کد خبر: ۲۸۶۰۹
تاریخ انتشار: ۲۰ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۲
ارسال به دوستان
ذخیره
سینما نور که در چهارراه ارگ کرمان در سال ۱۳۳۰ تاسیس شد و اغلب فیلم‌های کاراته و بروسلی در آن به نمایش گذاشته می‌شد و محل تفریح قشر جوان بود، حالا پس از گذشت سالیان دور همچنان بلاتکیف است و خاموش. هرچند که مسئولان فرهنگی همگی از بازگشایی این سالن سینمایی همواره اظهار شعف و خوشحالی کرده‌اند
۲۱ شهریورماه سال ۹۳، روز ملی سینما، جمعی از خبرنگاران کرمان به همراه فرشید فلاح، مدیر کل وقت فرهنگ و ارشاد اسلامی مقابل پیکر بی‌جان سالن سینمایی که نزدیک به ۷۰، ۸۰ سال پیش نفس می‌کشیده جمع شده بودند و طی مراسمی، این سالن پیرِ گوشتِ‌ِ تن‌ریخته را برای بازسازی به حوزه هنری واگذار کردند.

دی‌ماه سال بعد (سال ۱۳۹۴)، استاندار وقت کرمان، علیرضا رزم‌حسینی در نشستی که برای بررسی آخرین وضعیت تئاتر آن‌زمان برگزار شده بود، به نقل از فارس، تبدیل سینما نور به پردیس سینمایی را وعده داد. یکی از نشریات محلی از قول او در این‌باره نوشت: « سینما نور کرمان مساحت وسیعی دارد که می‌توان سه پردیس سینمایی در آن راه‌اندازی کرد. وی مقرر کرد تیم کارشناسی متشکل از نمایندگان شهرداری کرمان، حوزه‌هنری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و اداره‌ کل فنی استانداری از ساختمان بازدید و حداکثر ظرف مدت یک ماه پیش‌نهاد لازم برای اصلاح و مرمت سالن سینما و در صورت ضرورت جذب سرمایه‌گذار و مشارکت را ارائه کنند».

رئیس حوزه‌هنری کرمان نیز با اشاره به این‌ که بنیاد شهید و امور ایثارگران اقداماتی در رابطه با دریافت سند انجام داده است گفت: «سینما نور، یکی از سینماهایی است که در دهه‌ی ۶۰ مصادره و به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار شده است که طی صورت‌جلسه‌ای این سینما به حوزه‌هنری تحویل داده شده است. سینما نور تحت تولید شرکت سهامی نور است که به اشکالاتی برخورده است».

خردادماه سال بعد(سال ۱۳۹۵)، عباس سالاری رئیس وقت حوزه هنری کرمان به فردای کرمان (شماره ۴۱) گفت: « چند سال قبل مقام معظم رهبری دستوری دادند، مبنی بر واگذاری سينماهايی که در تملک بنياد مستضعفان است.  بر مبنای آن دستور بررسی‌های خود را شروع کردم و دريافتم که در بين سينماهای شهر کرمان، سينما شهر تماشا و سينما نور شرايطی را دارند که حوزه‌ی هنری بتواند برای تملک و بازگشايی آنها اقدام کند. با رئيس وقت سازمان توسعه‌ سينمايي حوزه هنري کشور، تماس گرفتم و قضيه را با او مطرح و تا حدي پيگيري کردم که ايشان به کرمان آمده و طي بررسي‌ها و جلساتي که انجام شد، پرونده‌ي سينما نور در کرمان باز شد و بعد از پيگيري‌ها و رفت و آمدهاي مکرر به تهران در تاريخ ۲۵ خردادماه ۹۴ در يک جلسه با حضور جمع‌دار اموال حوزه هنري کشور؛ سينما نور کرمان به حوزه‌ي هنري کرمان تحويل و صورت‌جلسه‌ي آن هم امضا شد. در حاشيه‌ي آن صورت‌جلسه حتي پيگيري وضعيت سينما شهرتماشاي کرمان نيز در دستور کار حوزه هنري قرار گرفت».

