کد خبر: ۲۸۷۱۹
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۰
ارسال به دوستان
ذخیره
پشت پرده افزایش قیمت شیر و محصولات لبنی در کرمان
امسال 7 گاوداری تعطیل‌شده‌اند، ما به کارخانه‌داران قبلاً گفته بودیم که اگر شما شیر را به قیمت مناسب نخرید مشکل ایجاد می‌شود.
گفتارنو/ گروه اقتصاد:

اول از کالاهای لوکس شروع شد، لوازم‌آرایشی، محصولات رفاهی، حتی تفریح و سفر نیز حذف شدند. حالا نوبت به شیر هم رسیده است کالای اساسی که خوردنش ضامن سلامتی است بااین‌حال با گران شدن این ماده غنی غذایی، آن‌هم از سر سفره‌های مردم فقیر و کمتر برخوردار به‌مرور حذف می‌شود؛ اما دلیل این افزایش قیمت چیست؟

وقتی این سؤال را کارخانه‌داران می‌پرسی به گرانی شیر خام اشاره‌کرده و می‌گویند: قیمت شیر خام روزانه تغییر می‌کند.
شاید بتوان پاسخ کامل‌تر این سؤال را در پاسخ‌های ابراهیمی؛ مدیرعامل شیر پگاه یافت. آنجا که با صراحت به صدای تاک می‌گوید: از اول سال 97 بارها قیمت شیر خام افزایش داشته، اما کارخانه‌های قیمت فراورده‌های خود را ثابت نگه‌داشته‌اند

ابراهیمی این را هم اضافه می‌کند: «فرآیند تولید به‌مانند یک زنجیره به هم متصل است و تغییر یک بخش بدون تغییر سایر بخش‌ها، تولید را با مشکل مواجه می‌کند.»

او با اشاره به اعتراض و تعطیلی تعدادی از کارخانه‌ها به دلیل عدم ثبات قیمت شیر و افزایش روزانه آن، می‌گوید: از یک ماه پیش دولت اجازه افزایش محصولات لبنی را داد که بعدازآن آن قیمت خرید شیر خام از دامداران هم افزایش پیدا کرد.

ابراهیمی با اشاره به مصوبه دولت در رابطه با فروش شیر خام به قیمت 1570 تومان می‌گوید: بر اساس مصوبه هیئت دولت دامداران باید شیر ممتاز را به قیمت 1570 به کارخانه‌ها تحویل دهند، اما دارند شیر معمولی را باقیمت بیش از 1700 تومان به ما تحویل می‌دهند. علاوه بر این افزایش قیمت مواد بسته‌بندی و مشکلات گمرک نیز از دیگر مشکلات پیش روی کارخانجات است.

ابراهیمی صحبت‌هایش را بابیان افزایش قیمت غیرقانونی تعدادی از کارخانه‌ها پی می‌گیرد و می‌گوید: اگرچه تعدادی از برندها با توجه به افزایش بیش‌ازاندازه قیمت شیر خام، اقدام به افزایش دوباره محصولات لبنی کرده‌اند؛ اما کارخانه پگاه تابع قانون بوده و تا دریافت مجوز از سمت دولت اقدام به افزایش قیمت‌ها نمی‌کند.

این در حالی است که مشاهدات میدانی خبرنگار صدای تاک از افزایش جسته‌وگریخته برخی از انواع محصولات لبنی حکایت دارد. شیر فله‌ای هم کیلویی 2 هزار و 500 تومان در فروشگاه‌ها عرضه می‌شود.

اگرچه کارخانه‌های شیر متهم ردیف اول افزایش قیمت شیر را گاو داران می‌دانند، اما گاو داران نیز نوک این پیکان را به سمت فروشنده‌های نهاده‌های دامی و خشک‌سالی‌های پیش‌آمده در استان می‌چرخانند.

