کد خبر: ۲۸۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد
بعد از چند سال بحث نگه داشتن قیمت ارز در کشور یکدفعه قیمت آزاد می شود تا به قیمت واقعی برسد البته در حال حاضر حباب دارد که امیدواریم ارز به قیمت واقعی برسد.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بلندمدت باید فکری به آن شود و باید فکری برای برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی بویژه پسته را داشته باشیم کاری که شرکت تعاونی پسته سالهای سال انجام داد.

 احمد محمدی انارکی در دومین همایش ملی پسته ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: خسارت بر محصول پسته امسال مشکلاتی را در معیشت مردم ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا برای اینکه صادرات خود را تقویت کنند ارزش پولی خود را کاهش می دهند تا از صادرات حمایت کرده و این بخش را تقویت کنند

وی افزود: بعد از چند سال بحث نگه داشتن قیمت ارز در کشور یکدفعه قیمت آزاد می شود تا به قیمت واقعی برسد البته در حال حاضر حباب دارد که امیدواریم ارز به قیمت واقعی برسد.

محمدی انارکی ادامه داد: 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که درصد کمی از آن را محصولات کشاورزی تشکیل می دهد، 55 میلیارد نیز صادرات نفتی داریم که جمعاً 97 میلیارد دلار صادرات و 45 میلیارد دلار نیز واردات داریم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به اینکه در بحث صادرات محصولات کشاورزی بخشی از آن مربوط به پسته است، یادآور شد: 95 درصد محصول پسته صادراتی است و 17 استان کشور درگیر تولید پسته هستند و در دنیا سالهای سال مقام اول را در دنیا داریم.

محمدی انارکی بیان داشت: رفسنجان پایتخت پسته دنیا است و شرکت پسته با 75 هزار عضو یکی از بزرگترین شرکتهای تعاونی دنیا است که عملاً اکثر مردم شهرستان عضو آن هستند و از سایر شهرستانها نیز عضو این شرکت هستند.

وی ابراز داشت: 93 درصد آب مصرفی استان آب کشاورزی است و با توجه به اینکه کشاورزی ما به روز نشده شاید آب هدر برود و در این بخش با مشکلات کارشناسی نشده روبرو هستیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه ارز صادرات در محصولات غیرنفتی باید در اختیار صادرکننده باشد، خاطرنشان کرد: ما پیمان ارزی را قبول داریم اما این امر در کوتاه مدت باید انجام شود اگر قرار شود ارزی که در بخش کشاورزی صادر می شود با ارزی که در پتروشیمی که هم بازاریابی آن راحت است و هم مصرفش مشخص است صادر می شود یکی باشد درست نیست و باید در بلندمدت فکری به آن شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بلندمدت باید فکری به آن شود و باید فکری برای برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی بویژه پسته را داشته باشیم کاری که شرکت تعاونی پسته سالهای سال انجام داد.

محمدی انارکی ادامه داد: راهکار دیگر این است که در قبال ارزی که صادر می کنیم ماشین آلات وارد کنیم روشهای نوین آبیاری را تقویت و کشاورزی را بروز کنیم.

وی با مقایسه برداشت 3.5 تن محصول پسته در هکتار در آمریکا با 500 کیلو در هکتار در کشور گفت: تفاوت این ارقام خیلی است و باید بحث ورود تکنولوژی های نوین را به بخش کشاورزی داشته باشیم چرا که سرعت و کیفیت کار را در تولید بهبود می بخشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید سپرده گذاری ارزی بخش کشاورزی را متفاوت با پتروشیمی ببینیم، افزود: اگر به پتروشیمی دو ماه فرصت ورورد ارز را می دهیم به بخش کشاورزی 6 ماه فرصت دهیم که این مباحث را در کمیسیون اقتصادی پیگیری می کنیم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در خصوص امهال وامهای حوزه انتخابیه خود نیز اظهار کرد: برای امهال وامها اقدام کردیم و اعضای کمیسیون اقتصادی و وزیر سابق اقتصاد از منطقه بازدید کردند و جلساتی را با مجمع نمایندگان استان با وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کل سابق بانک مرکزی داشتیم و این مسئله پیگیری شد.

محمدی انارکی اظهار داشت: اخیراً بدلیل نقصی که در بخشنامه دولت بود استعلام کردند و امیدواریم سازمان مدیریت سریعتر پاسخ این استعلام را بدهد تا این مصوبه اجرایی شود و هفته آینده مجمع نمایندگان جلسه ای را مدیران بانکهای استان خواهد داشت.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به خسارتهای سال جاری به محصول پسته رفسنجان، یادآور شد: در سالهای گذشته یک میلیون نفر روز برداشت پسته در شمال استان بود که از استانهای همجوار نیز کارگر می آمد اما امسال خبری از این موضوع و زمینه های دیگر اشتغال در شهرستان نیست. 

