کد خبر: ۲۸۷۰۶
تاریخ انتشار: ۰۲ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۹
ارسال به دوستان
ذخیره
خواسته فعالان بخش خصوصی کرمان در دیدار با مجمع نمایندگان استان
رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان نیز در این نشست با اشاره به تبعات بخشنامه های سه ماهه اخیر دولت، بیان کرد: ترخیص کالا با پرداخت حق مابه‌التفاوت ارز که باعث ماندگاری کالا در گمرک شد و همچنین مشکلات به وجود آمده در صادرات کالا (به صورت ریالی) به عراق، افغانستان و پاکستان و بازگشت پول حاصل از آن به صورت دلار در سامانه نیما، از جمله این موارد است.

اعضای هیات نمایندگان اتاق کرمان، مجمع نمایندگان، مدیران شعب بانک ها و جمعی از مدیران دولتی استان طی نشستی مشترک به بررسی مسائل بانکی، مشکلات مربوط به سیاست ارزی دولت، مواردی مانند تمدید اجرای ماده 20 قانون رفع موانع تولید و نیز برخی مسائل مربوط به بخش کشاورزی استان پرداختند و تصمیماتی نیز برای پیگیری این موارد اتخاذ شد.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کرمان در این نشست گفت: در شرایط فعلی اقتصاد ایران، بانک ها برای وصول مطالبات خود سختگیری بسیاری را برای فعالان اقتصادی انجام می دهند که امیدواریم تدابیر ویژه‌ای در این زمینه اندیشیده شود.

سیدمهدی طبیب‌زاده افزود: اعطای تسهیلات به باغداران به ویژه باغات پسته برای نگهداری باغات، تسهیل در اجرای آئین نامه مربوط به تهاتر بدهی‌های دولت و موضوع تمدید تسهیلات سرمایه در گردش و اصلاح برخی تصمیمات ارزی از جمله درخواست های فعالان اقتصادی است.

رئیس کمیسیون صنعت و معدن اتاق کرمان نیز در این نشست با اشاره به تبعات بخشنامه های سه ماهه اخیر دولت، بیان کرد: ترخیص کالا با پرداخت حق مابه‌التفاوت ارز که باعث ماندگاری کالا در گمرک شد و همچنین مشکلات به وجود آمده در صادرات کالا (به صورت ریالی) به عراق، افغانستان و پاکستان و بازگشت پول حاصل از آن به صورت دلار در سامانه نیما، از جمله این موارد است.

عباس جبالبارزی تصریح کرد: از دولت درخواست می‌شود مطابق قانون بهبود محیط کسب و کار در رابطه با اتخاذ هر تصمیم تاثیرگذار بر تولید، با بخش خصوصی مشورت کند که این موضوع تاکنون لحاظ نشده است.

جبالبارزی افزود: با اجرای فعلی قانون مالیات بر ارزش افزوده، تولیدکنندگانی که فعالیت اقتصادی شفاف دارند دچار مشکل می‌شوند در صورتی که باید از مصرف کننده واقعی مالیات دریافت شود. درخواست می‌شود تا زمان اجرای طرح جامع مالیاتی، دریافت مالیات بر ارزش افزوده به جای 9 درصد همان 3 درصد قبل لحاظ شود.

در ادامه رئیس کمیسیون گردشگری اتاق کرمان نیز با بیان اینکه 40 درصد تورهای خارجی، سفر خود به ایران را لغو کرده‌اند، اظهار کرد: در شرایط فعلی ورود گردشگر خارجی به کشور با کاهش شدیدی روبروست و با توجه به افزایش برخی قیمت ها مانند بلیت هواپیما، پروازهای داخلی نیز تحت تاثیر قرار گرفته‌ و کاهش یافته‌اند.

مهدی سیاوشی افزود: راه‌اندازی یک پرواز بین‌المللی و افزایش پروازهای بین استانی در داخل کشور می تواند در افزایش ورود گردشگر به کرمان تاثیرگذار باشد. عدم معرفی کرمان و ارائه تصویر نادرست از استان در طی سال های گذشته تاثیر منفی بر میزان جذب گردشگر داشته است. همچنین اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده موجب شده دفاتر گردشگری با ضرر بسیار و سختی های مضاعفی روبرو شوند که امیدواریم پیگیری شود.

رئیس کمیسیون بهبود محیط کسب و کار اتاق کرمان نیز در این نشست گفت: نپذیرفتن قیمت ارز در بازار توسط دولت به معنای عدم اعتقاد به مکانیزم بازار و تعیین شدن نرخ ارز در سیستم عرضه و تقاضاست.

آرش علوی با اشاره به برخی سوء‌استفاده ها در استفاده از ارز با نرخ رسمی اعلام شده، افزود: خواسته بخش خصوصی این است که لیست شرکت ها و اسامی افرادی که از دلار 4200 تومانی استفاده کرده‌اند، اعلام شود.

وی با اشاره به مشکلات مربوط به انتقال ارز حاصل از صادرات تصریح کرد: به دلیل همین مشکلات صادرکنندگان مجبور به مراجعه به صرافی ها شدند و نباید به دلیل اینکه منبع انتقال پول آنها صرافی هاست، مورد پرسش قرار بگیرند.