فرح‌بخش عضو هیئت‌مدیره اتحادیه کارگران در پاسخ به خبرنگار صدای تاک در بحث افزایش قیمت شیر خام می‌گوید: بنده خود گاو دار هستم، به خدا ما حاضر به افزایش قیمت شیر به این اندازه که مردم نتوانند بخورند نیستیم. از طرفی هم شیر با علوفه به وجود می‌آید، الآن جو 1400 تومان شده، سویا پارسال 1400 بوده الآن شده 2400 تومان، قیمت علوفه خیلی بالا رفته است.

قیمت علوفه قیمت شیر را می‌پوشاند او بابیان این جمله به دفاع از گاو داران پرداخته و می‌گوید: در حال حاضر هزینه‌های گاوداری با فروش گاو نر، کود و سایر محصولات جانبی گاوداری تأمین می‌شود.
او با ابراز ناراحتی از وضعیت به وجود آمده از قیمت علوفه در کرمان، خشک‌سالی را عامل آن می‌داند و می‌گوید: باوجوداین خشک‌سالی اوضاع بدتر هم شده است، پارسال یونجه 2700 بوده و امسال به 4500 تومان افزایش داشته است.

فرح‌بخش ادامه می‌دهد: امسال 7 گاوداری تعطیل‌شده‌اند، ما به کارخانه‌داران قبلاً گفته بودیم که اگر شما شیر را به قیمت مناسب نخرید مشکل ایجاد می‌شود.
شاید بتوان تعطیلی تعدادی از گاوداری‌های استان کرمان را نشان تأییدی بر گفته‌های او دانست. 

اهمیت این موضوع زمانی مشخص می‌شود که فرح‌بخش از کمبود شیر در استان خبر می‌دهد و می‌گوید: تا چند ماه پیش قیمت شیر خام 1200 تومان بود اما الآن با مصوبه افزایش 1570 تومانی قیمت شیر، بازهم کارخانه نمی‌توانند شیر موردنیاز خود را تأمین کنند و حتی بعضی حاضرند شیر را تا قیمت 2000 تومان نیز خریداری کنند.

«پارسال قیمت شیر خیلی پایین بود امسال کارخانه‌ها به بن‌بست خورده‌اند، ما قبلاً به کارخانه‌داران گفته بودیم که اگر شما شیر را به قیمت مناسب نخرید مشکل ایجاد می‌شود. این مشکل در حال حاضر کمبود شیر هست، کارخانه‌ای که می‌بایست 30 تن شیر بگیرد الآن یک‌تن هم گیرش نمی‌آید.» فرح‌بخش این سخنان را می‌گوید و از قیمت خریداری شیر توسط کارخانه‌ها گلایه می‌کند.


پایین بودن درصد خلوص شیر را شدیداً رد می‌کند و با گفتن اینکه چنین چیزی ادعاهای دروغین است و صحت ندارد کمی آرام می‌شود. به وضعیت گاوداری‌های کرمان و ارتباط همه‌روزه آن‌ها با طبیعت اشاره می‌کند و می‌گوید: ما دامداران با سود کم و جیره اندک راضی هستیم و هیچ‌یک از ما خطایی در این رابطه انجام نمی‌دهد. بنده خودم نسبت به این مسائل اشراف دارم، در مورد اثبات کیفیت شیر همین کافی است که کارخانه‌ها شیر دوشیده شده را در آزمایشگاه‌ها مورد تجزیه‌وتحلیل قرار داده و ثبات و میزان پایداری آن سنجش می‌شود و بحث هرگونه تخلفی مربوط به ریختن آب و یا روغن یا هر چیز دیگری در شیر دوشیده شده صحت ندارد.

موضوع را از سازمان جهاد کشاورزی پیگیر شدیم که متأسفانه علی‌رغم تلاش‌های خبرنگار ما مصاحبه با مهندس باقری، معاونت بهبود تولیدات دام جهاد کشاورزی بی‌نتیجه ماند. امید است سازمان جهاد کشاورزی شمال استان کرمان پاسخگویی را وظیفه ذاتی خود بپندارد و در شماره آتی صدای تاک، پاسخ‌های این سازمان را داشته باشیم.

