کد خبر: ۲۸۴۷۰
تاریخ انتشار: ۰۵ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۶:۴۴
ارسال به دوستان
ذخیره
یادداشتی از محمدرضا نژادحیدری‌؛
يکي از مهمترين چالشهاي ايران امروز که در شمار چالشهاي عمده کشورهاي توسعه نيافته نيز دسته بندي ميشود «فقدان فرهنگ باوقار سياسي» است.


محمدرضا نژادحیدری: 

اگر بخواهيم يکي از ضعفهاي عمده فضاي سياسي کشور را نام ببريم روي چه موضوعي دست خواهيم گذاشت؟

کدامين چالش را به عنوان اصلي ترين ضعف در عرصه سياست داخلي انتخاب خواهيم کرد. بدون ترديد ميتوان فهرستي از نارسايي هاي فضاي سياسي امروز ايران را تهيه کرد. از مشکلات کوچک و بزرگي که بحث پيرامون هرکدام زمان فراوان نياز دارد.

يکي از مهمترين چالشهاي ايران امروز که در شمار چالشهاي عمده کشورهاي توسعه نيافته نيز دسته بندي ميشود «فقدان فرهنگ باوقار سياسي» است.

کافي است اندکي خبرهاي سياسي کشور را مطالعه کنيد؛ يا صحنه استيضاح وزير کار را مرور کنيد؛ يا مناظرههاي انتخاباتي سالهاي گذشته را به خاطر بياوريد. در همه آنها با صحنه ها و سخنهايي مواجه ميشويد که انسان از تکرار و نقل آن نيز شرمگين ميشود؛

 به راستي چرا در ميدان سياست دريده گويي شجاعت، پرده دري جسارت و هتاکي فضيلت برشمرده ميشود. گذر از مرزهاي اخلاق در کنشهاي سياسي براي سياستمداران درصورتيکه حتي مورد استقبال جامعه نيز قرار بگيرد خسران و آفت بزرگي است.

واقعيت اين است تا زماني که «فرهنگ باوقار رفتار سياسي» را آموزش نبينيم امکان حل تعارضات داخلي را به دست نخواهيم آورد. آنچه امروز صحنه سياست را براي بسياري از فرهيختگان و نخبگان ما غيرقابل تحمل کرده است؛ 

آنچه باعث شده است تا منافع ملي بر منافع جناحي و سياسي تقدم و رجحان پيدا کند؛ آنچه باعث شده که رقابتهاي سياسي تا سالها پس از انتخابات ادامه داشته باشد؛ آنچه باعث شده است تا بخشي از اقليت بخواهند با کارشکني در کار پيروز انتخابات از مردم انتقام بگيرند و به تعبير از مرحوم آيت الله هاشمي رفسنجاني «در نان مردم خرده شيشه بريزند» برميگردد به «فرهنگ سياسي» کنشگران سياسي.

اما «فرهنگ سياسي» براي رسيدن به «وقار» چه مسيري را بايد طي کند؟ شوربختانه بايد گفت برخلاف هر رفتار حرفهاي که نيازمند نهاد است، عدهاي فعاليت سياسياي را ميپسندند که «نهادمند» نباشد. درحاليکه امروز اکثريت قريب به اتفاق علماي سياست تحزب را يکي از بسترهاي مؤثر توسعه پايدار برمي شمارند؛ عده اي همچنان تلاش ميکنند تا در ساختارهاي غيررسمي کنش سياسي را دنبال کنند.

فعاليت در چارچوب نهادهاي غيررسمي بارفتارهاي غيرمسئولانه همراه است. رفتاري که نظارت گريز، زيرزميني و باندي است. دقيقه نقطه مقابل تحزب و فعاليت رسمي و آشکار سياسي. آنچه در ماجراي اخير «فيضيه» رخ داد و شعارنوشته هايي با مضمون تهديد رئيس جمهور و شخص دوم کشور برافراشته شد نمونه عيني از فقدان فرهنگ باوقار سياسي است. اگرچه ميتوان آبشخور سياسي اين جريان سياسي را شناخت اما به دليل اينکه هيچ حزب رسمي اين رفتار را پشتيباني نکرده است و افراد حاضر کمترين ميزان فعاليت حرفهاي سياسي را داشتها ند جامعه را دچار التهاب کرده است.

