کد خبر: ۲۸۴۸۱
تاریخ انتشار: ۰۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۸
ارسال به دوستان
ذخیره
در نشست شورای هماهنگی بانک‌ها مطرح شد
از نگاه بخش خصوصی متهم ردیف اول رکود وضعیت تولید در استان هستند. دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان اما می‌گوید: « بانک‌ها سیبل شده‌اند» با حضور در ششمین جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان دست‌تان می آید که شبکه بانکی استان هم کم چالش پیش پایش نیست. هم مطالباتی که لاوصول مانده اند و هم درخواست‌های متعددی که مدیران دستگاه های مختلف مطرح می‌کنند.

گروه اقتصاد/محبوبه فیروزآبادی: 

از نگاه بخش خصوصی متهم ردیف اول رکود وضعیت تولید در استان هستند. دبیر شورای هماهنگی بانک‌های استان اما می‌گوید: « بانک‌ها سیبل شده‌اند»  با حضور در ششمین جلسه شورای هماهنگی بانک‌های استان کرمان  دست‌تان می آید که شبکه بانکی استان هم  کم چالش پیش پایش نیست. هم مطالباتی که لاوصول مانده اند و هم درخواست‌های متعددی که مدیران دستگاه های مختلف مطرح می‌کنند.

به گزارش امید کرمان، مهدی میری جهرمی که معتقد است بسیاری از اظهار نظرها در خصوص عملکرد سیستم بانکی به دلیل اطلاعات ناکافی مطرح می‌شود، همان اول کار از همکارانش می‌خواهد که برای اطلع‌رسانی وقت بگذارند و می‌گوید: اگر اطلاع رسانی نکنیم، سیبل می‌شویم و نقل همه محافل»

او دو خواسته دیگر را هم مطرح می کند: کسی برای دریافت وام‌ ازدواج و وام بنیاد مسکن پشت باجه نماند. 

میری با بیان این‌که غرض شخصی با کسی نداریم در خصوص چالش‌های اجرای تبصره 18 توضیحاتی می‌دهد و در عین حال بر لزوم پاسخگویی مدیریت شعب بانک‌های استان به مقامات بالادست خود در تهران تاکید می‌کند و یادآور می‌شود : مطالبات ما از 5درصد بیش‌تر شود، باید تهران پاسخگو باشیم. مساله‌ای که از سوی برخی دیگر از مدیران بانک‌های مختلف استان تایید می‌شود تا در صف پرشمار چالش‌های شبکه بانکی استان قرار گیرد. می‌گویند مطالبات از دولت چالش بسیار بد شبکه بانکی است. در حالی که بر عدم تعادل ساختاری در اقتصاد اشاره دارند از بخش‌نامه‌هایی که برای حمایت از تولید صادر شده سخن می گویند. از عدم ابلاغ برخی از بخش‌نامه‌هایی که رسانه ای شده‌اند و منجر به عدم رضایت مشتریان از بانک‌ها و متهم شدن آن‌ها می‌شود گلایه دارند.  می‌گویند از تسهیلات استمهال کشاورزان خسارت‌دیده، همه می‌خواهند استفاده کنند در حالی که مشمولش نیستند. می‌گویند شبکه بانکی با تقاضای موثر مواجه نیست. 

سیتم بانکی همراه است
سرپرست دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری استان کرمان هم که در این نشست حضور یافته است به ارایه گزارشی از تسهیلات پرداخت شده توسط سیستم بانکی استان اشاره می‌کند و می‌گوید:  بخش صنعت و معدن در 4 ماهه نخست سال جاری 25درصد تسهیلات شبکه بانکی را با عدد 14 هزارو513 میلیارد ریال به خود اختصاص داده است این در حالی است که 12 ماه سال 96 این عدد 43هزارو 904 میلیارد ریال بوده است . سهم کشاورزی 11 درصد و سهم خدمات 39 درصد، سهم صادرات واردات یک درصد، سهم مسکن 9 درصد ، بخش خوداشتغالی یک درصد و سایر 9 درصد تسهیلات است.

برپایه این گزارش 58هزارو 933میلیارد ریال در سال جاری تسهیلات توسط بانک‌های عامل استان پرداخت شده است 

رضا سنجری با بیان این‌که جمع کل تسهیلات تکلیفی سال گذشته و چهار ماهه نخست امسال  که توسط سیستم بانکی  پرداخت شده 14 هزار 427 پرونده  و مبلغی معادل  800 میلیارد تومان است، می‌گوید:  نتیجه ای که من خودم از این آمار گرفتم این بود که  سیستم بانکی همیشه همراه بوده است ولی نحوه معرفی به بانک در خروجی پرونده ها خیلی تاثیر گذاشته است.

