کد خبر: ۲۸۶۲۴
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۹
تعداد نظرات: ۲ نظر
ارسال به دوستان
ذخیره
گفتاری از حجت الاسلام عباس اسلامی
هرساله که محرم فرامی‌رسد برخی افراد به خاطر منافع دنیوی خودشان چه در عالم سیاست و چه در عالم اقتصاد و غیره می‌آیند این واقعه را مورد هدف قرار می‌دهند و منبر امام حسین و یا جمعیتی که برای عشق اباعبدالله جمع شده‌اند را به سمت تحلیلی از این واقعه می‌برند که اصلاً هیچ سنخیتی و ارتباطی با قیام عاشورا ندارد. این‌ها به واقعه عاشورا می‌تواند لطمه بزند. اینکه می‌گوییم استفاده ابزاری، همین است.


حجت‌الاسلام عباس اسلامی عضو شورای راهبردی جمعیت توسعه و آزادی استان کرمان در صدای تاک نوشت: 


محرم، بهار عقل و عاطفه است. هم عقل و هم عاطفه و احساس ما حکم می‌کند تا امام حسین (ع) را بشناسیم و با اباعبدالله (ع) و کاروان ایشان همراه شویم. محرم ماه خرد و احساس و همراهی با کاروان اباعبدالله است.

آغاز محرم نمایشگاهی افتتاح می‌شود که در آن کرامت، شهادت، اخلاص، ایثار، فداکاری و همه خوبی‌ها پیدا می‌شود؛ و برای هر سلیقه‌ای کالا و متاعی را به نمایش گذاشته است. عاشورا برای جوانان الگو است، برای زن‌ها الگو است، برای پیرمردها الگو است. این نمایشگاه، نمایشگاه متنوعی است که تماماً به وجود اباعبدالله الحسین وابسته است.

امیرالمؤمنین علی (ع) می‌فرمایند هر چیزی آفت دارد، سخن گفتن آفت دارد، خانواده هم آفت دارد، لذا همین‌طور که عاشورا بافضیلت و بااهمیت است، آفت‌هایی هم می‌تواند داشته باشد.امام کاظم (ع) هم در حدیث زیبایی می‌فرمایند شما چهار چیز باید یاد بگیرید: اول: خداشناسی، دوم: خودشناسی، سوم: وظیفه‌شناسی و چهارم: آفت‌شناسی یا آسیب‌شناسی. لذا آفت‌شناسی یک مسأله خیلی مهمی است که باید یاد بگیریم.

بر همین اساس عاشورا هم می‌تواند از دو ناحیه دچار آسیب شود. اول: دشمن است که با جعل حدیث و با مخدوش کردن واقعیت‌ها به جریان عاشورا یا به هر جریان دینی دیگری آسیب می‌زند تا نتوانیم به‌صورت صحیح امیرالمؤمنین یا ائمه معصومین را بشناسیم. دوم: برخی از ما شیعیان هستیم که با استفاده ابزاری از یک قضیه دینی به نفع مسائل روز دنیا به عاشورا لطمه می‌زنیم.

با برسی آسیب‌های عاشورایی، اولین آسیب آن را از ناحیه محتوا می‌بینیم. عاشورا در بعضی مواقع آسیب‌های محتوایی قابل‌تأملی دارد که می‌تواند خیلی خطرناک باشد. هنگامی‌که یک حدیث و روایتی را می‌خوانیم و مطلبی را می‌گوییم که این با اصل موضوع تطابق ندارد یا اینکه افراد چیزهایی را به ذوق و سلیقه خودشان در زیارت عاشورا اضافه می‌کنند این‌یک آسیب محتوایی است. چراکه ما در محتوا تغییر ایجاد کرده‌ایم.

دومین آسیب، مربوط به روش‌های عزاداری اباعبدالله (ع) است. بعضاً مشاهده می‌شود که در ایام عزای امام حسین (ع) که از زمان امام صادق (ع) تا به الآن برقرار بوده است، دچار یکسری مسائل مانند سبک‌های خاص موسیقی و... هستیم. در حقیقت ما در حال تغییر روش واقعی عزاداری هستیم. بحث سبک و آلات موسیقی یکی از آسیب‌های روشی است که ما با آن روبه‌رو هستیم.

سومین آسیب‌ اجتماعی مربوط به مجلس عزاداری امام حسین (ع) است که باید عاری از شبهات باشد. از این شبهات می‌توان به مال شبهه‌ناک و یا مکان شبهه‌ناک اشاره کرد. حتی استفاده یک مال از دولت و مردم در مسائلی که رضایت عموم بر آن نیست درست نیست و شاید خود اباعبدالله (ع) هم به این شکل راضی نباشد.

آسیب چهارم و مهم‌ترین آسیب مربوط به مسائل تحلیلی است. واقعه عاشورا یک واقعه ظلم ستیزانه، عدالت‌خواهانه، حق خواهانه و یک واقعه دین پرورانه است. ولی متأسفانه امروز شاهدیم که برخی مداحان و اهل منبر تحلیل‌های غلط از این واقعه ارائه می‌دهند. تحلیل‌هایی که بیشتر به نفع خودمان است.

 هرساله که محرم فرامی‌رسد برخی افراد به خاطر منافع دنیوی خودشان چه در عالم سیاست و چه در عالم اقتصاد و غیره می‌آیند این واقعه را مورد هدف قرار می‌دهند و منبر امام حسین و یا جمعیتی که برای عشق اباعبدالله جمع شده‌اند را به سمت تحلیلی از این واقعه می‌برند که اصلاً هیچ سنخیتی و ارتباطی با قیام عاشورا ندارد. این‌ها به واقعه عاشورا می‌تواند لطمه بزند. اینکه می‌گوییم استفاده ابزاری، همین است.

