کد خبر: ۲۸۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد
بعد از چند سال بحث نگه داشتن قیمت ارز در کشور یکدفعه قیمت آزاد می شود تا به قیمت واقعی برسد البته در حال حاضر حباب دارد که امیدواریم ارز به قیمت واقعی برسد.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بلندمدت باید فکری به آن شود و باید فکری برای برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی بویژه پسته را داشته باشیم کاری که شرکت تعاونی پسته سالهای سال انجام داد.

 احمد محمدی انارکی در دومین همایش ملی پسته ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: خسارت بر محصول پسته امسال مشکلاتی را در معیشت مردم ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا برای اینکه صادرات خود را تقویت کنند ارزش پولی خود را کاهش می دهند تا از صادرات حمایت کرده و این بخش را تقویت کنند

وی افزود: بعد از چند سال بحث نگه داشتن قیمت ارز در کشور یکدفعه قیمت آزاد می شود تا به قیمت واقعی برسد البته در حال حاضر حباب دارد که امیدواریم ارز به قیمت واقعی برسد.

محمدی انارکی ادامه داد: 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که درصد کمی از آن را محصولات کشاورزی تشکیل می دهد، 55 میلیارد نیز صادرات نفتی داریم که جمعاً 97 میلیارد دلار صادرات و 45 میلیارد دلار نیز واردات داریم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به اینکه در بحث صادرات محصولات کشاورزی بخشی از آن مربوط به پسته است، یادآور شد: 95 درصد محصول پسته صادراتی است و 17 استان کشور درگیر تولید پسته هستند و در دنیا سالهای سال مقام اول را در دنیا داریم.

محمدی انارکی بیان داشت: رفسنجان پایتخت پسته دنیا است و شرکت پسته با 75 هزار عضو یکی از بزرگترین شرکتهای تعاونی دنیا است که عملاً اکثر مردم شهرستان عضو آن هستند و از سایر شهرستانها نیز عضو این شرکت هستند.

وی ابراز داشت: 93 درصد آب مصرفی استان آب کشاورزی است و با توجه به اینکه کشاورزی ما به روز نشده شاید آب هدر برود و در این بخش با مشکلات کارشناسی نشده روبرو هستیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه ارز صادرات در محصولات غیرنفتی باید در اختیار صادرکننده باشد، خاطرنشان کرد: ما پیمان ارزی را قبول داریم اما این امر در کوتاه مدت باید انجام شود اگر قرار شود ارزی که در بخش کشاورزی صادر می شود با ارزی که در پتروشیمی که هم بازاریابی آن راحت است و هم مصرفش مشخص است صادر می شود یکی باشد درست نیست و باید در بلندمدت فکری به آن شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بلندمدت باید فکری به آن شود و باید فکری برای برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی بویژه پسته را داشته باشیم کاری که شرکت تعاونی پسته سالهای سال انجام داد.

محمدی انارکی ادامه داد: راهکار دیگر این است که در قبال ارزی که صادر می کنیم ماشین آلات وارد کنیم روشهای نوین آبیاری را تقویت و کشاورزی را بروز کنیم.

وی با مقایسه برداشت 3.5 تن محصول پسته در هکتار در آمریکا با 500 کیلو در هکتار در کشور گفت: تفاوت این ارقام خیلی است و باید بحث ورود تکنولوژی های نوین را به بخش کشاورزی داشته باشیم چرا که سرعت و کیفیت کار را در تولید بهبود می بخشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید سپرده گذاری ارزی بخش کشاورزی را متفاوت با پتروشیمی ببینیم، افزود: اگر به پتروشیمی دو ماه فرصت ورورد ارز را می دهیم به بخش کشاورزی 6 ماه فرصت دهیم که این مباحث را در کمیسیون اقتصادی پیگیری می کنیم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در خصوص امهال وامهای حوزه انتخابیه خود نیز اظهار کرد: برای امهال وامها اقدام کردیم و اعضای کمیسیون اقتصادی و وزیر سابق اقتصاد از منطقه بازدید کردند و جلساتی را با مجمع نمایندگان استان با وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کل سابق بانک مرکزی داشتیم و این مسئله پیگیری شد.