از آن‌زمان ۹ ماه گذشت و نتیجه‌ای حاصل نشد. شهریور ماه همان سال (۱۳۹۵)، محسن مجيدی، مسئول واحد سينمايی حوزه هنری در این‌باره به فردای کرمان گفت: «مالکيت و حدود مالکيت سينما نور از گذشته تا کنون جاي بحث دارد و آنچه شتاب را کند مي‌کند، دقيقا مربوط به همين مسئله هست و ما هم تا مالکيت حوزه‌ي هنري ۱۰۰ درصد مسلم نشود، نمي‌توانيم به هيچ اقدام عملي دست بزنيم. ما از همکاران تهران تقاضا کرده‌ايم که بقيه‌ي کار حقوقي را خودمان انجام بدهيم اما ظاهرا طبق روال اداري، بعضي امور بايد ابتدا از طريق مرکز انجام و حل و فصل و سپس به مرکز استان ارجاع داده خواهد شد. شخصا به همکاران خود که پيگير پرونده‌ي حقوقي اين سينما مي‌باشند، گفتم که بازگشايي اين سينما از نوع باقيات صالحات است و اگر شما سعي خود را به‌کار گيريد که اين اتفاق عملي بشود، کاري از آن نوع انجام داده‌ايد».

حالا از آن‌‌زمان حدود دو سال گذشته است و قلب سینما نور هنوز بی‌ضربان است. مسئول واحد سينمايی حوزه هنری، محسن مجیدی، آخرین‌ بار از تهران و مسئولان مرکز سخن گفت که آن‌ها باید نتایج را اعلام کنند، پس همو بود که شاید خبرهای تازه‌ای از مراحل انجام‌شده داشت. تازه‌ترین تماس با محسن مجیدی اما ادامه‌ی راه سال‌های پیش بود: بی‌حاصلی و بلاتکلیفی. او به خبرنگار فردای کرمان گفت: «همچنان همان مسائل تملیکی در جریان است و مالکین متعدد نیز روند این کار را پیچیده کرده‌اند. از آخرین باری که مقرر شد بازرسین تهران دنبال رتق و فتق این قضیه باشند، همچنان درگیر مسائل قانونی و حقوقی این کار هستند و دیگر از دست ما خارج شده است و خود مرکز دارد مستقیما بر روی این پرژه کار می‌کند که حتی خود من هم دیگر با آن‌ها در تماس نیستم. تا زمانی که مسائل حقوقی حل نشده است، وضعیت همین است. وضعیت کنونی مسئله حاد و پیچیده‌ای است».

سینما نور که در چهارراه ارگ کرمان در سال ۱۳۳۰ تاسیس شد و اغلب فیلم‌های کاراته و بروسلی در آن به نمایش گذاشته می‌شد و محل تفریح قشر جوان بود، حالا پس از گذشت سالیان دور همچنان بلاتکیف است و خاموش. هرچند که مسئولان فرهنگی همگی از بازگشایی این سالن سینمایی همواره اظهار شعف و خوشحالی کرده‌اند اما، همواره موانع گوناگونی را برای این امر برشمرده‌اند که به نظر می‌رسد راه‌حل چندان جدی و کارسازی، دست‌کم در حال حاضر برای احیای این سینمای کهنه وجود نداشته باشد. حالا که سینماهایی چون سینما نور و درخشان بی‌فروغ‌اند و سینماهای فعال سطح شهر نیز، به صندلی‌های خالیِ روبروی پرده‌ی رنگارنگ سینما عادت کرده‌اند هم، مشخص نیست که احیای یک میراثِ کهنه چقدر برای مسئولان فرهنگی‌مان ضروری، و در اولویت باشد.


منبع: فردای کرمان
 
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همتی: رئیسی سرگروه این پنج نفر است؛ این‌ها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود / این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود/اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

جایگزینی دز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود/در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دز دوم واکسن کرونا، اثر دز اول از بین می رود؟

اعلام گروه سنی جدید؛ تیرماه/نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند/سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست/تغییر ریل اقتصادی کشور در اولویت است

آیا افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند، می‌توانند خون اهدا کنند؟

۵۶ هکتار از اراضی ملی این استان به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد

کرمان به دلیل مجاورت با استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان وضعیت شکننده دارد/باید تردد از هرمزگان و سیستان و بلوچستان به سمت کرمان ممنوع شود

تعویق در دریافت دوز دوم مسئله ای در بحث ایمنی بخشی ایجاد نمی کند

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیدا‌ها

مسعود پزشکیان: دلایل ردصلاحیتم را خواستم، اما جواب ندادند/ دعوا دعوای قدرت است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)