محمدی انارکی با طرح این سوال که باید از خودمان بپرسیم چه شده که 95 درصد محصول پسته ما امسال از بین رفته است، ادامه داد: ممکن است تغییرات اقلیمی دخیل باشد اما بیشتر به سموم، کود، نداشتن برنامه خاصی برای دادن نهاده ها به باغات برمی گردد. باید کارگروهی در این خصوص تشکیل دهیم و از بخش خصوصی شرکتهایی که سموم را در دنیا عرضه می کنند کمک بگیریم تا نتیجه آن را مشاهده کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

دور آبیاری درختان جنگل قائم 35 روزه و درختان پارک جنگلی 20 روزه است

گران شدن سرسام‌آور کاغذ تیر خلاص بر پیکر کتاب‌فروشی‌های ایران است/ خرید کتاب به صفر رسیده / سیاست‌گذاران در حد شعار، ژست و برنامه‌های بی‌خاصیت از کتاب حمایت می‌کنند

سرویس‌دهی پنج دستگاه اتوبوس حومه به شهرهای اطراف، تعیین تکلیف شود/حمل و نقل در خارج شهر از عهده‌ی شهرداری خارج است/اتوبوس‌ها از لحاظ فنی صلاحیت خدمات‌دهی به حومه شهر را ندارند

۱۷۰ محله‌ی شهری و روستایی آسیب‌پذیر در استان وجود دارد

لایحه معاونت امور زنان درباره اصلاح قانون موجود درباره دیه در کمیسیون لوایح دولت است/ در حال تلاش برای ورود بانوان به ورزشگاه هستیم

طرح الزام بانک‌ها به حذف سود و جریمه مضاعف فوریتی شد

قطع درخت در محدوده شهر بدون داشتن مجوز خلاف قانون است

چه کسانی صبح‌ها به سینما می‌روند؟/ سانس‌های سینما تا قبل از ساعت 15 نیم بها خواهد شد

سه حقوقدان جدید شورای نگهبان برای شش سال انتخاب شدند/یک دهه شصتی و نماینده مجلس در جمع منتخبان

تخریب دیوار‌های ارگ بم با لودر، تکذیب شد

پربازدید ها

مالیات بهترین راه برای جدا شدن از اقتصاد نفتی است

سران سه قوه با واگذاری سهام دولت در ایران خودرو و سایپا موافقت کردند/14درصد ایران خودرو و 17 درصد سایپا به فروش گذاشته می شود

اما و اگرهای اسناد بالا دستی استان

بنگاه های تولیدی فاقد دسته چک برای تقسیط بدهی مالیاتی دچار مشکل اند/ اجرای مالیات بر مبنای ریسک و رسیدگی اظهارنامه های مالیاتی به صورت تصادفی انجام شود

نگرانی کشاورزان شرق استان از ریزش خرما

افزایش قیمت نان ممکن است تبعاتی داشته باشد/بهتر است قیمت آرد کاهش یابد و نان گران نشود

از هر 48 شرکت ، یک شرکت می تواند فعال باشد/ در 5 رتبه به اندازه ظرفیتمان شرکت داریم/90 درصد پروژه های عمرانی نهادهای عمومی، به پیمانکاران غیر بومی واگذار شده است/شهرداری هیچ الزامی بر گرفتن پیمانکار بومی ندارد

خریدار ۳۸ هزار سکه از بانک مرکزی، باید ۹ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان مالیات پرداخت کند

تداوم سیاست‌های اقتصادی دهه‌های گذشته به اقتصاد کشور آسیب می زند

مسعود نیلی: تنها کشوری در دنیا هستیم که همه مسوولان آن منتقد شرایط هستند

پر بحث

بخاطر آپاندیسیت 4 بار فرزندم به اتاق عمل رفت/فرزندم هم جسمی و هم روحی آسیب دیده است/ نهادهای نظارتی به دادم برسند+ عکس   (۷ نظر)

شورای اصلاح طلبان تذکر دهد؛به کسی چک سفید نداده ایم   (۶ نظر)

«قلاده های طلا» بسیار دقیق و موشکافانه به مباحث فتنه ۸۸ پرداخته است/کارگردانی خوب ابوالقاسم طالبی منجر به تولید فیلم خوب و تأثیر گذار شد   (۶ نظر)

هیچ تعصبی روی هیچ پزشکی نداریم/ من تایید نمی‌کنم که از نظر تجهیزات پزشکی در مضیقه‌ایم/ تبحر پزشکان متفاوت است/ عارضه جزیی از پزشکی است   (۵ نظر)

همه موافق سیستم اعلام بار مجازی هستند به جز من و 80 درصد رانندگان/ رانندگان در این سیستم حق انتخاب بار ندارند/ سیستم مجازی اعلام بار بوشهر رضایت بخش نبود/ نظارت ما بر سیستم اعلام بار کم رنگ می شود   (۴ نظر)

ده گانه ای برای دومین استاندار دولت تدبیر   (۴ نظر)

زنده باد شفافیت   (۴ نظر)

وعده سر خرمن می دهید/قیمت مرغ در کرمان بیشتر از سایر استان هاست/حتی مرغ در شهرهای سیل زده هم به قیمت 13 هزار تومان عرضه می شود   (۴ نظر)

گزارش تصویری گفتارنو از آیین تودیع و معارفه استاندار کرمان   (۳ نظر)

3 انتصاب جدید در استانداری کرمان   (۳ نظر)