کد خبر: ۲۸۶۷۹
تاریخ انتشار: ۳۱ شهريور ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۲
ارسال به دوستان
ذخیره
هنوز 70 روز از برخورد نفتکش عراقی با اتوبوس مسافران در پایانه سنندج و مرگ 11مسافر و زخمی شدن‌هفت نفر از هموطنان‌مان نمی‌گذرد که خبر هولناک دیگری این بار از جاده نطنز مخابره شد. برخورد اتوبوس مسافربری با 45 سرنشین با تریلر حامل گازوییل منجر به مرگ 21 مسافر شد.
هنوز 70 روز از برخورد نفتکش عراقی با اتوبوس مسافران در پایانه سنندج و مرگ 11مسافر و زخمی شدن‌هفت نفر از هموطنان‌مان نمی‌گذرد که خبر هولناک دیگری این بار از جاده نطنز مخابره شد. برخورد اتوبوس مسافربری با 45 سرنشین با تریلر حامل گازوییل منجر به مرگ 21 مسافر شد. آن‌ها بی‌آنکه بدانند تسلیم چه سرنوشت تلخی خواهند شد زنده زنده در آتش سوختند. خبر آنقدر بهت‌آور و تلخ بود که رییس جمهور به استاندار اصفهان دستور رسیدگی ویژه در کمترین زمان ممکن را داد.

اما این اتفاق چگونه افتاد و مقصر چه کسی بود و ... در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما سوالی که مطرح است و برای آن جوابی پیدا نکرده‌ایم که چرا در طول سال‌های گذشته تا امروز که مدام با اخبار واژگونی اتوبوس دانش آموزان بروجنی و هرمزگانی و مسافران مشهد و ... یا آخرین حادثه که مربوط به حادثه سنندج است راهکارهای جدی برای پیشگیری یا کاهش تصادفات جاده‌ای اندیشیده نمی‌شود؟ چرا با وجود مرگ دست‌کم 16 هزار انسان در جاده‌های کشور، کک هیچ‌کدام از مسئولان مربوطه نمی‌گزد؟

تصادف مرگبار اتوبوس با تانکر سوخت
ساعت 11 دوشنبه شب گذشته اتوبوس مسافران کرمانی که به‌سوی تهران در حال حرکت بود با تانکر حمل سوخت در جاده نطنز برخورد کرد و منجر به آتش سوزی شد. با توجه به وخامت وضعیت و واژگون شدن اتوبوس هیچ یک از مسافران نتوانستند خود را نجات دهند و ۱۹ نفر از مسافران پیش از سر رسیدن کمک در آتش سوختند. دو نفردیگر به خاطر شدت جراحات در بیمارستان از دنیا رفتند و وضعیت 26 مسافر دیگر هم آنچنان تعریفی ندارد.

پس از این حادثه با حضور نیروهای آتش نشانی و اورژانس، عملیات امداد و خاموش کردن آتش شروع شد اما مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس ایران به خبرگزاری‌های رسمی گفت که تانکر سوخت تا ساعت هشت صبح روز سه شنبه در حال سوختن بود.

یکی از مسافران که نسبت به سایر مجروحان وضعیت بهتری دارد درباره تصادف اتوبوس با تانکر حمل سوخت چنین می‌گوید:«اتوبوس ساعت 6 صبح به سوی تهران در حال حرکت بود. پس از صرف شام در بین راه، راننده با سرعت رانندگی می‌کرد. ساعت 10 شب خوابم برد تا اینکه با صدای فریاد بقیه مسافران بیدار شدم و دیدم ماشین واژگون شد و یک‌دفعه آتش گرفت. لحظات سختی بود و با چشم می‌دیدم که چند زن و مرد در آتش می‌سوزند. من هم با اینکه بدنم زخمی شده بود با هزار بدبختی که بود توانستم خودم را نجات بدهم. چند دقیقه بعد هم تانکر حمل سوخت منفجر شد».

مسافر دیگری هم درباره این حادثه گفت:«راننده چند دقیقه قبل از تصادف بد رانندگی می‌کرد و حتی یکی از مسافران به او تذکر داده بود. وقتی اتوبوس با تانکر سوخت شاخ به شاخ شد چند ثانیه نکشید که اتوبوس پر شد از گازوییل و یکدفعه ماشین آتش گرفت. آن‌هایی که ریف‌های جلویی نشسته بود همگی کشته شدند».