ما حق تحلیل نادرست نداریم و نباید هیچ واقعه‌ی زمانی را در زمان دیگر بیاوریم و بازسازی کنیم. هر بحث تاریخی را باید متناسب با مقتضیات زمان خودش تحلیل کرد؛ اما می‌آییم یک مطلبی را از قیام عاشورا می‌گیریم و به نفع خودمان و علیه جریان رقیب و مخالف سیاسی‌مان آن را مطرح می‌کنیم.
این موضوع به نظر من به دین و به قیام امام حسین لطمه می‌زند.

 کما اینکه تابه‌حال هم لطمه زده است. یکی از دلایلی که می‌بینیم امروز مردم از بعضی سخنرانی‌ها خسته شده‌اند همین است که ما راجع به عاشورا و اهداف آن صحبت نمی‌کنیم. حرف‌های خودمان را از زبان اباعبدالله می‌زنیم و این خطرناک است. مداحی‌های ما هم متأسفانه دچار آفت شده است، شعرها را برده‌ایم به سمت جنگ و جدال‌های سیاسی که هیچ سنخیتی با واقعه عاشورا ندارد.

اما برای حل این مسأله چه باید کرد؟ نقش اول را در این موضوع خطبا دارند، آن‌ها باید امانت‌دار باشند چراکه مواظبت و حفاظت دین و ثبات دین بر عهده آن‌هاست.
باید دقت کنیم منبر را و بحث مسائل دینی را به مسائل حاشیه‌ای نبریم. این مورد در دوره‌هایی از تاریخ نیز دیده‌شده است؛ یعنی منبرهای خلاف واقع و تعریف‌ها و تمجیدهای خلاف واقع صورت می‌گرفت و با جعل حدیث جامعه علوی را تحت‌الشعاع خود قرارمی داد.

مواظبت اصلی بر عهده خطباست. فرصت چندروزه دنیا، ارزش مسائل دنیوی را ندارد. خطبا نقش اصلی را بر عهده‌دارند و مدیون هستند. اغلب مردم دین را بدون هیچ بینش و پژوهشی و تنها بر اساس گفته‌های خطبا و علما می‌شناسند. لذا نباید کاری کرد تا این مردم از دین روی‌گردان شوند.
منتقدین چنین رویکردهایی در منابر اهل‌بیت باید واقعیت‌ها را ارائه دهند، نقد کنند و نگذارند این‌ها ثبت شود. سکوت در مقابل این‌ها باعث می‌شود که این مسائل کم‌کم در تاریخ بماند. الآن اگر چنین مسائلی موردانتقاد قرار بگیرد و نقد شود بعدها وقتی کسی خواست این‌ها را بخواند می‌بیند در مقابل این مطالب یک نقدی هم آمده است.

بعدازآن هم مردم مسئول‌اند. باید سخنران‌ها و مداحانی را دعوت کنند که اهداف اصلی و حماسی واقعه عاشورا را مطرح کنند نه اینکه مسائل روز را مدنظر قرار دهند و بخواهند واقعه عاشورا را هدف قرار دهند.

امیدوارم خداوند متعال این توفیق را به همه ما عطا کند که دقت کنیم و از واقعه عاشورا و آنچه اهل‌بیت و خود امام حسین (ع) خواسته‌اند حفاظت کنیم و آن را به‌صورت دقیق به مردم ارائه دهیم.

نظرات بینندگان
غیر قابل انتشار: ۰
در انتظار بررسی: ۰
انتشار یافته: ۲
حسین
|
Iran, Islamic Republic of
|
۲۰:۲۳ - ۱۳۹۷/۰۶/۲۴
0
1
از بس خودشان بی مایه اند, به منبر امام حسین هم رحم نمی کنند
رقیه محمدی
|
Iran, Islamic Republic of
|
۱۰:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۳۱
0
0
امسال ما منبر غیر سیاسی ندیدیم !!! همش داشتن فحش می دادن
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دور آبیاری درختان جنگل قائم 35 روزه و درختان پارک جنگلی 20 روزه است

گران شدن سرسام‌آور کاغذ تیر خلاص بر پیکر کتاب‌فروشی‌های ایران است/ خرید کتاب به صفر رسیده / سیاست‌گذاران در حد شعار، ژست و برنامه‌های بی‌خاصیت از کتاب حمایت می‌کنند

سرویس‌دهی پنج دستگاه اتوبوس حومه به شهرهای اطراف، تعیین تکلیف شود/حمل و نقل در خارج شهر از عهده‌ی شهرداری خارج است/اتوبوس‌ها از لحاظ فنی صلاحیت خدمات‌دهی به حومه شهر را ندارند

۱۷۰ محله‌ی شهری و روستایی آسیب‌پذیر در استان وجود دارد

لایحه معاونت امور زنان درباره اصلاح قانون موجود درباره دیه در کمیسیون لوایح دولت است/ در حال تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه هستیم

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

قطع درخت در محدوده شهر بدون داشتن مجوز خلاف قانون است

چه کسانی صبح‌ها به سینما می‌روند؟/ سانس‌های سینما تا قبل از ساعت 15 نیم بها خواهد شد

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر، تکذیب شد

پربازدید ها

توصیه اعضای کمیسیون امنیت ملی به رئیس جدید برای اتخاذ مواضع معتدل در حوزه دیپلماسی

جنجال در مجلس بر سر اموال نامشروع

انتصاب سه عضو فقهای شورای نگهبان از سوی رهبر انقلاب

برگزاری جلسه شورای عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

اطلاعیه مهم دبیرخانه شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان استان در خصوص "شورای اصلاحات جنوب"

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۴ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)