کد خبر: ۲۸۷۱۹
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
پشت پرده افزایش قیمت شیر و محصولات لبنی در کرمان
امسال 7 گاوداری تعطیل‌شده‌اند، ما به کارخانه‌داران قبلاً گفته بودیم که اگر شما شیر را به قیمت مناسب نخرید مشکل ایجاد می‌شود.
گفتارنو/ گروه اقتصاد:

اول از کالاهای لوکس شروع شد، لوازم‌آرایشی، محصولات رفاهی، حتی تفریح و سفر نیز حذف شدند. حالا نوبت به شیر هم رسیده است کالای اساسی که خوردنش ضامن سلامتی است بااین‌حال با گران شدن این ماده غنی غذایی، آن‌هم از سر سفره‌های مردم فقیر و کمتر برخوردار به‌مرور حذف می‌شود؛ اما دلیل این افزایش قیمت چیست؟

وقتی این سؤال را کارخانه‌داران می‌پرسی به گرانی شیر خام اشاره‌کرده و می‌گویند: قیمت شیر خام روزانه تغییر می‌کند.
شاید بتوان پاسخ کامل‌تر این سؤال را در پاسخ‌های ابراهیمی؛ مدیرعامل شیر پگاه یافت. آنجا که با صراحت به صدای تاک می‌گوید: از اول سال 97 بارها قیمت شیر خام افزایش داشته، اما کارخانه‌های قیمت فراورده‌های خود را ثابت نگه‌داشته‌اند

ابراهیمی این را هم اضافه می‌کند: «فرآیند تولید به‌مانند یک زنجیره به هم متصل است و تغییر یک بخش بدون تغییر سایر بخش‌ها، تولید را با مشکل مواجه می‌کند.»

او با اشاره به اعتراض و تعطیلی تعدادی از کارخانه‌ها به دلیل عدم ثبات قیمت شیر و افزایش روزانه آن، می‌گوید: از یک ماه پیش دولت اجازه افزایش محصولات لبنی را داد که بعدازآن آن قیمت خرید شیر خام از دامداران هم افزایش پیدا کرد.

ابراهیمی با اشاره به مصوبه دولت در رابطه با فروش شیر خام به قیمت 1570 تومان می‌گوید: بر اساس مصوبه هیئت دولت دامداران باید شیر ممتاز را به قیمت 1570 به کارخانه‌ها تحویل دهند، اما دارند شیر معمولی را باقیمت بیش از 1700 تومان به ما تحویل می‌دهند. علاوه بر این افزایش قیمت مواد بسته‌بندی و مشکلات گمرک نیز از دیگر مشکلات پیش روی کارخانجات است.

ابراهیمی صحبت‌هایش را بابیان افزایش قیمت غیرقانونی تعدادی از کارخانه‌ها پی می‌گیرد و می‌گوید: اگرچه تعدادی از برندها با توجه به افزایش بیش‌ازاندازه قیمت شیر خام، اقدام به افزایش دوباره محصولات لبنی کرده‌اند؛ اما کارخانه پگاه تابع قانون بوده و تا دریافت مجوز از سمت دولت اقدام به افزایش قیمت‌ها نمی‌کند.

این در حالی است که مشاهدات میدانی خبرنگار صدای تاک از افزایش جسته‌وگریخته برخی از انواع محصولات لبنی حکایت دارد. شیر فله‌ای هم کیلویی 2 هزار و 500 تومان در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

اگرچه کارخانه‌های شیر متهم ردیف اول افزایش قیمت شیر را گاو داران می‌دانند، اما گاو داران نیز نوک این پیکان را به سمت فروشنده‌های نهاده‌های دامی و خشک‌سالی‌های پیش‌آمده در استان می‌چرخانند.

فرح‌بخش عضو هیئت‌مدیره اتحادیه کارگران در پاسخ به خبرنگار صدای تاک در بحث افزایش قیمت شیر خام می‌گوید: بنده خود گاو دار هستم، به خدا ما حاضر به افزایش قیمت شیر به این اندازه که مردم نتوانند بخورند نیستیم. از طرفی هم شیر با علوفه به وجود می‌آید، الآن جو 1400 تومان شده، سویا پارسال 1400 بوده الآن شده 2400 تومان، قیمت علوفه خیلی بالا رفته است.

قیمت علوفه قیمت شیر را می‌پوشاند او بابیان این جمله به دفاع از گاو داران پرداخته و می‌گوید: در حال حاضر هزینه‌های گاوداری با فروش گاو نر، کود و سایر محصولات جانبی گاوداری تأمین می‌شود.
او با ابراز ناراحتی از وضعیت به وجود آمده از قیمت علوفه در کرمان، خشک‌سالی را عامل آن می‌داند و می‌گوید: باوجوداین خشک‌سالی اوضاع بدتر هم شده است، پارسال یونجه 2700 بوده و امسال به 4500 تومان افزایش داشته است.

