کد خبر: ۲۸۵۵۸
تاریخ انتشار: ۱۴ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۴۱
ارسال به دوستان
ذخیره
سرپرست کاوش تل آتشی دارستان استان کرمان:
«دومین فصل کاوش در «تُل آتشی» دارستان در جنوب شرق استان کرمان با هدف شناسایی فرهنگ نوسنگی در حاشیه‌های کویر لوت آغاز شد.»


«دومین فصل کاوش در «تُل آتشی» دارستان در جنوب شرق استان کرمان با هدف شناسایی فرهنگ نوسنگی در حاشیه‌های کویر لوت آغاز شد.»

به گزارش  روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، عمران گاراژیان، سرپرست کاوش تل آتشی دارستان در استان کرمان با اعلام این خبر گفت: پیشینه کاوش‌ها در این استقرار به سال 1387 برمی‌گردد که پس از بررسی مقدماتی به پیشنهاد و با حمایت پایگاه جهانی ارگ بم انجام شد.

او با بیان این‌که در آن سال کاوش­‌ها پس از بررسی مقدماتی به پیشنهاد و با حمایت پایگاه جهانی ارگ بم انجام می‌شد، افزود:اگرچه کاوش اواخر دهه‌ی 80 خورشیدی یک فصل بیشتر انجام نشد اما این کاوش منجر به شناسایی فرهنگ نوسنگی بی سفال در جنوب شرق ایران شد.

وی با اشاره به انجام مرحله دوم فصل نخست کاوش‌ها  در سال گذشته گفت: در این کاوش‌ها مطالعات مغناطیس‌سنجی ارزیابی و مرحله دیگری از لایه‌نگاری تکمیل و براساس اهداف پیش­‌بینی شده سطح خاک بکر شناسایی شد.

گاراژیان با اشاره به این نکته که در فصل جاری( تابستان 1397 ) که فصل دوم کاوش دراین مرحله است، لایه­‌نگاری به پایان خواهد رسید، از انجام کاوش افقی به منظور شناسایی فضاها در بخشی از محوطه تل آتشی خبر داد و افزود: با نمونه‌برداری‌ها و تجزیه و تحلیل یافته‌ها، اطلاعات پایه برای شناسایی کم و کیف فناوری‌های ابزار سازی، معماری و مصالح آن، شیوه‌های معیشت و سکونت مورد مطالعه قرار گیرد.

سرپرست کاوش تل آتشی دارستان گفت: اهمیت تل آتشی در این است که فرهنگی با گاهنگاری خاص را معرفی می کند، فرهنگِ نوسنگی بی سفال که متعلق به هزاره های پنجم و ششم است.

به گفته وی، این فرهنگ نوسنگی در جنوب شرق ایران ناشناخته بوده و کاوش‌ها از این نظر اهمیت دارند که یافته های فرهنگ نوسنگی (روستانشینی) در حاشیه غربی لوت جنوب را معرفی می‌کنند.

گاراژیان با اشاره به این نکته که لوت جنوبی یکی از کویرهای خشک کره زمین است، شناسایی فرهنگ نوسنگی در حاشیه‌های کویر لوت را موضوعی نو در پژوهش های باستان شناختی دانست.

او افزود: در حالی‌که بحران آب برای زیستگاه‌­های شرق و مرکز فلات ایران هر روز جدی‌تر می‌شود، انطباق­‌های پیش از تاریخی در منطقه و همچنین چشم‌اندازهای باستان شناختی مناطق خشک، اهمیت به سزایی دارد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همتی: رئیسی سرگروه این پنج نفر است؛ این‌ها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود / این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود/اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

جایگزینی دز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود/در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دز دوم واکسن کرونا، اثر دز اول از بین می رود؟

اعلام گروه سنی جدید؛ تیرماه/نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند/سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست/تغییر ریل اقتصادی کشور در اولویت است

آیا افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند، می‌توانند خون اهدا کنند؟

۵۶ هکتار از اراضی ملی این استان به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد

کرمان به دلیل مجاورت با استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان وضعیت شکننده دارد/باید تردد از هرمزگان و سیستان و بلوچستان به سمت کرمان ممنوع شود

تعویق در دریافت دوز دوم مسئله ای در بحث ایمنی بخشی ایجاد نمی کند

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیدا‌ها

مسعود پزشکیان: دلایل ردصلاحیتم را خواستم، اما جواب ندادند/ دعوا دعوای قدرت است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)