نرخ ارز در بازار ثانویه باید شناور باشد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست در رابطه با سیاست های ارزی دولت با تاکید بر اینکه نرخ ارز در بازار ثانویه باید شناور باشد، گفت: ثابت کردن نرخ ارز در بازار ثانویه بازار سوم دیگری را ایجاد می کند.

 محمدرضا پورابراهیمی با بیان اینکه صحبت های فعالان اقتصادی و بخش خصوصی با نظرات کمیسیون اقتصادی مجلس یکی است، افزود: بخشنامه مربوط به صادرات کالا (ریالی) به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان و بازگشت پول حاصل از صادرات این محصولات به صورت دلار باید اصلاح شود.

پورابراهیمی با اشاره به اینکه قیمت دلار در بودجه بر اساس نرخ واقعی دلار خواهد بود، اظهار کرد: آمادگی لازم برای اصلاح برخی سرفصل های سیاست ارزی با برگزاری نشست های مشترک با رئیس بانک مرکزی و اتاق ایران داریم که امیدواریم اتاق کرمان محورهای لازم در این زمینه را تهیه و زمینه ساز این اصلاحات باشد.

در این نشست مقرر شد تا زمان ابلاغ رسمی بخشنامه بانک مرکزی در مورد امهال و بخشش سود جرائم وام های کشاورزی استان، شبکه بانکی استان از هرگونه اقدام برای وصول مطالبات خود از کشاورزان خودداری کند.

همچنین مسئله تمدید سرمایه در گردش بنگاه های تولیدی در سررسید صرفا با اخذ بهره از طریق مجمع نمایندگان پیگیری تا توسط بانک مرکزی ابلاغ و به دفعات مکرر بنا به درخواست مشتریان تمدید شود.

 مسئله صدور ضمانت نامه بانکی برای بنگاه های تولیدی بدهکار (معوقه) این بنگاهها توسط مجمع نمایندگان بررسی و مجوزهای لازم از شورای پول و اعتبار اخذ شود.

 تمدید بند "و" تبصره 16 قانون بودجه تا پایان سال 1397 پیگیری شود. مهلت استفاده مشمولان از تسهیلات ارزی حساب ذخیره ارزی در سنوات گذشته (موضوع ماده 20 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر) تا پایان سال 1397 تمدید شود.

مجمع نمایندگان استان پیگیری کند تا فرآیند صادرات به کشورهای عراق، افغانستان و پاکستان و سایر کشورهایی که به صورت ریالی انجام می شود مجددا به حالت قبل برگردد و صادرکننده ملزم به ارائه ارز در بازار ثانویه نباشد.
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

اخطار استاندار فقط شامل مدیران دستگاه‌های اجرائی که بدون عذر موجه غایب بودند می‌شود/ دادگستری عضو شورای آموزش و پرورش نیست

باید به سند تحول قضایی عینیت بخشید/ هیچکس نباید خود را فارغ یا غایب در اعمال مفاد سند تحول بپندارد/با تاسیس دادگاه بخش اسماعیلیه جیرفت مشکلات قضایی مردم این بخش نیز حل خواهد شد

حدود 2500 مدرسه زیر 50 نفر در استان کرمان داریم/ممکن است در مقاطع تحصیلی مختلف کلاس های غیرحضوری جواب ندهد

بخشی از مشکلات به دلیل بی عرضگی ما مدیران است/مدیری در جلسات بدون عذر موجه حضور نداشته باشد، دیگر حق ندارد هیچ جلسه ای در استانداری بیاید

شاهد ترک تحصیل پنهان در جنوب استان هستیم/3677 دانش آموز پایه اول ابتدائی از تحصیل بازماندند/ باید آموزش پایه های اول و دوم ابتدائی را حضوری دنبال کنیم

شخصیت‌های حقیقی نهاد اصلاح‌طلبان به زودی تعیین می‌شوند/ لاریجانی جزو مصادیق اصلاح‌طلبان نیست

۶ روش اعتبارسنجی دفترچه های تامین اجتماعی

استاندار کرمان: جمع‌بندی نظرات مردم جنوب و کلیپ شهید سلیمانی را به شورای امنیت ملی ارسال کردم

محمد هاشمی: برخی «تقسیم رفاهِ» رفسنجانی را رواج اشرافی‌گری تعبیرکردند/ همه تقصیر‌ها کشور را گردن تکنوکرات‌ها می‌اندازند، اما شرط مدرک تحصیلی که ریشه در تکنوکراسی دارد را ملاک نامزد‌های ریاست جمهوری قرار می‌دهند!/ چرا فرد ۴۰ ساله می‌تواند ثبت‌نام کند، اما ۳۹ ساله نمی‌تواند؟ /تردید اصلاح‌طلبان برای اجماع روی لاریجانی

بی‌اطلاعی خانواده محمدرضا شجریان از تدوین قانون اساسی توسط او

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

پرطرفدارترین ها

بخشی از مشکلات به دلیل بی عرضگی ما مدیران است/مدیری در جلسات بدون عذر موجه حضور نداشته باشد، دیگر حق ندارد هیچ جلسه ای در استانداری بیاید   ( نظر)

دستگیری دو نفر از مدیران ارشد لاستیک بارز به اتهام فساد   ( نظر)

دکتر فدائی هدایای دوران استانداری خود را به کودکان مبتلا به سرطان اهدا کرد   ( نظر)

واکنش منفی خانواده هاشمی رفسنجانی به سخنان اخیر فائزه   ( نظر)