علت تصادف مرگبار اتوبوس با تانکر سوخت 
اما مقصر چه کسی بود؟ راننده اتوبوس یا همانند تصادف سنندج مقصر اصلی راننده ماشین حمل سوخت بوده؟ پلیس راهنمایی و رانندگی، راننده تانکر نفتی را مقصر اصلی این حادثه اعلام کرد. سردار مهری، فرمانده پلیس راهور کشور در این باره گفت:«نفتکش به تجهیزات جی پی اس مجهز نبوده و به همین دلیل مجوز تردد حمل سوخت شبانه را نداشته است. بنا بر اطلاعیه شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی، این تانکر تحت پیمان این شرکت و حاوی ۳۰ هزار لیتر گازوییل از اراک به مقصد اردکان یزد بوده است».

این در حالی است که پیش‌تر راننده اتوبوس مقصر اعلام شده بود. ريیس مرکز اورژانس کاشان احتمال خواب آلودگی راننده اتوبوس را مطرح کرده و گفته بود: «این حادثه در پی خواب آلودگی احتمالی راننده اتوبوس و برخورد با تانکر سوخت حامل گازويیل صورت گرفته است».

شناسایی و تعیین هویت جان باختگان حادثه
محمد صابری، رییس اورژانس پیش بیمارستانی دانشگاه علوم پزشکی کرمان از شناسایی و تعیین هویت جان باختگان حادثه برخورد اتوبوس مسافربری تهران ـ کرمان با تانکر حمل سوخت خبر داد و گفت: مجوز قضایی تحویل اجساد حادثه برخورد اتوبوس مسافربری تهران ـ کرمان با تانکر حمل سوخت که در شامگاه دوشنبه ۲۶شهریوردر محور کاشان – نطنز به‌وقوع پیوست، به خانواده‌ها صادر شده است.وی ادامه داد: دو نفر از جان‌باختگان اهل انار، دو نفر از شهرستان رفسنجان،چهار نفر از شهرستان جیرفت، هفت نفر از شهرستان کرمان، یک نفر از یزدو سه نفر از شهرستان ساوه استان مرکزی هستند.
هم اکنون اجساد دو نفر از جیرفت و یک نفر از کرمان باتوجه به حضور خانواده متوفیان در حال انتقال به کرمان است.

وی خاطرنشان کرد: چهار آمبولانس مخصوص حمل جسد ازشهرداری‌های انار، امین شهر انار، رفسنجان و شهربابک جهت انتقال اجساد عازم اصفهان شدند.

شناسایی اجساد حادثه اتوبوس نطنز 
علی سلیمانی‌پور، مدیر کل پزشکی قانونی استان اصفهان از اتمام شناسایی اجساد اتوبوس محور نطنز و تحویل اجساد به خانواده‌های متوفیان خبر داد و گفت: پس از دریافت نمونه DNA از اجساد وبستگان درجه یک و تشخیص هویت، هماهنگی‌های لازم با مراجع قضایی مربوطه انجام گرفته و دستور صدور جواز و تحویل اجساد اخذ شده است.
وی اسامی متوفیان حادثه با مشخصات نام پدر و شهرستان مربوطه را به شرح زیر اعلام کرد:
1- عباس نیساری/ فرزند محمد/ جیرفت
2- نزینه گل صفی زاده/ فرزند شمس ا.../ جیرفت
3- محمد مهدی نقدی/ فرزند علیرضا/ کرمان
4- لیلا صفی زاده/ فرزند گل محمد/ جیرفت
5- سجاد رحمانی/ فرزند غلام سخی/ ساوه
6- شقایق نقدی نسب/ فرزند علی/ کرمان
7- محمد میرافضلی/ فرزند حسین/ کرمان
8- فروزنده اکبری/ فرزند حسین/ انار
9- مهرانگیز سالاری/ فرزند فتحعلی/ کرمان
10- نرگس خلیلی/ فرزند ابراهیم شاه/ ساوه
11- علیرضا نقدی نسب/ فرزند علی/ کرمان
12- فریبا سادات/ فرزند سید ضیاء/ انار
13- محسن اسماعیلی/ فرزند مهدی/ رفسنجان
14- عصمت عابدی/ فرزند محمد حسن/ رفسنجان
15- مرضیه خلیلی/ فرزند ابراهیم شاه/ ساوه
16- محمدرضا زارع/ فرزند محمد/ یزد-مهریز
17- سامان سنجری فرد/ فرزند محمد/ جیرفت
18- فاطمه عباس زاده/ فرزند رمضان/ کرمان
19- نرجس قادی/ فرزند جلال/ کرمان