فرح‌بخش ادامه می‌دهد: امسال 7 گاوداری تعطیل‌شده‌اند، ما به کارخانه‌داران قبلاً گفته بودیم که اگر شما شیر را به قیمت مناسب نخرید مشکل ایجاد می‌شود.
شاید بتوان تعطیلی تعدادی از گاوداری‌های استان کرمان را نشان تأییدی بر گفته‌های او دانست. 

اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که فرح‌بخش از کمبود شیر در استان خبر می‌دهد و می‌گوید: تا چند ماه پیش قیمت شیر خام 1200 تومان بود اما الآن با مصوبه افزایش 1570 تومانی قیمت شیر، بازهم کارخانه نمی‌توانند شیر موردنیاز خود را تأمین کنند و حتی بعضی حاضرند شیر را تا قیمت 2000 تومان نیز خریداری کنند.

«پارسال قیمت شیر خیلی پایین بود امسال کارخانه‌ها به بن‌بست خورده‌اند، ما قبلاً به کارخانه‌داران گفته بودیم که اگر شما شیر را به قیمت مناسب نخرید مشکل ایجاد می‌شود. این مشکل در حال حاضر کمبود شیر هست، کارخانه‌ای که می‌بایست 30 تن شیر بگیرد الآن یک‌تن هم گیرش نمی‌آید.» فرح‌بخش این سخنان را می‌گوید و از قیمت خریداری شیر توسط کارخانه‌ها گلایه می‌کند.


پایین بودن درصد خلوص شیر را شدیداً رد می‌کند و با گفتن اینکه چنین چیزی ادعاهای دروغین است و صحت ندارد کمی آرام می‌شود. به وضعیت گاوداری‌های کرمان و ارتباط همه‌روزه آن‌ها با طبیعت اشاره می‌کند و می‌گوید: ما دامداران با سود کم و جیره اندک راضی هستیم و هیچ‌یک از ما خطایی در این رابطه انجام نمی‌دهد. بنده خودم نسبت به این مسائل اشراف دارم، در مورد اثبات کیفیت شیر همین کافی است که کارخانه‌ها شیر دوشیده شده را در آزمایشگاه‌ها مورد تجزیه‌وتحلیل قرار داده و ثبات و میزان پایداری آن سنجش می‌شود و بحث هرگونه تخلفی مربوط به ریختن آب و یا روغن یا هر چیز دیگری در شیر دوشیده شده صحت ندارد.

موضوع را از سازمان جهاد کشاورزی پیگیر شدیم که متأسفانه علی‌رغم تلاش‌های خبرنگار ما مصاحبه با مهندس باقری، معاونت بهبود تولیدات دام جهاد کشاورزی بی‌نتیجه ماند. امید است سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان پاسخگویی را وظیفه ذاتی خود بپندارد و در شماره آتی صدای تاک، پاسخ‌های این سازمان را داشته باشیم.

منبع: صدای تاک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

تازه‌ترین وضعیت شیوع کووید ۱۹ در استان کرمان+ جدول

کلاهبرداری سایبری با پیامک جعلی توقیف خودرو

سارقان درب بازکن های تصویری در کرمان دستگیر شدند/ متهمین دو برادر هستند/ مالخر هم دستگیر شد

سرما بیش از ۲۰۰۰ میلیارد تومان به کشاورزی جنوب کرمان خسارت زد/کمبود بارندگی و کاهش دمای خاک از دلایل شدت سرمازدگی بود/ فرهنگ بیمه محصولات کشاورزی باید در جامعه نهادینه شود

گردشگری فرصتی است که اگر از دست برود دیگر به دست نمی‌آید+ ویدئوی کامل گفت‌وگو

عباس عبدی: اگر نظام سلطه می خواهد با آزاد کردن ارز قیمت سکه را پائین ببرد، پس چرا وقتی قیمت آن بالا رفت اصولگرایان در برابر نظام سلطه از دولت دفاع نکردند!

ابطحی: اصلاح‌طلبان همچنان مانند 10 سال گذشته زير فشارهای مختلف خواهند بود/ مردم بايد بدانند که با شرکت نکردن در انتخابات مشکلات کشور حل نمی‌شود/اصلاح‌طلبان نمی‌خواهند براي انتخابات 1400 کانديدای اجاره‌اي معرفی کنند/ رئيس دفتر روحانی ادعا کرد اصلاح‌طلبان هيچ نقشي در پيروزي روحانی در انتخابات نداشته‌اند/ دليل اصلی سخت شدن شرايط کشور حضور دونالد ترامپ در قدرت بوده است

آمدن رئیسی انتخابات 1400 مشروط به چیست؟

یک محکوم به قصاص در رفسنجان به زندگی بازگشت

قتل جوان کهنوجی با شلیک چند گلوله

پر بحث

وام دو میلیون تومانی به چه افرادی تعلق خواهد گرفت؟   (۱۷ نظر)

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

70درصد آرایشگران، زنان سرپرست خانواراند/ تعداد مشتریان آرایشگر به انگشتان یک دست هم نمی رسد/اکثریت آرایشگران امکان استفاده از تسهیلات کرونا را ندارند   (۶ نظر)

شریعتمداری: دستفروشان و رانندگان موتور سیکلت تا ۲میلیون تومان وام می‌گیرند   (۵ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)