کد خبر: ۲۸۵۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۱
ارسال به دوستان
ذخیره
وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: حتما همه اطلاع دارند که شرایط در سوریه شرایطی نیست که برای اهداف سیاست داخلی کسی استفاده شود. آمریکایی ها خیلی سابقه خوبی در مقابله با افراطی گری و تروریسم از خود نشان نداده اند .خود آقای ترامپ هم قبلا به این سابقه اشاره کردند.
وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: حتما همه اطلاع دارند که شرایط در سوریه شرایطی نیست که برای اهداف سیاست داخلی کسی استفاده شود. آمریکایی ها خیلی سابقه خوبی در مقابله با افراطی گری و تروریسم از خود نشان نداده اند .خود آقای ترامپ هم قبلا به این سابقه اشاره کردند.

وزیر امور خارجه با اشاره به رایزنی های اخیر خود با مقامات روند آستانه گفت: تلاش می کنیم وضعیت ادلب و خروج تروریست ها از این منطقه با کمترین هزینه انسانی انجام شود.

«محمدجواد ظریف» عصر امروز سه شنبه در حاشیه نشست کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی گفت: در جریان سفر به سوریه درباره روابط دوجانبه صحبتهای خیلی خوبی داشتیم.

وی اضافه کرد: با توجه به اینکه روز جمعه اجلاس سران روند آستانه را داریم و شرایط در ادلب هم شرایط حساسی هست، تلاش ما بر این است وضعیت ادلب و خروج تروریست ها از ادلب با کمترین هزینه انسانی انجام شود به همین منظور گفت و گوهایی در ترکیه داشتیم و همچنین گفت و گوهایی در سوریه با مقامات عالی سوریه داشتیم.

ظریف خاطرنشان کرد: انشاءالله تا روز جمعه گفت و گوهایی را با سه کشورعضو روند آستانه خواهیم داشت تا از شرایطی که باعث خسارت به مردم سوریه شود جلوگیری کنیم و روند پاکسازی افراطیون را بتوانیم به نتیجه برسانیم.

ظریف همچنین در پاسخ به سوالی درباره توئیت امروز ترامپ درباره عملیاـت آزادسازی ادلب گفت: ایشان بیشتر دنبال این هستند که از این آب گل آلود برای اهداف سیاست داخلی خودشان بهره مند شوند می دانید که شرایط آقای ترامپ در داخل آمریکا شرایط خوبی نیست و متاسفانه ایشان یک بار دیگر می خواهد این شرایط را با اقدام علیه مردم سوریه جبران کند.

وی خاطرنشان کرد: حتما همه اطلاع دارند که شرایط در سوریه شرایطی نیست که برای اهداف سیاست داخلی کسی استفاده شود. آمریکایی ها خیلی سابقه خوبی در مقابله با افراطی گری و تروریسم از خود نشان نداده اند .خود آقای ترامپ هم قبلا به این سابقه اشاره کردند.

ظریف تصریح کرد: ایشان باید کنار بایستند و اجازه بدهند آنهایی که واقعا با تروریسم و افراطی گری در سوریه مقابله کردند کارشان را ادامه دهند. آنهایی که در روند صلح سوریه در روند آستانه بودند که تا الان تنها روند موفق برای کاهش تشنج در سوریه بوده است. اگر دخالت دیگران نباشد ما بهتر می توانیم این روند را به نتیجه برسانیم.

وزیر امور خارجه همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در بحث روند بازسازی سوریه جمهوری اسلامی ایران تاکنون چه اقداماتی داشته است و با توجه به برگزاری اجلاس سه جانبه با موضوع سوریه در این خصوص چه برنامه هایی دارید؟ گفت: بازسازی سوریه و عراق فرصت خوبی هم برای شرکت های ایرانی و هم برای صادرات خدمات فنی و مهندسی و اشتغال برای ایرانیان است و لذا در این زمینه که منافع در واقع بازی برد - برد است ضروری است کار جدی تری داشته باشیم.

ظریف ادامه داد: ما مدتی است در مسائل اقتصادی سوریه حضور خوبی داریم و این حضور باید گسترش بیشتری داشته باشد . با توجه به حضوری که ما در کنار مردم سوریه برای مقابله با داعش داشتیم اکنون نیز بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان کمکی به امنیت و اقتصاد منطقه است و هم کمکی است برای شرکت های بسیار توانمندی جمهوری اسلامی ایران در زمینه خدمات فنی و مهندسی. 

رئیس دستگاه دیپلماسی خاطرنشان کرد: امیدواریم از این ظرفیت بسیار عظیم کشور که می‌تواند ده‌ها میلیارد دلار برای کشور ارز و شغل ایجاد کند، به بهترین نحو استفاده کنیم.

