکه توجه به نسبت شبه پول یا سپرده‌های غیردیداری به حجم پول که به طور قابل توجهی افزایش یافته، موید این امر است.

مهرابی ادامه داد: این چرخه در بلند مدت، منجر به بروز آثار تورمی ناشی از خودش می شود و با حرف و شکل دهی انتظارات محقق نشونده، نمی‌توان اثرات آن را از اقتصاد حذف یا حتی کمرنگ کرد.

این استاد دانشگاه شهید باهنر کرمان بیان کرد: اقتصاد ایران به جای اینکه تابعی از حقایق اصلی (تولید واقعی، بهره‌وری، پتانسیل‌های موجود و ...) باشد، تابعی از اثرات روانی شده که برخی ناآگاهانه و شاید بعضی هم عامدانه، به این آسیاب آب ریخته و مسائل را به بحث های سیاسی و سیاست خارجی ربط می‌دهند. در حالیکه از نظر من بخش کمی از آنها (در حد ۳۰ درصد) مربوط به تحریم و سیاست خارجی و مباحث سیاسی است.

وی درباره بسته ارزی جدید دولت گفت: باید دولت از طریق منابع ارزی خود، در کوتاه مدت به سیستم تزریق کند تا اثرات روانی از بین برود، و بعد پای خود را کم کم و هوشمندانه عقب بکشد.

مهرابی افزود: این انتظار نابجایی است که در کوتاه مدت بازار ارز (ثانویه) عمق پیدا کند. عمق بازار به این معنی است که مردم معاملات خود را به صورت عادی و در صرافی‌ها انجام دهند زیرا اعتماد سازی کار خیلی سختی برای متولیان امر شده است.

وی با بیان اینکه بنده با ارز دو و چند نرخی (این هم با حاشیه بیش از ۱۰۰ درصد)، در بلند مدت، موافق نیستم، تصریح کرد: برای دریافت ارز دولتی، لابی های سیاسی و ... تشکیل می‌شود و در صورتی که سیاست خارجی، تحریم و ... قرار است در بلندمدت به همین شکل باشد، باید ارز دولتی را به کالاهای غیر اساسی تخصیص دهند تا به کالاهای اساسی، زیرا اگر به کالای اساسی، ارز یارانه ای دادیم یعنی در بلند مدت داریم مزیت تولید آن در داخل کشور (مثل ارتقا تکنولوژی و ...) را تضعیف می‌کنیم. اما در کنار این مسئله، باید به قدرت خرید اقشار کم درآمد، امنیت غذایی، بهداشت و درمان و ... هم توجه کرد (اهداف مهم و عمدتا متناقض) که مسئله را برای سیاست گذار بسیار سخت خواهد کرد
منبع: ایسنا
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همتی: رئیسی سرگروه این پنج نفر است؛ این‌ها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود / این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود/اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

جایگزینی دز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود/در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دز دوم واکسن کرونا، اثر دز اول از بین می رود؟

اعلام گروه سنی جدید؛ تیرماه/نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند/سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست/تغییر ریل اقتصادی کشور در اولویت است

آیا افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند، می‌توانند خون اهدا کنند؟

۵۶ هکتار از اراضی ملی این استان به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد

کرمان به دلیل مجاورت با استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان وضعیت شکننده دارد/باید تردد از هرمزگان و سیستان و بلوچستان به سمت کرمان ممنوع شود

تعویق در دریافت دوز دوم مسئله ای در بحث ایمنی بخشی ایجاد نمی کند

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیدا‌ها

مسعود پزشکیان: دلایل ردصلاحیتم را خواستم، اما جواب ندادند/ دعوا دعوای قدرت است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)