منتقدان که ممکن است داراي دغدغه هاي شرافتمندانهاي هم باشند اما مسير را به اشتباه انتخاب کرده اند. آنها اگر دلسوزند و به فعاليت سياسي دلبستگي دارند بايد براي حفظ منافع ملي بايستي حزب تشکيل دهند، نشست برگزار کنند، بيانيه بدهند و نشريه و سايت راه بيندازند يا به احزاب موجود و همسو با خود بپيوندند.

اين روزها برخي کنشگران سياسي بهجاي آنکه راه و چاه فعاليت سياسي را در احزاب آموزش ببينند و با کسب تجربه و آزمون خطا به فرهنگ باوقار سياسي دست پيدا کنند در پستوها و محافل به کنشگري ميپردازند.

ديرزماني بود که تحزب و فعاليت حزبي به تفرقه و دودستگي تعبير ميشد؛ اما واقعيت اين است که تشکل پذيري در سياست رفتار مسئولانه و باوقار را به همراه دارد؛ هرقدر «فعاليت سياسي متشکل» افزايش پيدا کند؛ عقلانيت سياسي توسعه مييابد؛ التهابات سياسي کاهش مييابد و زمينه براي گفتوگو افزايش خواهد يافت. گفت وگو ميوه عقلانيت و ريشه عقلانيت در فرهنگ باوقار سياسي است. فرهنگ باوقار سياسي نيز در خاک «تحزب» و رفتار مسئولانه و خردورزانه سياسي ميرويد. ازاينرو براي آنها که به منافع ملي ميانديشند از همين امروز بايد فعاليت حزبي را آغاز کنند چرا که فردا دير است.

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مصرف اغلب داروها با تزریق واکسن ممانعتی ندارد

امکان دیدار با رییس‌جمهور آمریکا پس از رفع تحریم‌ها؟ خیر / درمورد منطقه با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم / از برجام خاطره خوشی نداریم، چون آورده‌ای نداشت

با توجه به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از جلسات تبلیغاتی ممکن است شاهد افزایش آمار کرونا باشیم

پنجم تیرماه از واکسن اسپوتنیک‌وی ایرانی رونمایی می‌شود

خطیب‌زاده: بعید نیست دور بعدی مذاکرات وین دور پایانی باشد/ ظریف صبح امروز با رئیسی دیدار کرد

روحانی: به زودی تحریم‌ها برداشته می‌شود/ حالا که صادر کننده واکسن و ماسک شدیم، گفتند تحریم را برمی‌دارند

کرمان جزو استان‌های برتر کشور در مشارکت انتخابات است / معادل ۶۰ درصد از واجدان شرایط رای دادند

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید

تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم/ مقالات بالینی و پیش بالینی واکسن در حال تدوین است

پربازدید ها

اعلام رسمی اعضای منتخب شورای شهر کرمان توسط فرماندار

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

همه وعده‌های رئیسی در انتخابات ۱۴۰۰

مشارکت ۶۰ درصدی مردم استان کرمان در انتخابات/ آمار تجمیعی از شمارش آراء نداریم

پیام تبریک سید حسن خمینی به رییسی

همتی به رییسی تبریک گفت

نتایج اولیه انتخابات: کل آرا تاکنون ۲۸.۶ میلیون / رئیسی ۱۷.۸ میلیون

رییسی: از تجربیات و اندوخته‌های دولت کنونی استفاده خواهم کرد

روحانی درگذشت مادر شهیدان اسدی خانوکی را تسلیت گفت

مشکل بایدن برای توافق با ایران و احیای برجام چیست؟

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)