سنجری با بیان این‌که ظرف یک ماه گذشته 128 درصد رشد در معرفی پرونده نسبت به عملکرد 8 ماه قبل داشته ایم، می‌افزاید: تصورم بر این است که نحوه بررسی طرح ها باید در کمیته فنی رویکردش عوض شود و این تغییری که ما ایجاد کردیم باعث شده است این رشد را شاهد باشیم . 

بدون اینکه فشاری بر سیستم بانکی بیاید و بدون اینکه خدایی نکرده اجباری درکار باشد . فقط طرح هایی که کارشناسی تر به سمت بانکها رود نتیجه بهتری در خروجی بانکها دارد .

او با بیان این‌که تسهیلات تبصره 18 برای قانون بودجه 96 بود و الان در حال حاضر پذیرش پرونده جدید امکان پذیر نیست؛ می‌گوید:  خود اشتغالی آمار خوبی را داریم و همکاری بانکها در این بخش کاملا نشان می دهد که چیزی در حدود 98 درصد توانستیم اعتبار ات سال قبل را جذب کنیم و این نشان دهنده کمک بانکها است.  اگر چه این را هم می دانیم که وقتی را که برای یک پرونده 10 میلیون تومانی یا یک پرونده ی 300 میلیونی گرفته می شود واقعا یکی است و تسهیلات خود اشتغالی به دلیل اینکه تعداد پرونده ها زیاد است وقت بیشتری را از سیستم بانکی می گیرد.

او با بیان این‌که هیچ علاقه نداریم تسهیلات به طرحی داده شود که هیچ توجیهی ندارد می‌گوید: دو خواهش دارم؛ مانند گذشته در پرداخت تسهیلات روستایی همت مضاعف داشته باشید و دوم این‌که در بررسی پرونده ها تسریع و تعیین تکلیف شود. 

کارت ملی جدید بخواهید 
زین‌الصالحین رییس ثبت احوال استان که در این نشست حضور یافته است از مدیران شبکه بانکی می‌خواهد که به کارت‌ملی‌های قدیمی ترتیب اثر ندهند و ارایه خدمت به مشتریان را منوط به حداقل ثبت نام جهت دریافت کارت ملی های جدید کنند. صادقی مدیرکل کمیته امداد هم از شبکه بانکی در آستانه فصل مهر برای مددجویانش کمک می‌خواهد.

 اشک مدیرکل بازرسی استانداری هم به 19 هزار نامه  و 4هزار تلفن صامد سفر رییس جمهور به استان و شهرستان سیرجان اشاره می‌کند و می‌گوید: 2هزارو 214 نامه به شبکه بانکی ارجاع شده است که انتظار داریم تعیین تکلیف شوند اما تا این لحظه فقط 84 مورد تعیین تکلیف شده است. آماری که شبکه بانکی استان آن را نمی‌پذیرد و معتقد است نتایج پرونده ها در سیستم ثبت نشده وگرنه تعداد تعیین تکلیف‌شده ها فراتر از این عدد است. نهایتا مقرر می‌شود در نشست آتی این شورا که دبیر شورای هماهنگی بعدی هم تعیین خواهد شد، گزارش مبسوطی در این خصوص ارایه شود. 

نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همتی: رئیسی سرگروه این پنج نفر است؛ این‌ها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود / این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود/اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

جایگزینی دز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود/در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دز دوم واکسن کرونا، اثر دز اول از بین می رود؟

اعلام گروه سنی جدید؛ تیرماه/نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند/سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست/تغییر ریل اقتصادی کشور در اولویت است

آیا افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند، می‌توانند خون اهدا کنند؟

۵۶ هکتار از اراضی ملی این استان به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد

کرمان به دلیل مجاورت با استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان وضعیت شکننده دارد/باید تردد از هرمزگان و سیستان و بلوچستان به سمت کرمان ممنوع شود

تعویق در دریافت دوز دوم مسئله ای در بحث ایمنی بخشی ایجاد نمی کند

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیدا‌ها

مسعود پزشکیان: دلایل ردصلاحیتم را خواستم، اما جواب ندادند/ دعوا دعوای قدرت است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)