منبع: صدای تاک
نظر شما
نام:
ایمیل:
* نظر:
آخرین اخبار

فعال اصلاح‌طلب: انتخابات شبیه 92 است و تکثر کاندیدا داریم

نامزدهای انتخاباتی هم اکنون نسبت به دریافت گواهی عدم سوءپیشینه اقدام کنند

علی لاریجانی: در صورت کاندیداتوری اسحاق جهانگیری، وارد رقابت انتخابات ریاست‌جمهوری نمی‌شوم

امام جمعه کرمان: برای مهار ویروس کرونا در ایام نوروز مشارکت عمومی لازم است/ مردم در انتخابات مشارکت حداکثری داشته باشند

مرعشی: خاتمی در مراوده با حاکمیت تعلل کرده است/ واکنش‌های شدید از هر دو سو نیز نشان‌دهنده سازنده بودن این نامه‌نگاری است

ظرف چند روز آینده مشکل مرغ در استان حل خواهد شد

کرونای انگلیسی در استان کرمان گریبان 9 نفر را گرفته است

جهانگیری: هیچ کشوری از دوستان شفیق و نزدیک ایران و دیگران به طور رسمی از ما نفت خریداری نکرده اند/ در جلسه‌ای در حضور رهبر معظم انقلاب یکی از آقایان مدعی شده بود که فردی را می‌شناسد که می‌تواند روزانه دو میلیون بشکه نفت بفروشد/ همه فقط مدعی بودند و نتوانستند حتی یک بشکه نفت بفروشند/ در روز‌های پایان سختی‌ها هستیم

کلاس های دبیرستان زینبیه جیرفت کانکسی است/نادیده گرفتن نیازهای آموزشی دانش آموزان عشایری باعث تبعات زیادی از جمله ترک تحصیل می شود

پیش بینی کاهش دما در کرمان/در مناطق شرقی و جنوب شرق وزش باد را داریم

پربازدید ها

شرکت زرین رویا از میان دانشجویان دانشگاه شهید باهنر کرمان نیرو جذب می‌کند

درآمد روستائیان کرمان رتبه 30 کشور و درآمد شهری رتبه 31 کشور است/آموزش عالی ما بهره ور نیست/کرمان در مصرف آب در کشور دومین استان بعد از خوزستان است

با کمیابی سرمایه در کشور مواجه هستیم/هزینه فرصت انرژی در اقتصاد ما بالاست/بهره وریِ پایین، به همه واحدهای تولیدی سرایت کرده است/علامت هایی که به تولیدکننده می دهیم، با آرمان ها و ارزش هایی که شعارش را می دهیم، در تضاد هستند

ظرف چند روز آینده مشکل مرغ در استان حل خواهد شد

پر بحث

فوری/علی زینی وند استاندار کرمان شد+ سوابق   (۱۰ نظر)

دوازده‌گانه‌ای برای سومین استاندار دولت دوازدهم؛ تا ریشه در آب است، امید ثمری هست   (۹ نظر)

فرماندار مستعفی ارزوئیه: خبری از درخواست جابجائی ام نشد؛ استعفا دادم   (۵ نظر)

دکتر حمیده واعظی سرپرست معاونت توسعه مدیریت و منابع استانداری کرمان شد   (۴ نظر)

آتشی که دانشمند روشن کرد/ فرماندار: موضوع را پیگیری می‌کنیم   (۴ نظر)

بیل‌گیتس هم دلش می‌خواهد بازاریاب شبکه‌ای شود! اگر پولدار شوید مادرتان هم بیشتر دوست‌تان دارد   (۳ نظر)

هیچ مدیر مدرسه ای حق دریافت وجه در زمان ثبت نام را ندارد/چند مدیر را به خاطر این تخلف عزل کردیم   (۳ نظر)

ظریف رسم رفاقت را به جا آورد   (۳ نظر)

ماجرای تخلفات فروش منازل سازمانی آب منطقه ای کرمان چه بود؟   (۲ نظر)

«سهام طلایی» طلایی شد   (۲ نظر)