محمدی انارکی اظهار داشت: اخیراً بدلیل نقصی که در بخشنامه دولت بود استعلام کردند و امیدواریم سازمان مدیریت سریعتر پاسخ این استعلام را بدهد تا این مصوبه اجرایی شود و هفته آینده مجمع نمایندگان جلسه ای را مدیران بانکهای استان خواهد داشت.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به خسارتهای سال جاری به محصول پسته رفسنجان، یادآور شد: در سالهای گذشته یک میلیون نفر روز برداشت پسته در شمال استان بود که از استانهای همجوار نیز کارگر می آمد اما امسال خبری از این موضوع و زمینه های دیگر اشتغال در شهرستان نیست. 

محمدی انارکی با طرح این سوال که باید از خودمان بپرسیم چه شده که 95 درصد محصول پسته ما امسال از بین رفته است، ادامه داد: ممکن است تغییرات اقلیمی دخیل باشد اما بیشتر به سموم، کود، نداشتن برنامه خاصی برای دادن نهاده ها به باغات برمی گردد. باید کارگروهی در این خصوص تشکیل دهیم و از بخش خصوصی شرکتهایی که سموم را در دنیا عرضه می کنند کمک بگیریم تا نتیجه آن را مشاهده کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم

لزوم نگاه جدی‌تر مدیران ارشد کشوری به حل بحران‌های استان کرمان/ مصوبات ستاد بحران در شهرستان بافت باید با جدیت پیگیری شود

رشد ۱۳۱ در صدی سود تلفیق سال ۱۳۹۹ نسبت به سال مشابه قبل و تخصیص سود ۲۰۰ ریالی به هر سهم

واژگونی خودرو در محور بردسیر به باغین 2 کشته و 3 مصدوم بر جای گذاشت

سیل اخیر به ۲۰۰ منزل مسکونی کرمان خسارت وارد کرد

مردم خوزستان ناراحتی خود را بروز دادند هیچ گله‌ای از آنها نمی‌توان داشت/ در همه جا از جمله مراسم‌های مذهبی و غیرمذهبی نیز باید اصل را بر رعایت کامل شیوه‌نامه‌های باشد

تفاوت در عوارض بعد از تزریق واکسن کرونا در افراد مختلف

کشف ۶۰۰ کیسه ۵۰ کیلویی کود شیمیایی قاچاق به ارزش یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال در رفسنجان

بیش از ۶۰ درصد جمعیت بالای ۶۰ سال کرمان واکسن کرونا دریافت کردند

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)

جلسات ما سیاهی‌لشکر ندارد/ با کسی در زمینه‌ی داستان شوخی و تعارف ندارم/آبرو و اعتبار برآمده از سبک زندگی و زیست آدم‌هاست /موفقیت نویسنده‌ها برآمده از رنج و دردها و سخت‌هایی است که کشیده‌اند   (۲ نظر)

شرق: شلیک یک یا چند موشک به اسرائیل زمین بازی را عوض می‌کند و ایران در معرض محکومیت بین‌المللی قرار می‌گیرد/ جوان: اگر اقدام مشخصی در زمینه ترور شهید فخری زاده صورت نگیرد، دشمن برای تهدیدات ایران ارزش چندانی قائل نمی‌شود/ایران: پیوند دادن ترور شهید فخری زاده با برجام بی‌پایه است؛ مگر در سال 88 که شهید مسعود علی‌محمدی ترور شد، اساساً برجامی وجود داشت؟   (۲ نظر)

در انتخابات 1400 شرکت کنیم حتی اگر شکست بخوریم/ تحریم‌های اقتصادی آمریکا، به رای آوردن جریان اصولگرایی کمک می‌کند/نواصولگرایان دارند از تاکتیک های اصلاح طلبان استفاده می‌کنند/ حذف رقیب برای آینده انقلاب اسلامی، آفت بد و خطرناکی است   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

نماینده جیرفت خبرداد: حضور ۳ نماینده مجلس در کابینه دولت سیزدهم   ( نظر)

تصادف مرگبار در خیابان شهدای خانوک شهر کرمان+تصاویر   ( نظر)

قتل در یک جشن تولد در ریگان؛ قاتل کمتر از یک ساعت دستگیر شد   ( نظر)

استاندار کرمان: وضعیت کرونا در کرمان بسیار نگران کننده است   ( نظر)