پیام تسلیت رییس جمهور
حسن روحانی ضمن همدردی با بازماندگان این حادثه در پیام تسلیت خود نوشت:«متاسفانه تکرار چنین حوادث ناگوار و جبران‌ناپذیر جاده‌ای، نشان از وجود ضعف‌های فنی، مدیریتی و نظارتی دارد که باید مورد توجه جدی مسئولان ذی‌ربط قرار گرفته و چاره‌جویی اساسی صورت گیرد تا شاهد تکرار این گونه رخدادهای غم‌انگیز در کشور نباشیم».اسحاق جهانگیری، معاون اول ريیس جمهوری ایران نیز در پیامی ضمن اشاره به حادثه تصادف مرگبار سنندج گفت:«این دومین اتفاق از این دست در سال‌جاری است که مردم کشور را عزادار می کند. نظر به اهمیت موضوع از مسئولان ذی ربط به ویژه وزارت راه و شهرسازی و نیز نیروی انتظامی می خواهم تا ضمن بررسی همه جوانب، تمهیدات لازم برای جلوگیری از وقوع چنین حوادث ناخوشایندی را به‌کار بندند.»
علی لاریجانی، ريیس مجلس ایران نیز در پیامی از مسئولان و دستگاه‌های ذی‌ربط خواست تا برای روند درمانی آسیب دیدگان و همچنین تسکین «آلام داغ دیدگان» اقدام کنند.


منبع: قانون
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

همتی: رئیسی سرگروه این پنج نفر است؛ این‌ها روی کار بیایند تحریم‌ها شدیدتر می‌شود / این ۵ نفر نگذاشتند FATF تصویب شود/اقتصاد مثل دادگاه و زندان نیست

جایگزینی دز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود/در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دز دوم واکسن کرونا، اثر دز اول از بین می رود؟

اعلام گروه سنی جدید؛ تیرماه/نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند/سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

شرایط اقتصادی کشورمان شرایط مطلوبی نیست/تغییر ریل اقتصادی کشور در اولویت است

آیا افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند، می‌توانند خون اهدا کنند؟

۵۶ هکتار از اراضی ملی این استان به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد

کرمان به دلیل مجاورت با استان‌های سیستان و بلوچستان و هرمزگان وضعیت شکننده دارد/باید تردد از هرمزگان و سیستان و بلوچستان به سمت کرمان ممنوع شود

تعویق در دریافت دوز دوم مسئله ای در بحث ایمنی بخشی ایجاد نمی کند

بیانیه مهم دولت درباره کارشکنی صداوسیما برای پاسخگویی دولت به اتهامات کاندیدا‌ها

مسعود پزشکیان: دلایل ردصلاحیتم را خواستم، اما جواب ندادند/ دعوا دعوای قدرت است

پربازدید ها

تعویق در دریافت دوز دوم مسئله ای در بحث ایمنی بخشی ایجاد نمی کند

برخورد پراید و سمند در جاده کوهپایه پنج کشته برجای گذاشت

آخرین وضعیت واکسن‌های ایرانی کرونا/خرید ۷.۵۵۰ میلیارد دوز واکسن از سوی ۵ کشور

۵۶ هکتار از اراضی ملی این استان به ارزش ۱۴۱ میلیارد تومان به بیت المال بازگردانده شد

جایگزینی دز دوم واکسن با رضایت افراد خواهد بود/در صورت طولانی شدن فاصله تزریق دز دوم واکسن کرونا، اثر دز اول از بین می رود؟

اعلام گروه سنی جدید؛ تیرماه/نامزدها و ستادهای انتخاباتی پروتکل‌ها را رعایت کنند/سلامت و کرونا را سیاسی نکنید

آیا افرادی که واکسن کرونا تزریق کردند، می‌توانند خون اهدا کنند؟

آخرین آمار ویروس کرونا در ایران؛ ۳۰۲۰۵۲۲ نفر مبتلا و ۸۱۹۱۱ نفر فوتی

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

حذف علی لاریجانی از انتخابات ریاست‌جمهوری   (۳ نظر)

اگر به کرونا مبتلا شوید کار چندانی از دست کسی برنمی‌آید/ پروتکل‌ها را جدی بگیرید/ به خاطر کمبود پرستار ساعات بالای اضافه‌کار داریم/ فوت همکار 34 ساله‌مان را باور نداریم/ دختر هشت‌ساله‌ام گریه می‌کند و می‌گوید چرا من را دیگر بغل نمی‌کنی!   (۲ نظر)

در کرمان کمبود کود شیمیایی داریم/هزار تن کرک در استان کرمان تولید می‌شود   (۲ نظر)

مرعشی: در نبود اکثریت، همیشه اصولگرایان شانس پیروزی دارند/الله کرم سخنگوی نظام نیست   (۲ نظر)