کد خبر: ۲۸۶۳۰
تاریخ انتشار: ۲۲ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۳
ارسال به دوستان
ذخیره
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح کرد
بعد از چند سال بحث نگه داشتن قیمت ارز در کشور یکدفعه قیمت آزاد می شود تا به قیمت واقعی برسد البته در حال حاضر حباب دارد که امیدواریم ارز به قیمت واقعی برسد.
نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بلندمدت باید فکری به آن شود و باید فکری برای برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی بویژه پسته را داشته باشیم کاری که شرکت تعاونی پسته سالهای سال انجام داد.

 احمد محمدی انارکی در دومین همایش ملی پسته ایران در دانشگاه ولی عصر(عج) رفسنجان اظهار کرد: خسارت بر محصول پسته امسال مشکلاتی را در معیشت مردم ایجاد کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: بسیاری از کشورهای دنیا برای اینکه صادرات خود را تقویت کنند ارزش پولی خود را کاهش می دهند تا از صادرات حمایت کرده و این بخش را تقویت کنند

وی افزود: بعد از چند سال بحث نگه داشتن قیمت ارز در کشور یکدفعه قیمت آزاد می شود تا به قیمت واقعی برسد البته در حال حاضر حباب دارد که امیدواریم ارز به قیمت واقعی برسد.

محمدی انارکی ادامه داد: 40 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی داریم که درصد کمی از آن را محصولات کشاورزی تشکیل می دهد، 55 میلیارد نیز صادرات نفتی داریم که جمعاً 97 میلیارد دلار صادرات و 45 میلیارد دلار نیز واردات داریم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به اینکه در بحث صادرات محصولات کشاورزی بخشی از آن مربوط به پسته است، یادآور شد: 95 درصد محصول پسته صادراتی است و 17 استان کشور درگیر تولید پسته هستند و در دنیا سالهای سال مقام اول را در دنیا داریم.

محمدی انارکی بیان داشت: رفسنجان پایتخت پسته دنیا است و شرکت پسته با 75 هزار عضو یکی از بزرگترین شرکتهای تعاونی دنیا است که عملاً اکثر مردم شهرستان عضو آن هستند و از سایر شهرستانها نیز عضو این شرکت هستند.

وی ابراز داشت: 93 درصد آب مصرفی استان آب کشاورزی است و با توجه به اینکه کشاورزی ما به روز نشده شاید آب هدر برود و در این بخش با مشکلات کارشناسی نشده روبرو هستیم.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در ادامه با تأکید بر اینکه ارز صادرات در محصولات غیرنفتی باید در اختیار صادرکننده باشد، خاطرنشان کرد: ما پیمان ارزی را قبول داریم اما این امر در کوتاه مدت باید انجام شود اگر قرار شود ارزی که در بخش کشاورزی صادر می شود با ارزی که در پتروشیمی که هم بازاریابی آن راحت است و هم مصرفش مشخص است صادر می شود یکی باشد درست نیست و باید در بلندمدت فکری به آن شود.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بلندمدت باید فکری به آن شود و باید فکری برای برگشت ارز حاصل از صادرات محصولات کشاورزی بویژه پسته را داشته باشیم کاری که شرکت تعاونی پسته سالهای سال انجام داد.

محمدی انارکی ادامه داد: راهکار دیگر این است که در قبال ارزی که صادر می کنیم ماشین آلات وارد کنیم روشهای نوین آبیاری را تقویت و کشاورزی را بروز کنیم.

وی با مقایسه برداشت 3.5 تن محصول پسته در هکتار در آمریکا با 500 کیلو در هکتار در کشور گفت: تفاوت این ارقام خیلی است و باید بحث ورود تکنولوژی های نوین را به بخش کشاورزی داشته باشیم چرا که سرعت و کیفیت کار را در تولید بهبود می بخشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه باید سپرده گذاری ارزی بخش کشاورزی را متفاوت با پتروشیمی ببینیم، افزود: اگر به پتروشیمی دو ماه فرصت ورورد ارز را می دهیم به بخش کشاورزی 6 ماه فرصت دهیم که این مباحث را در کمیسیون اقتصادی پیگیری می کنیم.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس در خصوص امهال وامهای حوزه انتخابیه خود نیز اظهار کرد: برای امهال وامها اقدام کردیم و اعضای کمیسیون اقتصادی و وزیر سابق اقتصاد از منطقه بازدید کردند و جلساتی را با مجمع نمایندگان استان با وزیر جهاد کشاورزی و رئیس کل سابق بانک مرکزی داشتیم و این مسئله پیگیری شد.