وزیر خارجه بیان کرد: نیاز به هماهنگی گسترده داخلی وجود دارد، هم در داخل و خارج دولت و هم بین حاکمیت و بخش خصوصی ؛ و مجلس می‌تواند در این زمینه کمک بسیاری خوبی کند. امروز صحبت خوبی داشتیم و امیدواریم این صحبت با هدایت کمیسیون عمران مجلس بیشتر پیگیری شود.

وی همچنین درباره سفر آلیستر برت معاون وزیر خارجه انگلیس و دیدارهایش در تهران گفت: ما با کشورهای مختلف گفت و گوهای دوره ای داریم و انگلیس هم یکی از آن کشورهاست. این گفت و گوها با برخی کشورها به صورت سالانه و برخی دیگر به صورت دو بار در سالا در این گفت و گوهای دوره ای انجام می شود

رئیس دستگاه دیپلماسی اضافه کرد: یک بار معاون ما می رود و یک بار آنها می آیند . این بار نوبت آقای برت قائم مقام وزیر و مشاور انگلیسی بود به ایران سفر کند.

وی خاطرنشان کرد: من با ایشان صحبتی نکردم . آقای عراقچی با ایشان در مورد مسائل پولی، بانکی، اجرای برجام صحبت کردند . امیدواریم اروپایی ها تعهدات خوبی را که در قالب 1+4 و همین طوردر قالب بیانیه سه وزیر کشورهای اروپایی داشتند را عملیاتی بکنند.

محمد جواد ظریف  همچنین قرار است در فراکسیون دیپلماسی و منافع ملی مجلس شورای اسلامی درباره برجام، دریای خزر، مسائل منطقه و بین المللی با نمایندگان تبادل نظر کند.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

واکسن تنها سلاح ریشه کنی کرونا، است

دستگیری سارق با ۴۸ فقره سرقت در کرمان

موافقت وزارت بهداشت با تخصیص واکسن کرونا برای افراد بالای ۵۰ سال در شهرستانهای شرقی و جنوبی استان کرمان

واکسن مشترک ایران و کوبا می‌تواند یکی از موفق ترین واکسن‌های دنیا باشد/متاسفانه رعایت پروتکل‌ها به حداقل رسیده است/از مردمی که برای تزریق واکسن، معطل شدند عذرخواهی می‌کنیم

حریرچی: تعطیلی ۶ روزه فایده‌ای نداشته / در همین تعطیلات، رعایت دستورالعمل‌ها در تهران، البرز، قم، مازندران و گیلان به کمتر از ۴۰ درصد رسیده / در تهران رستوران‌های معروف، پُرِ پُر است؛ هیچ کس هم ماسک ندارد / ۲۰ تا ۲۸ درصد افراد گفته اند واکسن نمی‌زنند؛ در اغلب شهرستان‌ها، مراکز واکسیناسیون در نیمی از ساعات کاری خود مراجعه کننده ندارند

برجام امضا نشود، قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود/ وضعیت بارش‌ها در جنوب کرمان فاجعه است

مصوبه مجلس دست و پای ما را در مذاکرات بست/ در FATF دولت کار خود را انجام داد و اکنون یک جای دیگر گیر کرده

جشن‌های دهه ولایت در ۲۲ شهرک و ۶ مکان عمومی با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود

از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟

ملاقات الکترونیک زندانیان در کرمان/ دستگاه قضا به دنبال الکترونیکی کردن پرونده هاست

پربازدید ها

تاسیس موزه دفاع مقدس را تحسین کردم/دانشجویان دانشگاه باهنر استقبال پرشوری کردند

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

احمدی نژاد:تصویب شده که با من برخورد کنند!

برجام امضا نشود، قیمت‌ها قابل کنترل نخواهد بود/ وضعیت بارش‌ها در جنوب کرمان فاجعه است

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

استاندار کرمان: شرکت‌های بزرگ اقتصادی می‌توانند واکسن کرونا وارد کنند

عبدی: هاشمی باید کاتالیزور می‌شد نه یک طرف ماجرا

تندروها ترور سردار سلیمانی و خروج از برجام را به حساب دولت گذاشتند/ رئیسی می‌داند برای حل مشکلات راهی جز برجام ندارد/ مگر به این راحتی می‌توان علیه رئیس جمهور اعلام جرم کرد؟

تمامی بخش‌های اخیر در مذاکرات هسته‌ای زیر نظر شورای عالی امنیت ملی است / دادستانی کل کشور علیه روحانی به خاطر اتهامات اخیرش اعلام جرم کند

رئیسی شیوه مذاکرات دولت روحانی را ادامه دهد/ آن دوران گذشت که بگوییم تحریم‌ها تاثیر ندارد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)