محمدی انارکی اظهار داشت: اخیراً بدلیل نقصی که در بخشنامه دولت بود استعلام کردند و امیدواریم سازمان مدیریت سریعتر پاسخ این استعلام را بدهد تا این مصوبه اجرایی شود و هفته آینده مجمع نمایندگان جلسه ای را مدیران بانکهای استان خواهد داشت.

نماینده مردم رفسنجان و انار در مجلس با اشاره به خسارتهای سال جاری به محصول پسته رفسنجان، یادآور شد: در سالهای گذشته یک میلیون نفر روز برداشت پسته در شمال استان بود که از استانهای همجوار نیز کارگر می آمد اما امسال خبری از این موضوع و زمینه های دیگر اشتغال در شهرستان نیست. 

محمدی انارکی با طرح این سوال که باید از خودمان بپرسیم چه شده که 95 درصد محصول پسته ما امسال از بین رفته است، ادامه داد: ممکن است تغییرات اقلیمی دخیل باشد اما بیشتر به سموم، کود، نداشتن برنامه خاصی برای دادن نهاده ها به باغات برمی گردد. باید کارگروهی در این خصوص تشکیل دهیم و از بخش خصوصی شرکتهایی که سموم را در دنیا عرضه می کنند کمک بگیریم تا نتیجه آن را مشاهده کنیم.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

مصرف اغلب داروها با تزریق واکسن ممانعتی ندارد

امکان دیدار با رییس‌جمهور آمریکا پس از رفع تحریم‌ها؟ خیر / درمورد منطقه با آمریکا مذاکره نمی‌کنیم / از برجام خاطره خوشی نداریم، چون آورده‌ای نداشت

با توجه به عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در برخی از جلسات تبلیغاتی ممکن است شاهد افزایش آمار کرونا باشیم

پنجم تیرماه از واکسن اسپوتنیک‌وی ایرانی رونمایی می‌شود

خطیب‌زاده: بعید نیست دور بعدی مذاکرات وین دور پایانی باشد/ ظریف صبح امروز با رئیسی دیدار کرد

روحانی: به زودی تحریم‌ها برداشته می‌شود/ حالا که صادر کننده واکسن و ماسک شدیم، گفتند تحریم را برمی‌دارند

کرمان جزو استان‌های برتر کشور در مشارکت انتخابات است / معادل ۶۰ درصد از واجدان شرایط رای دادند

دستگیری 62 مدیر و کارمند در کرمان به اتهام مفاسد اقتصادی/ رهایی 29 نفر از قصاص

بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید

تولید انبوه واکسن کووپارس همزمان با دریافت مجوز مطالعه فاز سوم/ مقالات بالینی و پیش بالینی واکسن در حال تدوین است

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)

مرعشی: روحانی اگر نمی‌تواند کشور را اداره کند کنار برود/ مردم حوصله چه‌کنم چه‌کنم‌های رئیس‌جمهور را ندارند/ ایران فدایی می‌خواهد نه سیاستمدار متکبر و تمامیت خواه/ هرکس نمی‌تواند با رهبری هماهنگ باشد کاندیدای انتخابات نشود/ اصولگرایان میانه‌رو مانند اصلاح‌طلبان حذف شدند/ آتش انقلابی‌ها خیلی تند است/ هیچ اصلاح طلبی برای انتخابات ۱۴۰۰ تصمیم شخصی نگیرد   (۲ نظر)

پس از کرونا بازآموزی دروس پایه در مقطع ابتدایی ضروری است/ نظام آموزشی کشور تئوری محور است   (۲ نظر)